Žilinský kraj - Česká republika

Žilinský kraj leží v severní části Slovenské republiky, kde hraničí s Českou republikou a Polskem, na západě s Trenčínským krajem, na jihu s Banskobystrickým a na východě s Prešovským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Fotogalerie

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 26 obrázků

Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku. Otevřeno je po celý rok. V tomto skanzenu můžete obdivovat tradiční způsob bydlení a života různých společenských a sociálních vrstev obyvatelstva v minulosti na Liptově. Kromě dřevěné lidové architektury se tu nachází kamenný raně gotický kostel a goticko-renesanční zámeček (kaštieľ). Součástí areálu muzea v přírodě je i statická expozice lesní železnice. Pro návštěvníky jsou v průběhu roku připravené mnohé zajímavé kulturní akce.

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří Výborný


SR: Vlkolínec – světový unikát
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 31 obrázků

Vlkolínec je trvale obydlená obec v pohoří Velká Fatra v nadmořské výšce 718 m n.m. pod vrchem Sidorovo. V roce 1993 ji zapsali do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jako unikátní krajinný a sídelní architektonický komplex. Je to živý skanzen situovaný v nádherné přírodě. Veřejnosti je otevřen celoročně.

Text a foto: O. Kubáčková


SR: Zřícenina hradu Lietava
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 75 obrázků

Zřícenina hradu Lietava se nachází na strmém skalném hřebeni vrcholu Cibuľník, ležícího v Súľovských vrších. V minulosti slavný hrad, jehož historie sahá až do 13. století, je dnes už jen rozsáhlou, avšak relativně zachovanou zříceninou, která je vyhledávaným turistickým cílem. Z hradu se naskýtá nádherný výhled do okolí. Ruiny hradu jsou veřejnosti přístupné bezplatně po celý rok, avšak pouze na vlastní nebezpečí. Značené turistické stezky tam vedou z obcí Lietava a Lietavská Svinná.

 

Text: O. Maňáková, redakce

Foto: O. Maňáková, Pavol Jemala


SR: Terchová - Štefanová a Jánošíkovy diery
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 41 obrázků

Malebná osada Štefanová, která je součástí obce Terchová, je situovaná v nádherné přírodě pod majestátním vrchem Velký Rozsutec. Je častým výchozím či cílovým bodem mnoha turistů, kteří do tohoto rázovitého kraje v objetí národního parku Malá Fatra přišli načerpat nové síly nebo hledat klid v náručí hor.

Každý, kdo sem zavítá, by rozhodně měl navštívit soustavu soutěsek a kaňonů, nesoucí název podle známého slovenského zbojníka z Terchové – Juraji Jánošíkovi. Jánošíkovy diery se nacházejí v Krivánské Malé Fatře a skládají se ze tří částí. Najdete tam turistické stezky s lávkami, žebříky a řetězy, které vás převedou přes Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Jánošíkovy diery zformoval Dierový potok, na němž dnes turisté mohou obdivovat přes dvacet vodopádů.

Koho turistika vyčerpá, v nedaleké obci Zázrivá se nachází velice pěkný komplex dřevěnic – Jánošíkov dvor. Kromě skvělé slovenské kuchyně, milé obsluhy a přijatelných cen, tam na vás čeká skutečně široká nabídka aktivního relaxu. Od možnosti ohřát si unavené tělo ve finské sauně přes relax ve vířivce nebo oddech při klasické masáži až po možnost vyskákat si svalovou horečku z túry na trampolíně nebo při volejbalu s přáteli. Asi největším lákadlem pro malé i velké však zůstává první 18jamkové adventure golf hřiště na Slovensku. V podstatě se jedná o klasický golf zmenšený do velikosti minigolfových drah, které jsou plné nerovností, vyvýšenin, pískových a terénních překážek.

 

Text: O. Kubáčková

Foto: K. Csongárová a O. Kubáčková


SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 27 obrázků

Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s námi podívat do tohoto krásného kouta Slovenska. Mimo jiné tam najdete i Slovenský orloj nebo zajímavé minizoo.

Text a foto: O. Maňáková


SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 31 obrázků

Región Kysuce má své kouzlo v každém ročním období. Dnes se zastavíme na nejvyšším vrchu pohoří Kysucké Beskydy. Ať už jste milovník turistiky, horské cyklistiky nebo jen rádi trávíte svůj volný čas v lůně krásné přírody, horské středisko Velká Rača Oščadnica vás určitě nezklame. Ti lenivější se mohou – podobně jako my – odvézt nahoru lanovkou. Na samotný vrchol to už je potom skutečně jen kousek – jak se říká, co by kamenem dohodil. Příjemná procházka vám nezabere více než tři čtvrtě hodinky. Chcete-li si však jen trochu zařádit, nemusíte se od vrcholové stanice sedačky na Dědovce už nikam přesouvat. Zábavné i adrenalinové atrakce tam čekají na malé i velké odvážlivce.

Text a foto: O. Maňáková


SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 19 obrázků

Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně díky Muzeu Kysucké dědiny, jehož součástí je i významná technická památka – Historická lesní úvraťová železnice. Pojďte se spolu s námi na ní svézt!

Text a foto: O. Maňáková


SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 24 obrázků

V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny. Tento mimořádně zajímavý skanzen najdete v katastru obce Nová Bystrica v části Vychylovka. Jeho součástí je také Historická lesní úvraťová železnice.

 

Text a foto: O. Maňáková


SR: Turiec a jeho zimní krása
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 15 obrázků

Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní pohled na okolní zasněžené kopce, ale i dech beroucí kotlinu, která se nachází pod nimi. Když se stromy vlivem těžkého sněhu mění na sněžné muže střežící zimní krajinu, je lyžování nebo odpočívání u teplého čaje oázou odpočinku a inspirace. Infoglobe vám přináší sérii sněhem upravených fotografií pro potěchu oka i ducha.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Naučný chodník Súlovské skály
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 17 obrázků

Středně náročnou turistickou trasu naučného chodníku, která vede centrální částí Súlovských skal, bez problémů zdoláte za dvě a půl hodinky. Přesto, že v létě je tu orientace opravdu bezproblémová, zejména nyní uprostřed zimy, mohou být některé značky dobře ukryté pod vrstvou sněhu či námrazy. Proto je důležité, zejména pokud cestičku dobře neznáte, důkladně sledovat turistické značky. Okružní trasa naučného chodníku začíná i končí na parkovišti mezi obcemi Jablonové a Súlov-Hradná. Po zelené turistické značce chodník stoupá ke Gotické bráně, dále pokračuje poměrně prudce nahoru na hrad Súlov, odkud strmým žlabem sestupuje na louku pod hradem Súlov. Zde je třeba opustit zelenou turistickou značku a odbočit na červenou, která nás už pohodlnou procházkou bez náročného stoupání či klesání dovede zpět na parkoviště.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


