www.infoglobe.cz » Německo: Berlín - kavárny a hipster

Německo: Berlín - kavárny a hipster

Publikováno: 22.12.2014
Berlín se za posledních několik let stal uměleckým centrem Evropy a místem, kde vyrostla (a stále roste) velice silná alternativní kultura. Jeho "turistickou" stránku jsem již znal, rozhodl jsem se proto podívat se i do míst, kam běžný turista nechodí. Do míst, která mají "šťávu" a kde se pořád něco zajímavého děje.

Berlín – nádraží

I když jsem tentokrát do Berlína jel na pracovní cestu na veletrh Innotrans, využil jsem Couchsurfing (organizované ubytování v soukromí pozn. red.), abych měl možnost město ve volném čase objevovat spolu s místními.

nádraží v Berlíně

Vystupuji na konečné linky U1 ve stanici Warschauerstraße a čekám na slečnu, u které dnes spím a se kterou tu mám sraz. Nacházím se ve čtvrti Friedrichshein, kousek od bývalé hranice mezi západním a východním Berlínem. Zdejší stanice metra je v podstatě unikátem, protože se jako jediná stanice linky U1 nacházela ve východním Berlíně, takže byla od roku 1961, kdy začala stavba Berlínské zdi, až do roku 1995 uzavřena. Zajímavé také je, že sice sousedí se stejnojmennou stanicí linek S-Bahn, ale vzájemně je dělí několik set metrů a případný přestup tak zabere relativně hodně času.

Památník holokaustu

BerlínŘíšský sněmPamátník holocaustu

Couchsurferka přichází a s krátkou zastávkou v obchodě se přesouváme do areálu bývalé továrny, kde dnes sídlí několik klubů, lezecká hala, krytý skatepark, bazar s nábytkem, restaurace, ateliéry a určitě ještě mnoho zajímavých prostor, které se mi nepodařilo objevit. Fascinují mne perfektní graffiti, které zde pokrývají téměř všechny stěny a některé z nich by si klidně zasloužily prezentaci v galeriích světového formátu (škoda, že jsou nepřenositelná). Máme zde sraz s ještě jedním couchsurferem, se kterým si pak sedáme do jednoho z klubů. Očividně se zde schází místní hipsterská komunita a místo opravdu žije (a to je úterý).  

BerlínBerlínBerlín

Berlín

Po cestě na noční autobus se ještě zastavujeme přímo pod Varšavským mostem, kde se zrovna odehrává jeden ze spontánních koncertů. Kvalita hudby sice není bůhvíjaká, ale sešli se zde zajímaví lidé a navíc - kde jinde si můžete "zatrsat" na improvizovaném ozvučeném koncertě přímo pod mostem?

Berlín

Druhý den se po splnění úkolů na veletrhu přesouvám berlínským S-Bahnem do čtvrti Kreuzberg, abych mohl vyzkoušet první ze zdejších vyhlášených kaváren s vlastními pražírnami. Tato se jmenuje Five Elephanta a patří k těm, kde je káva skutečně na prvním místě. Krom malé zadní místnosti je dokonce zakázáno zde používat notebooky. Testuji jednu filtraci a cappuccino a také jeden z jejich domácích koláčů. Kavárny s výběrovou kávou si v Berlíně mohou dovolit celkem slušně šponovat ceny, kvalita za to ale rozhodně stojí. O něco později se pak spolu s couchsurferkou přesunuji do útulné vinárny ve stejné čtvrti, odkud se dá krásně pozorovat život venku. A opět je vidět, že Berlín žije - a to nikoliv davy opilých lidí, ale spíše mladými lidmi, kteří znají své hranice a je pro ně důležitější si večer užít spolu s přáteli, než do sebe "naklopit" co nejvíce paňáků.

Braniborská brána

Koupil jsem si jízdenku až na poslední denní vlak z Berlína, takže mám až do 4 hodin volno. Chci otestovat další z kaváren a vzhledem k lokaci padá volba na Bonanza Coffee, kterou najdete nedaleko Mauer Parku. Chvíli mi trvá ji najít (chytře jsem si neuložil mapu a nedaří se mi chytit žádnou wi-fi), takže asi hodinu bloudím touto poklidnou čtvrtí. A vzhledem k tomu, že jsem svůj batoh naprosto dokonale uzpůsobil tomuto druhu cestování (i s fototechnikou a litrem vody se vejdu do 5 kilo), vlastně mi to vůbec nevadí.

Berlín

Bonanza je opravdu nenápadná, celkem se nedivím, že se mi nedařilo ji najít. V interiéru je jen pár židliček a krom kávy tu vlastně nemají vůbec nic. Mám bohužel tu smůlu, že zrovna předělávají "brew bar", a tím pádem nefiltrují. Nevadí, i cappuccino je absolutně vynikající. A vzhledem k tomu, že jsem se na začátku zmínil, že jsem přijel až z Plzně, abych mohl otestovat jejich čerstvou kávu, nakonec dostávám šálek testovací filtrace přímo z pražírny. Gratis. Ať žije Berlín! 

Berlín

Text/foto: Matouš VinšDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Berlín: dva světy jednoho města
Publikováno: 27.7.2010
Dnes dnem i nocí pulsující německá metropole. Kdysi jeden z hlavních stanů Führera Hitlera nebo město, které mělo pevnou hranici mezi východem a západem. Historie je z ulic Berlína cítit téměř na každém kroku.

