SR, Malé Karpaty - rozhledna Veľká homoľa
Publikováno: 11.7.2013
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.
Jen výjimečně narazíte na rozhlednu na nejvyšším vrchu nějakého pohoří, zpravidla se staví spíše na vyvýšených místech, které jsou přístupnější široké veřejnosti. I v dnešním uspěchaném světě se vyplatí na chviličku zpomalit, vyšlapat si na některou z nich a alespoň na chvilku obdivovat úchvatný výhled do okolní přírody. Teprve tehdy si člověk opravdu uvědomí, v jaké překrásné přírodní scenérii žije a určitě tak načerpá množství pozitivní energie, kterou potřebuje k překonávání každodenních starostí. Tak neváhejte, obujte si turistické boty, do batohu sbalte láhev vody, nějaký pamlsek k zakousnutí, pro jistotu i pláštěnku a vydejte se i vy na nejbližší rozhlednu alespoň na chvilku zapomenout na koloběh všedních dní.
Rozhledna na Velké homoli
My jsme si za cíl našeho výletu zvolili nejvyšší dřevěnou rozhlednu v okolí Bratislavy - rozhlednu na Velké homoli v Malých Karpatech. První turistickou rozhlednu na Velké homoli, kterou dodnes mnozí domácí stále nazývají Kugel, což je starší název tohoto vrchu, postavili členové Modranského turistického spolku už v roce 1894. Ta se samozřejmě nedochovala až do dnešních dnů. Od roku 2001 zde stojí téměř 21 metrů vysoká dřevěná rozhledna, kterou vybudovalo město Modrá ve spolupráci s městem Pezinok, s finanční podporou peněz z eurofondů a za výrazné pomoci mnoha nadšenců. Stojí v nadmořské výšce 709 metrů a nabízí opravdu překrásný kruhový výhled do okolní krajiny. Na zábradlí vrcholové plošiny najdete nápisy a rysky, které vám pomohou zorientovat se v tom, co skutečně vidíte. Za pěkného počasí budete mít jako na dlani velkou část Malých Karpat od Kamzíku až po Záruby a na opačné straně zas města Trnavu, Pezinok či Modrou. Při návštěvě každé rozhledny však nikdy nezapomínejte na bezpečnost. Chovejte se klidně a na schodech či žebřících se nikdy nepředbíhejte. Zejména menší děti je dobré mít neustále na očích. Každá z rozhleden je dimenzována na jiný počet osob, a tak se nikdy netlačte a raději pár minut počkejte, dokud se uvolní místo i pro vás. Pěkný výhled vám neuteče a vaše bezpečnost, ale i ostatních lidí kolem vás by měla být vždy na prvním místě. Konkrétně tato, na Velké homoli, je určena maximálně pro 10 lidí současně. Hned u rozhledny se nacházejí dřevěné lavice se stoly a také krytý přístřešek. Takže po zdolání 115 schodů, které musíte vyšlapat, abyste se ocitli až na jejím vrcholu, jistě oceníte příjemné posezení s pevnou půdou pod nohama.

A jak se sem vlastně dostanete?
Nejlehčí přístupová cesta vede z rekreační oblasti Zochova chata - Piesok (465 m n. m.) po červené turistické značce. Je to příjemná vycházka, kterou hravě zvládnou i vaše ratolesti, avšak je třeba počítat také s kratšími, zato poměrně prudkými úseky. Turistická značka vás provede kolem přírodního koupaliště, křemencových Tisových skal, dále kolem Astronomické a geofyzikální observatoře, a pak už jen lesní cestou až k samotné rozhledně. Pokud půjdete pozvolným vycházkovým tempem, tento výstup vám zabere přibližně hodinku.



Zajímavosti v okolí
Pokud byste si chtěli výlet ještě trošku prodloužit, určitě navštivte i nedaleký zajímavý skalní útvar nazývaný Tři jezdci. Od nich se dá po červené nebo zelené turistické značce sejít dolů do Pezinku, kde můžete příjemně strávený den v přírodě ukončit posezením v nějaké hospůdce u skleničky dobrého vínka, kterým je Pezinok široko daleko proslulý.
