Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III

Po pár minutách jízdy po státní silnici číslo 47, která spojuje město Zakopané s Krakovem, se ocitáme ve vesničce Poronin, která byla založena v roce 1624. Nachází se zde monumentální kostel zasvěcený sv. Marii Magdaléně, zchátralý skokanský můstek (Galicowa Grapa), lyžařský vlek, několik penzionů i pestrá řadová zástavba domů. Poronin je turisticky vyhledávanou destinací, protože okolí této vesničky nabízí bohaté možnosti pro turistiku i lyžování. Naším cílem byl objekt bývalého Leninova muzea.
Muzeum na památku této nechvalně slavné osobnosti zde existovalo v letech 1947 až 1990. Jeho vzniku předcházela Leninova setkání s revolucionáři z Ruska i další aktivity, které zde vykonával. Mezi jinými i výlety do Tater. Po druhé světové válce byl tehdejší hostinec z roku 1901 změněn na muzeum a ke stavbě přibyl i památník velitele říjnové revoluce. V 70. letech 20. století byl pokus o zničení muzea neúspěšný. K definitivnímu zrušení muzea došlo až v roce 1990.
Stavba dekorovaná dřevěnými sochami s charakterem regionálního horského stavebnictví, která má architektonickou, uměleckou i historickou hodnotu (kromě Leninovy přítomnosti byl objekt svědkem vytvoření Piłsudských legií v Podhale atd.), byla zapsána do Krajského rejstříku památek a stala se sídlem obecního kulturního střediska. Během roku se zde konají různé společenské akce. V těsné blízkosti „Wańkówky“ (jak památkový objekt místní obyvatelé nazývají) najdete i veřejnou knihovnu, sídlo Svazu Podhalán či goralské skupiny „Regle“. Určitě vás potěší i restaurace a bezplatné parkoviště.
Dále pokračujeme jihozápadním směrem. Po necelých 2 kilometrech procházíme obcí Suche, kde se nachází známé lyžařské středisko s množstvím sjezdovek, půjčovnou lyžařské výstroje i školou pro začátečníky. Přidanou hodnotou rekreačního areálu je dechberoucí pohled na tatranské vrcholky.
Po krátké zastávce míříme do vesničky Ząb, která se řadí mezi nejvýše položená místa v Polsku. Nachází se zde nádherný dřevěný kostel sv. Jiří a obelisk na památku papeže Jana Pavla II., také přes vesnici vede poutní trasa (Sursum Corda). Okolí tvoří zemědělská krajina a pastviny. Nachází se zde více než 400 farem.
Pár desítek metrů od již zmíněného obelisku se nachází pěkná dřevěná kaplička sv. Bratra Alberta, která je vyhledávaným místem fotografů, protože poskytuje spojení tradiční architektury s překrásným výhledem na malebné Tatry. Sakrální stavba stojí už na katastrálním území města Zakopané.
Dnešní okružní výlet byl zároveň tečkou naší krátké výpravy za krásami Malopolského vévodství. Věříme, že jsme vás inspirovali.
GPS: 49°20'14.3"N 20°00'15.0"E (Poronin)
GPS: 49°20'08.2"N 19°58'51.0"E (Suche)
GPS: 49°20'32.3"N 19°57'06.7"E (Ząb)
Text: Oskár Mažgút
Foto: HIK, o.z., Wikipedia.org – Jakub Galko, Kolanin
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Polsko, Wadowice – rodné město papeže

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím

Polsko, Żywiec – návštěva pivovaru z dob monarchie

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II

Polsko – na běžkách v Jizerských horách

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Souvisejicí fotogalerie

Polsko: návštěva královského města Żywiec a papežských Wadowic

Polsko, Osvětim – vzpomínka na lidskou krutost

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa

Polsko, Wieliczka – království soli

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Lokace:
