www.infoglobe.cz » Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO

Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Kdyby mohlo mluvit, vyprávělo by dlouhé příběhy spojené s historií, filozofií a hlavně věčnou přemýšlivostí jeho obyvatel, kteří nad pintou dobrého moku probírají večer co večer v přeplněných hospůdkách to, jak je v jejich drsné zemi přes všechny hladomory, povstání a také současnou finanční krizi, která na ně tak tvrdě dopadla, krásný život.

Dublin hrdý

Dublin je středobodem Irska a i když mají jeho obyvatelé podobný osud jako Pražané - tedy všichni ostatní z celé země je nemají rádi -  jsou na sebe i na své město patřičně hrdí. Vždyť Dublin je tím místem, které láká turisty z celého světa, a to ne kvůli své kráse – ta se stejně po čase okouká. Dublin má duši ovoněnou proudy piva, drsnou jako slupka od brambor, bez nichž by irská zem nepřežila, a přitom jemnou jako medově zlatá whisky, jíž barman s bodrostí sobě vlastní pošle po pultu směrem ke svému stálému hostu.

Ulice v Templu

Dublin bojovný

Město, kterým protéká řeka Liffey, odvozuje své anglické jméno od slov Dubh Linn, což znamená černá tůň. Tou také pro Brity dlouhou dobu byla a kdo ví, možná stále je. Co se nedrželo pevně rukama, v tomto městě nenávratně zmizelo. Padla tam dokonce i britská nadvláda nad smaragdovým ostrovem. Velikonoční povstání v Dublinu v roce 1916 bylo jedno z mnoha snah Irů osamostatnit se. Jako jediné ale vedlo ke skutečnému získání nezávislosti, vykoupenému ale nelítostnou občanskou válkou. Její otisky najdete všude – v srdci každého Ira stejně tak, jako na mnoha budovách, které majestátně shlížejí na centrum města – General Post Office na hlavní třídě O'Connell, Four Courts na nábřeží řeky a také na nádvoří starého dublinského hradu. Klid a mír v horkých hlavách Irů často nenajdete – snad jen snivá velikost katedrály svatého Patricka připomíná, že také tady o něm sní.

Temple Bar

Dublin turistiský

Centrum města s jeho historickými památkami se dá naprosto střízlivým tempem projít za jeden den - a to počítáme i nutnost zastavit se alespoň jednou za dvě hodiny v některé z irských hospůdek, protože jejich šero prostě k dublinskému dni patří. Ať už si dáte jakoukoli pintu, každá bude stát za to. Irové, stejně jako Češi, milují své pivo a vše, co k němu patří. Narozdíl od Čechů ale milují i svou historii a jsou na ni patřičně pyšní. Více o ní se dozvíte nejen v národních muzeích rozesetých po městě, ale hlavně na výstavě Dublinia, kterou už dlouhá léta hostí Christ Church Cathedral v centru metropole. A aby se vám to minulé spojilo s tím současným, je dobré rovnou  z výstavy zamířit do pivovaru Guinness, který Irsko proslavil snad ještě více než spasitelští rockeři z U2. Za zdmi továrny vás čeká prohlídka muzea, ale hlavně prosklená vyhlídka na vrcholu jedné z budov, z níž máte Dublin jako na dlani. I kdyby vám černé nasládlé pivo irské provenience náhodou nechutnalo, za tento výhled návštěva Guinness Brewery rozhodně stojí. U všeho vám bude z výšky radit nepřehlédnutelný Spire of Dublin - zvaný také monument světla. 121 metrů vysoký hrot stojí na zmiňované hlavní dublinské třídě O'Connell na místě Nelsonova sloupu, který vyhodila do vzduchu teroristická bomba v roce 1966. Vztyčen byl na přelomu tisíciletí a i přes reakce Dubliňanů, které by se daly přirovnat k pařížské debatě o skleněné pyramidě u Louvru, má určovat místo, kam Dublin  v 21. století patří.

