www.infoglobe.cz » SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně

Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

Dostat se ke kalvárii nebyl problém, protože je od historického centra vzdálená necelých 20 minut chůze. Přístup ke kalvárii je možný i autem nebo městskou hromadnou dopravou. My jsme šli pěšky. Cestou jsme míjeli krásnou tovární budovu, resp. komplex budov bývalého pivovaru postaveného v letech 1893 až 1895. Pivovar během své historie vyráběl slad, sušené mláto a v neposlední řadě salonní a ležákové pivo. Zajímavostí je, že v roce 1926 pivovar zanikl a budova byla využívána jako tabákový sklad, sušárna zeleniny, sklad soli nebo jako výrobna masných produktů. Výroba piva se do Nitry navrátila v roce 1950 a získala si celoslovenské uznání. Bohužel od roku 2003 byla výroba přesunuta a od těch dob se nejznámější nitranské pivo vyrábí paradoxně v Hurbanově. Mezitím se o záchranu pivovarnických tradic pokoušejí menší městské pivovary.
Nitra - budova bývalého pivovaru

Nitra - budova bývalého pivovaruNitra - cesta na kalvárii (domovní zástavba)

Postupně, jak jsme se blížili ke kalvárii, se měnila i domovní zástavba. Větší bytové domy střídaly rodinné. Ani jsme se nenadáli a ocitli jsme se před kostelem Nanebevzetí Panny Marie. První zmínky o něm sahají až do roku 1248. Uvnitř se nachází socha Sedmibolestné Panny Marie držící mrtvé tělo Krista. Pod kostelem je krypta, kde jsou pohřbeni nazaretští mniši, kteří zde kdysi měli klášter. Okolí kostela tvoří novorománský Misijní dům Matky Boží, který je hlavním sídlem misionářů verbistů.
Nitra - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Nitra - cesta na kalvárii        Nitra - Misijní dům Matky Boží

Kostel a jeho okolí je nejen oblíbeným místem pro konání svateb, ale i významným poutním místem. Kalvárie, která vznikla na přelomu 18. a 19. století na stejnojmenném skalním vrcholu, je charakteristická malými kapličkami, které vedou od kostela až na vrch pahorku a připomínají křížovou cestu Krista. Na jejím vrcholu se nacházejí tři kříže se sousoším ukřižování a specifická šestiúhelníková kaplička Božího hrobu. Každoročně se zde konají křesťanské poutě.
Nitra - kaplička Božího hrobu

Nitra – kalvárie           Nitra - kalvárie (rozhledna)

Vrchol kalvárie dosahuje výšky přibližně 213 metrů nad mořem a poskytuje tak kruhový pohled na město, protilehlé svahy pohoří Tribeč, Vtáčnik, Pohronský Inovec nebo na Zoborské vrchy, jakož i na okolní pláně. My jsme po prohlídce kostela a misijního domu, ve kterém je mimochodem i misijní muzeum, pokračovali nenáročným výstupem podél kapliček až na vrchol k rozhledně, kde byly na obloukové tabuli vyznačeny orientační body. A nebyli jsme sami! V době naší návštěvy se zde hemžilo množství lidí, ať už rodin s dětmi, jednotlivců nebo sportovců. Tento krásný pahorek je lákadlem snad pro všechny, kteří mají rádi přírodu. Sami jsme se přesvědčili, že po vystoupení na pahorek jsme se ocitli na místě, kde přátelská a pohodová atmosféra byla dotvářena krásnými výhledy na okolní krajinu. Děti si pouštěly draky, dospělí jen tak seděli na trávě, cyklisté se spouštěli z kopce, a dokonce na jižním vápencovém bradle, které je pozůstatkem bývalého kamenolomu, jsme viděli lezce.
Nitra - kalvárie (kaple a misijní dům)

Kalvárie skrývá i nejedno přírodní tajemství. Jedním z nich jsou jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou. Nacházejí se na Stračí cestě, pod vrcholem kalvárie i na jiných místech. Ale zatím jsou před očima veřejnosti ukryté. Dále se zde nacházejí vzácné rostliny, z nichž jsou některé na seznamu ohrožených druhů. A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho.
Nitra - kalvárie

Po prohlídce kalvárie jsme své kroky namířili k nábřeží řeky Nitry. Cestou jsme natrefili na Lurdskou jeskyni, která již přes sto let nabízí útočiště věřícím lidem. Okolí jeskyně je tvořeno děkovnými tabulkami a u sošky Panny Marie hoří svíčky. Je to místo klidu, kde jsme si i my zavzpomínali na naše nejbližší a poprosili o jejich ochranu. Z pietního místa jsme pokračovali k nábřeží.
Nitra - Lurdská jeskyně

Nitra - Lurdská jeskyněNitra - Lurdská jeskyně

Jak náš výlet pokračoval a co všechno jsme viděli a zažili, se dozvíte už za týden.

GPS: 48°17'54.08"N 18°5'28.70"E

Zdroj a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Dražovce: nejmalebnější kostelík Slovenska – VIDEO
Publikováno: 3.10.2017
Dnes zavítáme do městské části Nitry, která se nachází pod západním výběžkem známého vrchu Zobor – Dražoviec.

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů I
Publikováno: 7.2.2021
Na jihozápadním Slovensku se rozprostírá Nitranský kraj, jehož přirozenou hranici s Maďarskem tvoří řeka Dunaj. Patří k nejteplejším a zároveň i k nejsušším oblastem na Slovensku. V dějinách mu náleží významné místo, protože jeho metropole, starobylá Nitra, sehrála významnou roli při formování slovenského národa, jeho kultury a vzdělanosti.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

SR, Hurbanovo II – procházka po městě
Publikováno: 2.6.2019
Je snad na Slovensku někdo, kdo ještě neslyšel o Hurbanovu? Toto město je známé z předpovědí počasí či díky zlatavému moku, který se tu už léta vyrábí. Neuniklo ani naší pozornosti. Po návštěvě hvězdárny vás dnes provedeme jeho ulicemi.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

Velikonoce - oslava života
Publikováno: 16.4.2022
Na období Velikonoc se těší snad každý z nás, ať už z důvodu odpočinku, zábavy nebo z duchovního hlediska. Dnešní společnost si spojuje tyto svátky zejména s takzvanou "pomlázkou a poléváním", kdy se z našich příbytků každoročně ozývá výskot dívek skrývajících se před šibalským poléváním. Pro křesťany jsou zase Velikonoce nebo Pascha (u řeckokatolíků) to nejvýznamnější období z církevního roku.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR, Dražovce – romantický kostelík
Jedna z městských částí Nitry se může pochlubit vzácným románským kostelem sv. Micheala archanděl...

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Podhájska – vesnička se slanou vodou
Nedaleko Levic se nachází vesnička Podhájska, která je výjimečná výskytem termálních pramenů. Tyt...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn
Plovoucí vodní mlýn v Kolárově původně stával na zcela jiném místě. Jde o rekonstrukci původního ...

SR: Šaľa – Slavnosti města a jarmark řemesel
Šalianské slavnosti 2011, které byly i tento rok spojené s jarmarkem tradičních řemesel, se nesly...

Slovensko: Město Šaľa
Město Šaľa leží v jihozápadní části Slovenska na Podunajské rovině v chráněné vodohospodářské obl...


Souvisejicí videa

SR, Topolčianky: turistický klenot Tekova
Pod svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří sa na staré slovanské cestě rozprostírá městečk...

SR, Dražovce – mystická památka
Kdysi samostatná obec, dnes městská část Nitry – Dražovce nabízí k vidění tradiční domovní zástav...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X