www.infoglobe.cz » Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj

Bulharsko, Sluneční pobřeží – dovolenkový ráj

Publikováno: 2.10.2019
V nejbližších týdnech se vydáme na Balkánský poloostrov, přesněji do Bulharska. Tato evropská země dala světu mnoho vynálezů, pozoruhodných osobností, zpřístupnila mnoho krásných přírodních míst, architektonických skvostů i kulturních zvyklostí.

Bulharsko je zemí růží, které najdete téměř všude – od těch přírodních přes použité v kosmetice až po sladkosti. Také dorozumívání Bulharů hlavou je jedinečné (kývání zprava doleva znamená ano, opačně – nahoru dolů ne). Rozmanitý stát nabízí obrovské množství termálních pramenů, nachází se zde jedno z nejstarších osídlených míst v Evropě (Plovdiv) a oplývá stovkami kilometrů těch nejkrásnějších písečných pláží.

letiště Burgas, Bulharsko

Pro našince je oblíbeným místem dovolených. Mezi nejoblíbenější destinace patří Varna a Burgas, které nabízejí skvělý odpočinek na pobřeží Černého moře. A právě do provincie Burgas se dnes vydáme. Navštívíme totiž proslulé Sluneční pobřeží (Sunny Beach), které je nejen největším letoviskem v zemi, ale také nejpopulárnějším.

Sluneční pobřeží, Bulharsko

V zátoce ve tvaru půlměsíce najdete přes 500 hotelů, stovky apartmánů, restaurací, butiků a kaváren. Většina ubytování prošla přestavbou nebo celkovou rekonstrukcí, a tak se komfortem a poskytovanými službami blíží k světově vyhledávaným destinacím.

Sluneční pobřeží, Bulharsko

Místních obyvatel zde žije poměrně málo, ale během dovolených je oblast doslova přeplněna turisty. Hlavní pás ubytovacích zařízení se táhne od starobylého městečka Nesebar až po přímořské letovisko Sveti Vlas, kde uvidíte i pár kopců pohoří Balkán.

Sluneční pobřeží, Bulharsko

Sluneční pobřeží, Bulharsko   Sluneční pobřeží, Bulharsko

Dějiny Slunečního pobřeží se začaly psát v roce 1958, kdy byla zahájena poměrně velkolepá výstavba. Tehdejší komunistický režim chtěl nabídnout alternativu ke středomořským letoviskům pro obyvatele tzv. východního bloku. Lokalita byla vybrána na základě rozsáhlého písečného pobřeží a dostupnosti pitné vody. Postupně se přistoupilo i k zalesňování oblasti, dovozu statisíců tun úrodné půdy a k výsadbě okrasných keřů i růží. V roce 1969 byl oficiálně zaregistrován miliontý turista a o čtyři roky už dvoumiliontý. S odstupem času můžeme konstatovat, že cíl tehdejších funkcionářů se podařil. Stopy socialistické výstavby jsou sice dones patrné, avšak postupnou výstavbou a renovací pobřeží se tyto pozůstatky vytrácejí.

Sluneční pobřeží, Bulharsko

Sluneční pobřeží, Bulharsko   Sluneční pobřeží, Bulharsko

Díky příjemnému středomořskému podnebí, které během horkého léta ochlazují severovýchodní proudění větru, je ideální oblastí pro trávení dovolené. Pozvolné vstupy do moře, široké pláže s jemným pískem, cenová dostupnost a dva aquaparky dělají ze Slunečního pobřeží špičkovou destinaci pro rodiny s dětmi. Rozvíjejí se zde i možnosti sportovního vyžití.

Sluneční pobřeží, Bulharsko

Mezi nejčastější návštěvníky patří domácí Bulhaři, následně Rusové, Němci, Britové či Skandinávci. Nárůst zájmu o toto středisko narůstá i u nás ve střední Evropě. Dopravu mezi jednotlivými letovisky zajišťují autobusy, ale i turistický vláček.