Christ ChurchHrad

Řeka Liffey

Dublin okouzlující

Pravda je ovšem jedna - teprve ve chvíli, kdy přestanete spěchat za turistickými zážitky, nebudete cvakat spouštěmi fotoaparátů a přestanete se dívat na svět skrze objektivy svých turistických kamer, v momentě, kdy se zastavíte a zaposloucháte se do tlachání dvou starců drtících bezzubými ústy tradičně nespolknutelný irský toast – ano, až tehdy skutečně pochopíte, o čem vám město vypráví. Je to jedno z mála míst na světě, kde se nedá zabloudit, protože je v něm každý doma. Mluví srozumitelnou řečí ke komukoli na celém světě. Rozumíte mu - musíte se jen odpoutat od reality a chtít. A mít tu sílu vypnout mozek a poslouchat pouze a jedině vlastním srdcem.

Večerní romantika

Text/foto/video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko: Galway - inspirace rozervaných duší-VIDEO
Publikováno: 15.2.2011
Ne nadarmo se o Irsku říká, že je to drsná země, kterou často hladí jen její jemná whiskey. Na západním pobřeží to snad platí dvojnásob. Bičována větry a dešti, skrývá ovšem tato oblast jedny z nejkrásnějších míst v Evropě. Klenotem je pak zátoka Galway Bay s městem Galway, ležícím v jejím severovýchodním cípu.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikováno: 11.1.2011
Jeden ze slavných reklamních sloganů tvrdí, že Irsko je drsná země s jemnou whisky. Dá se to ale vyslovit i jinak. Drsná země to zcela jistě je, ale má velice jemné srdce. A o tom se dá nejlépe přesvědčit na pobřeží, když vlny oceánu narážejí na skály, tříští se o ně, a tvoří se tisíce slz, kterými si irští bohové léčí své chmury z příkoří, kterými v jejich očích národ musel projít.

Irsko, Mohérské útesy – chlouba země
Publikováno: 6.4.2021
Když se řekne Irsko, každému se vybaví trochu něco jiného. Většina lidí si Irsko spojuje se zelenou krajinou, nespoutanou přírodou s pasoucími se ovečkami, irskou whiskey, ale určitě také s Mohérskými útesy. Ty jsou symbolem Irska, stejně jako pivo Guiness nebo živá irská hudba.

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO
Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikováno: 29.3.2011
Je možná trochu směšné, když člověku neznalému situace řeknete, že chcete jít v Irsku na hory. Přece jen - všeobecná představa o smaragdovém ostrově splývá s úhlednou plackou vybarvenou do tisíce zelených odstínů. Pěknou, ale plochou jako tělo anorektické slečny. Nicméně opak je pravdou. Irsko má své hory - a ne jedny. A všechny jsou nádherné.

Irsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikováno: 22.8.2011
Každé město má něco, podle čeho ho každý pozná. Paříž Eiffelovu věž, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna víceméně neměl nic zas až tak charakteristického. Ano, na přelomu tisíciletí se na místě bývalého Nelsonova sloupu objevil obří hrot ukazující k nebi – takzvaný Spire. Ale typický symbol irské metropole se z něj úplně nestal. Zatím.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země zeleného čtyřlístku
Na následujících fotografiích vás zavedeme do Irské republiky, která nabízí krásnou pobřežní kraj...

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.7.2021
Děti, vezměte své rodiče i prarodiče na prohlídku!
28.7.2021
Zoo Bojnice vás zve na prohlídku nejen zcela nového pavilonu slonů, ale i do oblíbené expozice motýlů. Navíc vás čekají nové zvířecí přírůstky či naučné akce.
27.7.2021
Šarišské muzeum v Bardejově otevřelo v prostorách Vily Rákoczi v Bardejovských lázních svou novou národopisnou expozici Řemesla našich předků. Severovýchod Slovenska tak opět zvýšil svou atraktivitu a rozšířil možnosti kulturního vyžití.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 31. 7. 2021
svátek:Ignác
dnes:
sobota 31.7.
25 °C
zítra:
neděle 1.8.
18 °C