Malá Fatra - Slovensko

Rozloha: 549 km²

Pohoří zabírá severozápad Slovenska v okresech Žilina, Martin, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Svojí polohou spadá do Fatransko-tatranské oblasti, která patří do celku Západních Karpat. Řeka Váh dělí Malou Fatru na Fatranskou (Krivánskou) Fatru v severní části a na Lúčanskú Fatru v jižní části.

Nejvyšší vrchol: Vel'ký Kriváň 1 709 m n. m.

Povrch: lesnatý – buky, jedle, smrky, zbytky dubu, kosodřeviny

odlesněný – louky

Reliéf je značně členitý, hornatý a vysočinový.

Klimatická oblast: převážně chladná

Malá Fatra patří díky své scenérii a přírodním krásám mezi nejoblíbenější a turisty nejnavštěvovanější území. Byla vyhlášena národním parkem.


Lokality

Služby
Články

Fotogalerie
Videogalerie

Diskuze


Fotogalerie

SR: Terchová - Štefanová a Jánošíkovy diery
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 41 obrázků

Malebná osada Štefanová, která je součástí obce Terchová, je situovaná v nádherné přírodě pod majestátním vrchem Velký Rozsutec. Je častým výchozím či cílovým bodem mnoha turistů, kteří do tohoto rázovitého kraje v objetí národního parku Malá Fatra přišli načerpat nové síly nebo hledat klid v náručí hor.

Každý, kdo sem zavítá, by rozhodně měl navštívit soustavu soutěsek a kaňonů, nesoucí název podle známého slovenského zbojníka z Terchové – Juraji Jánošíkovi. Jánošíkovy diery se nacházejí v Krivánské Malé Fatře a skládají se ze tří částí. Najdete tam turistické stezky s lávkami, žebříky a řetězy, které vás převedou přes Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Jánošíkovy diery zformoval Dierový potok, na němž dnes turisté mohou obdivovat přes dvacet vodopádů.

Koho turistika vyčerpá, v nedaleké obci Zázrivá se nachází velice pěkný komplex dřevěnic – Jánošíkov dvor. Kromě skvělé slovenské kuchyně, milé obsluhy a přijatelných cen, tam na vás čeká skutečně široká nabídka aktivního relaxu. Od možnosti ohřát si unavené tělo ve finské sauně přes relax ve vířivce nebo oddech při klasické masáži až po možnost vyskákat si svalovou horečku z túry na trampolíně nebo při volejbalu s přáteli. Asi největším lákadlem pro malé i velké však zůstává první 18jamkové adventure golf hřiště na Slovensku. V podstatě se jedná o klasický golf zmenšený do velikosti minigolfových drah, které jsou plné nerovností, vyvýšenin, pískových a terénních překážek.

 

Text: O. Kubáčková

Foto: K. Csongárová a O. Kubáčková


SR: Turiec a jeho zimní krása
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 15 obrázků

Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní pohled na okolní zasněžené kopce, ale i dech beroucí kotlinu, která se nachází pod nimi. Když se stromy vlivem těžkého sněhu mění na sněžné muže střežící zimní krajinu, je lyžování nebo odpočívání u teplého čaje oázou odpočinku a inspirace. Infoglobe vám přináší sérii sněhem upravených fotografií pro potěchu oka i ducha.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Martin – večerní procházka městem
Rubrika: Města
Počet obrázků: 15 obrázků

Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné a mohutné hory, které jsou součástí Národního parku Malá Fatra a Národního parku Velká Fatra. V samotném srdci města, čili v centru, se nachází mnoho historických budov, kde se psaly dějiny slovenského národa. Ale my bychom vás dnes chtěli pozvat na večerní prohlídku tohoto krásného města. Zimní procházka má své kouzlo, které bylo v době naší návštěvy ještě umocněno o ​​vánoční atmosféru. Zasněžené ulice a pestrobarevná výzdoba si jistě podmaní i vás. Proto neváhejte a nahlédněte prostřednictvím naší fotogalerie do města Martin.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Vrátna – lyžování v lokalitě Paseky
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 17 obrázků

V kriváňské části Národního parku Malá Fatra se v překrásné Vrátné dolině nachází jedno z předních středisek zimních sportů, které nabízí špičkové sportovní vyžití. Vrátna - Free Time Zone sestává ze 4 lokalit (Paseky, Poludňový grúň, Chleb a Príslop), přičemž každá z nich je zcela odlišná od ostatních. Na své si zde přijdou nejen vyznavači sjezdového lyžování či snowboardingu, ale také milovníci běžkování (22 km tratí), skialpinismu (19 km tratí) nebo extrémního lyžování. Přiložené fotografie jsou z lyžařské lokality Paseky.