Slovensko: Hruštínské Podolí
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 18 obrázků

Říká se, že oblast Oravské Magury s mírně tvarovanými a zasněženými svahy nabízí nevšední sportovní zážitek hlavně běžkařům. Proto jsme se za slunečného nedělního rána rozhodli tento fakt ověřit na vlastní kůži. V blízkosti oravské obce Hruštín jsme si tedy nasadili běžky a obklopeni vrcholy Príslop a Polana jsme se vydali přes Hruštínské Podolí. Všude kolem byl napadaný čerstvý prašan. Sluneční paprsky dopadaly na sněhovou přikrývku a my jsme měli pocit, že běžkujeme na stříbřitě zářící pokrývce. Bylo to vskutku skvělé. Přesvědčili jsme se, že běžkování v lůně překrásné oravské přírody je opravdovým rájem, který doporučujeme vyzkoušet každému z vás:-).

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Babí hora – zimní královna
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 17 obrázků

Majestátní Oravský vrch Babí hora (Babia hora), který leží na slovensko-polské státní hranici, je nejsevernějším bodem Slovenska. Podnebí je tu vlivem větrných proudů vlhké a chladné. Tato masivní hora patří k velmi oblíbeným turistickým cílům nejen v létě, ale i v zimě. Její vrchol několikrát zdolal i papež Jan Pavel II. a údajně i ruský marxistický revolucionář Lenin.

V zimě mráz spolu se sněhem vytváří z kosodřeviny někdy až bizarní tvary a tím ještě více zvýrazňuje drsnost a mohutnost Babí hory – královny Oravy.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beáta Firicová

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 20 obrázků

V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky kopcovitému modelování terénu jsou ideálním místem pro zimní sporty, vycházky do přírody nebo odpočinek a relax v pohodlí dřevěné chatky. V zimním období se jinak pestrobarevné regiony přeměňují na kouzelnou černo bílou krajinku.

 

Text: Oskár Mažgút
Foto: Beáta Firicová

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 25 obrázků

Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné procházce kolem mimořádně zajímavého přírodního morfologického útvaru Klokočovské skály, vyhlášeném v roce 1984 za přírodní rezervaci, si můžete odpočinout v prvním Sudoparku na Slovensku - situovaném na polosamotě nad obcí Klokočov. Po příjemné a ozdravné relaxaci stojí za to navštívit ještě jedno unikátní místo - Korňanský ropný pramen, který najdete hned ve vedlejší vesnici Korňa. Tento přirozený povrchový vývěr lehké ropy s občasnými výrony samovznětlivého metanu byl roku 1984 vyhlášen také za přírodní památku.

Text a foto: O.Maňáková


SR: Martin – večerní procházka městem
Rubrika: Města
Počet obrázků: 15 obrázků

Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné a mohutné hory, které jsou součástí Národního parku Malá Fatra a Národního parku Velká Fatra. V samotném srdci města, čili v centru, se nachází mnoho historických budov, kde se psaly dějiny slovenského národa. Ale my bychom vás dnes chtěli pozvat na večerní prohlídku tohoto krásného města. Zimní procházka má své kouzlo, které bylo v době naší návštěvy ještě umocněno o ​​vánoční atmosféru. Zasněžené ulice a pestrobarevná výzdoba si jistě podmaní i vás. Proto neváhejte a nahlédněte prostřednictvím naší fotogalerie do města Martin.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Hruštín, Orava žila Off Roadem
Rubrika: Ostatní
Počet obrázků: 44 obrázků

V pořadí již druhý ročník soutěže podomácku vyrobených traktorů a Off Road aut se uskutečnil první srpnovou neděli v kamenolomu u družstva v oravské obci Hruštín. Přes 3000 návštěvníků a množství doprovodných akcí, mezi jinými jízda na koních či vyhlídkové lety na vrtulníku, stejně tak i krásné slunečné počasí přispělo k výborné atmosféře akce. Redakce Infoglobe byla u toho a přináší vám fotoreportáž ze vskutku vydařené akce.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hola  
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 34 obrázků

Lyžařské středisko SKIPARK Kubínska hola, které leží v Oravské Maguře, jen na skok od Dolního Kubína, nabízí zábavu na sněhu pro celou rodinu. Na své si zde přijdou zkušení lyžaři a snowboardisté​​, ale také děti, pro které je připravena dětská lyžařská školka. S dlouhým nosem neodejdou ani milovníci freeridu. Z vrcholové části lyžařského střediska se za pěkného počasí naskýtá úchvatný výhled do okolí. Obdivovat můžete téměř celý region Oravy, ale také Nízké a Západní Tatry, nebo protilehlé Chočské vrchy, nebo Malou a Velkou Fatru

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 37 obrázků

V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařských středisek na Kysucích. Tři vzájemně propojené lyžařské lokality (Dědovka, Marguška, Lalíky) leží v nadmořské výšce 600 až 1050 m n. m. a nabízejí téměř 14 km kvalitně upravovaných sjezdovek všech náročností. Nabídka doplňkových služeb je nadstandardní, nechybí školy lyžování, úschovna, ski servis, půjčovna lyží, prodejna sportovních potřeb, celoroční bobová dráha, restaurace, bufety. Samozřejmostí jsou i upravované běžkařské tratě.

 

GPS: 49 ° 24'45 .53 "N 18 ° 55'32 .56" E

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Oravská lesní železnice – výlet v zimě
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 37 obrázků

Krásný výlet vláčkem po Oravské lesní železnici, která byla v minulosti součástí Kysucko-oravské lesní železnice, přičemž v současnosti probíhají pokusy o její obnovu, můžete absolvovat i během zimních měsíců. Při menším počtu návštěvníků jezdí jen motorová drezína, která má kapacitu 11 míst, ale pokud se nasbírá více cestujících, tak je možnost převézt se také v otevřených nebo krytých vozech tažených motorovou lokomotivou. My jsme bohužel takové štěstí neměli, ale i výlet drezínou rozhodně stál za to.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Vrátna – lyžování v lokalitě Paseky
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 17 obrázků

V kriváňské části Národního parku Malá Fatra se v překrásné Vrátné dolině nachází jedno z předních středisek zimních sportů, které nabízí špičkové sportovní vyžití. Vrátna - Free Time Zone sestává ze 4 lokalit (Paseky, Poludňový grúň, Chleb a Príslop), přičemž každá z nich je zcela odlišná od ostatních. Na své si zde přijdou nejen vyznavači sjezdového lyžování či snowboardingu, ale také milovníci běžkování (22 km tratí), skialpinismu (19 km tratí) nebo extrémního lyžování. Přiložené fotografie jsou z lyžařské lokality Paseky.

