www.infoglobe.cz » Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi

Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

I když se nám La Rioja zdála jako malé a příjemné město, vymotat se z ní a dojet autobusem na nějakou výpadovku bylo horší. Navíc nejsou za městem prý příliš bezpečné oblasti. Kromě toho je tam také spousta odpadků, až si člověk říká, kde se to octnul. Bohužel i v autobuse vidíme lidi běžně otevřít okno a vyhodit nějaký obal, však venku se to ztratí.

Tucumán   Tucumán

Při stopování nám zastaví Augusto, povoláním biochemik. Jede zrovna domů a čeká ho soutěž ve folklorních tancích. Pro někoho je Argentina synonymem pro tango, tady jsou to však folklorní tance – Chacarera a Malambo. Vystupují zde postupně skupiny od nejmladších až po nejstarší. Tanec Chacarera je směsicí indiánské a španělské kultury a doprovází jej písně ve španělštině a kečuánštině. Zatímco u Chacarery se jedná o tanec v páru, kde tančí muž se ženou při líbezné a harmonické hudbě, Malambo tančí pouze sólově muži. Nebo také tančí proti sobě, aby prokázali, kdo z nich má v tanečních krocích nejlepší schopnost, rozmanitost a přesnost. Náročnost kroků lze vidět u nejmenších tanečníků, protože někteří občas i upadnou.

soutěž

Zajímavé je také pozorovat dospělejší, když se venku připravují a nacvičují přesnost svých kroků při hrdém a přísném výrazu ve tváři. Tento tanec vychází z tradice gaučů. Gaučové jsou obdobou amerických kovbojů. Byli to svobodomyslní kočovníci v oblasti Pampy, kteří byli schopni ulovit si zdivočelý dobytek, pobavit se při vlastní muzice a při sporech neváhali sáhnout po noži. Po vyhlášení nezávislosti však už neměli v nové společnosti své místo. Augusto nám vysvětluje, že tím, jak gaučové trávili spoustu hodin v sedle, tak jakmile sesedli, poklepávali nohama, aby si je protáhli. A právě takto měl vzniknout tanec Malambo. A jeden gaučo má dokonce téměř po celé zemi své svatostánky. Kromě legendy Difunta Correa je další legendou Gauchito Gil. Pro někoho byl jen zlodějem, pro jiné „Robinem Hoodem“, který bohatým bral a chudým dával a byl nevinně popraven. Pro svatostánky je typická červená barva a uvázané červené stuhy. Někteří řidiči u svatostánku vždy zatroubí.

soutěž

V dnešní moderní době nás už ani nepřekvapuje, že tanec Malambo tančí i některé ženy. Kromě tance vyzkoušíme i místní výborné empanadas s mletým masem. Dospělí Basílica Menor de la Mercedse zahřívají alkoholem a nám je jasné, že tato taneční soutěž bude určitě pokračovat až do ranních hodin.

Navečer se přesouváme autobusem do města San Miguel de Tucumán, hlavního města provincie Tucumán. Jeho historický význam spočívá v tom, že je místem vzniku a podepsání Deklarace nezávislosti 9. července 1816. San Miguel de Tucumán byl pro shromáždění vybrán proto, neboť byl geograficky vzdálen od všech provincií stejně daleko a byl bezpečným a neutrálním místem. Hlavní památkou města je tak Casa Histórica de la Independencia, kde byla nezávislost v roce 1816 vyhlášena. Nyní je to velké moderní město s koloniálními památkami, kde člověk nepotká hromady turistů, přesto je tady už několik hostelů pro baťůžkáře.

Casa de Gobierno

Město je postaveno v šachovnicové podobě a jen některé budovy byly přestavěny. Obecně si však ponechaly svůj původní vzhled se zachovalými vzory i materiály. Hlavní náměstí Plaza Independencia bylo postaveno během koloniálního období, časem se však rozrostlo a stalo přeplněným centrem obklopeným bary a muzei. V jednom z rohů hlavního náměstí se nachází nejvyšší veřejná budova Casa de Gobierno. U hlavního náměstí se nachází také Iglesia Catedral, jeden z nejstarších tří kostelů v Argentině. Ve městě je spousta pěkných historických budov, např. Basílica Menor de la Merced nebo budovy Ex Legislatura a Teatro San Martín. I když je město Tucumán docela velké a je zde spousta pěkných budov, orientace je díky turistickým informačním tabulím velice jednoduchá.

Iglesia Catedral

GPS: 26°49'59.6"S 65°12'10.7"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina, Patagonie – Puerto Madryn
Publikováno: 19.3.2018
Přístav Puerto Madryn leží na útesu tvořeném náhorní plošinou, odkud je nekonečný výhled na Atlantský oceán. Jednou z hlavních atrakcí je pozorování velryb – pozor, každý rok jen od června do prosince. Právě díky okolním útesům je pozorování velryb mnohem snazší.

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody
Publikováno: 13.1.2022
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 6.1.2022
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 30.12.2021
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 23.12.2021
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina – Salta a Purmamarca
Publikováno: 11.12.2017
Salta, město zastrčené v údolí Lerma, se nachází na jednom z nejvíce úrodných a příjemných míst, které v této oblasti příroda vytvořila. Leží v nadmořské výšce 1 187 m a počasí je zde ideální celý rok. Hotelnictví tu proto jen vzkvétá a město je obvykle po celý rok přeplněné turisty.

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.


Souvisejicí fotogalerie

Argentina, Patagonie – nespoutaná krajina
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, jen na jihu Jižní Ameriky. Je to obro...

Argentina – jihoamerická perla ve znamení tanga
Druhý největší jihoamerický stát nazvaný po stříbře – Argentina – nabízí pestrou kulturu reprezen...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2022
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního „zimního“ čtení by měli sáhnout po novém čísle Krás Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
25.1.2022
Již tuto středu (26.1.) budete mít možnost prostřednictvím Cestovatelského kina a Martina Šimka najít neobroušené diamanty uprostřed Atlantiku. Řeč bude totiž o zapomenutém koutě světa, který potěší každého milovníka divoké skandinávské přírody a nenucené severské sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 1. 2022
svátek:Zora

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X