www.infoglobe.cz » ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.

Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

Nádraží v Bujanově s budovou železničního muzea

Den první

Bujanov

Chceme-li panenskou přírodu a četné kulturně-historické zajímavosti Novohradských hor prozkoumat opravdu důkladně, začneme cestou na železniční stanici v Bujanově. Během víkendů zde od května do září můžete navštívit muzeum věnované provozu první koněspřežné dráhy v Evropě. Za symbolické vstupné se z vystavených fotografií, dobových dokumentů a srozumitelného výkladu slečny průvodkyně dozvíte mnohé o historii dráhy, která od 1. poloviny 19. století spojovala České Budějovice s Lincem.

Pouť na Svatý Kámen

Po muzejní exkurzi se vydáme na první, přibližně 20 km dlouhou část naší túry. Žlutá turistická značka nás přímo od kolejí dovede částečně zarostlou polní cestou, přes rychlostní silnici E55, až ke zřícenině hradu Louzek, odkud se nám nabídne částečně zastíněný výhled do malebného údolí řeky Malše.

zricenina hradu Louzek

Přes řeku záhy přejdeme, ačkoli ne příliš suchou nohou – letošní jarní povodeň strhla můstek s modrou turistickou značkou (stav ze srpna 2013), takže nezbývá, než důvěřovat provizorní lávce v říčním meandru. Po modré značce pak půjdeme do Rychnova nad Malší a dále podél křížové cesty na Svatý Kámen. Není příhodnějšího místa pro odpočinek, než v kapli s léčivým pramenem či v sousedním poutním kostele Panny Marie Sněžné, kde načerpáme energii z tajemného žulového balvanu. Podle legendy se kdysi na tomto místě pastýřům zjevila Panna Marie s anděly, kteří onen balvan rozdělili ve dví. Až prý vzniklá trhlina dosáhne šíře koňského povozu se senemKaple s pramenem na Svatém Kameni, nastane konec světa. Pokud se toho ale při vaší zastávce nedočkáte, budete muset pokračovat dále – po červené značce ke středověké tvrzi s dosti zachovalým torzem kamenné věže v Tiché. Jakmile přejdete hráz rybníka, ocitnete se doslova v tiché krajině remízků a pastvin. Na nedaleké rodinné farmě v osadě Janova Ves, která je po cestě, strávíme dnešní noc.

Den druhý

Nejvyšší tisícovka

Brzy ráno vyrážíme z Janovy Vsi po červené značce na křižovatku Dolní Přibrání, odkud sledujeme cyklostezku č. 1193 směrem k jihozápadu. Přibližně po 8,5 kilometrech chůze ve smrkovém lese opustíme značení a vydáme se přímo vzhůru po široké kamenité cestě, na jejímž konci odbočíme vlevo, na pěšinku vedoucí k vrcholovému hřebeni se zelenou turistickou značkou. Po ní se stočíme k východu, až dosáhneme členitého skalnatého vrcholu Kamence (1072 m n. m.), nejvyšší hory na české straně Novohradských hor. Výhled je sice zcela zastíněn jehličnatým lesem, zato si při troše horolezecké obratnosti můžete vylézt na některou z mnoha skalek. Na svazích hory lze také obdivovat četné tvary mrazového zvětrávání, jako jsou mrazové sruby či kryoplanační terasy.

Vrcholové skály na Kamenci

Z vrcholu Kamence pokračujeme po zelené značce do Pohoří na Šumavě. Namísto kdysi tisícového města zde nyní stojí pouze ruina barokního kostela sv. Panny Marie Dobré rady a několik nových, často ještě rozestavěných, rodinných domků. Jen pomalu tak dochází ke znovuoživení pohraniční obce, jejíž rozkvět pominul spolu s odsunem německých obyvatel po druhé světové válce.

Pokračování příště...

Text/foto: Blanka PechačováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

České Budějovice
Publikováno: 18.11.2007
České Budějovice leží na soutoku Vltavy a Malše, jsou důležitým železničním a silničním dopravním uzlem, významným centrem školství. Jižně od Českých Budějovic je Chráněná krajinná oblast Blanský les. Jméno je odvozeno od původní osady Budivojovice.

ČR: České Budějovice – městské sochy
Publikováno: 22.11.2018
V Českých Budějovicích se kromě všeobecně známých památek skrývá také spousta málo známých sochařských děl, která ovšem rozhodně stojí za pozornost.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR: Sedlčansko – cesta krajem kamenů
Publikováno: 26.1.2014
Ne nadarmo se sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regionu říká „krajina kamenů“. Pojďme se přesvědčit, jaké krásy skrývá neživá příroda tajuplného kraje na pomezí středních a jižních Čech, a vydejme se na pěší túru po páteřní turistické stezce křižující Votickou pahorkatinu.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří II.
Publikováno: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putování přes Novohradské hory...

Český les: Výstup na Čerchov
Publikováno: 25.11.2013
Že je Čerchov (1042 m n. m.) nejvyšší horou západočeského pohoří Český les nás učili již v hodinách vlastivědy na základní škole. Ale co se vlastně skrývá na jeho vrcholu? Nabízí hora pro zvídavého cestovatele vůbec něco zajímavého? Nejsnáze to zjistíme, když vyrazíme na vlastní průzkum!

ČR, Lužické hory: výlet k vrcholům
Publikováno: 2.12.2013
Nejvyšší vrcholky Lužických hor sice nedosahují ani 800 m n. m., přesto dokáží uchvátit svou čistou přírodou a otevřenými výhledy do severočeské a saské krajiny. Malá rozloha pohoří navíc zvídavému turistovi umožňuje projít maximum zajímavých míst během jediného dne.

Králický Sněžník - cestou za jeho krásami
Publikováno: 18.11.2013
Pojďme se vypravit na celodenní túru malým, ale ne méně významným česko-moravsko-polským pohořím…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 7. 2019
svátek:Drahomíra