Argentina, Patagonie – Trelew a Gaiman

Název Trelew pochází z velštiny spojením Tre (v překladu vesnice) a Lew od Lewise Jonese, který je považován za zakladatele města. Obyvatelé města mají osobitou kulturu, ve které zanechali svou stopu právě Velšané. Ať už jde o pití čaje, nebo festival Eisteddfod. V současné době má Trelew přes 100 tis. obyvatel a je centrem komunikace a dopravy pro regionální obchod.
My se do Trelewu dostáváme poměrně rychlým stopem a zjišťujeme, jaké je tu příjemné teplo. Počasí je tu mírné a suché, během zimních měsíců jsou teploty v rozmezí 0 až 15 °C a v létě dosahují 38 °C. Díky řece Chubut je v údolí úrodná půda se stromy a místní farmy tak kontrastují s okolní stepí. Místní už jsou zase zvyklí na svoji oblíbenou siestu, takže obejít půjčovny aut odpoledne se prostě nedá. Všude zavřeno, počkejte si, máme otevřeno od 16 hodin.
Centrem je náměstí Independencia s velkolepým altánem, který se stal místem pro setkávání místních obyvatel a návštěvníků. Před náměstím stojí obecní budova a také farní kostel (Iglesia Parroquial). Kousek od hlavního náměstí se nachází kaple Tabernacl (Tabernáculo), jež je jednou z nejstarších budov ve městě. K nejstarším budovám patří i kaple Moriah na kraji města, která byla dle odhadů postavena v roce 1880. V okolí se nachází hřbitov s pozůstatky prvního velšského obyvatelstva i zakladatele Lewise Jonese. Další starou budovou je pak Museo regional Pueblo de Luis s velšskými a indiánskými artefakty, které leží kousek od náměstí Plaza Centenario.
Kromě své velšské je tato oblast ještě známá mnohem delší historií – pozůstatky dinosaurů a fosilií. S touto tematikou je možné navštívit Museo Feruglio nebo paleontologický geopark (Geoparque Paleontológico Bryn Gwyn), nacházející se 8 km od vesnice Gaiman.
Trelew je pro nás takové uspěchané město, které si člověk projde za jeden den. Za odpočinkem se přesouváme do malého města Gaiman, kde je příjemný kemp. Právě v Gaimanu se nacházejí kořeny velšského ducha a tradic prvních osadníků, kteří sem přišli v roce 1874. Název města má araukánský původ a v překladu znamená „brousek“. V prvním století Gaimanu zde převažovaly tradice prvních velšských osadníků, později však přicházely další komunity, které měly jiná náboženství a mluvily jinými jazyky. Přistěhovalci sem přijížděli ze Španělska, Itálie, Sýrie a Portugalska. Z Gaimanu se postupně stalo kosmopolitní město, avšak velšské zvyky a kulturní aktivity byly předávány z generace na generaci. Typickou tradicí je pití čaje, ke kterému si dáváme i místní sladké pečivo. Z historických památek se zde pak nachází kaple Bethel, která pochází z počátku 20. století a jejíž název v hebrejštině znamená „dům boží“.
Dalším turistickým cílem je Primera Casa de Gaiman, první dům postavený ve městě, a také slavný tunel dřívější centrální železnice. Tunel se nachází u turistického centra a uvnitř jsou tabule s textem popisujícím celou historii železnice. Vstup se zde neplatí.
Po odpočinku v Gaimanu a příjemném ohřátí se přesouváme dál – do Puerta Madrynu. Za přímořským vzduchem a tradičním argentinským „asadem“.
GPS: (Trelew) 43°15'10.2"S 65°18'30.2"W
Text a foto: Tomáš Novák
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Argentina, Buenos Aires – Luján a Tigre

Argentina, Patagonie – Puerto Madryn

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město II

Argentina, Buenos Aires – úchvatné hlavní město I

Argentina, Patagonie – Isla Pavón a výlet za tučňáky

Argentina, Patagonie – Ushuaia a Ohňová země

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche

Argentina – Salta a Purmamarca

Argentina: Córdoba

Argentina: Difunta Correa a La Rioja

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Souvisejicí fotogalerie

Argentina, Patagonie – nespoutaná krajina

Argentina – jihoamerická perla ve znamení tanga
Lokace:
