www.infoglobe.cz » Itálie: Alpentrip VI. - Verona

Itálie: Alpentrip VI. - Verona

Publikováno: 30.9.2012
Vyskytnout se na severu Itálie a nenavštívit Veronu, by byl doslova hřích. Na cestě do Benátek rozhodně není zajímavějšího místa, kde strávit pár hodin krátkou procházkou, kávou a úchvatnou zmrzlinou.

Po tom, co jsme se nadobro rozloučili s jezerem Lago di Garda, nás čekal zhruba 160 kilometrový přejezd, během něhož byla naplánována alespoň krátká zastávka Verony, o které jsme na našem portálu již několikrát psali (Veronská aréna, Itálie jednou, Itálie znovu!).

Co říci o Veroně, městě milenců tak, abychom se neopakovali. Brána severní Itálie a hlavní město provincie, nacházející se v Hornoitalské nížině, bývá často po právu nazýváno městem umění či jako „město lásky“. Málokdo si ve spojitosti s tímto městem nevybaví dramatickou legendu o nešťastné lásce tak, jak jej popsal W. Shakespeare ve svém známém dramatu o Romeovi a Julii.

Více než dvoutisíciletá historie města nad řekou Adige čitá desítky ba stovky kulturních, architektonických i ponejvíc romantických lahůdek v podobě památek od dob římského impéria po vznešenost renesance. Místo osídlené galskými, ruskými a etruskými kmeny již v době 1. století před Kristem, záhy přešlo pod římskou správu, čímž vzrostl především jeho význam na severních obchodních cestách. Brány Porta dei Borsari a Porta dei Leoni dodnes určují jižní hranice tehdejšího vnitřního města. Na severu pak vzniklo rozsáhlé vojenské opevnění, sahající až k úpatí hory Colle S. Pietro.

Ve 4. století, za vlády císaře Galliana se hranice města opět posouvaly a součástí nových hradeb se stal i monumentální amfiteátr. Ani tento obranný systém neubránil město před vpádem a následnou nadvládou ostrogótských pánů ze severu. Od 6. století se tak nadvláda přelévala mezi Itálií a zaalpským Německem, resp. Franckou říší.  

Až s příchodem 14. století se Verona opět dostala pod správu italského knížecího rodu Scaligerů, kteří s výraznou podporou Benátské republiky učinili z města nedobytnou pevnost. Na počátku 19. století se však na více jak 50 let stala Verona majetkem rakouské monarchie a společně s městy Peschiera – Mantova a Legnano vytvořila známý obranný čtyřúhelník. Od roku 1866 je pak Verona nadobro městem italským.

Jako centrum města lze nejlépe označit náměstí Piazza delle Erbe, které je od středověku dějištěm ovocných a zeleninových trhů. Náměstí a okolní rušné uličky dnes slouží jako místo setkávání, odpočinku a posezení nad šálkem vynikající kávy. Nejlepší výhled na celou Veronu je bezpochyby z městské věže, vysoké 83 metrů. Na náměstí Piazza dei Signori nalezneme Danteho pomník z roku 1865. Rozepisovat se o všech slavných nárožích, balustrádách, freskách a honosných domech by zabralo přeci jen trochu více prostoru, a tak se zaměříme opravdu jen na ty nej. Bezesporu nejkrásnější stavbou je Loggia del Consiglio (v doslovném překladu znamená lodžie představenstva), rané renesanční dílo z roku 1493, zdobené sochami významných Veroňanů z období starověku.

Pakliže navštívíte Veronu v letních měsících, možná zavítáte do zdejšího amfiteátru na náměstí Piazza Bra, ve kterém se koná již tradiční operní festival. A pokud jste milovníky bílého vína, tak vězte, že cesta mezi Lago di Garda a Veronou prochází proslulým krajem Veneto, rájem severoitalských vinařů, jehož centrem je malebné městečko Soave, domov stejnojmenné odrůdy převážně suchých vín.   

Posledním místem, které navštívíme během naší krátké návštěvy města, musí být pověstné podloubí a prostranství pod balkónem, kde si svou lásku vyznávali Romeo s Julií. Na relativně nenápadný vjezd do jednoho z mnoha dvorů vás upozorní až podezřelé srocení turistů. Samotný balkón ničím zásadním nevyniká, pakliže tedy nejste milovníky renesančních dramat či nenapravitelným romantikem. Asi nejzajímavějším se jeví samotný vchod, či vjezd, na ono malé prostranství. Unikátní žvýkačková výzdoba spolu s tisícem překrývajících se nápisů, vyznání a podivnými telefonními automaty vytváří velmi zajímavou street-artovou kulisu této romantické tragédie.  

Motoristé jistě ocení výbornou dostupnost města z některého z nabízených parkovišť a milovníci zmrzliny by rozhodně neměli minout některý z historických krámků s touto tradiční italskou pochutinou, která za horkých letních dní nikterak nezklame ani cenou, ani nabízenou kvalitou, která je tu doslova vynikající.          

Další díl již bude věnován večerní procházce po Benátkách a tipům na zajímavé ubytování v okolí tohoto ostrovního města.

             

Text a foto: Jan Chaloupka



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.
Publikováno: 27.9.2015
Kvůli špatnému počasí se vydáváme do muzea horolezce Reinholda Messnera – Firmian, které bylo otevřeno r. 2006 na hradě Sigmundskron. Musím uznat, že prostory hradu jsou pro téma historie horolezectví velice vhodné.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Itálie jednou, Itálie znovu!
Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X