 

GPS: 49 ° 13'45 .07'' N 19 ° 2'09 .16'' E

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Martin a Vrútky
Rubrika: Města
Počet obrázků: 37 obrázků

Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na severu Slovenska. Zatímco město Martin se pyšní sídlem několika celonárodních institucí, Vrútky zas nabízejí nevšední vycházky po nábřeží řeky Turiec nebo do Národního parku Malá Fatra. Města v obklopení hor, s příjemnou atmosférou a mnohými během roku konajícími se akcemi, jsou ideálním celoročním cílem pro rodiny s dětmi či nadšence cestování.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 42 obrázků

Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledávaná atrakce, kterou je naučná stezka – Ferata Horské záchranné služby. Cestou se můžete zastavit u informačních tabulí, které vám představí flóru, faunu, geologii či historii oblasti a možnosti feraty. Budete moci obdivovat krásu spojení přírody a člověka v těsné blízkosti. Zažijete adrenalin na stupačkách, ale i krásné pohledy na Turčanskou kotlinu (Turčianská kotlina). Pokud se nechystáte toto nevšední místo navštívit, nabízíme vám (aktualizovanou) malou procházku prostřednictvím naší fotogalerie.

 
Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin, HIK, o.z.

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 24 obrázků

Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé Fatry a vychutnejte si okouzlující panorama zasněžené přírody. Velký Rozsutec nabízí kromě skalní nádhery i tajemné dobrodružství. Je totiž opředen legendou o skrytém Jánošíkově zlatém pokladu, který stále čeká na objevení.

Inspirujte se a vydejte se vstříc jeho objevení.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – Jánošíkovo přírodní divadlo
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 28 obrázků

Pokud máte rádi zimní přírodu, měli byste si v těchto dnech naplánovat výlet do národní přírodní rezervace Rozsutec, která se nachází v národním parku Malá Fatra. Najdete zde totiž tři ucelené a veřejnosti volně přístupné soutěsky, které kromě bizarních skalních útvarů v zimním období nabízejí i umělecká díla z ledu. Ať už vás ohromí obrovské rampouchy, ledopády nebo zamrzlé koryto, určitě nebudete litovat. Jánošíkovy diery jsou skutečným rájem pro milovníky přírodního divadla.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Terchová – Jánošíkovy diery
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 17 obrázků

Zejména přes léto lákají mnoho turistů, jít však na tuto túru v zimě je náročnější, ale o to krásnější. Terén je zrádnější než za normálních okolností, ale pomohou vám mačky. Určitě si nenechte ujít tento zimní zážitek. Přes Jánošíkovy diery se dá dostat až na Medzirozsutce – tedy do sedla mezi Malý a Velký Rozsutec. Dolné diery zdolá i méně zkušený turista, přes Horné diery je třeba si dát trošku větší pozor. Abyste se zpátky nevraceli tou samou cestou, doporučujeme jít přes Nové diery.
 
Text a foto: Simona Svanová

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Velký Rozsutec a jeho zimní království
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 33 obrázků

Dnes vás pozveme do sněhem pokryté malofatranské oblasti. Náš turistický výstup začíná ve Štefanové a trasa vede přes les po zelené turistické značce až do nadmořské výšky 1 185 metrů, kde zdoláváme sedlo Medziholie. Odtud pokračujeme po červené značce na mohutný Velký Rozsutec (1 610 m n. m.), který naši námahu z výstupu odmění kouzelným kruhovým výhledem na okolní zimní krajinu. Vidět lze celou Malou i Velkou Fatru, Chočské vrchy, Západní Tatry, Nízké Tatry a jiné menší kopečky. Vychutnejte si fascinující svět ticha, zimy a krásy prostřednictvím následujících fotografií.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – zamrzlý Kľacký vodopád
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 41 obrázků

