www.infoglobe.cz » SR, Turany – turčianské městečko u Váhu

SR, Turany – turčianské městečko u Váhu

Publikováno: 13.10.2019
Dnes navštívíme dolní Turiec, přesněji město Turany, které leží necelých 11 kilometrů od hlavního města kultury Slováků – Martina.

Mezi dvěma koryty řeky Váh se rozprostírá město Turany, které se může pochlubit bohatou historií, malebnou architekturou a několika zajímavostmi. Dostat se sem můžete po silnici I/18, po dálnici D1 nebo po železniční trati Žilina–Košice.

Turany

Turany jsou zasazeny do nádherné krajiny, které dominují pole i kopce Malé a Velké Fatry. Blízkost jedněch z nejkrásnějších národních parků na Slovensku dělá z obce ideální výchozí bod pro turistické vycházky. My však zamíříme do jejího centra a začneme objevovat místní pozoruhodnosti.

centrum města

Více než 4tisícové město patří mezi nejstarší v regionu Turce. Jeho osídlení se datuje ještě do dob před příchodem křesťanství, avšak první zachovanou písemnou zmínkou je listina o nabytí majetku z roku 1319. V roce 1341 se poprvé zmiňuje název Turan.

centrum města

Dalším mezníkem pro rozrůstající se osadu byl rok 1397, kdy dostaly Turany výsadní právo Krupinské od krále Zikmunda, čímž povýšily na město. Navzdory tomuto privilegiu stále patřily pod panství Sklabinského hradu. V roce 1461 král Matyáš Korvín potvrzuje městské výsady, následně v roce 1563 i král Ferdinand I., který je rozšiřuje o řízení třech výročních jarmarků a týdenních trhů (v roce 1574 městská práva potvrzuje i král Maxmilián II., v roce 1659 král Leopold I. atd.). Navzdory historickým faktům byly v roce 1918 z neznámých důvodů Turany zbavené statutu města a na nápravu této křivdy čekaly až do roku 2016, kdy se znovu staly městem.

památník

Nepříjemnosti neměly Turany jen s městskými výsadami, ale také s přírodou nebo nemocemi. Obec si prošla několika ničivými požáry, epidemiemi moru, které vyhubily polovinu obyvatelstva, nálety kobylek a ohromnými povodněmi. Houževnatí obyvatelé se však pokaždé postavili na nohy a obnovili vše zničené.

Městský úřad Turany

V revolučních letech obec navštívil Ľudovít Štúr i Jozef Miloslav Hurban, o výrazný rozvoj se postarala Košicko-bohumínská dráha a byl zde vybudován i významný dřevařský závod. V 50. letech byl dokončen Vážský kanál, který chrání obec od povodní, a neposledním mezníkem pro Turany bylo vybudování rekreačního zařízení Trusalová, které patří k těm nejlepším na Slovensku. V současnosti zde najdete obchody, školy, kino, několik sportovišť, zdravotní zařízení i Dům smutku. Centrum nabízí sice nevelkou, zato zajímavou procházku po památkách.

kostel svatého Gála

Mezi nejvzácnější se řadí jednolodní římskokatolický kostel svatého Gála s představenou věží z první poloviny 14. století. Interiér kostela zdobí vzácný křídlový oltář z konce 15. století. Součástí sakrálního areálu ohrazeného kamenným zdivem husitského původu je i renesanční zvonice.

evangelický kostel

Naproti kostelu sv. Gála (přes potok Studenec) se nachází modernistický evangelický kostel s hodinovou věží a trojstrannou emporou v interiéru.

památník Miloše Alexandra Bazovského

Zajímavý je i památník s bustou nejreprezentativnějšího představitele slovenského malířství a grafiky 20. století – místního rodáka Miloše Alexandra Bazovského – před budovou městského úřadu nebo o kousek dál památník obětem válek a SNP.

historická zástavba

historická zástavba  historická zástavba

Za návštěvu určitě stojí i místní muzeum (Budovatelská 6) dokumentující historii a současnost, najdete zde sbírku fauny a flóry či architektonicky zajímavé domy včetně nevšední budovy strážnice a hasičského skladu.

historická zástavba

Turany jsou díky říčním kanálům ostrovem, který nabízí během roku mnoho společenských akcí, ale i procházku po trošku městské a více vesnické zástavbě. Ta svojí atmosférou nejednoho z vás určitě okouzlí.

