www.infoglobe.cz » Bolívie – La Paz

Bolívie – La Paz

Publikováno: 26.9.2016
Na město La Paz jsem byl v Bolívii zvědavý asi nejvíc, protože mě vždy svou nezvykle vysokou polohou (pro metropole) lákal. Říkal jsem si, jak tam lidé v těch 3 600 metrech nad mořem vlastně žijí. Poté, co jsem v těchto výškách v Andách pobýval v Ekvádoru nebo Peru, jsem zjistil, že to tak složité není. Prostě si člověk zvykne. I tak je svou nadmořskou výškou La Paz raritou mezi světovými velkoměsty. Samotné město vypadá, jako by leželo v kráteru a po svazích kolem dokola jsou vystaveny domy z pálených cihel, což vypadá dosti uspořádaně. Z blízka je to však neuvěřitelný chaos uliček a rozestavěných domků. Dole v centru se pak tyčí vysoké budovy mezi historickými stavbami. Je to zajímavá všehochuť. Nad tím vším jezdí lanovky, které zde simulují nadzemku či metro. Je to nejrychlejší spoj z jednoho konce na druhý.

Plaza Murillo

La Paz (v překladu „Mír“) není hlavním městem Bolívie, jak se mnohdy mylně uvádí. Je tady sice sídlo vlády i státní pokladny, ale pravým hlavním městem v této zemi je Sucre, ležící v centrální části Bolívie. Z Coroica dojedeme do La Pazu odpoledne a najdeme levnější hotel u terminálu. Většinou to tak v Bolívii bývá, že u terminálu jsou hotely levnější, zvláště s označením „alojamiento“. Do centra je to jen šest bloků, tak se tam rovnou jdeme podívat. Hned mě překvapí desítky policistů a těžkooděnců v ulicích, kteří dohlížejí na pořádek. Na Plaza Murillo je dokonce vůz s vodním dělem a vypadá, že je tam v neustálé pohotovosti. Jednu ulici od náměstí stojí další skupina policistů, kteří svými štíty zatarasili část ulice Junín. Za těmito štíty se nachází několik skupin lidí a desítky stanů a transparentů. Bolivijci totiž rádi a často stávkují, zvláště pak v La Pazu. Sice je na obou stranách barikády klid, ale i tak ulicí jen projdeme kolem stanů a moc se zde nezdržujeme.

policisté hlídající ulici Junín v La Paz   krmení holubů na Plaza Murillo

Na Plaza Murillo, hlavním náměstí lapazské části El Prado, je největší dominantou kamenná katedrála (La Catedral Metropolitana Nuestra Seňora de La Paz), která je ještě zajímavější při pohledu z boku. Stojí totiž ve svahu ulice Junín a její suterén se tak svažuje, čímž stavba ještě více narůstá. Hned vedle této katedrály stojí prezidentský palác. Další pozoruhodnou budovou je sídlo vlády, které na první pohled nejvíce zaujme obráceným ciferníkem na hodinách ve věži. Od katedrály vede pěší zóna Calle Comercio, která se nese v noblesnějším duchu dražších butiků. Domy v uličce mají optimistické zbarvení a nechybí ani vlající vlaječky nad touto promenádou. Odtud se dá dojít k Plaza Alonzo de Mendoza, kam se místní chodí posadit a nahřát na slunci. U toho si vychutnávají želatinu v kelímku, která je v Bolívii hodně populární.

kostel San Francisco na Plaza San Francisco

Další ráno se jdeme zahřát procházkou na nedaleký mirador (vyhlídkové místo) Killi Killi. Ten je nově postavený, a dokonce hlídaný ostrahou. Večer se zamyká. Je odtud krásný výhled na celý La Paz. V dálce za městem se tyčí zasněžený masiv Illimani (6 438 m n. m.). Z vyhlídkového místa Killi Killi jdeme zpět kolem centra až na náměstí Plaza San Francisco, kde stojí i stejnojmenný kostel a muzeum. Podél kostela San Francisco vede vyhlášená ulice Sagárnaga, kde se najednou zvýšila koncentrace zahraničních turistů. V téhle lokalitě jsou totiž trhy se suvenýry s bolivijskou tematikou jako barevná ponča z lamí vlny, přívěsky a šperky, píšťaly a spousta jiných věcí s nápisem „BOLIVIA“ nebo alespoň v bolivijských barvách vlajky. Lze tady narazit i na šamanský koutek, kde na stáncích s léčivým zbožím (masti, čaje, kapky apod.) visí vyschlá embrya alpak nebo malé vysušené lamy.