Německo, Heilbronn – víno na řece Neckar
Publikováno: 28.9.2015
Začíná období vinařské kultury. Světlé i tmavé hrozny se pnou na keřích v německém městečku Heilbronn. Podzimní dny tak lákají k ochutnání prvního Rieslingu (Ryzlink rýnský) z letošního sběru. Bude víno sladké nebo trpké?

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO
Publikováno: 5.4.2016
Hlavní město Německa buď milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. A vlastně to ani není tak úplně Německo. Žijí zde lidé z celého světa a díky míchání kultur je Berlín naprosto jedinečný. Plný života, umění, výborného jídla i zajímavých lidí. Už jen jako druhé největší město Evropy si vaši návštěvu určitě zaslouží.

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

Německo, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobřeží Baltu
Publikováno: 15.6.2022
Meklenbursko-Přední Pomořansko je šestou největší spolkovou zemí Německa. Na jejím severním cípu leží ostrovy Rujána a Usedom s hejny fotografujících turistů. Baltským tajemstvím stále zůstává ostrov Poel.

Německo: Günzburg – Legoland
Publikováno: 19.1.2014
LEGOLAND Günzburg se nachází v Německu, a to mezi Mnichovem a Stuttgartem. Rozkládá se na ploše 17,6 hektarů. Z Prahy je to asi 470 km a cesta trvá asi 4–5 hodin (celá po dálnici).

Německo, Brémy - krátké zastavení v hansovním městě
Publikováno: 7.6.2013
V dnešním článku se krátce zastavíme a podíváme na staré památky v hlavním městě nejmenší spolkové země.

Německo, Wernigerode – město na úpatí nejvyššího vrchu pohorí Harz
Publikováno: 6.7.2014
Německé městečko Wernigerode, jehož návštěva potěší nejen milovníky historie, krásné architektury, okouzlující přírody, ale i zanícené milovníky vlaků, protože se zde nachází konečná stanice úzkokolejky a nabízí se zde také možnost jízdy vlakem taženým parní lokomotivou, je často právem označováno jako "pestré město Harzu "(Die Bunte Stadt am Harz).

Německo: Řezno - výlet do středověku
Publikováno: 31.1.2014
Toto 150tisícové město se nachází v nedaleké německé spolkové zemi Bavorsko. Z Prahy se do Řezna známého také jako Regensburg dostanete během přibližně dvou hodin jízdy autem.

Německo: Eichstätt - historické město na řece Altmühl
Publikováno: 30.10.2013
Eichstätt je historické město na řece Altmühl přibližně ve středu Bavorska. Obklopují ho kopce přírodního parku Altmühltal a vládne tam naprostý klid a pohodová atmosféra. Možná to bude tím, že je jakoby odříznuté od okolního světa. Leží totiž mimo hlavní železniční tratě, z rychlíku musíte vystoupit na zastávce uprostřed ničeho a do města se dovézt "osobákem".

Německo: prodloužený víkend II. - zámky Ludvíka II.
Publikováno: 30.12.2013
Prohlídku norimberské zoo máme za sebou, i počasí nám celkem přálo, a tak pokračujeme do cíle - alpského hotelu ve městě Holz v Rakousku.

Německo: prodloužený víkend I. - zoo Norimberk
Publikováno: 22.12.2013
Dostala se mi do rukou nabídka na pobyt v Rakousku – hotel Fürstenhof, kousek od německých hranic. Hotel je bezvadně umístěný, a to jak pro letní, tak zimní sezónu. V zimě je to lyžařská oblast Reutte a v létě skvělá příležitost navštívit nádherné zámky v okolí. Jedeme z Čech přes Německo směr Rakousko.

Německo: Rothenburg ob der Tauber - typické německé město
Publikováno: 16.10.2013
Rothenburg ob der Tauber leží na severozápadě Bavorska, na břehu řeky Tauber. Je to středověké opevněné město s množstvím úzkých uliček, romantických zákoutí a malých náměstí. Před městskou branou se nachází velká zahrada s výhledem na protější část města.

Německo: Kolín nad Rýnem – kolínské památky
Publikováno: 14.3.2014
Prastaré město, které je dnes největším městem Severního Porýní-Vestfálska, začínalo původně jako oppidum germánského kmene Ubiů. V průběhu prvního století našeho letopočtu během územní expanze římské říše se osada stala součástí římské provincie Germania Inferior a dostala také nové, latinské jméno Colonia, které se stalo hlavním městem této provincie.

Německo, spolková země Durynsko: Jena – město mladých
Publikováno: 12.12.2012
Jena je druhým největším městem spolkové země Durynsko. Leží na řece Sála, asi 50 kilometrů východně od Erfurtu. Od nepaměti byla průmyslovým centrem východního Německa. Po celém světě se proslavila především výrobou skla.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Zugspitze – nezapomenutelné lyžování
Víkendové lyžování na Zugspitzu (2962 m n. m.), nejvyšší hoře Německa, rozhodně stálo za to. Krom...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...
Souvisejicí videa

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart
V Berlíně žijí lidé z celého světa a díky tomu je tak jedinečný – plný umění, života, skvělého jí...

Německo: Berlín kulturní a umělecký
Video: Katka Konečná-Rivera


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 14. 8. 2022
svátek:Alan
dnes:
neděle 14.8.
17 °C
zítra:
pondělí 15.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X