 

GPS: 49 ° 13'45 .07'' N 19 ° 2'09 .16'' E

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Oravská Lesná – malebná obec v lůně přírody
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 35 obrázků

V obklopení malebné přírody Slovenských Beskyd a Oravské Magury se rozprostírá jedna z nejrozsáhlejších obcí na Oravě - Oravská Lesná, které mnozí starousedlíci dodnes neřeknou jinak než Erdútka, což je starší pojmenování obce odvozené od jména hraběte Juraje Erdődy ml., který je považován za jejího zakladatele. Specifikem této obce jsou nejen rozptýlené kopanice na okolních kopcích u pramenů Bílé Oravy, ale také fakt, že tato obec jde s dobou, díky čemuž se stala v roce 2011 dokonce vesnicí roku! Malebná obec ležící uprostřed překrásné přírodní scenérie je ideálním místem k načerpání nových sil. V zimě poskytuje vhodné podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování, no a po zbytek roku je Oravská Lesná ideálním výchozím bodem pro výlety do okolní přírody. Na své si zde přijdou nejen turisté, ale také vyznavači horské cyklistiky, houbaři, nebo milovníci vláčků, kteří se tu mohou svézt na unikátní historické úzkorozchodné lesní železnici.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Oravská Lesná – cyklistika v okolí
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 42 obrázků

Malebnou horskou obec Oravská Lesná obklopuje překrásná, ale i drsná příroda Slovenských Beskyd a Oravské Magury. Přestože leží uprostřed hor, její okolí nabízí přímo ideální podmínky pro cyklistiku. Z mnoha značených cyklostezek, ale také příjemných lesních cest, si tu svou vyberou nejen zkušení vyznavači horské cyklistiky, ale i rodiny s dětmi. Ty se mohou vydat například po příjemné asfaltové cestě vedoucí jen opravdu velmi mírným stoupáním k unikátní historické úzkorozchodné lesní železnici. Zkušenější si mohou otestovat své schopnosti a vytrvalost například u cyklovýstupu na vrcholovou stanici železnice - Sedlo Beskyd, nebo při výstupu k překrásné kapli u vrcholové stanice sedačkové lanovky v lokalitě Lehotská.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Ružomberok – město na Váhu
Rubrika: Města
Počet obrázků: 28 obrázků

Druhé nejvýznamnější město v regionu Liptov - Ružomberok, už dávno není jen městem zpracování celulózy. Návštěvník zde najde zajímavé architektonické budovy, milé obyvatele a ideální turistická místa pro vycházky do okolní malebné přírody. Asi takto by se dalo charakterizovat městečko u řeky Váh. Inspiraci k jeho návštěvě, vám nabízíme prostřednictvím naší fotogalerie.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Martin a Vrútky
Rubrika: Města
Počet obrázků: 37 obrázků

Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na severu Slovenska. Zatímco město Martin se pyšní sídlem několika celonárodních institucí, Vrútky zas nabízejí nevšední vycházky po nábřeží řeky Turiec nebo do Národního parku Malá Fatra. Města v obklopení hor, s příjemnou atmosférou a mnohými během roku konajícími se akcemi, jsou ideálním celoročním cílem pro rodiny s dětmi či nadšence cestování.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Oravská Magura – zimní procházka
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 23 obrázků

Při našich toulkách Slovenskem jsme se zastavili i na Oravě. Při pohledu na krásné zasněžené svahy jsme neodolali a vydali se na krátkou zimní procházku i s našim čtyřnohým miláčkem. Navzdory hustému sněžení a nepříjemnému větru jsme si vychutnávali atmosféru nádherné oravské přírody. Stromy zdobila ledová jinovatka, pod nohama vrzal sníh a naše pohledy poutala mračna "přetékající" mezi kopci pohoří Oravská Magura.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Mošovce – královská vesnička
Rubrika: Města
Počet obrázků: 17 obrázků

V lůně Turčianské kotliny se nachází malebná vesnička Mošovce, která nabízí návštěvníkům nevšední prohlídku pamětihodností. Vidět zde můžete například rokokově klasicistní zámek postavený ve 2. polovině 18. století, rodný dům Jána Kollára i se známou tabulí hlásající: "Slávme slávne slávu Slávov slávnych" nebo sakrální skvost - gotický katolický kostel Nejsvětější Trojice s věží, resp. v současnosti jen s jejím torzem, na levé straně. Ojedinělý je i anglický park, kde lze zhlédnout nádherný klasicistní zahradní pavilon a najít i cestu k Ostrovu lásky. Tak neváhejte a vydejte se spolu s námi do Mošovců alespoň takto - prostřednictvím obrazového putování.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Turčianské Teplice – lázeňské městečko
Rubrika: Města
Počet obrázků: 27 obrázků

V horní části Turce se nachází okresní městečko Turčianské Teplice, jehož dlouholetá lázeňská tradice láká návštěvníky nejen z blízkého, ale i dalekého okolí. Ani my jsme neodolali a navštívili jsme toto město obklopené malebnou přírodou Velké Fatry na východě, Kremnickými vrchy na jihovýchodě, Žiarem na západě a Malou Fatrou na severu. Prohlédli jsme si pěší zónu, lázeňské domy, ochutnali jsme léčivé prameny a procházeli se parkem.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 42 obrázků

Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledávaná atrakce, kterou je naučná stezka – Ferata Horské záchranné služby. Cestou se můžete zastavit u informačních tabulí, které vám představí flóru, faunu, geologii či historii oblasti a možnosti feraty. Budete moci obdivovat krásu spojení přírody a člověka v těsné blízkosti. Zažijete adrenalin na stupačkách, ale i krásné pohledy na Turčanskou kotlinu (Turčianská kotlina). Pokud se nechystáte toto nevšední místo navštívit, nabízíme vám (aktualizovanou) malou procházku prostřednictvím naší fotogalerie.

