www.infoglobe.cz » Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VI.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VI.

Publikováno: 29.8.2014
Po Samarii se dnes vydáme do města Agios Nikolaos.

Výlet v soutěsce Samaria byl jednoduše skvělý. Bylo to poměrně příjemných zhruba 13 kilometrů, po kterém následovalo ještě příjemnější koupání a cesta lodí k autobusu. Plavba podél pobřeží lemovaného vysokými horami by nebyla nikdy dost dlouhá na to, aby si ji člověk mohl pořádně užít. Navíc mořský vítr příjemně osvěžil. Naše mysl se však již začínala upínat k dalšímu místu našeho putování. Bylo jím město Agios Nikolaos.

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je v podstatě na druhé straně ostrova, než na které jsme se nacházeli. Toto město s 12 tisíci obyvateli leží v oblasti Lasithi na východě Kréty. Předtím, než jsme se tam vůbec dostali, museli jsme absolvovat přibližně tříhodinovou cestu autobusem.

Projížděli jsme městy a městečky, z nichž mnohá působila značně neupraveně, jakoby byla postavena bez ladu a skladu. To však nic neměnilo na tom, že jsme si přáli to mít tak blízko k moři jako místní.

Agios Nikolaos

Jak jsme se dostali blíže k Agios Nikolaos, naše průvodkyně nám tvrdila, že se jedná o vůbec nejhezčí město Kréty. Nahlédli jsme do našeho knižního průvodce, který tvrdil to samé. Nešlo se proto netěšit.

A skutečně, když jsme k městu sjížděli z hor, vypadalo útulně a téměř idylicky. Přesně jako na fotkách v propagačních materiálech. Avšak po příjezdu do samotného města byly naše první dojmy spíše zklamání.

Agios Nikolaos

Město je posazené na třech kopcích lemujících zátoku. A přestože je to na krétské poměry středně velké město, má spíše maloměstského ducha a rychle se v něm zorientujete. Architektura se nijak nevymyká ostatním krétským městům. Působí však spíše fádněji. Kolem zátoky, kde se soustředí turistický ruch, převažují novější budovy nad starší zástavbou, jako například v Rethymnu.

Nechtěli jsme samozřejmě město hned odsoudit jako nevýrazné lákadlo pro turisty, proto jsme se vydali směrem do kopce, do ulic. Díky nepřítomnosti restaurací a obchodů se suvenýry se náš názor na město trochu změnil. Bylo rozhodně zajímavější vidět něco z neturistické části města, a to zvlášť v případě restaurací.

Agios Nikolaos

V jedné z bočních ulic se nám podařilo najít nenápadnou malou restauraci, na které bylo od prvního pohledu vidět, že již zažila lepší časy. Nicméně se z ní linula velice omamná vůně, která nás nakonec donutila vejít dovnitř. Když jsme se podívali do jídelního lístku, byli jsme zaskočeni cenami, které byly přibližně o třetinu levnější než konkurence. Číšník nás odkázal k pultu, kde bylo možné si vybrat z toho, co právě uvařili. Stifado, jehněčí, ryby... zkrátka klasické pokrmy řecké kuchyně, které vypadaly výborně a i tak chutnaly.

Agios Nikolaos

Pokračování příště.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko, Sparta – město krále Leonida
Publikováno: 25.9.2015
Opět se vrátíme do Řecka a podíváme se do další méně známé části. I když, jak se to vezme...

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka III.
Publikováno: 18.9.2015
Ve druhém díle o Soluni, který jste si mohli přečíst minulý pátek, jsme zavítali do podzemního muzea, které kromě své lokace vlastně ničím moc nevyniká. Náš výlet dnes bude pokračovat do dalších lákavých muzeí.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka II.
Publikováno: 11.9.2015
Minule jsme se toulali okolo nejlepších a Soluni nejbližších pláží. Bohužel nejsou tak blízko, že byste k nim zvládli dojít pěšky, ale když už k nim budete vážit cestu, měly by vám to vynahradit krásným prostředím.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka I.
Publikováno: 4.9.2015
Dnes v našem cestování zamíříme do jednoho z méně známých koutů Řecka.

Řecko: Samos – rodiště matematika Pythagora
Publikováno: 11.5.2015
K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím Evropy v posledních letech patří řecký ostrov Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Z jakého důvodu sem zejména od června do poloviny září míří stále více turistů? Je jich hned několik!

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem II.
Publikováno: 20.10.2014
Uprostřed Asklepionu bylo obrovské testovací schodiště. Aby měla nemocnice dobrou pověst, museli být pacienti po vyléčení schopni bez pomoci vyjít po schodech až nahoru do svatyně. A pokud přeci jen později někdo zemřel, vynesli jeho tělo v noci, tajně, aby to nikdo neviděl...

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem I.
Publikováno: 13.10.2014
Právě stoupám do mírného kopečku směrem k Asklepionu, kde měl „ordinaci“ slavný Hippokrates. A jak se stal Asklepios bohem? To bylo tak: Apollon jako bůh léčitelů chtěl tomuto umění naučit také svého syna Asklepia, který ho pak dovedl k dokonalosti a stal se bohem lékařství.

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata II.
Publikováno: 6.10.2014
Podle Hippokrata vznikla i dodnes užívaná Hippokratova přísaha. Hned si v obchůdku kupuji papyrus s celou přísahou dokonce v češtině!

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata I.
Publikováno: 29.9.2014
Dnes se vydáme na výlet na řecký ostrov Kos. Potkala jsem tu jednu fajn Češku Ivu, takže jedeme spolu. Na lodi je mezinárodní osazenstvo Francouzů, Italů, Němců, Angličanů, Maďarů a nás - Čechů! Je úsměvné, že jim skoro všem rozumím a oni o tom nemají ani tušení. Cesta je příjemná a trvá cca 50 minut.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VIII.
Publikováno: 12.9.2014
V dnešním článku se alespoň prozatím rozloučíme s Krétou. Toto rozloučení se ponese v historickém tónu, jelikož společně navštívíme pravděpodobně nejvýznamnější památku na ostrově – palác Knóssos.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VII.
Publikováno: 5.9.2014
Poslední pohled na Agios Nikolaos a výlet na Spinalongu.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov V.
Publikováno: 22.8.2014
Rozloučili jsme se s Rethymnem, které pomalu mizí v dálce za námi a jedeme vstříc krétské přírodě do soutěsky Samaria.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov III.
Publikováno: 8.8.2014
Po odhalení gurmánské tváře tohoto krétského města se zvedneme z pohodlného sezení v některé z místních restaurací a vydáme se prozkoumat historické dědictví, které zde zanechalo několik tisíciletí lidského osídlení.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov IV.
Publikováno: 15.8.2014
V Rethymnu jsme již strávili poměrně dost času. Viděli jsme něco z jeho památek, i když k vidění je tam samozřejmě mnohem více. Jen namátkou některé z nich zmíníme, aby vám případně neušly.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
15.7.2019
Od 18. do 21. července se v duchu tradice výročních trhů uskuteční jedna z nejstarších akcí na Slovensku – Spišský trh.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 7. 2019
svátek:Martina