GPS: 48°21'48.04''N 17°15'40.17''E
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 1.7.2018
Máte rádi krásné výhledy na krajinu pod Tatrami? Pokud ano, můžete se těšit na knižní novinku z vydavatelství Dajama, která láká na krásné pohledy z rozhleden.
Publikováno: 15.5.2018
Dnes se vydáme objevovat krásu Čachtických Karpat, které jsou jedním ze čtyř podcelků Malých Karpat. Naším cílem bude výstup na Velký Plešivec, který obklopuje stejnojmenná přírodní rezervace, významná nejen z estetického, ale i přírodního hlediska.
Publikováno: 14.2.2018
Do Malých Karpat můžete vyrazit celoročně, po značených turistických stezkách můžete navštívit krásné a zajímavé lokality. V tomto článku si blíže představíme zimní túru na jednu z malokarpatských sedmistovek, kterou je vrch Skalnatá.
Publikováno: 19.12.2018
Přijměte pozvání na procházku historickou Trnavou, kterou nás provede „slavná ozdoba Uherska“ – Matej Bel. Objevme spolu s ním neznámá zákoutí města a jeho dějin a nechme se unášet atmosférou trnavských ulic v osmnáctém století.
Publikováno: 17.6.2020
Slovensko poskytuje široké možnosti v oblasti výletů a dovolených. Pokud máte rádi turistiku, navštivte majestátní hory, jestli preferujete odpočinek, vybrat byste si měli jedny z mnoha lázní. V případě, že byste se rádi podívali na Slovensko shora, navštivte některou z vyhlídek.
Publikováno: 26.7.2020
Unikátní spojení vinic a středomořské botaniky se jen tak nevidí. V Pezinku, ve vinařské oblasti Stará hora, toto spojení však snadno najdete. Řeč je o jedinečné levandulové zahradě, která každý rok přiláká stovky návštěvníků a milovníků vína.
Publikováno: 12.8.2020
Malebné malokarpatské město Pezinok leží přibližně 25 kilometrů od Bratislavy. Je známé zejména pro rozvinuté vinohradnictví a dlouholetou cihlářskou, stavební i strojírenskou výrobu. Díky výhodné poloze je atraktivním místem pro rodinný život.
Publikováno: 31.3.2021
Pokud se rádi díváte na přírodu z výšky, právě pro vás je určena nová mobilní aplikace „Rozhliadni sa“, ve které najdete informace o všech turistických rozhlednách a vyhlídkových věžích na Slovensku a pohraničí.
Publikováno: 25.10.2021
V západní části Slovenské republiky, přesněji v okrese Senica, se nachází obec Prievaly, která je vzdálená od Malacek 34 a od hlavního města 68 kilometrů. Vesnička se stala známou díky nálezům pokladů v podobě zlatých a stříbrných mincí při bourání místních budov. Část tzv. Pokladu prievalského hostinského si můžete prohlédnout ve sbírkách Slovenského národního muzea.
Publikováno: 6.5.2020
Naší poslední zastávkou v Bratislavském kraji bude poutní místo Marianka a malokarpatský středověký klenot – hrad Červený Kameň. Dále navštívíme úchvatnou rozhlednu a doporučíme vám rodinný cyklovýlet.
Publikováno: 5.6.2019
Při příležitosti Mezinárodního dne dětí organizuje letiště Kuchyňa den otevřených dveří, a to v sobotu 8. června od 10 do 14 hodin.
Publikováno: 9.6.2019
V blízké době by se mělo začít s realizací budování nového geoparku Malé Karpaty. Ten má v současnosti do jisté míry vybudovanou turistickou infrastrukturu a existuje už i řada významných a pro návštěvníky připravených geotopů, které jsou výsledkem dlouholetých aktivit různých nadšenců a organizací.
Publikováno: 4.10.2019
V malebném městečku na Záhoří ve Stupavě se již od roku 1996 na podzim pravidelně konají zajímavé slavnosti zelí, známé jako Dni zelá.