GPS: 49°06'57.7"N 19°02'07.7"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 21.8.2014
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 7.8.2014
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.

SR, Martin: Lesopark Jedloviny – zelený ráj na okraji města
Publikováno: 5.2.2015
Na okraji města Martin se nachází jedinečné místo určené pro odpočinek i sportovní rekreaci. Je jím Lesopark Jedlovina, který už dlouhá léta slouží veřejnosti pro rodinné, nebo firemní setkání, turistiku, nebo na bezcílné toulky přírodou. A tak jsme se vydali na návštěvu lesoparku i my.

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků
Publikováno: 25.3.2010
Kulturní a hospodářské sídlo severoslovenského regionu Turiec bylo v roce 1994 zákonem vyhlášeno za Centrum národní kultury Slováků. Nejen proto si tradice a pozoruhodnosti města Martin zaslouží pozornost turistů.

SR: Martin – Matice slovenská
Publikováno: 4.12.2014
Hlavním centrem regionu Turiec je město Martin, a právě zde má své sídlo instituce, která je pilířem kultury a národního povědomí Slováků. Je jí celonárodní slovenská kulturní instituce - Matice slovenská.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 13.11.2014
Teprve nedávno jsme si připomněli Památku všech zesnulých nazývanou také jako Dušičky. Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech, jsme si v tichosti zavzpomínali na lidi, které jsme měli rádi. Dnes zajdeme na hřbitov i my, ale ne na ledajaký, na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Martin – toulky městem I.
Publikováno: 19.2.2015
Dnes se vydáme na toulky severoslovenským městem Martin. V první části si představíme místa aktivního života ve městě a v druhé zas navštívíme historické centrum, ve kterém se podíváme na pozoruhodné stavby a řekneme si také o historii institucí sídlících v nich.

SR: Martin – toulky městem II.
Publikováno: 26.2.2015
Poté, co jsme si minulý týden prošli trochu méně známá místa Martina, se dnes ocitneme v jeho samotném historickém centru.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Velká Fatra – velkolepá hora Lysec
Přijměte pozvání na dominantní velkofatranský vrchol Lysec, který rozpoznáte podle typických lučn...

SR, Turčianské Jaseno – malé Toskánsko
Necelých 8 kilometrů východně od města Martin se rozprostírá vesnička Turčianské Jaseno. Její oko...

SR, Turany – městečko s nádechem venkova
Prostřednictvím dnešní fotogalerie vás zavedeme do Turčianské kotliny, která je známá svým kultur...

SR, Malá Fatra – z Vrátné na vrch Kraviarske
Absolvujte spolu s námi turistickou vycházku z Vrátné doliny, kde se nachází i největší středisko...

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezona začíná a my vás zveme na malý výlet. Cyklotúru začínáme nedaleko obce Vrícko, ...

SR, Malá Fatra – zamrzlý Kľacký vodopád
Vychutnejte si spolu s námi zimní výstup ke slovenské národní přírodní památce – ke Kľackému vodo...

SR: Turiec – zimní výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na procházku k možná méně známému kopci v Turčianské kotlině s pozůstatky zřícen...

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla další turisticky vyhledávaná atrakce, k...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...

Turistika na Malé Fatře
Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části...


Souvisejicí videa

SR, Malá Fatra – Velký Rozsutec
Jeden z nejkrásnějších vrchů Slovenska – Velký Rozsutec se nachází na území národního parku Malá ...

SR, Malá Fatra: nejkrásnější pohoří Slovenska
Okouzlující přírodu Malé Fatry a skvělé sjezdovky už dávno nevyhledávají pouze domácí, ale stále ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.1.2020
Mezinárodní dům umění pro děti Bibiana vás zve na výstavu Šperkopříběh, kde představí svět šperků z pohledu geologů, šperkařů i autorů literárních děl.
28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 29. 1. 2020
svátek:Zdislava
dnes:
středa 29.1.
2 °C
zítra:
čtvrtek 30.1.
5 °C