www.infoglobe.cz » SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.

Publikováno: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na skalách patří k nejvýznamnějším národním kulturním památkám Slovenska.

Proč tomu tak je a kdo to vlastně byl Milan Rastislav Štefánik, si alespoň ve stručnosti přiblížíme v dnešním krátkém článku. Pokud se na mohylu gen. M. R. Štefánika vydáte s malými dětmi, je dobré připomenout si alespoň pár faktů z jeho života, aby vás upřímné dětské otázky o tomto významném vzdělanci, světoběžníkovi, astronomovi, generálu francouzské armády, slovenském politikovi a diplomatovi nezaskočily.

Kdo vlastně byl M. R. Štefánik?

O generálu M. R. Štefánikovi už slyšel určitě každý, ale i tak si myslím, že osobnost,socha gen. M. R. Štefánika na nábřeží v Bratislavě která udělala tak mnoho pro národ, si určitě zaslouží alespoň několik řádků. V roce 1880 se narodil v obci Košariská v rodině evangelického faráře a zároveň oduševnělého národovce a vzdělance Pavla Štefánika, a tak byl již od útlého dětství obklopen knihami. Vždy patřil k nejlepším žákům, a tak po úspěšné maturitě začal v Praze studovat stavební inženýrství, ale nakonec ho zlákala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, kterou úspěšně ukončil dizertační prací z astronomie. Dlouhá léta prožil ve Francii. Absolvoval několik zahraničních studijních pobytů a za necelé desetiletí uskutečnil astronomické pozorování téměř po celém světě. Dodnes například v mnoha školních třídách na nástěnce visí věta: "Pro lidi pevného předsevzetí a vytrvalosti není nemožností", kterou M. R. Štefánik vyslovil, když se přidal k výpravě na observatoř na Mont Blancu přesto, že se necítil dobře. Učitelé nám ji mnohokrát opakovali a zdůrazňovali, že když člověk opravdu chce a snaží se, tak svůj cíl určitě dosáhne. Ve francouzské armádě, do které narukoval v roce 1914, dosáhl hodnosti brigádního generála. Jako letec bojoval na srbské a západní frontě, ale známý se stal i díky organizování vojenské meteorologické služby. Spolu s T. G. Masarykem a E. Benešem založil roku 1916 v Paříži Národní radu československou. Velké úsilí věnoval i snaze o vytvoření československých legií, bojujících na straně Dohody, čímž se významně zasloužil o vznik samostatného Československa a stal se tak prvním československým ministrem války. Dne 4. května 1919 však nedaleko Ivanky u Bratislavy během návratu do vlasti tragicky zahynul v troskách letadla spolu se dvěma italskými letci a jedním mechanikem - radiotelefonistou. Tato tragédie nebyla precizně vyšetřena a nikdy se úplně nevysvětlila.

letiště M. R. Štefánika

Dodnes však vědecké, vojenské či diplomatické zásluhy generála M. R. Štefánika připomínají mnohá muzea nebo památníky, které byly objeveny nejen na Slovensku - v jeho rodné zemi, ale i jinde ve světě. Po Štefánikovi je pojmenovaných mnoho ulic, náměstí i největší slovenské letiště (bratislavské letiště M. R. Štefánika). I turistická značkováná trasa č. 0701 vedoucí od Děvína na Bradlo nese jeho jméno (Štefánikova magistrála). Jelikož byl i uznávaným astronomem, není divu, že po M. R. Štefánikovi je pojmenována i planetka - 3571 Milanštefánik, kterou roku 1982 na jihočeské Kleti objevil Antonín Mrkos. Takových příkladů bychom mohli jmenovat ještě opravdu mnoho.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle

K nejnavštěvovanějším a zároveň i nejkrásnějším vzpomínkovým místům jednoznačně patří "jeho" Mohyla na Bradle. Kde ji najdete, jak se sem dostanete a co zajímavého můžete navštívit v jejím okolí, pokud se sem vydáte na výlet, se dočtete už za týden.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikováno: 11.10.2012
Dnes společně navštívíme jednu z nejvýznamnějších národních kulturních památek Slovenska - majestátní Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kdo to byl Milan Rastislav Štefánik a proč se mu dostalo tolik uznání i po smrti, jste si mohli přečíst v předchozí části. Dnes se společně vydáme na malý výlet k jeho mohyle.

Bratislava: Výstava UNESCO – Česká republika na letišti
Publikováno: 23.3.2016
Autorská výstava českého fotografa Libora Sváčka zkrášluje v těchto dnech veřejnou část příletové haly Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO
Publikováno: 28.2.2017
Trenčanský kraj nabízí mnoho pamětihodností v objetí přírody. Jedním z takových spojení je také přibližně 5tisícové město Brezová pod Bradlom, které se rozprostírá na úpatí Malých Karpat. Nad městem se tyčí vrch Bradlo, na kterém se nachází pietní místo významného rodáka z nedalekých Košarisk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem – VIDEO
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.

Oslany: AUTO-slide 2016
Publikováno: 3.1.2016
Obec Oslany v okrese Prievidza bude poprvé svědkem automobilové show AUTO-slide 2016. Nenechte si ujít „nadupané“ čtyřkolové oře soupeřící se sněhem v Motorsport aréně Beckert.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.
Publikováno: 9.5.2013
Cestovatelský informační portál Infoglobe by vám dnes rád představil novou dvouazyčnou knižní publikaci od Gabriely Levické, s názvem Ukážu Ti Slovensko II. nebo také I will show you Slovakia, kterou máte možnost vyhrát i v právě probíhající fotosoutěži na slovenské verzi našeho portálu.

Myjava: Myjavští pytlíkáři
Publikováno: 27.6.2013
Slovenské národní muzeum - Muzeum Slovenských národních rad v Myjavě připravilo k příležitosti 180. let od schválení artikul Pytlíkářského cechu na Myjavě výstavu Myjavští pytlíkáři.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

Košariska: Rodný dům M. R. Štefánika opět otevřený
Publikováno: 2.8.2014
SNM - Muzeum SNR v Myjavě znovu zpřístupnilo veřejnosti expozici Milana Rastislava Štefánika, která se nachází v jeho rodném domě v Košariskách. Stalo se tak 21. července u příležitosti 134. výročí narození M. R. Štefánika.

Horní Nitra: Zchlaďte se v horkých dnech I.
Publikováno: 7.8.2015
Horké léto můžete příjemně strávit u vody v regionu Horní Nitra, který nabízí termální koupaliště v Bojnicích a Bystričanech, plavecké bazény a plážové koupaliště v Prievidzi, koupaliště na Rematě, vodní nádrž Nitranské Rudno a další vodní plochy vhodné k rekreaci.

Horní Nitra: Zchlaďte se v horkých dnech II.
Publikováno: 9.8.2015
Také dnes se vydáme na návštěvu Horní Nitry a jejích vodních atrakcí. Současně vás pozveme i do dvou zajímavých středoslovenských měst.

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...


Souvisejicí videa

SR, Brezová pod Bradlom – město osobností
Svérázné území kopanic se stalo domovem národního povědomí, alespoň tak jsme vnímali návštěvu měs...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C