Publikováno: 2.4.2023
Máte rádi přírodu, památky, kulturu nebo toulání se po krajině? A víte co se stane, když se spojí geograf s environmentalistem, spisovatel s fotografem, otec se synem a oba mají rádi Malé Karpaty? Vznikne úžasná kniha Rekordy Malých Karpat, kterou vám v následujících řádcích představíme.
Publikováno: 14.7.2010
Muzeum na hradě Červený Kameň nedaleko Bratislavy navštíví ročně na 150 000 návštěvníků. Během léta zde na ně kromě prohlídky hradu čeká řada zajímavých programů a výstav.
Publikováno: 21.7.2015
Minulý týden jsme se vydali na túru z obce Dechtice ke kostelu a klášteru svaté Kateřiny. Příjemná procházka nás inspirovala k dalšímu výletu – do pár kilometrů vzdálené obce Dobrá Voda, která se chlubí krásnou zříceninou hradu a osobností Jána Hollého.
Publikováno: 14.7.2015
Při dnešním putování Slovenskem navštívíme jednu pozoruhodnou zříceninu, která leží v Trnavském kraji, přibližně 3 kilometry od obce Dechtice. Lidově se nazývá Katarínka, ale její oficiální název zní kostel a klášter svaté Kateřiny Alexandrijské.
Publikováno: 7.4.2015
Slovensko je zemí bohatou na hrady, zámky a zámečky, které bychom mohli počítat na stovky. Na volné dny jsme si naplánovali několik výletů, z nichž nás jeden přenesl v čase, konkrétněji do středověku. Navštívili jsme totiž tajemný čachtický hrad.
Publikováno: 24.3.2015
Po krátké přestávce jsme se opět vydali na procházku do Malých Karpat, tentokrát do Hlbočianské doliny, která se nachází nedaleko obce Smolenice.
Publikováno: 17.3.2015
Slovensko je krásná země, o tom jsme se opět mohli přesvědčit na našem jednodenním výletě, který jsme začali v malé obci Haluzice, která se nachází nedaleko okresního města Nové Město nad Váhem.
Publikováno: 11.2.2022
Na sklonku zimy jsme se vydali na výlet do národní přírodní rezervace Roštún, která se nachází v pohoří Malé Karpaty. Za vstupní bránu jsme si vybrali obec Plavecké Podhradí. Co všechno jsme viděli a zažili, se dočtete v následujících řádcích.
Publikováno: 12.2.2015
V Malých Karpatech se nachází množství zajímavých lokalit, které patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové oblasti. Jsou to především vrchy nabízející úžasné výhledy na okolí, které lákají mnohé turisty k výstupu. Mezi tři nejvyšší vrcholy Malých Karpat, ze kterých se naskýtají fantastické panoramatické výhledy na okolí, patří i vrch Vápenná.
Publikováno: 18.5.2014
Příjemné jarní teploty lákají stále více lidí na výlet do přírody. Velmi častým cílem turistických vycházek Bratislavanů, ale nejen jich, je zřícenina hradu Pajštún v Malých Karpatech, kam se i my dnes společně vydáme.
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.
Publikováno: 30.3.2014
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.
Publikováno: 19.3.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.
Publikováno: 10.11.2015
U obce Buková v okrese Trnava se nachází zřícenina hradu Ostrý Kameň, který kdysi hlídal tzv. Českou cestu. Jeho historie sice v porovnání s ostatními hrady není až tak bohatá, přesto je dnes oblíbeným turistickým místem, které jsme se rozhodli navštívit.
Publikováno: 14.5.2017
Dnes vás zavedeme do království malých modelů dobových rekonstrukcí hradů, zámků, rodných domů slovenských osobností, jakož i rozhleden, kostelíků a dalších významných staveb.
Publikováno: 11.1.2017
Nad starobylým městečkem Svatý Jur se nacházejí lesy Malých Karpat, které ukrývají jeden středověký klenot – zříceninu hradu Bílý Kámen. Při dnešním poznávání památek Slovenska ho navštívíme a povíme vám jeho příběh.
