www.infoglobe.cz » Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I

Publikováno: 23.10.2019
Následující týdny budeme poznávat nádherné přírodní a kulturní zajímavosti Malopolského vévodství. Naším výchozím bodem bude město Zakopané, které je zároveň společenským centrem celého regionu.

údolí Kościelisko

Dnes se vydáme z města Zakopané jihozápadním směrem po silnici číslo 958 k obrovské vesnici Kościelisko, jejíž součástí je až 21 osad. Naší první zastávkou je část zvaná Kiry, kde zaparkujeme a vydáváme se na turistickou vycházku do údolí Kościelisko. Pohyb po údolí je možný pouze pěšky, avšak během léta můžete využít jízdu v goralských kočárech a v zimě zas na saních. U vstupu do údolí máte možnost občerstvení a je tu i obchůdek se suvenýry.

údolí Kościelisko

Údolí Kościelisko nabízí více než 9kilometrovou procházku od úpatí Tater po hlavní hřeben. Je druhým největším údolím polských Tater. Údolím protéká potok, zpočátku po bocích vystupují úchvatné vápencové skalní útvary – brány, později se údolí větví a mění se na vysokohorskou krajinu. Nejvyšším bodem je poměrně špatně vymezený konec severního hřebene Bystrá – Błyszcz. Údolí Kościelisko patří mezi nejnavštěvovanější turistická místa v zemi a kromě úžasných hor zde najdete i několik jeskyní, včetně nejhlubší a nejdelší jeskyně v Polsku i v Tatrách – Velké sněžné jeskyně. Při túrách vás potěší i pohledy na kaple a typickou tatranskou flóru, pokud budete mít štěstí, zahlédnete i nějaká zvířata. Jelikož se jedná o velmi vyhledávané místo, návštěvu doporučujeme mimo sezonu.

údolí Chochołowska

údolí Chochołowska   údolí Chochołowska

My jsme však neplánovali velké vysokohorské výstupy, a tak jsme se po pár stovkách metrů otočili a vrátili se k parkovišti. Dále jsme pokračovali k nejdelšímu (10 km) a největšímu údolí v polských Tatrách – k údolí Chochołowska. Zaparkovali jsme na vyhrazeném parkovišti (SIWI Polana) a dále pokračovali pěšky. Začátek údolí byl velmi podobný údolí Kościelisko. Obdivovali jsme okolní kopce, četné salaše a majestátní Tatry v pozadí. Údolí se postupně větvilo na tři hlavní ramena a následně na několik menších údolí. I zde jsme měli možnost pozorovat množství krasových projevů a jeskyní, ty jsou ale bohužel turistům nepřístupné.

Polana Chochołowska – salašnické dřevěničky (Bacówka)

Následovali jsme koryto Chochołowského potoka a po necelých dvou hodinách jsme dorazili na Polanu Chochołowska. Nacházeli se zde roubenky (Bacówka), o kousek dál největší turistická ubytovna (hostel PTTK) v polských Tatrách a sakrální skvost –horská kaplička pojmenovaná po Janu Křtiteli. Zdejší kapli proslavily mnohočetné návštěvy svatého Jana Pavla II., jakož i jedna z filmových scén o Jánošíkovi (polský seriál z roku 1973). Během turistické sezony se zde dokonce pravidelně konají mše.

Polana Chochołowska – kaplička

Pokud si chcete cestu zpět zkrátit, můžete využít sezonní turistický vláček, jezdí ze Siwej Polany k Huciské a zpět, čímž ušetříte více než hodinku. Také si můžete půjčit kola

Polana Chochołowska – horská kaplička (interiér)

Túru doporučujeme ukončit ochutnávkou  místních specialit. Vracíme se zpět do Zakopaného, ​​abychom načerpali nové síly a vydali se vstříc dalšímu dobrodružství.

Polana Chochołowska – hostel PTTK

GPS: 49°16'31.7"N 19°52'08.1"E (údolí Kościelisko)

GPS: 49°16'58.5"N 19°50'33.2"E (údolí Chochołowska)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III
Publikováno: 6.11.2019
Okouzleni minulým výletem na hory Gubałówka a Butorowy Wierch se dnes vydáme poznávat další úchvatná místa Malopolska. Tentokrát zamíříme do vesničky Poronin, která se nachází přibližně 7 kilometrů od Zakopaného.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 10.1.2019
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.1.2020
Mezinárodní dům umění pro děti Bibiana vás zve na výstavu Šperkopříběh, kde představí svět šperků z pohledu geologů, šperkařů i autorů literárních děl.
28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 29. 1. 2020
svátek:Zdislava
dnes:
středa 29.1.
2 °C
zítra:
čtvrtek 30.1.
5 °C