 
Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin, HIK, o.z.

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 24 obrázků

Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé Fatry a vychutnejte si okouzlující panorama zasněžené přírody. Velký Rozsutec nabízí kromě skalní nádhery i tajemné dobrodružství. Je totiž opředen legendou o skrytém Jánošíkově zlatém pokladu, který stále čeká na objevení.

Inspirujte se a vydejte se vstříc jeho objevení.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – Jánošíkovo přírodní divadlo
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 28 obrázků

Pokud máte rádi zimní přírodu, měli byste si v těchto dnech naplánovat výlet do národní přírodní rezervace Rozsutec, která se nachází v národním parku Malá Fatra. Najdete zde totiž tři ucelené a veřejnosti volně přístupné soutěsky, které kromě bizarních skalních útvarů v zimním období nabízejí i umělecká díla z ledu. Ať už vás ohromí obrovské rampouchy, ledopády nebo zamrzlé koryto, určitě nebudete litovat. Jánošíkovy diery jsou skutečným rájem pro milovníky přírodního divadla.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Orava – cesta na nejvyšší vrchol
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 33 obrázků

V dnešní fotogalerii vás zavedeme na nejvyšší vrchol Oravské Magury – Minčol (1 394 m n. m.). Výchozím bodem bude Vasilovská hole nedaleko obce Hruštín. Po výstupu na její vrchol podél naučné stezky budeme pokračovat po planině až k lesu. Lesní stezky nás vyvedou na hřeben, kde se nachází nejvyšší vrch Oravské Magury – Kubínská hole, známá hlavně díky lyžařskému středisku, které se vypíná nad městem Dolný Kubín. Odtud nám už bude stačit jen pár kroků, abychom se dostali na Minčol. A na cestě zpět navštívíme Puchmajerové jezírko.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Terchová – Jánošíkovy diery
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 17 obrázků

Zejména přes léto lákají mnoho turistů, jít však na tuto túru v zimě je náročnější, ale o to krásnější. Terén je zrádnější než za normálních okolností, ale pomohou vám mačky. Určitě si nenechte ujít tento zimní zážitek. Přes Jánošíkovy diery se dá dostat až na Medzirozsutce – tedy do sedla mezi Malý a Velký Rozsutec. Dolné diery zdolá i méně zkušený turista, přes Horné diery je třeba si dát trošku větší pozor. Abyste se zpátky nevraceli tou samou cestou, doporučujeme jít přes Nové diery.
 
Text a foto: Simona Svanová

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které slibují fantastický a nezapomenutelný zážitek. Dnešní fotogalerie dokumentuje trasu túry, která vedla jedním z náročných úseků hřebene Roháčů. Začínáme přechodem přes Žiarskou dolinu, stoupáme do Smutného sedla a z tohoto bodu se vydáváme na krásný, ale i nebezpečný trek přes hřeben Roháčů. Nejdříve překonáváme exponované Tri kopy (2 136 m n. m.), míjíme travnatou Hrubou kopu (2 166 m n. m.) a zanedlouho už lezeme přes pověstný hřeben vrchu Baníkov (2 178 m n. m.). Trasa vede dále hřebenem přes Príslop (2 142 m n. m.) a následně klesá zpět do Žiarské doliny.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi vyhledávají zejména kvůli vzrušujícímu výstupu na jeho vrchol, který vede exponovaným skalnatým hřebenem. Následující fotogalerie zachycuje průběh túry vedoucí na tento krásný vrch. Začínáme v Roháčské dolině, následně vystoupáme do sedla Zábrať a odtud přecházíme po hřebeni přes vrchy Rákoň (1 876 m n. m.) a Volovec (2 063 m n. m.). V závěru stoupáme k našemu cíli a po zdolání nebezpečného úseku dosahujeme vrcholu Ostrého Roháče.

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Klášter pod Znievem a Znievský hrad
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 23 obrázků

Následující fotografie vás zavedou do malebné Turčianské kotliny, která je protkána nádhernými místy. Jedním z nich je i Klášter pod Znievem. Historicky zajímavá obec nabízí k vidění několik památek, z nichž vynikají kalvárie sv. Kříže a středověký Znievský hrad. Nechte se unést našimi fotovýlety a poznávejte krásy Turca.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Čutkovská dolina – cíl rodinných výletů
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 34 obrázků

Pokud plánujete rodinný výlet, určitě navštivte Čutkovskou dolinu v okresním městě Ružomberok. Čeká vás nádherná velkofatranská příroda, dětský zábavní park, naučné a turistické stezky a cyklostezky nebo výborné občerstvení. Navíc se můžete podívat na chovy hospodářských zvířat nebo zažít adrenalin v podobě lanové „spouštěčky“ (zipline).
 
Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Orava – malebné vesničky
Rubrika: Města
Počet obrázků: 39 obrázků

Navštivte spolu s námi tři oravské vesničky, které se rozprostírají pod úbočím Chočských vrchů. Nabízejí pohled do historie prostřednictvím památek či významných osobností. Na následujících snímcích uvidíte obec Leštiny s dřevěným artikulárním kostelem, který je zapsaný do seznamu UNESCO, Vyšný Kubín, proslulý osobností P. O. Hviezdoslava, nebo nakonec Jasenovou, která se může pochlubit muzeem v podobě rodného domu Martina Kukučína.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Liptov – oblíbený turistický region
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 44 obrázků

Svérázný region Liptova nabízí nádherné planiny, vodní plochy i majestátní hory. Na jeho území najdete města, malebné vesničky i osady. Nahlédněte prostřednictvím naší fotogalerie do života jednotlivých míst, nechte se inspirovat krásou a vychutnávejte atmosféru jednoho z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších slovenských regionů.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem pohoří sahajícím do nadmořské výšky 2 185 metrů. Túru na Baranec absolvujeme po zelené turistické stezce se začátkem na rozcestníku „Před Račkovou“ nedaleko obce Pribylina. Čeká nás krásný podzimní trek po jihovýchodní rozsoše Barance s převýšením 1 330 m, celkovou délkou 14,8 km a s předpokládaným časem 6,5 h. Hřebeny a vrchy Západních Tater jsou v tomto období již většinou pokryté první tenkou vrstvou sněhu. Travnatá úbočí nabyla typický podzimní nádech, září výraznými hnědočervenými až hnědožlutými barvami. Dole v Liptovské kotlině nás zaujme zahalující závoj nízké inverzní oblačnosti, z níž v dálavách na druhé straně kotliny vystupuje podlouhlý hřeben Nízkých Tater. Z vrcholu Barance se nám naskytne fantastický kruhový výhled na hlavní hřeben Západních Tater v oblasti Roháčů, na nedaleké vrchy Ostrý Roháč a Plačlivé, hřeben Otrhanců, jakož i do rozlehlé Žiarské a Jamnícké doliny. Na horizontu rozpoznáváme hřebeny a vrchy Vysokých Tater, Nízkých Tater, Chočských vrchů, Velké a Malé Fatry.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Krušetnica – muzeum kávy
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 36 obrázků

