www.infoglobe.cz » Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust

Publikováno: 8.5.2023
V těchto dnech si připomínáme 78. výročí od ukončení 2. světové války. Jeden z nejvýznamnějších mezníků našich dějin si připomeneme prostřednictvím návštěvy polského města Osvětim, které se nachází u ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství.

Osvětim

Město Osvětim se stalo nechvalně slavné přítomností koncentračních táborů Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau (od roku 1979 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO), které se staly největšími německými vyhlazovacími tábory. Dnes jsou přeměněny na důstojný památník hrůz genocidy a zároveň se staly symbolem holocaustu, který lidstvo už snad nikdy nedopustí.

Osvětim

V prostorách zděných i dřevěných domů, plynových komor, kremačních jam a pecí se konají celoroční exkurze, které mají návštěvníkům (i celému světu) ukázat zvrácenost nacistického režimu a nelidské utrpení nacisty pronásledovaných lidí z celé Evropy. My vám dnes chceme přinést pár tragických faktů a připomenout si tím velký význam ukončení násilí, tyranie a nelidskosti za dob druhé světové války.

Osvětim

První koncentrační tábor (Auschwitz I) u Osvětimi postavili v roce 1940 na příkaz šéfa SS Heinricha Himmlera. O rok později vzniká mnohem rozsáhlejší komplex – Auschwitz II – Birkenau (Březinka). Nicméně to nejsou jediné koncentrační tábory v Osvětimi. V širší oblasti města vzniká dalších 45 tzv. vedlejších táborů, jakož i poměrně rozsáhlý Auschwitz III – Monowitz.

Osvětim

Jedním z nejfotografovanějších míst koncentračních táborů je kromě hlavní brány bývalého tábora Březinka i vstupní brána táboru Auschwitz s nápisem Arbeit Macht Frei (Práce osvobozuje), který do současnosti dokumentuje zvrácenou kamufláž. Příchozí vězni (transporty) si totiž měli myslet, že prací se z tábora vykoupí.

Osvětim

Podmínky vězňů byly více než katastrofální. Zpočátku spali na slámě, později přibývaly dřevěné patrové postele s chabou přikrývkou v lepším případě. V jedné místnosti se tlačily stovky z nich. Jídelníček sestával z podivné bylinné kávy, polévky (častokrát „zašpiněné“ vody) a kousku chleba. Hladoví vězňové se ze zoufalství uchylovali k pojídání části oblečení, omítek, či dokonce docházelo i ke kanibalismu. Kromě stavebních prací testovali nové léky a dělali se na nich pokusy.

Osvětim

Zdejší plynové komory byly postaveny tak, aby připomínaly umývárny, kam posílali na „očistu“ převážně děti, práce neschopné či staré lidi. V koncentračních táborech byly zřízeny i nevěstince, divadlo či kino pro „vyvolené“. Běžnou součástí života byl i zápas, kde prohra znamenala smrt a výhra jeden den života.

Osvětim

Počet obětí je dodnes nejasný, ale podle samotného muzea v Osvětimi jich zde zemřelo přes 1 a půl milionu. Některé zdroje však uvádějí až do 2 a půl milionu obětí. V plynových komorách denně nacisté dokázali zabíjet 6 000 lidí, ale mnoho dalších lidí umíralo v důsledku podvýživy a špatného zacházení. Ze Slovenska bylo deportováno přes 65 a půl tisíc osob, z nichž přežilo jen něco přes 300.

Osvětim

Dohromady z Osvětimi uprchlo více než 600 vězňů, ale skoro polovinu dopadli již v okolí tábora a popravili. Nejznámějším úspěšným útěkem se stal útěk slovenských židů Waltera Rosenberga a Alfreda Wetzlera, kteří se v roce 1944 dostávají na Slovensko a podávají světu zprávu o smrtící mašinérii v koncentračních táborech, o které údajně „západní svět“ vůbec nevěděl.

Osvětim

Před osvobozením se nacisté snažili zamaskovat stopy po masovém vraždění, ničili smrtonosné stavby, brali tisíce vězňů na pochody smrti, a tak po příjezdu Rudé armády (27. ledna 1945) bylo v táborech přítomno „jen“ 7650 na smrt vyčerpaných vězňů. Po krátkém čase však byly zdokumentovány sklady, kde se našly tuny lidských vlasů, statisíce kusů oblečení, kufrů, brýlí, přes 40 000 párů bot a mnoho dalších artefaktů.

