www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO

Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

Na Hluboké nad Vltavou není na první pohled nic zvláštního. Hezké městečko, jakých je na jihu Čech nesčetně. Podstatný rozdíl je v tom, že je navyklé na návaly turistů, kteří tam, kromě zimní sezony, houfně proudí snad dennodenně. Dokonce i v pondělí, kdy většina českých hradů a zámků zůstává zavřená. Zámek v Hluboké totiž stojí za vidění i ve dny, kdy do jeho útrob návštěvníci nesmějí.

Parkovné jak v Praze Ruzyni

Pondělí nepondělí, zavřeno otevřeno – parkovat se musí každý den, a tak chlapík v oranžové reflexní vestě i v tento den projíždí na svém bicyklu ulicí, kde turisté parkují nejraději. Jakmile spatřil řidiče, který právě přijel, zatáhnout ruční brzdu, šlápl do pedálů svého horáka, rychle seskočil z kola a za parkování v Hluboké chtěl stovku. Tedy cenu stejnou jako na ruzyňském letišti. Na údiv a na protáhlé obličeje všech, co přijeli autem, už si nejspíš zvykl. Jeho jedinou obranou proti námitkám k nesmyslně vysoké ceně, je argument, že parkovné platí na neomezeně dlouhou dobu. Radní v Hluboké holt ví, co je turistický ruch.

Hluboká nad VltavouHluboká nad VltavouHluboká nad VltavouHluboká nad Vltavou

Po nemilém překvapení s vysokým parkovným následuje zámecká rutina – tedy kopec, který z pravidla k sídlu tehdejších panovníků vede. V případě Hluboké to ale není žádné prudké a zdlouhavé stoupání, ale celkem příjemná procházka. Zeď, která lemuje cestu nahoru, nabízí několika průzory výhledy na město, okolní přírodu a obra mezi rybníky Bezdrev, druhý největší rybník v Čechách.  

Místo, kde se mísí kultury

Na zámku se sněhobílými zdmi se prolínají snad všechny světové jazyky. Od americké angličtiny, přes portugalštinu až po ruštinu. Na Hlubokou ale velmi rádi samozřejmě jezdí také Češi, kteří jsou na jednu z nejnavštěvovanějších českých památek z poloviny 13. století náležitě hrdí. Cizinci pak často přirovnávají Hlubokou, podobně jako Český Krumlov, ale i Prahu, ke stavbám z kreslených pohádek Walta Disneyho.

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad VltavouHluboká nad VltavouHluboká nad Vltavou

Před vchodem do galerie stojí kamenná podobizna Mikoláše Alše. Malíře, jehož proslavila třeba kresba Jana Žižky z Trocnova. Po jihočechovi, kterého zná každé malé dítě, byla pojmenována i místní galerie, která od roku 1956 sídlí v prostorách bývalé zámecké jízdárny. Hluboké prostě umění sluší.

Trocha hluboké historie

Zámek v Hluboké byl původně hrad, který dal s největší pravděpodobností vystavět Přemysl Otakar II. Tehdejší pevnost ale ještě nesla jméno Froburk, Hluboká se jí začalo přezdívat až o něco později. Důvodem prý byla hluboká studna, která stála nedaleko pevnosti. Některé prameny zas uvádějí, že Hluboká má symbolizovat hloubku, do které se zařízla řeka Vltava nebo hluboké lesy v okolí, kam se panstvo s oblibou často vydávalo na lov. Pravý důvod proč se říká Hluboké Hluboká, si může každý vykládat po svém.

S Hlubokou jsou historicky pevně spjaty dva šlechtické rody. Ten první, rod Vítkovců, asi nejdramatičtěji reprezentuje Záviš z Falkenštejna, který byl v podhradí popraven. Podle legendy za vším byla žena, peníze a moc. Hrad vysoko nad řekou, kde se odehrály všechny ty více či méně uvěřitelné příběhy, a který vystřídal několik majitelů, se postupně změnil na zámek.

