Argentina, Patagonie – Puerto Madryn
Publikováno: 17.2.2022
Přístav Puerto Madryn leží na útesu tvořeném náhorní plošinou, odkud je nekonečný výhled na Atlantský oceán. Jednou z hlavních atrakcí je pozorování velryb – pozor, každý rok jen od června do prosince. Právě díky okolním útesům je pozorování velryb mnohem snazší.
Město bylo založeno v roce 1865 s příchodem 150 velšských přistěhovalců a pojmenováno po siru Love Jones-Parrym. V místě Punta Cuevas se nachází ruiny prvního velšského města, kde byly pravděpodobně nejstarší domy v Patagonii. Dnes se zde nachází expozice s předměty kolonistů a informace o historii domorodé velšské kultury. Po Camino del Indio se dostaneme k památníku indiánů Tehuelche (Monumento al Indio Tehuelche), odkud je panoramatický výhled na město, pláže a průmyslový park. Hezkého výhledu využívají i místní, při západu slunce na okraji silnice zaparkují, popíjejí maté a kochají se.

Z historických památek pak stojí za vidění památník „Monumento a los Colonos
Galeses“, který postavil sochař Luis Perlotti u příležitosti stého výročí založení města. Kostel a starší budovy jsou pak k vidění u hlavního náměstí General San Martín. Více památek a historie tu ale nečekejte. Turisté sem však přijíždějí za přírodou a vodními aktivitami. V současné době navštíví Puerto Madryn během roku tisíce turistů a je centrem turistických služeb v pobřežní oblasti Patagonie. Průměrná roční teplota je zde 14 °C, v létě maximálně 35 °C a v zimě klesne na 5 °C, po celý rok jsou zde srážky.

K největším atrakcím patří rozhodně velryby, které se dají pozorovat z místa El Doradillo. Pro turisty bez auta je to však špatně dostupné místo, takže buď si musí zaplatit taxi, nebo si půjčit auto. Vlastní auto se rozhodně hodí i pro návštěvu Peninsula Valdes. Na tomto rozlehlém poloostrově je možné spatřit tuleně, tučňáky, rypouše, velryby a také kosatky. Není to úplně nejlevnější výlet, pokud chce člověk vidět tučňáky, je určitě lepším místem Punta Tombo.

Ubytovali jsme se v kempu a měli jsme štěstí na argentinské turisty, kteří nás vzali s sebou k rezervaci Punta Loma. Ta leží asi 12 km za městem a nachází se zde kolonie lachtanů. Oblast Punta Loma byla vytvořena v roce 1967 a byla první rezervací provincie Chubut s cílem chránit jediné trvalé osídlení lachtanů. Kromě lachtanů je v této chráněné oblasti i kolonie kormoránů skalních a rybáků jihoamerických. Když sem přijedeme, je na pláži jen pár tuleňů, protože všichni jsou zrovna na lovu. Chvíli počkáme, projdeme okolí a pak už jen sledujeme, jak se ostatní vrací postupně z lovu na pláž. Kousek od Punta Loma se ještě nachází kopec Cerro Avanzado, odkud je výhled na okolní duny a stepi.

Když se vrátíme zpátky do kempu, zažíváme pravou argentinskou pohodu. Argentinci jsou hlavně o víkendu zvyklí jít za hezkého počasí grilovat ven a dopřát si to svoje „asado“. Takže si zaplatí malý poplatek v kempu a celá rodina s přáteli tady pak odpoledne griluje a popíjí víno a maté.

Pokud člověk nechce podnikat sporty jako potápění, windsurfing nebo jezdit na kajaku, není samotné město Puerto Madryn ničím zajímavé. Okolní fauna však z tohoto místa dělá nezapomenutelný zážitek. Je dobré se poptat v turistickém centru a popřemýšlet, kolik peněz tu chce člověk utratit, protože možností je opravdu hodně.
GPS: 42°46'01.1"S 65°01'56.1"W
Text a foto: Tomáš Novák
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 9.4.2018
Kromě samotného Buenos Aires je spousta zajímavostí i v okolí, v provincii Buenos Aires. My jsme navštívili Luján a na závěr Tigre, to když jsme odsud odplouvali do Uruguaye.
Publikováno: 17.8.2021
Další dny v Buenos Aires se vydáme po okolí centra. Kromě spousty ulic, historických domů a kostelů míjíme Teatro Colón. Toto divadlo je díky své fenomenální akustice považováno za jeden z nejlepších operních domů na světě. Bylo otevřeno v roce 1908 a následně hostilo některé z nejdůležitějších dirigentů, zpěváků a tanečníků dvacátého století, např. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roce 2010 bylo po renovaci města znovu otevřeno veřejnosti.
Publikováno: 10.8.2021
Hlavní město Argentiny, Buenos Aires, je kosmopolitní město, kde žije asi 13 milionů porteños – obyvatel Buenos Aires. Je také jedním z nejúchvatnějších hlavních měst Jižní Ameriky, kde se prolíná historická i moderní architektura s neopakovatelnou atmosférou městských čtvrtí a divokým nočním životem.
Publikováno: 10.2.2022
Trelew se nachází v dolním údolí řeky Chubut a historie tohoto města je úzce spjata s kolonizací. Vznik města se datuje k roku 1884, kdy velšští kolonisté hledali cestu k přístavu, aby mohli převézt svou zemědělskou produkci. Výstavba železnice mezi údolím a Puerto Madrynem byla povolena a město Trelew tak vzniklo v podstatě jako železniční terminál.
Publikováno: 3.2.2022
Z Ohňové země se vydáváme zase zpátky na sever. Autobusem přejedeme do Rio Gallegos a potom máme v plánu opět stopovat. Tentokrát podél pobřeží po silnici č. 3 až do Buenos Aires.
Publikováno: 27.1.2022
Název Ohňová země (Tierra del Fuego) zřejmě vznikl, když skupina průzkumníků viděla břehy neznámého území s rozptýlenými požáry a sloupy kouře z ohňů domorodých obyvatel. Oheň z dálky vypadal, jako když plave v mlze nad mořem.
Publikováno: 20.1.2022
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.
Publikováno: 13.1.2022
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.
Publikováno: 6.1.2022
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.
Publikováno: 30.12.2021
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.
Publikováno: 23.12.2021
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.
Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.
Souvisejicí fotogalerie
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, jen na jihu Jižní Ameriky. Je to obro...
Druhý největší jihoamerický stát nazvaný po stříbře – Argentina – nabízí pestrou kulturu reprezen...