www.infoglobe.cz » Rakousko: Pasterze – nejdelší ledovec Východních Alp

Rakousko: Pasterze – nejdelší ledovec Východních Alp

Publikováno: 5.8.2015
Ledovce patří k neodmyslitelným a charakteristickým prvkům velehor, tvoří jejich přirozenou součást. Svou erozivní činností výrazně přispívají k utváření vysokohorského reliéfu, jsou také bohatým vodním zdrojem. V rakouské části Alp se také nachází množství různých menších i větších ledovců. Nejdelším a nejznámějším rakouským ledovcem je Pasterze, který se nachází v pohoří Vysoké Taury.

Pasterze – rekordman mezi rakouskými ledovci

ledovec Pasterze

Ledovec Pasterze se nachází v nejvyšším pohoří Rakouska – ve Vysokých Taurách, které jsou součástí Centrálních krystalických Alp. Pokud chcete vidět tohoto rekordmana mezi rakouskými ledovci, musíte vycestovat na jih země do obce Heiligenblut, která se nachází ve spolkové zemi Korutany. Ledovec Pasterze je dlouhý zhruba 8,3 km, táhne se hlubokým údolím obklopeným horami skutečných alpských velikánů. Vrchy okolních třítisícovek, které lemují okraje tohoto údolí, tvoří téměř neproniknutelnou gigantickou hradbu. Nejvyšším vrcholem je Grossglockner – kolosální hora vypínající se do výšky až 3 798 m n. m., působící jako absolutní vládce celé oblasti. Grossglockner je nejen nejvyšším vrcholem Vysokých Taur, ale i nejvyšší horou Rakouska. Začátek ledovce Pasterze se nachází u hory Johannisberg v nadmořské výšce 3 453 m. Obrovská masa ledu o rozloze kolem 19 km2 pokrývající údolí směřuje dále dolů a končí v nadmořské výšce přibližně 2 100 m. Délka ledovce se však zejména vlivem zvýšení průměrných ročních teplot postupně zkracuje, pomalu taje a ustupuje. Z jeho délky ubude ročně přibližně až 10 m ledu.
hora Grossglockner zahalená v oblacích a stanice pozemní lanovky

Návštěvnické centrum Kaiser-Franz-Josefs-Höhe

K ledovci se můžete dostat z východní strany silnicí vedoucí z blízké obce Heiligenblut. Ze severu lze jet od vzdálenější vesničky Fusch an der Grossglocknerstrasse přes slavnou vysokohorskou cestu Grossglockner Hochalpenstrasse, která nabízí neopakovatelné panoramatické výhledy na hory a údolí Vysokých Taur a vede přímo k ledovci. V těsné blízkosti ledovce Pasterze, na úpatí hory Freiwandkopf (2 854 m n. m.), je vybudováno návštěvnické středisko Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Kromě parkoviště a parkovacího domu se zde nacházejí obchůdky se suvenýry, muzeum, sociální zařízení a také je možné využít nabídku stravovacích služeb. Jsou zde umístěny i informační tabule pojednávající o ledovci, jeho vzniku a historii, jakož i o okolních horách. Součástí centra pro návštěvníky je i rozhledna „Wilhelm Swarovski“, která nabízí možnost pozorování fascinující vysokohorské přírody pomocí dalekohledů.
údolí s ledovcem Pasterze, vlevo masiv hory Grossglockner

Království ledu a skalních masivů

Atraktivní poloha tohoto střediska umožňuje úchvatné výhledy dolů do údolí Mölltal, na ledovec Pasterze, jakož i na přilehlé hory s dominantním masivem Grossglockneru. V okolí návštěvnického střediska můžete zahlédnout sviště a kozorohy, v dálce nad údolím je vidět hora Johannisberg a mohutná masa ledu táhnoucí se dolů údolím. Dole v údolí se nachází jezero Sandersee a nedaleká přehrada Margaritzenstausee. Jezero zasahuje až přímo k čelu ledovce a kvůli jeho tání se objem Sandersee pomalu zvětšuje. V okolí jezera, jakož i na bočních stranách údolí můžete rozeznat morény – ledovcem transportované a nahromaděné masy štěrku, písku a balvanů. Dolů k ledovci se můžete dostat turistickou trasou nebo pozemní lanovkou, která jezdí ze střediska pro návštěvníky. Dolní zastávka lanovky se nachází přibližně na půli cesty k ledovci, takže i v tomto případě je třeba počítat s pěší túrou až dolů do údolí.
přehrada Margaritzenstausee a údolí Mölltal

ledovcové údolí s jezerem Sandersee     cestička vedoucí k ledovci Pasterze

Pasterze je nejen nejdelším ledovcem v Rakousku, ale i v celých Východních Alpách. Údolí nacházející se pod Grossglocknerem je názornou ukázkou erozivní síly ledovce působící na zdánlivě tvrdý skalnatý masiv. Je to jedno z dalších úžasných míst v Rakousku, kde můžete se zatajeným dechem obdivovat krásu a majestátnost vysokohorské přírody Východních Alp.

GPS: 47°5'4.20"N 12°43'24.75"E

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Zell am See - ledovec, hory a jezero
Publikováno: 6.1.2013
Na 138 kilometrech sjezdovek v Zell am See-Kaprun se třemi lyžařskými oblastmi Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe a Maiskogel si užijí rodiny, začátečníci i zkušení lyžaři. Zell am See-Kaprun ale nabízí rozmanité možnosti také pro všechny, kteří hledají zážitek mimo sjezdovky. Od výletů na běžkách, pěšky nebo se sněžnicemi až po sporty na přírodní ledové ploše jezera Zeller See.

