www.infoglobe.cz » Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři

Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři

Publikováno: 13.8.2021
Rádi byste se prošli podél moře, ale nechce se vám nikam daleko? Pokud ano, máme tu pro vás dnes tip na místo, které je Čechy celkem opomíjeno. Nemusíte jet tisíce kilometrů, nemusíte překonávat svůj strach z létání. Stačí, když sednete do auta a můžete si udělat krásný prodloužený víkend v Kolobrzegu.

Jedná se o polské město s rozlohou 145 km2, které leží přibližně 150 km od Štětína, na pomezí Trzebiatowského pobřeží a Gryfické a Bialogardzké nížiny. Kolobrzeg je známý především jako největší lázeňské centrum na pobřeží Baltského moře a rychle rostoucí přístav. Můžete zde objevit 12kilometrové čisté pláže, rozsáhlé plochy zeleně a zajímavé historické památky. Z přístavu odplouvají trajekty na dánský ostrov Bornholm a také do Německa na ostrov Rujána.

procházky po pláži jsou krásné v každém ročním období

Pokud si najdete Kolobrzeg na mapě, pravděpodobně vás na první pohled zaujme molo, které je slavnostně otevřeno již od 19. června 1971. Jeho délka je 220 metrů, šířka 9 metrů a leží přibližně 4,5 metrů nad hladinou moře. Pokud se po něm chcete projít právě teď, nebude vás to nic stát. V sezoně je jeho návštěva zpoplatněna.

na víkend k moři

O několik metrů od mola můžete najít maják, který je poměrně dost mohutný, ale jeho výška je pouhých 25 metrů. Byl zde postaven na místě pozůstatků reduty, která sloužila k ochraně vojáků. Úplně první maják v Kolobrzegu byl postaven již v roce 1666, avšak v roce 1945 byl zničen. U majáku je k vidění další molo, které slouží jako přístaviště a je chráněno protitankovými zátarasy před vlnobitím.

maják   osvícený maják

Na začátku dnešního článku jsem se zmínila, že se jedná o největší lázeňské centrum na pobřeží Baltského moře. Do roku 1830 byly k nalezení v Kolobrzegu pevnosti, avšak po roce 1830 došlo k jejich likvidaci a začaly se nahrazovat sanatorii. Již před válkou zde byla postavena lázeňská infrastruktura, ale během ní bylo vše zničeno. Po válce došlo k otevření největších polských lázní se specializací léčby na děti při nemoci dýchacích cest, kardiovaskulární soustavy, motoriky, ale také trávicího ústrojí.

Kolobrzeg je již na turisty připravený, a proto zde můžete najít několik hotelů. Nejbližší ubytování u pláže je Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk, pokud ovšem máte radši své soukromí a klid, není problém si kdekoliv po městě pronajmout byt.

krásný pohled přes moře

U pláže je několik stánků se suvenýry, restaurací a občerstvení. Pokud půjdete mezi zdejšími obchůdky, zjistíte, že jich je zde opravdu velké množství. Protože se jedná o přístavní město, najdete v každé restauraci či v menším občerstvení nějaké jídlo s rybami. Pokud ryby z jakéhokoliv důvodu nejíte, budete mít problém se zde najíst a vybírat budete muset hodně pečlivě. Mezi další nejčastější občerstvení patří gofry (vafle), které mohu jen a jen doporučit.

pohledů na moře se člověk nenabaží

I když se jedná o turistické letovisko, v noci to tu nežije. Již po sedmé večer se začínají zavírat restaurace a stánkaři si vše balí a odcházejí domů.

Jestli se vám za jeden prodloužený víkend nechce utratit moc peněz, nemusíte mít vůbec strach. Ceny v Polsku nejsou vůbec vysoké, ba naopak dost často ještě nižší než u nás.

Na závěr už jen jedna zajímavost. V chomutovském zooparku je chován tulení samec Kaška, který byl do Česka dovezen z Polska. Mládě tohoto tuleně bylo nalezeno opuštěné na pláži přímo v Kolobrzegu.

GPS: 54°11'12.8"N 15°33'43.0"E

 

Text: Jitka Kratochvílová

Foto: Jitka Kratochvílová, Wikimedia Commons: PibwlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust
Publikováno: 8.5.2023
V těchto dnech si připomínáme 78. výročí od ukončení 2. světové války. Jeden z nejvýznamnějších mezníků našich dějin si připomeneme prostřednictvím návštěvy polského města Osvětim, které se nachází u ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 16.2.2023
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu, si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase také nestojí málo. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.
Publikováno: 9.3.2023
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 26.1.2023
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece. Výlet do Poznaně nás zavede do jednoho z vůbec nejstarších polských měst. Jakmile se dozvíte něco o nejstarší historii tohoto města, bude váš pobyt o to více prodchnut touhou poznávat a užít si toto město, které mělo důležitou úlohu v polských dějinách.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 23.2.2023
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí
Publikováno: 4.6.2021
Po návštěvě známého pivovaru se dnes vydáme do samotného města Żywiec. Toto 30tisícové město je ideálním výchozím bodem pro turistiku do oblasti Západních Beskyd, rovněž nabízí rekreaci u malebné Żywiecké přehrady i atraktivní pamětihodnosti s poutavou historií.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 10. 6. 2023
svátek:Gita
dnes:
sobota 10.6.
16 °C
zítra:
neděle 11.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X