V malebné oravské obci Krušetnica najdete vedle tradiční domovní zástavby, nádherného barokního kostela a lyžařského areálu i jedno netradiční muzeum nesoucí název Oravakafe. Muzeum kávy založené nadšencem Romanem Florekem vypráví příběh kávovníkového zrnka od počátku až po jeho lahodný konec. Expozici tvoří největší mozaika z kávových zrnek na světě, staré mlýnky, kávovary, hrnky, šálky a mnoho dalšího. Navíc se zde nachází i pražírna, kde si můžete zakoupit a případně dát semlít kvalitní kávy či nakoupit suvenýry. Muzeum nabízí skvělý požitek.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Západní Tatry – přes Račkovu dolinu na Bystrou
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je nejvyšší horou Západních Tater, rozprostírá se nedaleko státní hranice s Polskem – na vedlejším jižním hřebeni pohoří – jižně od vrchu Blyšť (2 155 m n. m.). Z našeho území se můžeme na její vrchol dostat po několika turistických stezkách. Jednou z možností je i trasa, která vede Račkovou dolinou. Nejdříve v Úzké dolině začneme na modré stezce, pak se napojíme na žlutou stezku směrem do Račkové doliny a následně pokračujeme Gáborovou dolinou po modré turistické stezce. V Bystrém sedle se dostáváme na hlavní hřeben Západních Tater, nadále stoupáme ve směru na Blyšť, až nakonec vystoupáme na vrchol Bystré. Tento vrch si vás získá, odměnou budou překrásné panoramatické výhledy na hory a doliny Západních Tater, jakož i pohledy na vzdálené hřebeny Vysokých a Nízkých Tater.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Západní Tatry – podzimní hřebenový trek od Babek až po Sivý vrch
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Vedlejší jižní hřeben Západních Tater, který se táhne od vrchu Babky směrem na sever až po Sivý vrch, nabízí absolvování úžasných túr s krásnými výhledy do okolí. Z Babek (1 566 m n. m.) jsou pěkné výhledy na Liptovskou kotlinu, Nízké Tatry a dominantní vrchy v oblasti hlavního hřebene Západních Tater. Pro vrch Ostrá (1 764 m n. m.) jsou charakteristické zejména výhledy na Chočské vrchy, jakož i nedaleký Sivý vrch a skalní město tvořící část hlavního tatranského hřebene – Řadové skály. Sivý vrch je mezi uvedenými vrchy nejvyšší, dosahuje výšky 1 805 m n. m. Z jeho skalnatého vrcholu, který je budován triasovými vápenci a dolomity, se naskýtají krásné panoramatické výhledy na Oravu a Liptov, hlavní hřeben Západních Tater, jakož i do Bobrovecké a Suché doliny. Pokud je dobrá viditelnost, na horizontu můžeme rozpoznat hřebeny Velké a Malé Fatry nebo vrch Babí hora (1 725 m n. m.).

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Západní Tatry – přes Žiarskou dolinu až na hřeben Roháčů
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Žiarska dolina v Západních Tatrách je velmi populární a hojně navštěvovanou oblastí během celého roku. Není tomu jinak ani během zimního období, protože pro milovníky zimních sportů a turistiky jsou některé oblasti přístupné i během zimní uzávěry turistických stezek v Tatranském národním parku. V Žiarské dolině můžeme podnikat krásné skialpinistické túry nebo turistické výstupy na nedaleký Smrk (2 072 m n. m.) a Baranec (2 185 m n. m.), jakož i na vrch Plačlivé (2 125 m n. m.), který leží na hlavním hřebeni pohoří v oblasti Roháčů. V horní části Žiarské doliny se nachází Žiarska chata, která poskytuje odpočinek, občerstvení, případně přenocování. Žiarska dolina je krásnou a jedinečnou lokalitou Západních Tater, v zimním období obzvlášť. Pokud si chcete užít zimní turistiku nebo absolvovat nezapomenutelnou skialpinistickou túru v lůně nádherné vysokohorské přírody, návštěvu Žiarské doliny vám vřele doporučujeme.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

 Překlůad: Stanislava Waniová


SR: Turiec – zimní výstup na Zniev
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 18 obrázků

Dnes vás pozveme na procházku k možná méně známému kopci v Turčianské kotlině s pozůstatky zříceniny hradu, který se nachází nad obcí Kláštor pod Znievom. Pokud už tušíte, že se jedná o Zniev, tušíte správně. Středně náročný výstup na něj je možný z více směrů. Na své si tu přijdou vyznavači skialpinismu a sněžnic, ale i běžkaři. Zniev (985 m n. m.) se vyznačuje kruhovým výhledem a během výstupu překonáte převýšení téměř 500 m. Vaše námaha bude odměněna úchvatnými výhledy na Malou a Velkou Fatru, Strážovské vrchy, Kremnické vrchy, Chočské vrchy, Nízké a Západní Tatry a také na malebnou Turčianskou kotlinu.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Velký Rozsutec a jeho zimní království
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 33 obrázků

Dnes vás pozveme do sněhem pokryté malofatranské oblasti. Náš turistický výstup začíná ve Štefanové a trasa vede přes les po zelené turistické značce až do nadmořské výšky 1 185 metrů, kde zdoláváme sedlo Medziholie. Odtud pokračujeme po červené značce na mohutný Velký Rozsutec (1 610 m n. m.), který naši námahu z výstupu odmění kouzelným kruhovým výhledem na okolní zimní krajinu. Vidět lze celou Malou i Velkou Fatru, Chočské vrchy, Západní Tatry, Nízké Tatry a jiné menší kopečky. Vychutnejte si fascinující svět ticha, zimy a krásy prostřednictvím následujících fotografií.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Zuberec – mrazivá večerní procházka muzeem
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 37 obrázků