Rakousko: Skvělá lyžovačka za rohem
Publikováno: 18.12.2016
Upravené svahy, zasněžená krajina s nádherným výhledem, horský vzduch a útulné chaty – to vše jsou ingredience na nezapomenutelnou zimní dovolenou.

Rakousko, ferrata Drachenwand: kondička, síla, zkušenost
Publikováno: 1.11.2015
Pokud hledáte složitější ferratu, tak se vydejte na Drachenwand do rakouských Alp. Grandiózní výhled na Měsíční jezero (Mondsee) a dachsteinský masiv vyžaduje fyzickou kondičku, pořádnou dávku vnitřní síly a předchozí zkušenost. Díky těmto aspektům si vychutnáte jak výstup na Dračí stěnu (Drachenwand), tak pohled na alpské panorama.

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor I.
Publikováno: 30.8.2015
S kamarádkou jsme se rozhodly, že vyrazíme na výlet. Už jen plánování cesty bylo skvělé. Prohlížela jsem různé průvodce, hledala jsem nějakou inspiraci na stránkách cestovních kanceláří a nakonec jsme rozhodly, že navštívíme krásné místo v blízkosti Salzburgu, malou vesničku Abtenau, která bude naším zázemím, odkud budeme cestovat po okolí.

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor II.
Publikováno: 6.9.2015
Pro další den jsme s kamarádkou zvolily projížďku po vysokohorské placené silnici Grossglockner Hochalpenstrasse, která je dlouhá asi 48 km. S různými odbočkami a zastávkami se nám cesta ale asi protáhne…

Rakousko: Zell am See a Kaprun - tam kde se hosté cítí dobře
Publikováno: 9.6.2013
Jedinečnost regionu Zell am See-Kaprun spočívá v kombinaci ledovcové oblasti, hor a jezer. Snad nikde jinde nenajdete tolik krás Rakouska tak blízko u sebe jako zde. Podmínky v této alpské oblasti umožňují sportovcům, rodinám a těm, kteří hledají odpočinek, využít nejrůznějších aktivit.

Rakousko, Korutany – lyžovačka v obci Kötschach-Mauthen
Publikováno: 4.2.2015
Na přelomu roku se nám podařilo na pár dní zavítat do malebné horské obce Kötschach-Mauthen, která se nachází ve spolkové zemi Korutany v okrese Hermagor. Čím si nás tato krásná obec získala a co všechno dokáže nabídnout svým návštěvníkům, i o tom si popovídáme v dnešním článku!

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená
Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Rakousko, Korutany – Nassfeld: ideální lyžovačka pro všechny
Publikováno: 18.2.2015
Opět je tu zima. Roční období, které mnozí proklínají, a to nejen kvůli mínusovým teplotám či nadílce sněhu, ale také pro kratší den, který v některých lidech vyvolává depresi. Mně však mínusové teploty ani kupy sněhu, podobně jako mnoho dalších milovníků zimních sportů, nestraší, spíše naopak.

Rakousko, Korutany - Petzen: aktivní dovolená v zimě i v létě
Publikováno: 13.4.2014
Letošní zima byla velmi skromná na sníh, a tak měli milovníci zimních sportů více práce s vyhledáním míst, které by jim poskytly vhodné podmínky pro aktivní zimní dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Myrafälle a Steinwandklamm
Gutensteinské Alpy sice nepatří mezi nejvyšší pohoří v Rakousku, ale přesto se v nich nachází něk...

Rakousko: Vysoké Taury – krásné a monumentální
Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou rozsáhlým a mohutným horstvem Východních Alp, které se mohou poch...

Rakousko, Korutany – Nassfeld: skvělá lyžovačka
Vše, co si milovník zimních sportů může přát a ještě mnohem více, najdete v jednom z mnoha alpský...

Rakousko, Korutany – obec Kötschach-Mauthen
Zablouděte spolu s námi alespoň na chvilku prostřednictvím fotogalerie do malebné horské obce Köt...

Rakousko: Lyžovačka v 8 lyžařských střediscích
Během zimních dnů není lepší zábavy, než jít na rodinnou lyžovačku. V této týdenní fotogalerii mů...

Rakousko: Zima na štajerský způsob
Zimní dovolenkové dny s sebou přinášejí skvělou zábavu během lyžovačky, ale i adrenalinové zážitk...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2019
Ve čtvrtek 7. listopadu otevře v Trenčíně své brány čtrnáctý ročník festivalu dobrodružných filmů HoryZonty. Akce bude probíhat v kině Hvězda a v klubu Paprsek.
20.10.2019
Martinský cestovatelský festival Bez hranic se již po deváté uskuteční 6.–9. listopadu. Festival opět přinese zajímavé přednášky o cestování, lidech, kultuře i přírodě.
19.10.2019
Jednou z hlavních kulturních událostí letošního roku na Pražském hradě je výstava věnovaná českému a římskému králi Václavu IV. a umění jeho doby, kterou můžete navštívit až do 3. listopadu, denně od 10 do 18 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 10. 2019
svátek:Brigita
dnes:
pondělí 21.10.
15 °C
zítra:
úterý 22.10.
13 °C