pohled na La Paz z Killi Killi

Calle Comercio   vyschlé lamy ve stánku v ulici Sagárnaga

Cestou zpět k hotelu jdeme pěknou dobovou ulicí Calle Jaén, která je známá několika muzei (drahých kovů, hudebních nástrojů atd.). Narazíme na malou jídelnu, kde místní večeří lahodné a mastné buňuelos (smažená placka podobná langoši). Původně si chceme koupit jen dvě placky s sebou, ale když se na nás všichni tak hezky dívají a paní za pánví nám podává na okoštování api (kukuřičný červený nápoj), sedneme na dřevěnou lavičku k ostatním a povečeříme tam. Vyzkoušíme i tojori (bílý hustý nápoj z kukuřice). Prodávají zde i klasické smažené empanadas (kapsa z těsta) se sýrem, který je uvnitř. Těsto je trochu nasládlé a sýr slaný. Na empanadu si slečna od stolu ještě leje med, ať je to kompletní. Tato večeře vychází asi na 25 korun, ale je poměrně dost těžká na trávení.

stylová ulice Jaén

Město La Paz toho nabízí ještě mnohem víc, ale nemůžeme na každém místě strávit týden k dokonalému poznání, jelikož toho máme před sebou ještě spoustu. Navíc po třech dnech zde už máme velkoměsta zase tak akorát. Jedeme se tedy zase na pár dní schovat do přírody. Do malé vesnice známé díky dinosauřím stopám – Torotoro. Díky poloze státu je ve vysoce položeném La Pazu přes den i v zimních měsících teplo, když tedy svítí slunce. Po setmění však toto teplo rychle vyprchá a v noci je pěkná kosa. A až budete čekat na noční autobus na lapazském terminálu, který je velký a profukuje jím studený vítr, nezapomeňte se přiobléct.

GPS: 16°29'48.0"S 68°07'43.6"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Paraguay – místa nedaleko hlavního města
Publikováno: 21.11.2016
Paraguay patří k těm menším státům Jižní Ameriky, ale i tak je svou rozlohou 406 750 kilometrů čtverečních zhruba 5krát větší než Česká republika. Proto tento stát svádí turisty k pomalému přesouvání se a navštěvování menších a klidnějších měst. Jeden muž, kterého jsme stopli, sám tvrdil, že za města se v Paraguayi považuje pouze Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zbytek jsou spíše vesnice, což se nám i potvrdí.

Paraguay – Asunción
Publikováno: 14.11.2016
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Bolívie – Santa Cruz de la Sierra
Publikováno: 7.11.2016
Santa Cruz de la Sierra je největší město Bolívie a leží ve středovýchodní části země. Daleko od And se rozprostírá v rovině pouštní oblasti a zajímavostí na tomto městě je pohled na něj z ptačí perspektivy. Oválný půdorys tvoří čtyři obchvatové kruhy (anillos). Tyto kruhy spojují radiales – paprsky hlavních silnic, které jsou číslovány po směru hodinových ručiček a je jich 27. Město spíše připomíná rozlehlou vesnici, a to kvůli nižší zástavbě a klidnému životu. Ale je zde i pár noblesnějších uliček s drahými butiky. Nikdo nikam nepospíchá a místní lidé rádi posedí na lavičkách v centru a odpočívají, takže se dá říct, že jejich hodinky na rukou jsou spíše zdobným doplňkem.

Bolívie – Samaipata
Publikováno: 31.10.2016
Kupování lístků na autobus v Bolívii je perfektní zážitek a zkouška nervů na obou stranách. Ve městě Sucre kupujeme lístky do vesnice Samaipata, která je směrem na Santa Cruz de la Sierra, což by mělo být naše poslední město v Bolívii. Ve vesnici Samaipata si chceme na chvilku oddychnout, protože v posledních dnech jsme víceméně létali v davech lidí.

Bolívie – Sucre
Publikováno: 24.10.2016
Sucre je nejhezčí a koloniálně nejzachovalejší město Bolívie, které jsme na naší cestě navštívili. Je to také nejupravenější a nejčistší město v tomto státě. Tak nějak tady jde cítit ten řád a chuť lidí udržovat své město v uhlazeném stylu. Je elegantní a barevně jednoduché a místní jsou na to hrdí, když městem procházejí. Velikostně je podobné Potosí a žije zde necelých čtvrt milionu lidí. Od roku 1991 je právem zařazeno na seznam UNESCO.

Bolívie – Potosí
Publikováno: 17.10.2016
Cesta z Uyuni do města Potosí trvá pouze tři hodiny a nedívat se z okna by bylo hříchem. Od ploché pouštní oblasti se silnice zvedá a přejíždí se přes nevysoké, ale o to krásnější duhové hory. Stále má krajina pouštní charakter, oblast je dost vyprahlá a bez velké vegetace. Kolem cesty můžete ale zahlédnout lamy i nandu.

