www.infoglobe.cz » ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO

Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

Stejně jako mnoho dalších uliček, je i celé náměstí lemováno romantickými podloubími. Krom toho zde ale také najdeme například muzeum první veřejné koněspřežné železnice v kontinentální Evropě, která vedla právě z Budějovic do rakouského Lince, a dominikánský klášter ze 13. století.

České Budějovice

České Budějovice  České Budějovice  České Budějovice

Předpověď slibovala sluníčko, a tak jsem do Budějovic vyrazil na odpolední výlet. Z Plzně jsou to vlakem dvě hodiny, z Prahy je cesta bohužel stále komplikovaná výstavbou železničního koridoru i dálnice D3, a tak cesta vlakem trvá téměř 3 hodiny, autem se pak při dobrém provozu dá stihnout za dvě. Přijíždím v poledne a zdá se, že tentokrát se předpověď moc nepodařila. Obloha je šedá a ke slovu se hlásí rukavice.

České Budějovice

Svůj výlet zahajuji v nově otevřené kavárně u náměstí a musím uznat, že tak milou a přirozenou obsluhu jsem dlouho nepotkal. A to například ani ve slavných kavárnách v Berlíně. Posilněn vynikajícím cappuccinem vyrážím do ulic a dlouho se jen tak procházím nádherným centrem. Celkem mě překvapuje, že ulice jsou plné lidí, a dokonce tady ani nejsem jediný turista.

Ceske Budejovice

České Budějovice  České Budějovice  České Budějovice

České Budějovice založil král Přemysl Otakar II. v roce 1256, aby posílil královskou moc v této části země. Dlouho ale patřily spíše k méně významným městům v této oblasti a skutečného rozmachu dosáhly až na počátku 19. století, kdy sem z Písku a Tábora přesídlila správa kraje a v roce 1825 byla zprovozněna koněspřežná železnice do Lince.

České Budějovice

Lezu po celkem nebezpečných schodech na Černou věž, stavbu z 16. století, která stojí vedle katedrály sv. Mikuláše jen pár kroků od náměstí. V několika patrech je tu k vidění celkem 7 zvonů, žádný z nich však naštěstí nezvoní. Zato sem doléhá zvuk zvonkohry z radnice, která hraje melodii jedné z jihočeských lidovek. Výhled z vrchu je nádherný a za těch 30 korun a námahu mi rozhodně stojí. Viditelnost sice není ideální, ale i tak je vidět zámek Hluboká a v dáli několik šumavských vrcholů.

České Budějovice

Opatrně se vracím zpět dolů (bez jedné rány do hlavy a několika zaseknutí se s velkým batohem to ale asi nejde) a mířím k Solnici, renesanční stavbě s muzeem motocyklů, a bývalému dominikánskému klášteru. Piaristické náměstí, na kterém obě stavby najdete, patří mezi má nejoblíbenější místa v Budějovicích. Asi nedokážu úplně popsat proč, nejsilněji zde na mě ale dýchá mnohasetletá historie města. Jako by se tu zastavil čas. Mimochodem klášterní kostel Obětování Panny Marie, který k němu patří, byl založen ve stejném roce jako samotné město.

České Budějovice

Na pár vteřin vylézá slibované slunko, podzimní šeď ovšem velice brzy získává svou nadvládu zpět. Nad náměstím poletují obrovská hejna holubů a havranů (kteří mají v jednom z budějovických parků velké hnízdiště) a začíná se čím dál tím více ochlazovat. Po menším (velmi pozdním) obědě se pomalu vracím po Lannově třídě na nádraží a nastupuji do mého rychlíku, který kupodivu přijíždí od Brna naprosto přesně podle jízdního řádu.

České Budějovice   České Budějovice   České Budějovice

Myslím si, že České Budějovice mají obrovský turistický potenciál Krom historických památek se zde totiž koná spousta akcí, výstav, můžete navštívit zajímavá muzea (zmíněné Muzeum koněspřežky a Jihočeské motocyklové muzeum určitě patří mezi ně) a hlavně si naplno užívat velice příjemnou atmosféru města. Dle mých zkušeností navíc Budějovice netrpí typickým neduhem mnoha menších měst v naší zemi – můžete se zde totiž velice slušně najíst za ceny odpovídající kvalitě, posedět v několika krásných kavárnách, kde mají zároveň kvalitní kávu, a v neposlední řadě se ubytovat jak v kvalitním hotelu, tak v malých útulných rodinných penzionech.

Text/foto/video: Matouš VinšDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jižní Čechy: památky ožily adventem
Publikováno: 3.12.2019
První adventní neděle je za námi. Období před Vánoci můžete strávit v klidu například na jihočeských památkách. Jihočeská centrála cestovního ruchu připravila pestrý a bohatý adventní program.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR: Holašovice – vesnička jak z pohádky
Publikováno: 3.5.2018
Jižní Čechy jsou krásný a turisty oblíbený kraj. Nejvíce láká Český Krumlov, ale každá druhá vesnička tu vypadá jako z pohádky. Náves se zdobenými štíty je takovým prototypem klasické české vsi, a když je na návsi ještě rybník, vůbec byste se nedivili, že si tam vodník bude šít na vrbě boty. Přesně takovou pohádkovou vesničkou jsou Holašovice, zapsané roku 1998 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ČR, Národní zemědělské muzeum: vstupy zdarma
Publikováno: 24.3.2018
Na Velký pátek zahájí Národní zemědělské muzeum novou sezonu ve svých objektech. To s sebou pro návštěvníky přináší i vstupy zdarma.