Muzeum Oravské dědiny v Zuberci (nacházející se v podhůří Roháčů) tvoří více než 50 staveb lidové architektury sestavených do několika celků nazývaných Dolnooravský rynek, Hornooravská ulice a Goralské lazy. Tuto malebnou vesničku lze navštívit i během zimního období v pozdních večerních hodinách, protože se zde pořádají večerní prohlídky muzea. Návštěvníci dostanou dřevěnou lucerničku se svíčkou. Kromě obdivu architektury a přírodních scenérií zde zažijí i kulturní program. Ten sestává z vtipných příhod z Oravy, písniček a tance. Na zahřátí dostanou dospěláci teplou medovinu a děti  čokoládu. Pro lepší představu unikátní atmosféry ve skanzenu vám přinášíme následující fotogalerii.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – zamrzlý Klacký vodopád
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 41 obrázků

Vychutnejte si spolu s námi zimní výstup k slovenské národní přírodní památce – ke Kľackému vodopádu. Přístup je možný z více stran. Ta nejlehčí je z obce Vrícko. První část trasy se táhne malebnou dolinou podél potoka Vríca, kde si i v zimním období můžete v lese opéct slaninku. Trasa je značená zelenou turistickou značkou. Druhá část túry je strmější a vede do lesa. Dobře viditelná lesní cestička vás přivede přímo k vodopádu. Během zimy vás zde čekají krásné zasněžené scenerie, zamrzlé „malby“ potoka Vríca a v neposlední řadě Kľacký ledopád.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 27 obrázků

Cyklistická sezona začíná a my vás zveme na malý výlet. Cyklotúru začínáme nedaleko obce Vrícko, u penzionu, kde se nachází zelená turistická značka. Odtud přejíždíme přes les kolem duté skály do sedla pod Kycerou, dále pokračujeme červenou turistickou značkou po louce přes Janková, následně přes Skalky do Vríčanského sedla. Po celou dobu se nám naskýtají krásné výhledy do Turčianské kotliny, Rajecké kotliny i na okolní fatranské i tatranské pohoří nebo vrch Klak. Z Vríčanskeho sedla sjíždíme opět lesem na žlutou turistickou značku k rozcestí Bak, odtud se po zelené značce vydáváme zpět podél potoka Vríca dolinou k parkovišti v úvodu zmiňovaného penzionu, kde jsme cyklotúru začínali. Cestou se nám podařilo zachytit úžasné krásy jarní přírody, o které se s vámi podělíme v následujících snímcích.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava. Redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Liptov: vodní mlýny Oblazy
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 25 obrázků

Pojďte s námi na nenáročnou turistickou procházku, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Začneme kousek za obcí Kvačany, v blízkosti Liptovské Mary a nedaleko okresního města Liptovský Mikuláš. Lesní stezkou přes Kvačianskou dolinu (vede zde i naučná stezka) se dostáváme k vodním mlýnům. Rázem se ocitáme v jiném století. Kromě údivu nad šikovností zdejších lidí se nám naskýtají další možnosti výletů. Pokračovat můžeme buď dolinou Borovianka na Velké Borové, nebo směrem na Huty a Západní Tatry. Také je zde možnost navštívit lidového řezbáře – pana Smutniaka – na samotě Ráztoky. Mlýny Oblazy jsou jakousi křižovatkou a zároveň spojujícím prvkem tohoto překrásného kousku země. Proto se inspirujte následující fotogalerií a vydejte se vstříc dobrodružství.

 

Text a foto: Karol Kobelt (www.karolkobella.sk)

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Orava – pozoruhodné městečko Trstená
Rubrika: Města
Počet obrázků: 39 obrázků

V následující fotogalerii vás zavedeme do obce Trstená, která se nachází v horní části Oravské kotliny, v údolí říčky Oravice. Nabízí množství unikátních památek, zajímavou historii, výjimečné osobnosti a jakousi povznášející atmosféru. Vydejte se spolu s námi poznávat nádherný barokní farní kostel sv. Martina s areálem, Židovskou synagogu, náměstí Milana Rastislava Štefánika, galerii trstenských osobností a mnoho dalšího.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Cyklotoulky po okolí obce Socovce
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 20 obrázků

Dnes vás zavedeme do okolí malebné turčianské vesničky Socovce, která nabízí úžasné přírodní scenerie v podobě meandrů řeky Turiec, majestátních pohoří Velké a Malé Fatry nebo místního vrchu Stráža. Neopakovatelným zážitkem jsou i ranní mlhavé pohledy na Klášterní louky. Podívejte se tajemnou krásu, kterou jsme zachytili ze sedla kola, a inspirujte se k výletu.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Malá Fatra – z Vrátné na vrch Kraviarske
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 24 obrázků

Absolvujte spolu s námi turistickou vycházku z Vrátné doliny, kde se nachází i největší středisko letní i zimní malofatranské turistiky. Od chaty Vrátná se vydáme po zeleně značené stezce ke Snilovskému sedlu, odkud se napojíme na modře značenou turistickou stezku, která míří k rozcestí Chrapáky a následně až k vrcholu Kraviarske (1361 m n. m.). Následně se vracíme do sedla za Kraviarským, odkud se po zeleně značené stezce dostáváme zpět do Vrátné doliny. Během túry nás obklopují nádherné hory a naskýtají se malebné pohledy, které si můžete prohlédnout v níže uvedené fotogalerii.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Oravský Podzámok – vesnička pod hradem
Rubrika: Města
Počet obrázků: 38 obrázků

Dnes vás zavedeme do jedné malebné vesničky na Oravě, nad kterou se tyčí snad nejkrásnější a nejnavštěvovanější středověký klenot na Slovensku – Oravský hrad. Nádherné uličky, historické budovy a příjemná atmosféra ve vzduchu. To vše a mnohem více zažijete během návštěvy poddanského městečka, kterému staletí panovali králové.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Turany – městečko s nádechem venkova
Rubrika: Města
Počet obrázků: 35 obrázků

Prostřednictvím dnešní fotogalerie vás zavedeme do Turčianské kotliny, která je známá svým kulturním a především přírodním bohatstvím. Mezi krásnými pohořími Malé a Velké Fatry se rozprostírá malebné městečko, které nabízí venkovskou atmosféru, úžasnou architekturu i nevšední dějiny. Vydejte se s námi na procházku po obci Turany, která vás určitě okouzlí.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Turčianské Jaseno – malé Toskánsko
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 21 obrázků

