www.infoglobe.cz » SR, Háj: cesta ke kouzelným vodopádům - VIDEO

SR, Háj: cesta ke kouzelným vodopádům - VIDEO

Publikováno: 1.9.2015
Přeneste se s námi do krásného údolí Slovenského krasu mezi Hájský vrch a Miglinc, kde leží malebná vesnička Háj. Ta nabízí vyjížďky na nedalekou Zádielskou planinu nebo středověký Turňanský hrad. Ale my dnes navštívíme jinou pozoruhodnost, a to Hájské vodopády a kaskády.

Východní Slovensko nabízí nespočet přírodních krás. Jednou z nich jsou i Hájské vodopády, o kterých jsme hodně slyšeli, ale až teď se nám naskytla příležitost vidět je na vlastní oči. Jednoho dne jsme nasedli do auta a vydali se přibližně 40 kilometrů od Košic směrem na Rožňavu do malebné vesničky Háj. Po vstupu do obce nás zaujaly domy s tradiční lidovou architekturou. Líbily se nám hlavně domy typu "palóc", které kdysi patřily bohatším sedlákům a jsou charakteristické průčelími s lidovými motivy.
obec Háj

První písemné zmínky o obci jsou až z roku 1340, takže s jistotou můžeme říci, že patří mezi jednu z "nejmladších" vesniček v okolí. Žije zde do 300 obyvatel převážně maďarské národnosti. Po zaparkování jsme se trošku toulali jejími uličkami . Čistota a pěkně upravené předzahrádky nebo nově vyasfaltované silnice nás příjemně překvapily. Obec se může pochlubit i hrnčířskou dílnou nebo výrobou unikátních tzv. cvrkajících hrábí, na jejichž výrobu se nepoužívají žádné hřebíky a při hrabání s nimi budete slyšet zvláštní cvrkání. Ale snad největší atrakcí obce je filmovou společností darovaná přibližně 7 a půl metrů vysoká umělá socha anděla, která byla použita při natáčení amerického válečného filmu – Za nepřátelskou linií. Sochu jsme viděli na místním hřbitově u katolického kostela pod tzv. Andělskou cestou. Anděl má část obličeje a polovinu těla rozstřílenou kulometem a na zemi vedle něj leží jedno ulomené křídlo. Jednoduše řečeno, anděl je doslova jako válečného filmu.
obec Háj - rekvizita anjela

smerovník k Hájskym vodopádom altánok, lavičky pri Hájskych vodopádoch

Po této nevšední turistické atrakci jsme se rozhodli pokračovat dál až k našemu cíli - Hájským vodopádům, které se nacházejí ve stejnojmenném údolí. Cesty k nim byly různé – buď po asfaltové silnici, lesní pěšině, nebo podél Hájského potoka. My jsme se napojili na žlutou turistickou značku směřující do sousední obce Hačava. Cestu k významné přírodní lokalitě jsme si krátili sběrem lesních plodů. Vodopády a vodní kaskády byly úchvatné, ale jejich krása, jak nám později řekli místní obyvatelé, se naplno ukáže až po vydatných srážkách. I přesto, že bylo poměrně sucho, musíme souhlasit s tvrzením, že toto místo patří mezi nejkrásnější ve Slovenském krasu. Vodopády se přelévaly přes tzv. travertinové hráze. Některé z nich byly sice pozůstatkem těžby z 50. let, ale příroda si je adoptovala a dnes působí naprosto autenticky. Dohromady jsme pozorovali devět vodopádů, z nichž největší dosahoval přes 6 a půl metru.
Hájske vodopády

Hájske vodopádyHájske vodopády

V okolí vodopádů se nacházel altán, lavičky i ohniště na opékání. Cestou jsme sice pociťovali mírné stoupání, ale vůbec nás nenapadlo, že překonáváme převýšení více než 300 metrů. Celá dolina směřující do Hačavy je dlouhá 4 kilometry, čili zvládnou ji i malé děti. Obec Háj se nám zalíbila, vodopády nás okouzlily, a proto jejich návštěvu vřele doporučujeme.
Hájske vodopády

GPS: 48°37'43.9"N 20°51'13.9"E (obec Háj)

GPS: 48°38'26.0"N 20°50'54.7"E  (Hájské vodopády)

 

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava WaniváDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka I
Publikováno: 23.2.2012
Dnes se společně opět vydáme na východní Slovensko. V našem dvoudílném seriálu navštívíme jednu z nejpozoruhodnějších technických památek na Slovensku – prešovský Solivar.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka II
Publikováno: 1.3.2012
Dnes se vydáme na prohlídku jednoho z nejzajímavějších technicko-technologických muzeí v rámci Slovenska.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

Východní Slovensko – návštěva Mořského oka a ochutnávka vína
Publikováno: 20.8.2015
Poté, co jsme strávili den v Herlanech, přesunuli jsme se po silnici E58 do obce Orechová, která se nachází v okrese Sobrance. Kromě ochutnávky vína jsme si naplánovali i výlet k Mořskému oku, který jsme uskutečnili další den. Jak to dopadlo, se dozvíte v následujících řádcích.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Drienica – výstup na Lysou
Publikováno: 2.2.2012
Vánoční svátky i příchod nového roku jsme oslavili u rodičů mého manžela, ve východoslovenském městečku Sabinov. Jelikož Markova mamina je znamenitá kuchařka, není divu, že už po dvou dnech jsem měla problém zapnout rifle. Dobroty na stole však každým dnem přibývaly. A tak jsme se dohodli, že si dáme každý den kromě dobrot i malý výlet do okolí, ať se alespoň trošku rozhýbeme.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Hájské vodopády – krása vody
Nedaleko malebné vesničky Háj se nachází okouzlující příroda Slovenského krasu s řadou vodop...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Spišský hrad – monumentální krása
Na rozhraní Prešovského a Košického kraje či regionů Spiš a Šariš se nachází jedna unikátní střed...

SR, Hájské vodopády
Během našich výletů po Slovensku jsme zabloudili do malebné vesničky Háj, která se proslavila i n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 12. 2022
svátek:Barbora
dnes:
neděle 4.12.
3 °C
zítra:
pondělí 5.12.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X