www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO

Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.

Počtem obyvatel, kterých je víc jak 170 tisíc, se Liberec řadí na páté místo v České republice. Leží na severu Čech, v krajině vlnící se tak, že k nejvyššímu kopci Ještědu se už vzhlíží coby ke gigantu, zatímco jeho nejspodnější bod je zaryt hluboko do Liberecké kotliny. Plní funkci krajského města, čímž je dána i jeho soběstačnost. A co víc? Jeho centrum, ale i další liberecké městské části umí turistům nabídnout vše potřebné – bohatou historii, zábavu, sport i odpočinek. Liberec je ideálním výchozím bodem pro ty, kteří hledají pohodlné městské zázemí, ale zároveň touží být blízko přírodě a outdoorovým aktivitám.

Liberec

Historické jádro novorenesanční

Přenesme se ale v čase do roku 1939, tehdy začala druhá světová válka a Liberec tvořil pouze prostor kolem nynějšího historického jádra. Tady také zůstaneme, i když možná výraznější dominanta než historicky cenné náměstí, jeho bezprostřední okolí, ale především honosná radnice, je pro mnohé vrchol Ještěd s hotelem a vysílačem, tyčící se nad městem.

LiberecLiberecLiberec

Liberec

Synonymem historického centra města by mohlo být slovo novorenesance. Budov vystavených v novorenesančním slohu je totiž v Liberci hned několik. Nejvýraznější z nich jsou divadlo a všem dobře známá radnice. Bělostná bohatě zdobená stavba vypínající se k oblakům vyrostla roku 1893, kdy bylo zřejmé, že Liberec je a bude velmi významným místem, a to hlavně díky vzkvétajícímu textilnímu průmyslu. Manufaktury se v průběhu 18. století měnily na prosperující továrny a Liberec byl hned po Praze druhým nejdůležitějším městem Čech. V té době bylo vystavěno mnoho významných budov, stávající radnice vznikla až ke konci slavné éry, kterou ukončila první světová válka.

Liberec

Radnice byla vystavěna podle projektu architekta Franze Neumanna. Byl to Vídeňák, a tak jestli snad někomu liberecká radnice připomíná tu v rakouské metropoli, tak teď alespoň ví proč. Samotná budova má 80 místností a pro turisty otevírá celkem tři prohlídkové okruhy, včetně prohlídky radniční věže, která nabízí město a jeho okolí z jiné perspektivy. Návštěvníci si také můžou prohlédnout mechanismus radničních hodin.  

Valdštejnské domky ve Větrné ulici

Valdštejnské domky – tak tuhle raritu by měl vidět každý. Jde totiž o vůbec nejstarší měšťanské domy v Liberci. Roztomilé roubené chaloupky nalepené na sebe jsou přímým svědectvím toho, jak se kdysi soukeníkům, pro které byly domky stavěny, žilo. Pojmenování dostaly po Albrechtu z Valdštejna, i přesto, že vyrostly dlouho po jeho smrti. Nejstarší je z roku 1678, nejmladší z doby jen o tři roky pozdější, kdežto Albrecht z Valdštejna byl zavražděn roku 1634. Jako správný panovník se ale rád šatil, a tak kolem sebe potřeboval početnou družinu řemeslníků – proto Valdštejnské domky.  

Liberec

Větrnou ulici, nejkratší a zároveň nejužší v Liberci, ve které stojí, najdete kousek od Sokolovského náměstí, jemuž dnes dominuje kostel svatého Antonína Velikého. Bezprostřední okolí starobylé a pro turisty vyhledávané lokality je ale bohužel značně zanedbané. Poházené odpadky v nevzhledně upraveném houští nejsou pro Liberec tou správnou vizitkou. Domky, resp. jen jejich přední části, se dochovaly tři. Ten první od náměstí býval známý jako krčma „U města Petrohradu“.

Liberec

Po druhé světové válce byly domky v tak špatném stavu, že hrozila jejich úplná likvidace. Díky činnosti Střední průmyslové školy stavební se pak v rámci "akce Z" ale podařilo zachránit alespoň jejich přední části. Po zřícení zadního traktu tehdejších řadovek se místo něj k průčelím připojila budova průmyslovky. Místo soukeníků tam tak začali úřadovat středoškolští profesoři.  

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Smržovka – viadukt, sáňky a pošťákova forma - VIDEO
Publikováno: 16.3.2010
Horské městečko v Libereckém kraji známé železničním viaduktem, sáňkařským sportem a pravou Pivrncovou putykou.

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalní bludiště Chléviště
Publikováno: 4.7.2019
Jestli se chcete vydat do krásného a ne tak hojně navštěvovaného skalního bludiště, pak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou volbou.

ČR, Harrachov – kolébka českého lyžování – VIDEO
Publikováno: 7.8.2018
Pod Čertovou horou v Krkonoších se na říčce Mumlavě rozkládá horské letovisko Harrachov. Právě majitel zdejšího panství – hrabě Jan Harrach – přivezl v 19. století do Čech první lyže a brzy se zde začaly provozovat první zimní sporty.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 6.5.2022
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

Poniklá: Perličkové vánoční ozdoby se dostaly do UNESCO
Publikováno: 18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

ČR – z Liberce na zasněžený Ještěd
Publikováno: 31.1.2019
Liberec leží na severu Čech a jedná se o statutární město se zhruba 104 000 obyvateli. Město je přes zimní sezonu hojně navštěvované. Po zbytek roku sem lidé jezdí hlavně do aquaparku či do science centra s planetáriem IQLANDIA Liberec.

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené
Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO
Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky - VIDEO
Publikováno: 8.10.2013
Nenápadná šipka na liberecké dálnici zavede turisty na nevšední místo – na státní zámek Sychrov. Do místa, které se vám na sychr bude líbit, ale samozřejmě vedou turistické značky a cyklostezky.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

Liberec: Oslavy Ještědu 2017
Publikováno: 21.9.2017
Vysílač a horský hotel Ještěd je symbolem Liberce i Libereckého kraje. Každý rok se k výročí jeho otevření pořádají oslavy. Letošní 44. ročník oslav se uskuteční v sobotu 23. září od 10 hodin. Návštěvník tak může nahlédnout do útrob stavby, za jejíž návrh získal architekt Karel Hubáček v roce 1969 ocenění Mezinárodního svazu architektů.

ČR: Liberec - Vídeň severu
Publikováno: 25.3.2011
Dnešní den Vás zavedeme do jednoho z nejprůmyslovějších měst České republiky.


Souvisejicí fotogalerie

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severu České republiky, pár kilometrů od německých i polských hranic, se nachází národní kultu...

ČR, Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie
Na úpatí Jizerských hor se rozkládá město proslavené bižuterií, řekou Nisou, která je vlastně Luž...

Jizerské hory v létě I.
Známá místa těchto romantických hor plných zákoutí a roubených staveb přinášíme ve fotografii – j...
Souvisejicí videa

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách
Chcete-li navštívit příjemnou lázeňskou obec, doporučujeme Lázně Libverda v Jizerských horách. Už...

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem
Liberec je pátým největším českým městem a zároveň hlavním městem Euroregionu Nisa (česko-německo...

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky
Tentokrát vás zveme na Sychrov, novogotický zámek z druhé poloviny 19. století, ležící ve stejnoj...

ČR, Kuks: Zkus Kuks!
Tentokrát Vás zavedeme na Kuks, jednu z kulturních památek, pro letošek vybraných mezi devět nejz...

ČR, Český Dub: nejstarší město severních Čech
Malebné horské městečko Český Dub leží nedaleko Ještědu a tvoří přirozené centrum Českodubska. Hi...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X