www.infoglobe.cz » Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody

Publikováno: 13.1.2022
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

El Chaltén

Z města Gobernador Gregores nám do El Chalténu chybí jen kousek, asi 300 km. Jenomže aut tudy projede velice málo, a tak je to pro nás nadlidský úkol. Po celodenním čekání to nevzdáváme a jdeme stopovat i další den. Usměje se na nás štěstí, zastaví nám Novozélanďanka Joe, která jede také do El Chalténu. I když jsme si říkali, že je to přece „jen“ 300 km, cesta nám trvala asi 7 hodin. Zaprvé je zde asi 60 km nezpevněné cesty, zadruhé jsme cestou často zastavovali kvůli focení, protože Joe je fotografka. A já jsem byl rád, že si nemusím říkat o zastavení. Do třetice jsme cestou pomáhali místním farmářům chytat tele. Asi třídenní tele se ztratilo a utíkalo pryč. Dlouho by v této nehostinné krajině nepřežilo, ale naštěstí jsme ho chytili.

cestou do El Chalténu

V El Chalténu na nás dýchne duch turistického střediska. Všechna předchozí města po Ruta 40 směrem k jihu byla spíše průjezdní, zde už jde vidět, že se sem turisté jen hrnou. Do hostelu se nám nechce a cenově nás téměř nastejno vyjde apartmán pro dvě osoby. Vzhledem k chladnému a větrnému počasí zavrhujeme kempování a spaní ve stanu, což se ukáže jako správná volba, protože další den fouká a sněží. Na hory to rozhodně není, výhledy by žádné nebyly.

El Chaltén je nejmladším městem v Patagonii, nenajdete zde žádnou historii, je to pouze turistické město. Od listopadu do května sem proudí turisté milující hory a pěší turistiku. Trochu nás překvapuje, že do okolního národního parku Los Glaciares se neplatí žádné vstupné, a dokonce jsou zde i místa vyznačená přímo pro stanování zdarma.

národní park Los Glaciares

Z El Chalténu vede spousta turistických tras. Podle času a fyzičky si člověk může vybrat buď z organizovaných výletů, nebo samostatných jednodenních výletů a výprav na několik dní. Pro samostatné výlety pak platí, že patří k těm jednodušším, není potřeba mít zkušenosti s horolezeckými aktivitami, jen je dobré počítat s tím, že ujdete kolem 20 km. Za ty krásné výhledy však trocha dřiny stojí.

pustina

Asi nejkratším výletem je vodopád Chorrillo del Salto, který se nachází jen pár minut odvodopád Chorrillo del Salto města. Naším prvním výletem je pak trek k Laguna de los Tres, k hoře Fitz Roy. Fitz Roy je speciální hora ze všech úhlů pohledu. Dosahuje výšky 3 405 metrů a patří k nejobtížnějším horám pro výstup. Přestože nedosahuje závratné výše, neustále ji bičuje vítr a je pokrytá ledem. Původní obyvatelé nazývali horu „Chaltén“, v předkladu „Kouřící hora“, protože vrchol hory je téměř pořád zahalen v mracích. Proto si také lidé dříve mysleli, že se jedná o sopku. Francisco Pascasio Moreno dal v roce 1877 hoře jméno Fitz Roy – po kapitánu lodi Beagle, Robertu FitzRoyovi.

NP Los Glaciares   ledovec Piedras Blancas

Počasí nám přeje, a tak se na cestu vydává více turistů. V hlavní sezoně tady musí být narváno, protože i teď je tady turistů dost. Ze začátku je svah dost strmý, ale není to nic náročného. Míjíme Laguna Capri a k vyhlídkovému místu se dostáváme po cca 4 hodinách. Až k Laguna de los Tres se nevydáváme, protože cesta je zasněžená a špatně průchodná. Zpátky se vracíme stezkou kolem Laguna Madre a Laguna Hija. Tudy už jde turistů méně, hlavním lákadlem je totiž výhled na Fitz Roy. Celý trek nám trval asi 8 hodin a ušli jsme 26 km s 500metrovým převýšením.

Laguna Torre

Další den míříme k Laguna Torre s výhledem na horu Cerro Torre. Jediná nevýhoda tohoto treku je, že se vracíte po stejné cestě, ale výhled na lagunu s kusy ledovce rozhodně stojí za to. Celkem jsme ušli 21 km za necelým 7 hodin.

Příroda v okolí El Chalténu je úchvatná a milovníci hor a krásné čisté přírody by toto místo rozhodně neměli vynechat.

