www.infoglobe.cz » SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.

Publikováno: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na skalách patří k nejvýznamnějším národním kulturním památkám Slovenska.

Proč tomu tak je a kdo to vlastně byl Milan Rastislav Štefánik, si alespoň ve stručnosti přiblížíme v dnešním krátkém článku. Pokud se na mohylu gen. M. R. Štefánika vydáte s malými dětmi, je dobré připomenout si alespoň pár faktů z jeho života, aby vás upřímné dětské otázky o tomto významném vzdělanci, světoběžníkovi, astronomovi, generálu francouzské armády, slovenském politikovi a diplomatovi nezaskočily.

Kdo vlastně byl M. R. Štefánik?

O generálu M. R. Štefánikovi už slyšel určitě každý, ale i tak si myslím, že osobnost,socha gen. M. R. Štefánika na nábřeží v Bratislavě která udělala tak mnoho pro národ, si určitě zaslouží alespoň několik řádků. V roce 1880 se narodil v obci Košariská v rodině evangelického faráře a zároveň oduševnělého národovce a vzdělance Pavla Štefánika, a tak byl již od útlého dětství obklopen knihami. Vždy patřil k nejlepším žákům, a tak po úspěšné maturitě začal v Praze studovat stavební inženýrství, ale nakonec ho zlákala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, kterou úspěšně ukončil dizertační prací z astronomie. Dlouhá léta prožil ve Francii. Absolvoval několik zahraničních studijních pobytů a za necelé desetiletí uskutečnil astronomické pozorování téměř po celém světě. Dodnes například v mnoha školních třídách na nástěnce visí věta: "Pro lidi pevného předsevzetí a vytrvalosti není nemožností", kterou M. R. Štefánik vyslovil, když se přidal k výpravě na observatoř na Mont Blancu přesto, že se necítil dobře. Učitelé nám ji mnohokrát opakovali a zdůrazňovali, že když člověk opravdu chce a snaží se, tak svůj cíl určitě dosáhne. Ve francouzské armádě, do které narukoval v roce 1914, dosáhl hodnosti brigádního generála. Jako letec bojoval na srbské a západní frontě, ale známý se stal i díky organizování vojenské meteorologické služby. Spolu s T. G. Masarykem a E. Benešem založil roku 1916 v Paříži Národní radu československou. Velké úsilí věnoval i snaze o vytvoření československých legií, bojujících na straně Dohody, čímž se významně zasloužil o vznik samostatného Československa a stal se tak prvním československým ministrem války. Dne 4. května 1919 však nedaleko Ivanky u Bratislavy během návratu do vlasti tragicky zahynul v troskách letadla spolu se dvěma italskými letci a jedním mechanikem - radiotelefonistou. Tato tragédie nebyla precizně vyšetřena a nikdy se úplně nevysvětlila.

letiště M. R. Štefánika

Dodnes však vědecké, vojenské či diplomatické zásluhy generála M. R. Štefánika připomínají mnohá muzea nebo památníky, které byly objeveny nejen na Slovensku - v jeho rodné zemi, ale i jinde ve světě. Po Štefánikovi je pojmenovaných mnoho ulic, náměstí i největší slovenské letiště (bratislavské letiště M. R. Štefánika). I turistická značkováná trasa č. 0701 vedoucí od Děvína na Bradlo nese jeho jméno (Štefánikova magistrála). Jelikož byl i uznávaným astronomem, není divu, že po M. R. Štefánikovi je pojmenována i planetka - 3571 Milanštefánik, kterou roku 1982 na jihočeské Kleti objevil Antonín Mrkos. Takových příkladů bychom mohli jmenovat ještě opravdu mnoho.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle

K nejnavštěvovanějším a zároveň i nejkrásnějším vzpomínkovým místům jednoznačně patří "jeho" Mohyla na Bradle. Kde ji najdete, jak se sem dostanete a co zajímavého můžete navštívit v jejím okolí, pokud se sem vydáte na výlet, se dočtete už za týden.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikováno: 11.10.2012
Dnes společně navštívíme jednu z nejvýznamnějších národních kulturních památek Slovenska - majestátní Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kdo to byl Milan Rastislav Štefánik a proč se mu dostalo tolik uznání i po smrti, jste si mohli přečíst v předchozí části. Dnes se společně vydáme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO
Publikováno: 28.2.2017
Trenčanský kraj nabízí mnoho pamětihodností v objetí přírody. Jedním z takových spojení je také přibližně 5tisícové město Brezová pod Bradlom, které se rozprostírá na úpatí Malých Karpat. Nad městem se tyčí vrch Bradlo, na kterém se nachází pietní místo významného rodáka z nedalekých Košarisk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem – VIDEO
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království I
Publikováno: 10.6.2020
Trenčínský kraj sice nepatří mezi největší kraje na Slovensku, ale nabízí množství výletních cílů.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III
Publikováno: 8.7.2020
Po minulé návštěvě hradů a přírodních zákoutí Trenčínského kraje se dnes vydáme za památkami a zajímavými místy.

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku III – VIDEO
Publikováno: 7.1.2022
Ve třetím a závěrečném díle o zimních tipech na výlety vás zavedeme do hor, malebné obce, běžkařského ráje, k velkolepému monumentu a také s námi absolvujete zážitkovou procházku Spišskou Magurou.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.
Publikováno: 9.5.2013
Cestovatelský informační portál Infoglobe by vám dnes rád představil novou dvouazyčnou knižní publikaci od Gabriely Levické, s názvem Ukážu Ti Slovensko II. nebo také I will show you Slovakia, kterou máte možnost vyhrát i v právě probíhající fotosoutěži na slovenské verzi našeho portálu.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Výlet z Jablonice k hradu Korlátka
Dnes se vydáme k úpatí Malých Karpat, přesněji k obci Jablonica, která se může pochlubit barokním...

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...


Souvisejicí videa

SR, Brezová pod Bradlom – město osobností
Svérázné území kopanic se stalo domovem národního povědomí, alespoň tak jsme vnímali návštěvu měs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 5. 2022
svátek:Valdemar
dnes:
pátek 27.5.
14 °C
zítra:
sobota 28.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X