Hluboká nad VltavouHluboká nad VltavouHluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Do barokního stylu ho v 18. století nechal přestavět rod Schwarzenbergů. Pak přišlo 19. století a výlet knížecího páru Jana Adolfa II. a jeho ženy Eleonory do Anglie, který byl příčinou druhé – velmi zásadní přestavby Hluboké. Kněžna se totiž nechala okouzlit anglickým zámkem Windsor a zatoužila po něčem podobném v Čechách. Tehdy získala Hluboká nad Vltavou svou dnešní romantickou podobu ve stylu tudorovské gotiky.  

Poslední přestavba si vysloužila ostrou vlnu kritiky, ale taky souhlasné pokyvování plné obdivu. Jako vždycky, když v Česku vyroste něco originálního. Pro nás je ale důležité, že zámek Hluboká zůstal stát po celá staletí a díky jeho přítomnosti i dnes můžeme obdivovat um a preciznost tehdejších mistrů architektury.

A není to jen zámek, který do Hluboké lidi láká. Je to taky bohaté sportovní vyžití – golf, jízda na koni, pěší turistika, rybaření nebo cyklistika. Pohodlným pěším výletem se dá dostat na zámek Ohrada, který je od Hluboké vzdálený jen dva kilometry. Jde o nejrozsáhlejší barokní zámecký komplex v Čechách a zároveň nejstarší lesnické  muzeum na světě.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lipno - české moře plné draků - VIDEO
Publikováno: 18.2.2010
Kdo by si pro lipenskou přehradu plánoval dovolenou výhradně na léto, přišel by o hodně radovánek. Když totiž mrzne jako letos, její hladina se promění v prostor skrývající nebývalé možnosti.

ČR: Holašovice – vesnička jak z pohádky
Publikováno: 22.4.2022
Jižní Čechy jsou krásný a turisty oblíbený kraj. Nejvíce láká Český Krumlov, ale každá druhá vesnička tu vypadá jako z pohádky. Náves se zdobenými štíty je takovým prototypem klasické české vsi, a když je na návsi ještě rybník, vůbec byste se nedivili, že si tam vodník bude šít na vrbě boty. Přesně takovou pohádkovou vesničkou jsou Holašovice, zapsané roku 1998 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ČR: Putování za pohádkami
Publikováno: 13.2.2022
Na oblíbené, nestárnoucí pohádky se už dívají celé generace Čechů i Slováků. Některé se natáčely na všeobecně známých místech, ale lokality jiných zase nejsou tak dobře známé. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam zajít s dětmi za pohádkovými exteriery a zaručujeme, že ani vy se nebudete nudit.

ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO
Publikováno: 5.7.2011
Český Krumlov je pro mnohé jedno z nejkrásnějších českých měst. Rozkládá se ve svazích Blanského lesa a dole v jeho údolí proudí řeka Vltava.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR: České Budějovice – městské sochy
Publikováno: 22.11.2018
V Českých Budějovicích se kromě všeobecně známých památek skrývá také spousta málo známých sochařských děl, která ovšem rozhodně stojí za pozornost.

ČR, Tábor: Geologická expozice Pod Klokoty
Publikováno: 10.2.2014
Město Tábor se se svými cca pětatřiceti tisíci obyvateli nachází v Jihočeském kraji na řece Lužnici, kde je druhým největším městem po Českých Budějovicích. Díky centru města, které je památkovou rezervací, je významným centrem cestovního ruchu.

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO
Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou
Publikováno: 21.4.2016
V krásné přírodě jižních Čech (asi 17 km od Jindřichova Hradce) se nachází jedno opravdu romantické a pohádkové místo – vodní zámek Červená Lhota. Stojí na malém skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím ho spojuje jen kamenný most.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Český Krumlov – procházka pohádkovým městem I.
Český Krumlov je město, které dokáže okouzlit snad každého. Leží na jihu Čech, nedaleko od Českýc...


Souvisejicí videa

ČR: Hluboká nad Vltavou - bělostná gotika
Hluboká nad Vltavou – místo, které proslavil bělostný novogotický zámek čnící vysoko nad řekou. S...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
18 °C
zítra:
úterý 5.7.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X