GPS: 49°19'50.9"S 72°53'15.2"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikováno: 9.4.2018
Kromě samotného Buenos Aires je spousta zajímavostí i v okolí, v provincii Buenos Aires. My jsme navštívili Luján a na závěr Tigre, to když jsme odsud odplouvali do Uruguaye.

Argentina, Patagonie – Puerto Madryn
Publikováno: 17.2.2022
Přístav Puerto Madryn leží na útesu tvořeném náhorní plošinou, odkud je nekonečný výhled na Atlantský oceán. Jednou z hlavních atrakcí je pozorování velryb – pozor, každý rok jen od června do prosince. Právě díky okolním útesům je pozorování velryb mnohem snazší.

Argentina, Patagonie – Trelew a Gaiman
Publikováno: 10.2.2022
Trelew se nachází v dolním údolí řeky Chubut a historie tohoto města je úzce spjata s kolonizací. Vznik města se datuje k roku 1884, kdy velšští kolonisté hledali cestu k přístavu, aby mohli převézt svou zemědělskou produkci. Výstavba železnice mezi údolím a Puerto Madrynem byla povolena a město Trelew tak vzniklo v podstatě jako železniční terminál.

Argentina, Patagonie – Isla Pavón a výlet za tučňáky
Publikováno: 3.2.2022
Z Ohňové země se vydáváme zase zpátky na sever. Autobusem přejedeme do Rio Gallegos a potom máme v plánu opět stopovat. Tentokrát podél pobřeží po silnici č. 3 až do Buenos Aires.

Argentina, Patagonie – Ushuaia a Ohňová země
Publikováno: 27.1.2022
Název Ohňová země (Tierra del Fuego) zřejmě vznikl, když skupina průzkumníků viděla břehy neznámého území s rozptýlenými požáry a sloupy kouře z ohňů domorodých obyvatel. Oheň z dálky vypadal, jako když plave v mlze nad mořem.

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno
Publikováno: 20.1.2022
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město II
Publikováno: 17.8.2021
Další dny v Buenos Aires se vydáme po okolí centra. Kromě spousty ulic, historických domů a kostelů míjíme Teatro Colón. Toto divadlo je díky své fenomenální akustice považováno za jeden z nejlepších operních domů na světě. Bylo otevřeno v roce 1908 a následně hostilo některé z nejdůležitějších dirigentů, zpěváků a tanečníků dvacátého století, např. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roce 2010 bylo po renovaci města znovu otevřeno veřejnosti.

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město I
Publikováno: 10.8.2021
Hlavní město Argentiny, Buenos Aires, je kosmopolitní město, kde žije asi 13 milionů porteños – obyvatel Buenos Aires. Je také jedním z nejúchvatnějších hlavních měst Jižní Ameriky, kde se prolíná historická i moderní architektura s neopakovatelnou atmosférou městských čtvrtí a divokým nočním životem.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 6.1.2022
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 30.12.2021
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 23.12.2021
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi
Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.


Souvisejicí fotogalerie

Argentina, Patagonie – nespoutaná krajina
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, jen na jihu Jižní Ameriky. Je to obro...

Argentina – jihoamerická perla ve znamení tanga
Druhý největší jihoamerický stát nazvaný po stříbře – Argentina – nabízí pestrou kulturu reprezen...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
připravujeme...
2. cena:
připravujeme...
3. cena:
připravujeme...
1. cena redakce:
připravujeme...
2. cena redakce:
připravujeme...
3. cena redakce:
připravujeme...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2023
Klub učitelů geověd SGS vás zve na přednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Daleké výhledy - kdy "začínají" a kde "končí " a RNDr. Jána Košiara: Putování Nepálem, které se uskuteční dne 15. února 2023 o 15-té hodině prezenční v místnosti B1 PLUS na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě.
24.1.2023
Specifikum slovenských cestovatelů? Nejvíce jich podle údajů Kiwi.com odlétá ze sousedního Rakouska. Důvodů je více – kromě geografické blízkosti vídeňského letiště také mohou významně ušetriť, a to hlavně při dálkových letech. Některé aerolinie totiž létají přímo z Vídně i do vzdálených destinací.
21.1.2023
Nádherný zámecký komplex Schloss Hof s rozlehlým areálem, kterému dominuje idylický statek, je skvělou volbou jak efektivně využít volný čas i v období zimních měsíců.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 1. 2023
svátek:Ingrid
dnes:
pátek 27.1.
-2 °C
zítra:
sobota 28.1.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X