www.infoglobe.cz » ČR, Loučná pod Klínovcem – podzim v Krušných horách

ČR, Loučná pod Klínovcem – podzim v Krušných horách

Publikováno: 7.11.2019
Kam s dětmi na víkend? Krušné hory jsou ideální. Nabízí se zde plno možností ubytování – ať už v nejvýše položeném českém městě Boží Dar, nebo třeba v klidném městečku Loučná pod Klínovcem.

Malé město leží přímo na hranicích s Německem, které jsou z velké části tvořené říčkou Polavou, a na zdejší hraniční přechod pro pěší navazuje lázeňské německé město Oberwiesenthal ve spolkové zemi Sasko. Jedná se především o centrum zimních sportů, nicméně i mimo lyžařskou sezonu je zde pořád co podnikat. Je tu plno aktivit pro děti – bobová dráha, lanové centrum či naučné stezky. V horách je spoustu tras pro turisty i trailů pro milovníky MTB nebo monstr-koloběžek. Zároveň se zde nachází i plno asfaltových cest vhodných pro kolečkové brusle i silniční kola.

Loučná pod Klínovcem a Oberwiesenthal

Město Oberwiesenthal (založené roku 1527) se nachází v nadmořské výšce 914 metrů a je nejvýše položeným německým městem. V okolí Loučné pod Klínovcem a Oberwiesenthalu se tyčí hned tři vrcholy lákající k výšlapu. Jedná se o Klínovec – nejvyšší horu Krušných hor, Fichtelberg a Eisenberg.

cestou na Fichtelberg

Dnes se vydáme na vrchol německé hory Fichtelberg. Na značenou trasu se napojujeme pod lanovkou. Nejdříve jdeme po asfaltové cestě, která se postupně mění ve štěrkovou, až následně přechází v lesní cestu. Jednou také křižuje lyžařskou sjezdovku, odkud se nabízí nádherný výhled na Oberwiesenthal a Loučnou pod Klínovcem, je také možné zde odbočit a podívat se pod velké skokanské můstky. Cestou míjíme bobovou dráhu a závěsnou skluzavku Fly-line. Stoupání je nenáročné, během cesty se zde navíc nachází také několik odpočívadel. Nahoru se dostanete i klasickou sedačkovou lanovkou, autobusem nebo nejstarší kabinkovou lanovkou v Německu. Fichtelberg dosahuje výšky 1 215 metrů a jedná se o nejvyšší vrchol německých Krušných hor. Nachází se zde Fichtelberghaus s 31 metrů vysokou rozhlednou a meteorologickou stanicí.

Fichtelberghaus   Fichtelberghaus

Z vrcholu se dá absolvovat plno dalších výletů, např. do nedalekého Božího Daru nebo do několika měst v německé části. My však pokračujeme zpět směrem na Oberwiesenthal trošku okružní cestou, která se dá několikrát zajímavě prodloužit i zkrátit. Na Fichtelberg vyráží opravdu plno návštěvníků, nicméně touto trasou jdeme k naší radosti téměř sami.

na vrcholu Fichtelbergu    závěsná skluzavka Fly-line

Cestou domů míjíme ještě zdejší úzkorozchodnou železnici Fichtelbergbahn, vedoucí z Cranzahlu do Oberwiesenthalu. Jezdí zde pouze vlaky tažené stylovými parními lokomotivami a my tak již plánujeme, jak se jimi vydáme na náš další výlet.

Fichtelbergbahn   Fichtelbergbahn

GPS: 50°25'11.7"N 12°59'08.8"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

ČR, Krupka – krušnohorské město horníků i romantických básníků – VIDEO
Publikováno: 12.11.2019
Nedaleko Teplic se pod svahy Krušných hor rozkládá hornické město Krupka. Díky romantickému okolí i historickému jádru města si ji turisté oblíbili už na začátku 19. století. V roce 2019 se Krupka dostala na seznam světového dědictví UNESCO jako součást Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

Německo, Krušné hory – krátký výlet a jízda parní lokomotivou
Publikováno: 14.11.2019
Naším startovním místem dnešního výletu je německé město Oberwiesenthal, které navazuje na českou Loučnou pod Klínovcem. Míříme do asi deset kilometrů vzdálené vesnice Neudorf.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C