Sluneční pobřeží, Bulharsko

Kromě tradičního dovolenkového nočního života se zde průběžně konají různé hudební akce, folklorní festivaly, módní přehlídky a do roku 1999 se zde odehrával i mezinárodní festival populární písně Golden Orpheus (obdoba Bratislavské lyry).

Sluneční pobřeží, Bulharsko

Sluneční pobřeží, Bulharsko   Sluneční pobřeží, Bulharsko

Sluncem zalité pobřeží ještě úplně neopustíme, protože už za týden navštívíme starobylou perlu zapsanou od roku 1983 do světového kulturního dědictví UNESCO – městečko Nesebar.

GPS: 42°41'36.0"N 27°42'54.2"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Bibiána Mažgútová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko: Kam na výšlap?
Publikováno: 3.5.2021
Mnozí z nás jezdí do Bulharska na letní dovolenou. Hlavním důvodem je tedy moře, odpočinek a opalování. Bulharsko má ale vysoké hory, které jsou moc fajn na výšlapy a túry. Kam v Bulharsku za těmito výšlapy vyjet?

Bulharsko: Tipy na letní dovolenou
Publikováno: 26.4.2021
Letní sezona začíná v Bulharsku po polovině května a končí zhruba s koncem září. Takže už je ideální čas na plánování dovolené.

Bulharsko, Plovdiv – památky, kam se podíváš
Publikováno: 2.12.2020
Plovdiv, jakožto 2. největší město v Bulharsku, má historické centrum s krásnými uličkami, ale i moderní část, kde sídlí mnoho významných firem a kanceláří.

Bulharsko, Sofie – město plné kultury
Publikováno: 21.9.2020
Hlavní město Bulharska leží na úpatí pohoří Vitoša a poblíž srbských hranic. Sofie je největší město země a najdete tu mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedná se o kosmopolitní město, kde se koná spousty kulturních akcí po celý rok.

Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

Bulharsko, Atanasovské jezero – podmanivé lázně
Publikováno: 16.10.2019
Cestování po Bulharsku završíme návštěvou přírodního skvostu v podobě Atanasovského jezera, které se nachází na severním okraji města Burgas a patří mezi nejrozsáhlejší zásobárny slané vody v zemi.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Černého moře
Publikováno: 9.10.2019
Ze Slunečního pobřeží se vydáváme na návštěvu starobylého městečka Nesebar, které se rozprostírá na ostrově i pevnině a omývá ho Černé moře.

Bulharsko – kuchyně, zvyky a tradice
Publikováno: 3.1.2019
Někdo teprve plánuje lyžovačku, někdo už vymýšlí, kam vyrazí v létě na dovolenou. My vám teď trochu představíme Bulharsko. Třeba bude i vaší cílovou destinací.

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře
Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.


Souvisejicí fotogalerie

Bulharsko – balkánská dovolená
Stále ještě váháte, jestli letos vyrazit k moři? V Bulharsku pro nás nejsou žádná omezení, tak se...

Bulharsko, Burgas – krásné pláže, památky i lázně
Vydejte se s námi do východní části Bulharska k pobřeží Černého moře. Prostřednictvím následující...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.7.2021
Zoo Bojnice vás zve na prohlídku nejen zcela nového pavilonu slonů, ale i do oblíbené expozice motýlů. Navíc vás čekají nové zvířecí přírůstky či naučné akce.
27.7.2021
Šarišské muzeum v Bardejově otevřelo v prostorách Vily Rákoczi v Bardejovských lázních svou novou národopisnou expozici Řemesla našich předků. Severovýchod Slovenska tak opět zvýšil svou atraktivitu a rozšířil možnosti kulturního vyžití.
24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 7. 2021
svátek:Viktor
dnes:
středa 28.7.
25 °C
zítra:
čtvrtek 29.7.
26 °C