ČR: Na inline-bruslích z Nové Pece do Stožce
Publikováno: 25.9.2017
Šumavské lesy, údolí, meandrující tok Vltavy, ticho, stín a parádní asfalt. Co víc si in-line bruslař může přát?

Rakousko, přírodní park Blockheide – krajinou žulových balvanů
Publikováno: 25.7.2019
Přírodní park Blockheide se nachází blízko českých hranic, takže pokud trávíte dovolenou na jihu Čech a hledáte nějaký zajímavý tip na výlet, nenechte si tuto zajímavou přírodní rezervaci ujít.

ČR: Lipenská přehrada na in-line bruslích
Publikováno: 18.9.2017
Venku už sice trochu fouká, ale to pro sportovní nadšence není žádnou překážkou. Pobřežní osvětlená in-line stezka s lehkým charakterem vytvořila sportovní infrastrukturu mezi dvěma jihočeskými městy: Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.

Berlín: dva světy jednoho města
Publikováno: 27.7.2010
Dnes dnem i nocí pulsující německá metropole. Kdysi jeden z hlavních stanů Führera Hitlera nebo město, které mělo pevnou hranici mezi východem a západem. Historie je z ulic Berlína cítit téměř na každém kroku.

Český Krumlov
Publikováno: 24.1.2008
Malebné jihočeské město, které leží na trase mezi Českými Budějovicemi, od kterých je vzdáleno 25 km, a přehradní nádrží Lipno. Samotné město leží pod hřebenem Blanského lesa, jehož dominantou je hora Kleť (1 083 m n. m.). Č. Krumlov je v součastnosti jednou z nejnavštěvovanějších českých památek v rámci programu světového dědictví UNESCO, jehož je součástí od roku 1992.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic III
Publikováno: 14.12.2015
Vyrážíme brzo ráno, protože před sebou máme poměrně dlouhý přejezd. Těšíme se na plavbu po jezeře, která je zde provozována již od roku 1873, kdy poprvé vyplul kolesový parník Císař František Josef I. Ve své době se jednalo o technickou lahůdku. Parník je 33 m dlouhý a díky romantickému vzhledu si „zahrál“ v několika filmech. Máte-li štěstí, můžete se projet i tímto krasavcem, který je stále součástí flotily.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic II
Publikováno: 7.12.2015
Tak tedy pokračujeme ve vyprávění o výletu do termálních lázní Bad Füssing. První nabídku koupelí máme za sebou, tak co zkusit ty další? Neměli byste si nechat ujít procházku po lázeňském parku, který je nádherný a poměrně rozlehlý. Najdete tu opravdu nepřeberné množství květinových záhonů, které jsou velmi dobře sladěné. Z barev a tvarů rostlin vám přechází zrak. Nechybí lavičky, fontánky, klidové zóny – no prostě skvělé místo pro relax.

Jindřichův Hradec: Malá silvestrovská jízda párou
Publikováno: 29.12.2015
Poslední příležitost svézt se parním vlakem po kolejích úzkého rozchodu se vám letos naskytne 30. prosince. Malou silvestrovskou jízdu zimní krajinou uvítají nejen milovníci staré techniky, ale i rodiny s dětmi.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic I.
Publikováno: 30.11.2015
Poslední dobou více cestuji a poznávám velmi zajímavá místa. Návštěva termálních lázní a wellness pobytů je nyní velmi populární. Když jsem tedy dostala nabídku do jedněch lázní vyrazit, tak jsem vůbec neváhala.

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

ČR: Český Krumlov – Disneyland pro cizince - VIDEO
Publikováno: 5.7.2011
Český Krumlov je pro mnohé jedno z nejkrásnějších českých měst. Rozkládá se ve svazích Blanského lesa a dole v jeho údolí proudí řeka Vltava.

ČR: Horní Planá – město s hlubokou stopou Adalberta Stiftera
Publikováno: 21.9.2014
Město u vodní nádrže Lipno, kam se dostanete přívozem, vlakem, autem nebo některou z cyklostezek, stoupá od břehu do kopce k lesoparku Dobrá Voda, do míst s výhledy na okolní Šumavu, vodní plochu Lipna a za dobrého počasí i na vrcholky Alp. Vede tudy naučná stezka pojmenovaná po místním rodákovi, básníkovi Šumavy, A. Stifterovi.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...

ČR: Zimní Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svůj region představuje v podobě nových průvodců, publikací a map s inf...

ČR: Zimní Šumava I.
Zasněžená lesní příroda, mrazivý vzduch, vysoustružená stopa, padající vločky a všude kolem ticho...


Souvisejicí videa

ČR: České Budějovice – neprávem opomíjené
Královské město na soutoku Vltavy a Malše je známé spíše jako turistické předměstí Českého Krumlo...

ČR: Hluboká nad Vltavou - bělostná gotika
Hluboká nad Vltavou – místo, které proslavil bělostný novogotický zámek čnící vysoko nad řekou. S...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 10. 12. 2019
svátek:Julie
dnes:
úterý 10.12.
0 °C
zítra:
středa 11.12.
-1 °C