www.infoglobe.cz » ČR, Brno – hlavní město Moravy III

ČR, Brno – hlavní město Moravy III

Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.

První vstup do hradu jsme ignorovali a vydali se vlastní cestou. Zaujaly nás totiž vyhlídkové plošiny (bastiony), odkud bylo město jako na dlani. Pokochali jsme se výhledem a všimli jsme si památníku v podobě busty Jeana Louise Raduita de Souches. Byl to významný polní maršál císařské armády ve třicetileté válce. Na podstavci jsme si přečetli, že to byl právě on, kdo dosáhl úspěchu při obraně Brna. To, že mu bylo město blízké, vyjádřil i v závěti, na základě které byly jeho ostatky uloženy ve zdejším kostele sv. Jakuba.

busta Jeana Louise Raduita de Souches

pohled na Brno ze Špilberku      pohled na Brno ze Špilberku

Už cestou z Husovy ulice jsme potkávali mnoho maminek s dětmi či postarších lidí, kteří toto místo očividně rádi vyhledávají. Není se čemu divit, vždyť ten klid na Špilberku dostal i nás. Všude byly lavičky a krásná zákoutí. Postupně jsme se podél mohutné zdi dostali na opačnou stranu hradu, kde byla cesta ke vstupu na nádvoří upravena nejen pro chodce, ale i pro auta. Po chvilce jsme se ocitli na velkém prostranství, které tvořil hrad, nádvoří s kavárnou, restaurací a malým parkovištěm. Velkolepé hradby jsou místy doplněné o železná děla, která míří na podhradí. Z hradeb jsme sledovali životem pulzující město. Z mnoha staveb na obzoru nás zaujaly dvě. Tou první byl areál výstaviště a druhou bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je označována za klenot gotické architektury na Moravě. Součástí tohoto sakrálního chrámu je i klášter, kde svého času žil zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel nebo slavný český hudební skladatel Leoš Janáček.

hrad Špilberk – altán

pohled na Brno ze Špilberku – výstaviště       pohled na Brno ze Špilberku – bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Následně jsme se přesunuli do dalších částí hradního areálu. Měli jsme možnost alespoň z části vidět rozhlednu umístěnou v nárožní věži hradu a vnitřní velké nádvoří se zvonkohrou, která každou hodinu hraje jednu z 32 skladeb. Hned pod ní je 119 metrů hluboká studna dosahující až pod úroveň řeky Svratky, kasematy, hradní příkopy, most a mnoho dalších účelových staveb.

hrad Špilberk – „rozhledna“

hrad Špilberk        hrad Špilberk

Hrad Špilberk je sídlem Muzea města Brna a v jeho prostorách je nainstalováno několik expozic dokumentujících zajímavé lokální dějiny. Když už jsme u historie, musíme zmínit, že zakladatelem hradu byl Přemysl Otakar II. Stavebně spadá do gotického a pozdější přestavbou do barokního slohu. Zpočátku sloužil jako rezidenční sídlo českých panovníků, ale později byl i trvalým sídlem šlechtice Jana Jindřicha (mladšího bratra císaře Karla IV.) nebo jeho syna Jošta Moravského, který se stal římsko-německým králem, a hradu se tak dostalo nakrátko pocty být sídlem vládce celé tehdejší říše. Postupem času došlo k radikální přeměně Špilberku, dokonce zde bylo zřízeno vězení. Od roku 1962 je spolu s parkem vyhlášen za národní kulturní památku.

hrad Špilberk

hrad Špilberk    hrad Špilberk

Na hradě se kromě celoročních tematických prohlídek konají i velké akce jako například Letní shakespearovské slavnosti nebo Mezinárodní hudební festival Špilberk, jakož i mnoho jiných atraktivních akcí. Prohlídku hradu jsme ukončili u vstupní brány, odkud naše dnešní putování začínalo.

hrad Špilberk – altánek s maketou hradu

Už za týden sejdeme z hradu do centra města a cestou se zastavíme u několika zajímavých staveb (nejen z pohledu architektury).

GPS: (hrad Špilberk) 49°11'40.0"N 16°35'57.3"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brno: Muzejní noc 2019
Publikováno: 16.5.2019
Brněnská muzejní noc se bude konat v sobotu 18. května od 18 do 24 hodin a opět se do ní zapojí jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea. Kromě výstav nabídnou svým návštěvníkům množství kreativních aktivit pro dospělé i děti. Některé instituce si s ohledem na dětského návštěvníka připravily program v dřívějších hodinách.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.

ČR, Brno – hlavní město Moravy II
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavní město Moravy IV
Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.

ČR, Brno – hlavní město Moravy V
Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.

ČR, Brno – hlavní město Moravy VI
Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.

ČR, Brno – zoologický ráj v metropoli Moravy
Publikováno: 1.1.2017
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.

ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít… II – VIDEO
Publikováno: 14.6.2016
Nyní už z prvního dílu víte, proč do Brna vyrazit, kde začít prohlídku historického centra i kde se naobědvat. Co nás čeká dál? Pár chvil na náměstí Svobody se záhadným orlojem, nezbytná návštěva Špilberku, UNESCO vila Tugendhat a funkcionalistická čtvrť kolem ní a samozřejmě ochutnávka veselého nočního života, výborného piva nebo vína a exkurze do zdejšího studentského života. Tak pojďme na to!

ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít... I – VIDEO
Publikováno: 7.6.2016
Když jsem se nedávno dozvěděl, že podle Lonely Planet je Brno nejméně zajímavé město ČR, chvíli jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Pak mi ale došlo, že je to tak vlastně dobře. Pokud by do něj každý den proudil stejný dav turistů jako do Prahy, velice rychle by ztratilo své kouzlo. Brno je totiž hlavně město studentů, zábavy, kultury a mnoha nenápadných, zato však překvapivě krásných a zajímavých míst. Otáčivé hodiny ve tvaru pánského přirození, ze kterých každý den vypadne skleněná kulička, a kouřící dopravní značky navíc najdete opravdu jen zde... V New York Times byli moudřejší a Brno zařadili do seznamu 52 top míst, kam v roce 2016 vyrazit!

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí
Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?

ČR: Brno - Žabovřesky
Publikováno: 8.6.2012
Žabovřesky patří mezi největší brněnské městské části. Dnes se o nich dozvíte něco více.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Souvisejicí videa

ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít... II
A jde se na „Špilas“! Kdo je v Brně a nenavštíví hrad Špilberk, jako by tu ani nebyl. Sídlí tu Mu...

ČR: Brno – Nejzábavnější město ČR, když víte kam jít... I
Lonely Planet považuje Brno za nejméně zajímavé město ČR, ale my s tím musíme nesouhlasit. Neprou...

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C