Bolívie – Uyuni a solná pláň
Publikováno: 10.10.2016
Když na terminálu ve městě Cochabamba zjistíme, že se autobusové společnosti rozhodly stávkovat, trochu nám to naruší následující plány. V Bolívii stávky nejsou nic neobvyklého. Jsme tady druhý týden a už zažíváme druhou. Zaměstnanci i samotní obyvatelé tuto věc berou sportovně a nějak je to neznepokojuje. Bylo nám několikrát sděleno, že taková stávka bývá nejméně na tři dny. A poslední autobus z tohoto terminálu vyjíždí v 18.00, pak se stávkuje! Některé spoje byly přesunuty, jiné úplně vyškrtnuty. Stejně jako doprava do města Potosí, kam máme namířeno. Narychlo měníme plány a odjíždíme jediným a posledním autobusem do Uyuni.

Bolívie – Národní park Torotoro
Publikováno: 3.10.2016
Nejrychlejší a nejjednodušší přejezd do vesnice Torotoro z La Pazu je nočním autobusem do Cochabamby, kde následně přestoupíte na colectivo (místní hromadná doprava). O tři čtvrtě na šest ráno bloudíme terminálem Cochabamby a zjišťujeme, ze kterého nástupiště jede nějaký spoj do vesnice Torotoro. Paní u informací je ještě rozespalejší než my, tak komunikace malinko vázne, avšak i tak z ní s přestávkami na zívání vyloudíme, že musíme na jiný terminál. Jediné spoje vyjíždějí v šest ráno, tak abychom si prý pospíšili. Toho využívá před budovou taxikář, který nám nabulíkuje, jak je místo odjezdu daleko a nadsadí si cenu. Ač neradi, kývneme panu taxikáři a jedeme s ním celé dvě minuty do vedlejší čtvrti, kde ještě panuje tma. Vysadí nás u garáže a lidem stojícím u dodávky nahlásí, že dovezl dva cizince. S úsměvem přebírá 15 BOB (55 Kč).

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 12.9.2016
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Bolívie – vesnička Coroico
Publikováno: 19.9.2016
Ze slunné Copacabany jedeme přes bolivijskou metropoli La Paz rovnou do malé vesničky Coroico, kterou jsme cíleně vybrali k několikadennímu odpočinku v přírodě. Z La Pazu jede do této vesnice přímé colectivo (hromadná přeprava – dodávka) kolem tří hodin (cena 150 Kč). Z nadmořské výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystoupat ještě o další výškový kilometr, abychom následně sestoupali serpentinami rovnou do oblasti Yungas (přechodová oblast mezi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesy). Vede tudy i vyhlášená bolivijská atrakce „cesta smrti“, která je nyní jen turistickou podívanou. Od roku 2006 se jezdí po nové asfaltové cestě, a tak bahnitá „nejnebezpečnější cesta světa“, kde údajně ročně zahyne až 300 lidí, je využívána převážně jen pro sjezdy na kolech.

Bolívie, Cochabamba – vzhůru do střední Bolívie
Publikováno: 2.8.2013
Cochabamba je hlavním městem Cochabambské správní oblasti, která pokrývá plochu velkou přibližně jako Slovensko. Tento správní celek je v zemi znám pro svoji úrodnou půdu a proto se mu přezdívá „obilnice Bolívie“. Mezi plodinami, které se zde nejvíce pěstují patří obilí, tabák, cukrová třtina, dále to jsou brambory nebo kakaové boby.


Souvisejicí fotogalerie

Bolívie – srdce Jižní Ameriky
Pro mnoho turistů není Bolívie při návštěvě Jižní Ameriky hlavním cílem, ale naštěstí ji náš auto...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
připravujeme...
2. cena:
připravujeme...
3. cena:
připravujeme...
1. cena redakce:
připravujeme...
2. cena redakce:
připravujeme...
3. cena redakce:
připravujeme...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2023
Klub učitelů geověd SGS vás zve na přednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Daleké výhledy - kdy "začínají" a kde "končí " a RNDr. Jána Košiara: Putování Nepálem, které se uskuteční dne 15. února 2023 o 15-té hodině prezenční v místnosti B1 PLUS na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě.
24.1.2023
Specifikum slovenských cestovatelů? Nejvíce jich podle údajů Kiwi.com odlétá ze sousedního Rakouska. Důvodů je více – kromě geografické blízkosti vídeňského letiště také mohou významně ušetriť, a to hlavně při dálkových letech. Některé aerolinie totiž létají přímo z Vídně i do vzdálených destinací.
21.1.2023
Nádherný zámecký komplex Schloss Hof s rozlehlým areálem, kterému dominuje idylický statek, je skvělou volbou jak efektivně využít volný čas i v období zimních měsíců.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 1. 2023
svátek:Ingrid
dnes:
pátek 27.1.
-1 °C
zítra:
sobota 28.1.
-2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X