Necelých 8 kilometrů východně od města Martin se rozprostírá vesnička Turčianské Jaseno. Její okolí nabízí úchvatné pohledy na majestátní fatranské vrchy nebo dalekosáhlá pole a lesy. Pokud k tomu přidáme podzimní pestrobarevnost a převalující se mlhy, výsledkem bude kouzelná až pohádková země podobající se světově proslulému Toskánsku.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Velká Fatra – úchvatné pohoří
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 36 obrázků

Jedno z nejrozsáhlejších jádrových pohoří na Slovensku – Velká Fatra nabízí přehršel turistických stezek, přírodních krás a tajemných zákoutí. Je domovem vzácných živočichů a dodnes patří mezi člověkem málo narušené přírodní prostředí. Vydejte se spolu s námi na noční i denní zimní vycházku, kde si vychutnáte pohledy na východ slunce, panoramata okolních hor i světélka měst hluboko v údolích.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR: majestátní Baranec, Klak a Ďumbier v zimě
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 36 obrázků

Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatranského Klaku (1 352 m n. m.), mohykána Západních Tater – Barance (2 185 m n. m.) nebo nejvyššího vrchu Nízkých Tater – Ďumbiera (2 046 m n. m.). Vychutnejte si východy slunce a nechte se unášet klidnou a mrazivou atmosférou.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Velká Fatra – velkolepá hora Lysec
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 36 obrázků

Přijměte pozvání na dominantní velkofatranský vrchol Lysec, který rozpoznáte podle typických lučních úbočí, která jsou během zimy pokrytá sněhovou peřinou. Tento horský krasavec vypínající se mezi Belianskou a Jasenskou dolinou poskytuje krásné pohledy na krajinu i nebe. Přesvědčte se o tom sami.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Orava – Ski Zábava Hruštín
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 21 obrázků

Nevelké lyžařské středisko Ski Zábava Hruštín, které se nachází na severní straně Oravské Magury v nadmořské výšce 900 až 1150 metrů, nás ani letos nezklamalo. Rozhodně tomu velkou měrou dopomohlo i umělé zasněžování. Přestože je na celém území Slovenska zima skoupá na sníh, zde ho je dostatek. Jestli to tu už znáte, mile vás překvapí zrekonstruovaná cesta ze stejnojmenné obce Hruštín až po lyžařské středisko, které nabízí komplexní služby včetně ubytování, stravování, lyžařských instruktorů či dětského hřiště pro nejmenší.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Liptov – procházka po rázovitých obcích
Rubrika: Města
Počet obrázků: 55 obrázků

Jeden z nejnavštěvovanějších regionů Slovenska – Liptov – nabízí k vidění mnoho pěkných míst a zákoutí. Vydejte se spolu s námi do obce Važec, v jejímž katastru se nachází známá jeskyně, do Východné proslulé nejen folklorem nebo za stopami zbojníka do Hybe. Zastavíme se i v Liptovském Hrádku a v jeho části Dovalovo. Přejeme pěknou procházku.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Velká Fatra – turistický výstup na Tlstú
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 42 obrázků

Absolvujte spolu s námi turistický výstup na majestátní velkofatranský vrchol Tlstá. Naším výchozím bodem bude malebná turčianská vesnička Blatnica, odkud se skrz Gaderskou a Vápennou dolinu vydáme k vápencovému masivu. Cestou budeme míjet i paleontologicky či archeologicky významnou přírodní památku – jeskyni Mažarná. Vychutnáme si i úchvatné pohledy na okolní vrcholky a oparem přikrytou kotlinu.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Hadviga – zaniklá turčianská osada
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 55 obrázků

Přijměte pozvání na procházku dnes již zaniklou osadou Hadviga, kterou založili němečtí kolonisté už v roce 1392, ale vlivem tragických událostí během druhé světové války byla vysídlena. V roce 1954 se stala součástí obce Brieštie (okres Turičanské Teplice). Území zaniklé osady má v současnosti chalupářský charakter, najdete zde jednoduchý římskokatolický kostel ze začátku 20. století, dřevěnou zvonici a několik nádherných zákoutí. Napojíte se tu na nejdůležitější turistickou magistrálu Slovenska, a to Cestu hrdinů SNP.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Orava – výlet na Slanický ostrov umění
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 42 obrázků

Dnes vás zavedeme na jedno výjimečné místo, které navzdory plánovanému zániku dalo prostor umění. Naším cílem bude rázovitý oravský region, přesněji město spjaté s vodou – Námestovo. Na jeho okraji se rozprostírá Oravská přehrada s turisticky vyhledávaným Slanickým ostrovem umění. Ostrov s rozlohou 3,5 hektaru je vlastně vyvýšenina bývalé osady Slanica, která byla spolu s dalšími čtyřmi osadami zatopená v rámci výstavby vodní nádrže. Pozůstatek někdejší osady láká návštěvníky k prohlídce barokně klasicistního kostela Povýšení sv. Kříže (1843) se dvěma věžemi, zámečnické kaple, lapidária v okolí sakrální stavby, kde je situována expozice oravské kamenické tvorby (z 18. a 19. století), či kalvárie a symbolického hřbitova. Také zde můžete vidět pomník významného rodáka Antona Bernoláka.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Dolný Kubín – město v údolí řeky Orava
Rubrika: Města
Počet obrázků: 36 obrázků

Pojďte se spolu s námi procházet po vskutku krásném měste Dolný Kubín. Nejenže nabízí cenné historické pamáky, vychytaná sportoviště, poutavou historii, ale i nádhernou přírodu v bezprostředním okolí. Prostrednictvím následujícich fotografií vás zavedeme do jeho centra, projdeme se přes most a nevynecháme ani pohádkovou vesničku.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Dolný Kubín – město v údolí řeky Orava II.
Rubrika: Města
Počet obrázků: 36 obrázků

V následující fotogalerii vám přinášíme pohled na další pozoruhodná místa, uličky, památky i okolní přírodní scenérie okresního města Dolný Kubín. Toto místo sportu, poetické krásy, jakož i přátelských a pohostinných lidí v obětí nádherných oravských hor vás rádo přivíta a zároveň okouzlí.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


Orava: Houbařský ráj v obklopení luk a hor
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 34 obrázků

Tentokrát potěšíme všechny milovníky přírody, kteří se rádi procházejí podzimní krajinou. Vydali jsme se totiž na toulky lesy a loukami Oravské Magury, kde jsme natrefili na pestrou směs horských květů i bobulí na pozadí majestátních vrchů. V tůni lesa jsme zase pozorovali nespočetné druhové množství hub od hřibů počínaje, přes ouško oslí až po exotický květovec Archerův původem z Austrálie a Nového Zélandu končíc. Pokochejte sa touto přírodní krásou i vy, a to prostřednictvím následujících fotografií.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


