www.infoglobe.cz » Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé

Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Když jsme začátkem léta plánovali tuto dovolenou, resp. prázdninovou cestu, tušil jsem, že se naše putování zároveň stane ideálním materiálem pro sepsání několika článků, podobně jako tomu bylo prakticky u všech našich dosavadních akcí. Netušil jsem ale, že se naše původně týdenní dovolená protáhne na tři měsíce. Možná až zpětně jsem si dokázal uvědomit, kolik jsme toho viděli, navštívili či poznali. O to hůř se teď, kdy za okny předvádí podzim svou mrzutější tvář, s naší cestou loučím. Bohužel laskavá schopnost našeho vědomí, tedy zapomínat to špatné, opět za ten čas vykonala své bohulibé dílo, a tak si jen stěží vybavím situace, které by snesly nějakou významnější kritiku, i když v případě této dovolené by i tak oněch momentů bylo velmi, velmi málo a když už nastaly, většinou se jednalo o nedorozumění či pouhou lidskou malichernost. Samozřejmě si můžeme říkat, že mohlo být v některých momentech o trochu lepší počasí, jako v případě panoramatických výhledů u Lago di Garda či Grossglockneru, ale to jsou spíš kosmetické a nijak zásadní vady. Dnes mi přijde i to mnohahodinové bloudění po Benátkách jako jeden z nejzábavnějších vrcholů celého podniku.

Co se týče cestování samotného, tedy přejezdů a řízení, také mě nenapadá nic zásadního, krom potvrzení pravidla, že je vždy lepší absolvovat cestu na jih v první polovině července, dokud západním sousedům nezačnou prázdniny. Hovořit o nutnosti dostatečné bdělosti řidiče, kvalitní podpory navigátora a znalosti místních poměrů a pravidel provozu mi přijde zbytečné. Za celých zhruba 2000 kilometrů jsem poprvé musel zvýšenou pozornost využít během návratu do vlasti, kdy nás po několika ujetých metrech počali obtěžovat neohrožení králové okresních silnic, jimž zatemněná okna či služební vozidlo dávají hřejivý pocit vlastní nepřemožitelnosti. Ač si o italských, holandských nebo jakých řidičích říkáme cokoliv, blba jsem potkal až u nás, a to sám nejsem kdovíjaký loudal.

Co se týče nákupu pohonných hmot, nejlépe je rozvrhnout tankování tak, abyste z ČR odjížděli pokud možno s plnou nádrží, která vám vydrží ideálně k rakousko-italské hranici, kde ještě na rakouské straně opět dotankujete. Italové mají benzín i naftu řádově až o několik desítek centů dražší. S lehkou nohou pak bez problému absolvujete oněch 500 až 600 kilometrů k návratu do ekonomičtějších alpských oblastí. V Itálii mějte u sebe vždy drobné do cca 15 euro na mýtné brány, které jsou prakticky na všech sjezdech z dálnic, stejně jako u některých tunelů či delších mostů. Nejen řidiči rozhodně ocení nabídku vynikající kávy – jednoeurového espressa na kterékoliv z větších čerpacích stanic.  

Co se týče ubytování, není třeba v případě kempů předběžné rezervace, pakliže stále ještě jedete na hranici letní sezóny. Po desátém, resp. 15. červenci je pak lepší neriskovat a ve vytipované oblasti některé z míst pro jistotu zamluvit. My jsme měli štěstí a vždy se jedno či dvě místa našla, což neznamená kdovíjakou jistotu. Většina kempů, jejichž úroveň byla dle očekávání o úroveň lepší v Rakousku než Itálii, si za noc, auto a dvě osoby řekne okolo 30 - 35 euro. Při troše snahy se za menší příplatek nabízí i ubytování v některém z menších penzionů a rozhodně je dobré, abyste se alespoň jednu noc kvalitně vyspali, což platí zejména pro řidiče. Investice do pohodlné postele se vám jednoznačně vyplatí víc, než jakákoliv dopravní katastrofa způsobená únavou, která zákonitě přichází i po jinak komfortním spánku pod stanem.

