www.infoglobe.cz » Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část

Publikováno: 6.2.2013
Probudili jsme se do pěkného, avšak opět o něco chladnějšího rána. Dali jsme si něco na zub, zkontrolovali batoh, jestli v něm máme vše potřebné, protože opět chceme strávit celý den venku a pomalu jsme se vydali k jezeru. Dnes jsme se rozhodli navštívit kostel na ostrově uprostřed jezera a odpoledne trošku pobíhat po městě.

Z našeho ubytování jsme se snažili přesunout k jezeru opět jinou cestičkou, což se nám i vyplatilo. Nejen, že jsme tak mohli obdivovat malebné domky v podhradí, ale po cestě jsme narazili i na hrající si veverky. Byl to úžasný pohled. Veverky však byly příliš rychlé a tak se nám je nepodařilo vyfotit.

Jezero Bled

Jezero Bled
Asi po 20 minutách jsme stáli na břehu jezera a porovnávali ceny pronájmu loďky, na které bychom museli sami veslovat, s tou, na níž nás pohodlně odveze převozník. Naše lenost zvítězila nad šetřením. Nechali jsme se odvézt. Nejen, že se nenadřeme, ale ještě se určitě i něco dozvíme. Našim převozníkem byl mladý, trošku mohutnější mladík, který kromě nelehkého posouvání loďky vpřed pomocí dlouhých vesel, kterými zabíral vestoje, bez problémů zvládl i téměř celou cestu něco zajímavého povídat. Chvíli mluvil slovinsky a chvíli anglicky, opravdu bravurně rychle zvládal přepínat mozek mezi těmito dvěma jazyky. Po příjemné, ani ne půlhodinku trvající plavbě jsme se ocitli na Bledském ostrově.

průzračná voda v jezeru Bledněkteří si to odveslují raději sami

Kostel uprostřed jezera
Krásný ostrov uprostřed jezera Bled, na kterém stojí kostel, patří k nejfotografovanějším v celém Slovinsku. Jeho podobu najdete vyobrazenou ve všech turistických průvodcích a ve skutečnosti je pohled na něj ještě úchvatnější než na obrázcích. Po vylodění nás čekal výstup po poměrně dlouhém schodišti (má přesně 99 schodů), které vedlo na náměstíčko před svatostánkem. Jak jsme se od mladého převozníka dozvěděli, místní zamilovaní muži po něm na rukou vynášejí své budoucí manželky jako důkaz toho, že se o ně budou vědět vždy dobře postarat. Mě na rukou nikdo nevynesl, protože obroučka se mi už leskla na prstě, a tak manželovi nehrozilo, že by ho k tomuto činu mohli naši spolucestující z loďky vyprovokovat. Podařilo se jim to však u páru mladých milenců z Německa. Poměrně útlý mládenec tak svou kypřejší polovičku opravdu vynesl na rukou až nahoru, avšak v době, kdy jsme se my ostatní procházeli a poznávali krásy ostrova, viděli jsme je vysílené sedět na lavičce před kostelem.

    Kostel zasvěcený p.Marii uprostřed jezerapřední schody ke svatostánkuzadní schody ke svatostánkuokolí kostela
Kostel zasvěcený Panně Marii se může pochlubit hned dvěma zajímavostmi. Tou první je, že loď a věž kostela jsou dvě samostatné stavby, přičemž věž nestojí v čele kostela, ale na jeho boku. Druhou zvláštností, která sem láká turisty, je zvon, jehož dlouhý provaz visí v kostele ze stropu a manuál na zemi napovídá, jak ho použít. Pokud na něj poutník třikrát zazvoní, splní se mu jeho přání. Tato atrakce je zpoplatněna, avšak pokud věříte na pověry, tak vám dát těch pár eur za splněný sen určitě líto nebude. Kromě kostela a zvonice tu najdete i malou kavárničku a obchůdek se suvenýry. Celý ostrov pokrývají stromy, které dotvářejí romantickou atmosféru. Jak jsme se dozvěděli, během zimy sem věřící přicházejí po zamrzlé hladině jezera, přičemž pracující led jim pod nohama vrže a nejednou i strašidelně praská. Ale jiná cesta sem v zimě nevede.

Bledský ostrovBledský ostrov
Po necelých dvou hodinách jsme opět nastoupili do loďky a nechali se odvézt na pevninu. Navštívili jsme místní restauraci, za přijatelnou cenu jsme si dali obědové menu a odpoledne se trošku toulali po městě. Bled nás opravdu uchvátil, a tak jsme se rozhodli, že tu zůstaneme o jednu nebo dvě noci déle, než jsme původně plánovali. Chceme totiž projít i okolí městečka, a protože jsme s ubytováním a jeho cenou více než spokojeni, zdá se nám zbytečné přesouvat se o kus dál.