Važec: Německý vojenský hřbitov
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 35 obrázků

Mezi obcemi Tatranská Štrba a Važec se vedle cesty číslo 18 nachází německý vojenský hřbitov dekorovaný úchvatnou panoramou Vysokých Tater. Toto specifické místo posledního odpočinku i smutných vzpomínek tvoří granitové kříže, náhrobní desky se jmény vojáků, centrální dřevěný kříž i kamenný potok s jezírkem a studní. Hřbitov byl vybudovaný v letech 1997 až 1998 a počtem pochovaných padlých vojáků je největším německým vojenským hřbitovem na Slovensku.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Hruštín – jedinečná Off Road akce
Rubrika: Ostatní
Počet obrázků: 38 obrázků

Po delší přestávce se všichni příznivci terénních automobilů a burácejících motorů dočkali 7. ročníku závodů Off Road, které se konaly v malebné oravské obci Hruštín. Přes 2 a půl tisíc návštěvníků si přišlo na své. Měli možnost vidět upravená terénní auta, jejichž technické možnosti prověřili zruční řidiči, taktéž tu byla možnost zažíť adrenalínové jízdy na vlastní kůži nebo si vychutnat dobré jídlo a nápoje v obklopení nádherné přírody. Kousek z atmosféry této jedinečné akce vám prinášíme v následující fotoreportáži.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Hruštín – Křížová cesta Pod kamenným
Rubrika: Města
Počet obrázků: 40 obrázků

V malebné oravské obci Hruštín jsme navštívili křížovou cestu „odetů“ do pestrých barev podzimu a  vedoucí ke Kapličce Božího milosrdenství, která vznikla z iniciativy místního starosty, jako poděkování za Boží pomoc a zázračné uzdravení z Covidu – 19. Zároveň je vzpomínkou na občany Hruštína, kteří této pandemii v letech 2019 až 2022 podlehli. Architektonické ztvárnění Křížové cesty je dílem architekta Jána Bobáka z Podkoníc a umělecké výjevy jednotlivých zastavení ztvárnil výtvarník Peter Kolčák ze Sihelného.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


Muzeum oravské vesnice Zuberec – Brestová
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 62 obrázků

Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tater v části Roháče. Rozprostírá se na konci stejnojmenné vesnice Zuberec na ploše 8 ha po obou stranách horského potůčku Studená a pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok. Přes 50 staveb je tu rozmístěno v pěti celcích (Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol svätej Alžbety s cintorínom a márnicou, Mlynisko), jež představují sídelní a kulturní osobitosti jednotlivých oblastí regionu Oravy. Pro návštěvníky jsou během celého roku připraveny mnohé zajímavé akce jako např.: večerní prohlídka muzea za světla lamp s posezením u lidové hudby, stavění máje, Podroháčské folklorní slavnosti či tradiční oravský jarmark.

Text/Foto: Oľga Kubáčková


Demänovská dolina v Nízkých Tatrách
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 27 obrázků

Jádrové pohoří Nízké Tatry jsou nejrozsáhlejší pohoří Slovenské republiky a zároveň druhé nejvyšší. V severní části se rozprostírá jejich nejznámější a zároveň nejnavštěvovanější dolina – Demänovská dolina, jež ukrývá mnoho krás, ať už na povrchu nebo ukrytých v útrobách v podobě nádherných jeskyní. Celá dolina je protkána sítí turistických stezek.

Text/Foto: Branislav Grebečí


Pohoří Západné Tatry
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 30 obrázků

Rozkládají se v severní části Slovenské republiky a jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším pohořím republiky s nejvyšším vrcholem Bystrá 2 248 m.n.m.

Turisticky nejnavštěvovanější a nejpřitažlivější je jejich západní část s názvem Roháče, právě pro možnosti vysokohorské turistiky. Návštěvníci zde ale mohou podniknout méně obtížné přechody hřebenů, nebo přímo odpočinkové tůry kolem horských jezer.

Autoři fotografií : Jiří Karásek (jirikovy.estranky.cz), fotomapy.cz


SR: Oravský hrad
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 63 obrázků

Rozsáhlý komplex Oravského hradu se tyčí na vápencové skále (607 m n. m.) a na jejím bočním terasovitě upraveném svahu. Leží nad obcí Oravský Podzámok v ohybu řeky Orava v Žilinském kraji. První písemná zmínka o hradu sahá až do roku 1267, kdy byl nejseverněji položeným hradem, který chránil vstup na severojižní cestu evropského významu, na území Uherského království.

Národní kulturní památku Oravský hrad tvoří historický komplex, který dokumentuje architektonické slohy jednotlivých etap, jeho původní využití a též mnohé přestavby v duchu období, kterými procházel.

Pro návštěvníky hradu jsou připraveny 3 stálé expozice:

- historická

- přírodovědná

- etnografická

 

 

Text/foto: Olga Kubáčková, O. Mažgút


Turistika v Západných Tatrách
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 29 obrázků

Svou jedinečnou krásou a rozmanitostí lákají Západní Tatry turisty ze Slovenska, ale i z okolních či vzdálenějších zemí. Z množství značených turistických stezek si vybere opravdu každý milovník přírody a aktivního relaxu. Pro náročnější je zde množství tras, které procházejí hluboké lesy, vedou na skalnaté vrcholy či ostré soutěsky, k vodopádům nebo k poklidným průzračným plesům. I méně zdatný turista se slabší fyzickou kondicí nebo rodiny s malými dětmi si mohou vybrat z několika chodníčků, které je povedou na lehčí túry v podhůří lesů, kde je také čarokrásná příroda hodna obdivu.


Text: O. Kubáčková
Foto: Jozef Krkošek

Překlad: Waniová Stanislava


Turistika na Malé Fatře
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 13 obrázků

Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části Slovenska a až 70 % jeho plochy pokrývají lesy. Řeka Váh ho v oblasti Strečnianského průsmyku dělí na dvě části – nižší Lúčanskou Fatru a vyšší Kriváňskou Fatru. Celé pohoří je protkané množstvím turistických stezek, z nichž si vybere určitě každý milovník přírody, ať už je to rodina s malými dětmi nebo zkušený turista.

Text: O. Kubáčková

Foto: Jozef Krkošek



Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika


Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X