Osvětim

Osvětim   Osvětim

Kazdému doporučujeme navštívit některý z těchto památníků lidské zvrácenosti a připomenout si, kam až vedly „nevinné“ projevy a souhlasy s názory extremistů.

Osvětim

GPS: 50°02'03.6"N 19°10'53.3"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Osvětim - cesta do továrny na smrt
Publikováno: 8.10.2009
Chcete navštívit místa, která se zapsala černým písmem do historie moderních dějin? Máte pocit že Holokaust je mýtus? Pak s námi vyražte do koncentračních táborů Osvětim I a Osvětim II - Březinka, vyhlazovací továrny na smrt, která je od českých hranic vzdálena necelých sto kilometrů...

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.
Publikováno: 9.3.2023
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 23.2.2023
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím
Publikováno: 17.7.2019
Letní prázdniny jsou ideálním časem na rodinné výlety, proto vás dnes na jeden takový pozveme. Naším cílem bude polská obec Nedeca (Niedzica), která se nachází v regionu Spiše, nedaleko slovenských hranic v Malopolském vojvodství.

Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru
Publikováno: 19.1.2023
V našich zemích je pobělohorské období stále často vnímáno jako doba temna. Ale právě v této „temné“ době spatřilo světlo světa mnoho našich největších uměleckých pokladů, které vytvořili mistři jako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferové. A nádhernými barokními poklady, které vznikly vlastně v důsledku třicetileté války, se pyšní i sousední Polsko. Ostatně kus dnešního Polska byl tehdy součástí zemí Koruny české.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 16.2.2023
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu, si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase také nestojí málo. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem.

Polsko, Poznaň: město na řece Wartě II.
Publikováno: 2.2.2023
Byl by to hřích věnovat takovému městu jako Poznaň pouze jeden článek. Dnes se sem proto vracíme poznat hlavní město Velkopolského vojvodství blíže.

Polsko, Wadowice – rodné město papeže
Publikováno: 15.5.2022
Přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Krakova se rozprostírá bezmála 20tisícové město Wadowice, které proslulo jako rodiště Karola Wojtyly, pozdějšího papeže Jana Pavla II. Dnes se vydáme nejen po stopách papeže, ale nahlédneme i do historie.

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí
Publikováno: 4.6.2021
Po návštěvě známého pivovaru se dnes vydáme do samotného města Żywiec. Toto 30tisícové město je ideálním výchozím bodem pro turistiku do oblasti Západních Beskyd, rovněž nabízí rekreaci u malebné Żywiecké přehrady i atraktivní pamětihodnosti s poutavou historií.

Polsko, Żywiec – návštěva pivovaru z dob monarchie
Publikováno: 28.5.2021
Tentokrát se vydáme poznávat jižní Polsko, přesněji město Żywiec, které leží na soutoku řek Koszarawa a Soła ve Slezském vojvodství. Začneme v místním pivovaru založeném v roce 1856, který vyrábí jedno z nejznámějších piv v Polsku.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 13.2.2022
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři
Publikováno: 13.8.2021
Rádi byste se prošli podél moře, ale nechce se vám nikam daleko? Pokud ano, máme tu pro vás dnes tip na místo, které je Čechy celkem opomíjeno. Nemusíte jet tisíce kilometrů, nemusíte překonávat svůj strach z létání. Stačí, když sednete do auta a můžete si udělat krásný prodloužený víkend v Kolobrzegu.

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I
Publikováno: 23.10.2019
Následující týdny budeme poznávat nádherné přírodní a kulturní zajímavosti Malopolského vévodství. Naším výchozím bodem bude město Zakopané, které je zároveň společenským centrem celého regionu.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III
Publikováno: 6.11.2019
Okouzleni minulým výletem na hory Gubałówka a Butorowy Wierch se dnes vydáme poznávat další úchvatná místa Malopolska. Tentokrát zamíříme do vesničky Poronin, která se nachází přibližně 7 kilometrů od Zakopaného.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: návštěva královského města Żywiec a papežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malou procházku po dvou polských městech, která nabízejí poutavé památky i hi...

Polsko, Osvětim – vzpomínka na lidskou krutost
U ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství se rozprostírá město Osvětim, které se stalo n...

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství
Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Polska – Malopolsko nabízí celkem pět památek zapsaných do s...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Léto je ideálním obdobím pro turistiku. Vydejte se prostřednictvím dnešní fotogalerie na turistic...

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X