Publikováno: 4.1.2017
Minulý týden jsme vyrazili z obce Jablonica přes lokalitu Dúbrava a Lipový vrch až do místní části Cerová-Rozbehy. Zde jsme navštívili nádhernou rozhlednu a krátce nato se vydali do středověku, přesněji řečeno k hradu Korlátka.
Publikováno: 28.12.2016
Dnes vás zavedeme k úpatí Malých Karpat, přesněji k obci Jablonica.
Publikováno: 20.7.2016
Malé Karpaty jsou velmi pěkným a zajímavým pohořím v západní části Slovenska. V jižní části pohoří se nachází několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Výjimečnost a atraktivita této oblasti ji předurčily k vytvoření nového slovenského geoparku, který dostal název Sandbersko-pajštúnský geopark (SAPAG).
Publikováno: 24.4.2022
Pokud máte rádi turistiku a krásné výhledy, vydejte se spolu s námi na jednu nenáročnou vycházku do Malých Karpat. Její začátek bude v obci Plavecký Mikuláš, odkud vede několik značených turistických stezek.
Publikováno: 27.1.2011
Malá, ale malebná slovenská krajina se vyznačuje mimo jiné výjimečně vysokým počtem hradů. Podle některých statistik je jejich hustota právě zde nejvyšší v Evropě! Pokud všechny spočítáme, včetně těch zaniklých, po nichž je už těžké alespoň kámen objevit, vyjde nám číslo vyšší než dvě stě.
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.
Souvisejicí fotogalerie
Dnes vás pozveme na procházku historickými uličkami vinařského městečka Svatý Jur, které kromě pa...
Malé Karpaty jsou nevysoké pohoří ležící v západní části Slovenska, které netřeba nějak zvlášť př...
Malé Karpaty mají své zvláštní kouzlo v každém ročním období. Obzvláště okouzlující jsou zejména ...
Prostřednictvím následující fotogalerie vás zavedeme do Malých Karpat, přesněji do okolí obce Čac...
Jaro teprve začíná, ze svahů a údolí Malých Karpat zmizely poslední zbytky sněhu. Sluneční paprsk...
Národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla se rozprostírá na jihozápadních svazích vrchu Děvínska...
Pohoří Malých Karpat ukrývá mnoho krásných míst. My tentokrát navštívíme národní přírodní rezerva...
V seizmicky nejaktivnější oblasti Slovenska se nachází krásná vesnička Dobrá Voda, která je spjat...
Kousek nad obcí Čachtice se nachází zřícenina legendami opředeného čachtického hradu. Tento kdysi...
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...
Vrch Děvínská Kobyla, který svou výškou 514 m n. m. patří k nejvyšším vrchům Děvínských Karpat, s...
Třetí nejvyšší horou pohoří Malých Karpat je hora Vápenná (752 m n. m.), která se nachází v Pezin...
Souvisejicí videa
Absolvujte s námi nenáročnou túru z bratislavské Koliby k Bílému kříži. Z konečné zastávky MHD - ...
Absolvujte spolu s námi turistický výstup na Malý a Velký Plešivec. Jsou obklopeni přírodní rezer...
Malé Karpaty v sobě ukrývají mnoho kouzelných míst s neopakovatelnými výhledy. A takovými zcela u...
Pohoří Malé Karpaty skrývá mnoho zajímavých lokalit. Jednou z nich je i obec Dobrá Voda, kte...
Dnes zavítáme do přírodní rezervace Katarínka, která se nalézá v náruči malokarpatských hor, přib...
Nad obcí Čachtice se nachází zřícenina tajemného čachtického hradu. Jeho úkolem v minulosti bylo ...
Jediným vodopádem pohoří Malé Karpaty je tzv. Hlbočianský vodopád nazývaný také vodopád Padlá vod...
Při návštěvě malebné obce Haluzice nás okouzlila příroda Bošáckého údolí, kterému dominoval vrch ...