Vychutnejte si spolu s námi zimní výstup ke slovenské národní přírodní památce – ke Kľackému vodopádu. Přístup je možný z více stran. Ta nejlehčí je z obce Vrícko. První část trasy se táhne malebnou dolinou podél potoka Vríca, kde si i v zimním období můžete v lese opéct slaninku. Trasa je značená zelenou turistickou značkou. Druhá část túry je strmější a vede do lesa. Dobře viditelná lesní cestička vás přivede přímo k vodopádu. Během zimy vás zde čekají krásné zasněžené scenerie, zamrzlé „malby“ potoka Vríca a v neposlední řadě Kľacký ledopád.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 27 obrázků

Cyklistická sezona začíná a my vás zveme na malý výlet. Cyklotúru začínáme nedaleko obce Vrícko, u penzionu, kde se nachází zelená turistická značka. Odtud přejíždíme přes les kolem duté skály do sedla pod Kycerou, dále pokračujeme červenou turistickou značkou po louce přes Janková, následně přes Skalky do Vríčanského sedla. Po celou dobu se nám naskýtají krásné výhledy do Turčianské kotliny, Rajecké kotliny i na okolní fatranské i tatranské pohoří nebo vrch Klak. Z Vríčanskeho sedla sjíždíme opět lesem na žlutou turistickou značku k rozcestí Bak, odtud se po zelené značce vydáváme zpět podél potoka Vríca dolinou k parkovišti v úvodu zmiňovaného penzionu, kde jsme cyklotúru začínali. Cestou se nám podařilo zachytit úžasné krásy jarní přírody, o které se s vámi podělíme v následujících snímcích.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava. Redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – z Vrátné na vrch Kraviarske
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 24 obrázků

Absolvujte spolu s námi turistickou vycházku z Vrátné doliny, kde se nachází i největší středisko letní i zimní malofatranské turistiky. Od chaty Vrátná se vydáme po zeleně značené stezce ke Snilovskému sedlu, odkud se napojíme na modře značenou turistickou stezku, která míří k rozcestí Chrapáky a následně až k vrcholu Kraviarske (1361 m n. m.). Následně se vracíme do sedla za Kraviarským, odkud se po zeleně značené stezce dostáváme zpět do Vrátné doliny. Během túry nás obklopují nádherné hory a naskýtají se malebné pohledy, které si můžete prohlédnout v níže uvedené fotogalerii.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Turany – městečko s nádechem venkova
Rubrika: Města
Počet obrázků: 35 obrázků

Prostřednictvím dnešní fotogalerie vás zavedeme do Turčianské kotliny, která je známá svým kulturním a především přírodním bohatstvím. Mezi krásnými pohořími Malé a Velké Fatry se rozprostírá malebné městečko, které nabízí venkovskou atmosféru, úžasnou architekturu i nevšední dějiny. Vydejte se s námi na procházku po obci Turany, která vás určitě okouzlí.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


Turistika na Malé Fatře
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 13 obrázků

Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části Slovenska a až 70 % jeho plochy pokrývají lesy. Řeka Váh ho v oblasti Strečnianského průsmyku dělí na dvě části – nižší Lúčanskou Fatru a vyšší Kriváňskou Fatru. Celé pohoří je protkané množstvím turistických stezek, z nichž si vybere určitě každý milovník přírody, ať už je to rodina s malými dětmi nebo zkušený turista.

Text: O. Kubáčková

Foto: Jozef KrkošekLokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Hory / Evropa / Slovensko

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2022
Technotrasa propojuje unikátní místa severní Moravy a Slezska, na kterých vás čekají vyjímečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeselnou vyspělost regionu. Jejich půvab a svébytný genius loci budete vnímat všemi smysly. Technotrasa přináší pro nadcházející sezonu pořádnou fúru novinek.
26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 5. 2022
svátek:Vilma
dnes:
neděle 29.5.
9 °C
zítra:
pondělí 30.5.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X