www.infoglobe.cz » SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalvárií - VIDEO

SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalvárií - VIDEO

Publikováno: 22.11.2021
Dnes se vydáme na slovenské Pomoraví resp. Záhorie, kde navštívime obec Kuklov. Tato vesnička je od okresního města Senica vzdálená přibližně 25 km a nejbližšími sousedy jsou městečka Šaštín-Stráže, Gbely, Kúty nebo obce Čáry a Borský Svatý Jur.

Kuklov se díky své historii a osobnostem (Papánek, Žarnov, Pöstényi), které z této vesniček vzešli, řadí mezi popřední obce na Záhorí. I když první zmínky o vesničce pocházejí až z roku 1394 celá oblast byla osídlená mnohem dřív. Původně patřila tehdejší osada panstvům ze Svatého Jura, Pezinka, později ji spravovali šlechtici z Ostrého Kamene i Šaštína a následně několik dalších známých panských rodů. 

Kuklov

Místní obyvatelé sa zaobírali tkaním a pěstováním ovoce. V minulosti se tu rozvíjel chemický i bavlnářský průmysl, který postupně upadal. Přesto i  dnes tu působí vícero firem zaobírajících se zpracováním plastů nebo papíru. Najdete tu množství historických památek včetně Marcinkova vodního mlýna, který se nachází u obecních rybníků a sádek. My se však vydáme na procházku po ulicích samotné vesničky.

Kuklov - Památník osvoboditelům obce

Kuklov  - Památník osvoboditelům obce Kuklov - Socha svatého Jana Nepomuckého

Jako téměř v každé obci, tak ani v Kuklově nechybí Pomník na památku osvoboditelům a padlým rodákům ve 2. světové válce. Pamětní tabule je osazená na mohutném kameni vedle cesty, kterou se dostanete do středu vesničky s bezmála 800 obyvateli.

Kuklov - Kaplička se sochou sv. Floriána

Další pamětihodností, kterou budete míjet, je Kaplička se sochou svatého Floriána situovaná v samotném srdci obce. Vzpomenout musíme také Sochu sv. Jana Nepomuckého na štíhlém pilíři bez jakýchkoli nápisů na podstavci umístněnou u vodní nádrže na okraji vesničky.

Kuklov - Pomník padlých ve válkách 

Kuklov - Svatý Vendelín Kuklov - Kamenný kříž

Pokud budete kopírovat hlavní cestu (1142), tak po pár desítkách metrů natrefíte na Sochu sv. Vendelína, jakož i areál Kalvárie se štíhlými kapličkami s mělkými reliéfními zobrazeními Kristovy Křížové cesty. Nachází se zde i Pomník padlých v 1. světové válce z roku 1927, dále půvabná alej stromů zdobená Sochou sv. Anny z roku 1902 a Kamenným křížem se štíhlým pylónem na cihlovém hranolu pravděpodobně z 18. století.

Kuklov - Křížová cesta

Pozoruhodná je i na mohutném zděném podstavci umístněná Trojice soch morových světců sv. Šebastiána, sv. Rozálie a sv. Rocha. Jedná se o dílo  vděku za ústup cholery z roku 1831. Celý areál dotváří dřevěný kříž se sochami svatých.

Kuklov - Tři sochy 

Kuklov - Kalvárie Kuklov - Misijní kříž

Za nimi se už vypíná dominanta obce klasicistický kostel sv. Štefana krále. Jedná se o jednolodní chrám s rovně uzavřeným kvadratickým presbytářem a věží představěnou na západní fasádě. Jeho jádro pochází již ze 14. století, ale současnou podobu nabyl v 18. století. Na stěně kostela se nachází Misijní kříž s uvedeným rokem 1941 a v přízemí věže se nachází pozdněbarokní kamenný portál s rozeklaným štítem.