Bled
Příště se spolu vydáme do přírody. Navštívíme překrásnou soutěsku Vintgar, ležící jen pár kilometrů od Bledu, která nám vzdáleně připomínala Slovenský ráj.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko, Bled – městečko, jezero, hrad i ostrov
Publikováno: 11.9.2019
Po návštěvě kouzelné soutěsky Vintgar se přesouváme do městečka Bled. Toto nejvýznamnější turistické centrum regionu Horní Kraňsko se nachází v severozápadní části Slovinska a návštěvníkům nabízí hned několik dominant.

Slovinsko, Kranjska Gora – městečko v náruči Julských Alp
Publikováno: 21.8.2019
V severozápadní části Slovinska se nedaleko rakouských a italských hranic rozprostírá Kranjska Gora. Toto městečko je známé hlavně díky středisku zimních sportů, kde se každoročně koná FIS – Světový pohár v alpském lyžování.

Slovinsko: Národní park Triglav
Publikováno: 27.5.2017
Národní park Triglav je jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Nese název po nejvyšší hoře země, která se nachází na území parku. Hlavním cílem turistů jsou především jezera, krátké výlety i výstup na samotný vrchol hory. Jednodenní výstup na Triglav je striktně zakázán, stejně jako nocování na území parku (mimo horské chaty). Jedná se o velmi náročný výstup, který je možné podniknout z různých světových stran.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking
Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko, Klagenfurt: Minimundus - Zmenšený svět architektonických skvostů
Publikováno: 6.3.2013
V poznávací dovolené přes 3 státy pokračujeme i dnes. Naše kroky vedou do Rakouska, poslední země, kterou jsme kromě Slovinska a Chorvatska během 10 denní poznávací cesty navštívili. V dnešním článku nahlédneme do zmenšeného světa nejvýznamnějších architektonických skvostů, který se nachází ve známém tematickém parku Minimundus, v rakouském Klagenfurtu.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikováno: 27.2.2013
A je to tady, náš poslední den ve Slovinsku. Opět jsme se probudili do zamračeného rána, ale tentokrát alespoň nepršelo. V plánu jsme měli jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtud pěšky na vyhlídkový bod Točka.

Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica
Publikováno: 20.2.2013
Dnes se opět vydáme obdivovat krásy slovinské přírody. Od jezera Bled se přesuneme k neméně zajímavému jezeru Bohinj, kde navštívíme i nedaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Vyjímečně krásná soutěska Vintgar
Publikováno: 13.2.2013
Pokud navštívíte Slovinsko, rozhodně nevynechejte návštěvu překrásné soutěsky Vintgar, která leží jen pár kilometrů od známého městečka Bled.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – II. část
Publikováno: 30.1.2013
Dnes se nebudeme nikam přesouvat. Celý den strávíme v městečku Bled, které patří k nejznámějším turistickým centrům celého Slovinska. Vydáme se na návštěvu jedné z jeho nejkrásnějších a nejvzácnějších památek. Zavítáme na majestátný hrad, tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným jezerem Bled a navštívíme místní trh.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikováno: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k najfascinujícím hradům na světě. Ukrývá se ve stejnojmenné obci, vzdálené jen 10 kilometrů od turisticky vyhledávaného města Postojna, které je celosvětově proslulé díky unikátnímu jeskynnímu systému.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.

Slovinsko: Město Postojna
Publikováno: 2.1.2013
Asi je to tím, že jsme vždy spěchali, když jsme jeli do Chorvatska nebo zpět domů na rodnou hroudu, že až dosud jsme přes Slovinsko vždy jen projížděli. I když je pravda, že o jeho krásách jsme již mnoho slyšeli, jaksi jsme si nikdy neuměli najít pár dní, nebo alespoň hodin, abychom se tu zastavili. Konečně jsme to však změnili a část pozdní letní dovolené jsme strávili ve Slovinsku.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
18.1.2020
XXIV. ročník závodu psích spřežení po hřebenech Orlických hor se koná ve dnech 21.–25. ledna. Je určen nejen musherům a jejich psům, ale také návštěvníkům. Hned v úvodu si musíme připomenout, že tento závod na dlouhou trať je závislý na počasí.
17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 19. 1. 2020
svátek:Doubravka
dnes:
neděle 19.1.
1 °C
zítra:
pondělí 20.1.
1 °C