Kuklov - kostel sv. Štefana krále

Vnitřní zařízení svatostánku je klasicistické, upravené současně s přestavbou kostela. Hlavní oltář s pilastrovou architekturou a tympanónem má ve středu obraz svatého Štefana krále z r. 1944. Nechybí ani pěkná klasicistická kazatelnice z konce 18. století. 

Kuklov - Kaplička Sedmibolestné Panny Marie

Za kostelem, cestou ven z obce, se nachází přícestní mariánská Kaplička Sedmibolestné Panny Marie z roku 1876 a opodál ohrazený plastický kamenný kříž.

Kuklov - Kamenný kříž

Obec Kuklov působila na nás jako klidné místo pro život, obklopené vícero vodními plochami a krásnými lesy nebo poli. Pokud se řadíte k milovníkům venkovské turistiky, tak tato záhorská vesnička vás určitě nezklame. 

 

GPS: 48°38'20.1"N 17°04'25.2"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com, Telifsiz fon muzigi - 3344

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velikonoce - oslava života
Publikováno: 16.4.2022
Na období Velikonoc se těší snad každý z nás, ať už z důvodu odpočinku, zábavy nebo z duchovního hlediska. Dnešní společnost si spojuje tyto svátky zejména s takzvanou "pomlázkou a poléváním", kdy se z našich příbytků každoročně ozývá výskot dívek skrývajících se před šibalským poléváním. Pro křesťany jsou zase Velikonoce nebo Pascha (u řeckokatolíků) to nejvýznamnější období z církevního roku.

SR, Čáry: záhorská vesnička – VIDEO
Publikováno: 31.5.2021
Za krásami sakrálních památek se vydáme i dnes. Tentokrát navštívíme obec Čáry v severní části Záhorské nížiny. Nachází se v údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica. Sousedí s významným poutním městečkem Šaštín-Stráže či obcí Gbely, proslulou nalezišti ropy.

SR, Petrova Ves: obec s unikátním kostelem i rybníkem – VIDEO
Publikováno: 2.8.2021
Zveme vás na výlet do vesničky Petrova Ves (okres Skalica), která se rozprostírá sice ve výškově nevelké, ale o to malebnější Chvojnické pahorkatině. Jejími sousedy jsou Gbely, Šaštín-Stráže, Letničie, Unín, Radimov a Holíč. Území obce je z větší míry odlesněné a intenzivně zemědělsky využívané. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1392.

SR, Lakšárská Nová Ves: obec uprostřed Záhorské nížiny - VIDEO
Publikováno: 11.10.2021
Naším dnešným tipem na výlet bude Lakšárská Nová Ves, obec nacházející se v jihozápadní části Slovenska, uprostřed Záhorské nížiny, v povodí řeky Morava. Od okresního města Senica je vzdálená 17 km a tvořená je dvěma katastrálními územími, a to Lakšárská Nová Ves a Mikulášov. Sousedí se Šaštínem-Stráže, Borským Mikulášem nebo vojenským obvodem Záhorie.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

SR, Záhorská Ves: návštěva nejzápadnější obce – VIDEO
Publikováno: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec u řeky Moravy na okraji Borské nížiny. Dostupná je třeba po romantické cyklostezce z bratislavského Děvína. A co vás tu čeká? Krásná přírodní scenerie v povodí řeky Moravy, zajímavosti hraniční linie, monumentální starý cukrovar i půvabné sakrální památky, a to vše jen 40 km od hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotogra...

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky
Na západní straně Záhorské nížiny se rozprostírají dvě malebné vesničky, které nabízejí hned něko...

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Bol...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...


Souvisejicí videa

SR, Lakšárska Nová Ves: obec ve středu Záhorské nížiny
V jihozápadní části Slovenska, uprostřed Záhorské nížiny, v povodí řeky Morava se nachází Lakšárs...

SR: Čáry – kráska Záhorské nížiny
V údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica, se rozprostírá vesnička Čáry s množs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X