Když bych si měl vybrat, na kterém z míst naší dovolené bych chtěl strávit více času, asi by to bylo na Lago di Garda, jelikož jeho okolí skýtá opravdu mnoho možností různorodých aktivit. Ale to lze s trochou nadsázky říci o všech lokalitách, které jsme navštívili. Výlety po Korutanech a jejich malebné přírodě, severoitalská města nebo vysokohorský přejezd. Opravdu je a bylo z čeho vybírat. Dnes, s odstupem několika měsíců, považuji náš alpentrip za naprosto komplexní poznávací cestu, které nechybělo ani adrenalinové, kulturní, estetické ani sportovní vyžití. Délka přejezdů nijak nevyčerpávala a prakticky vždy bylo možné cestu nějak proložit krátkou zastávkou na zajímavém místě. Je jasné, že světoběžnici, zkušení cestovatelé a dobrodruzi budou namítat, že návštěva severního pólu, amazonského pralesa či nejvyšší hory světa, je přeci jen o trošku větší vzrušení. Samozřejmě i oni mají svým způsobem pravdu, ale je o trochu pravděpodobnější, že běžný turista či skromnější cestovatel raději projede křížem Evropu, než druhou stranu zeměkoule.

Cílem všech našich 14 příspěvků nebylo dokonale zmapovat koridor jedné cesty, ani zahltit čtenáře fakty, i když i takové články existují. Mým záměrem bylo přiblížit pocity, situace a skutečnosti, se kterými jsme byli během naší dovolené konfrontováni, museli jsme je řešit a nějak jejich průběh ovlivnit. Popsali jsme a vyfotografovali většinu zajímavých míst, která jsme buď sami navštívili nebo podle nás stojí za průzkum. Popisy jednotlivých pamětihodností jsou většinou popsány tak, jak si je lze reálně zapamatovat, aniž by nás jakkoliv obtěžovaly svou obsáhlostí. Samozřejmě jsem některá místa i vynechal, či zapomněl, ale možná jen proto, že mě nijak zvlášť neoslovila, nebo prostě jen nebyl čas je navštívit, a tak mohu jen přát těm, kterým se to povede, aby si tu svou dovolenou užili podobně jako my tu naši.

Na úplný závěr bych chtěl poděkovat přítelkyni Terezce, přesné navigátorce a fotografické spoluautorce většiny příspěvků, od níž také poprvé vzešel nápad absolvovat takovouto dovolenou spolu s výběrem stěžejních bodů této nadmíru povedené cesty…                        

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Tereza Překlasová a Jan Chaloupka    Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Rakousko: Traunstein – ferratový strážce Solné komory
Publikováno: 12.10.2015
Zavítejme na jednu z nejkrásnějších zajištěných cest v Alpách. Pod vámi se stříbří poklidná hladina azurového solného jezera Traunsee, na které dohlíží strážci Julských Alp, na horizontu se klaní Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysněný Traunstein.

Rakousko: Kaprun – vysokohorské přehrady Wasserfallboden a Mooserboden
Publikováno: 29.7.2015
Rakouská obec Kaprun, ležící na úpatí pohoří Vysoké Taury, je vyhledávanou dovolenkovou destinací. Je známá zejména díky proslulému lyžařskému středisku a nalézá se na zasněžených svazích hory Kitzsteinhorn. V okolí Kaprunu se však nacházejí i další neméně zajímavé atrakce. K těmto pozoruhodnostem můžeme zařadit i vysokohorská vodní díla Wasserfallboden a Mooserboden.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.

Itálie: Alpentrip IX. - Ztraceni v Benátkách II.
Publikováno: 14.10.2012
Druhý díl netradičního putování po jednom z nejpozoruhodnějších měst Evropy bude také snad o něco málo optimističtější.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Itálie: Alpentrip VI. - Verona
Publikováno: 30.9.2012
Vyskytnout se na severu Itálie a nenavštívit Veronu, by byl doslova hřích. Na cestě do Benátek rozhodně není zajímavějšího místa, kde strávit pár hodin krátkou procházkou, kávou a úchvatnou zmrzlinou.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie: Alpentrip IV. - Trento
Publikováno: 2.9.2012
Dnes nás čeká menší zastavení ve městě, které však z běžných cestovatelů navštíví jen skutečný obdivovatel sakrální architektury. Bude to zastávka ve městě, kde se snoubí středoevropské a italské kulturní dědictví.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Rakousko, Zell am See – kouzelný salzburský region
Publikováno: 26.1.2020
Dnes nás čeká výlet do rakouské spolkové země Salzburg, přesněji do úchvatného regionu Zell am See, který je proslulý lyžařskými středisky, nádhernými jezery, malebnými vesničkami nebo majestátními horami.

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená
Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy I.
Publikováno: 28.10.2012
Po několikadenní zastávce v Korutanech, v zemi hor a jezer, se opět vydáváme na cestu, která tentokrát pomalu ale jistě směřuje zpět do vlasti české. A jelikož se naše dovolená nese ve znamení hesla, že i cesta může být cíl, rozhodli jsme se i jinak zdlouhavý a pro mnohé i nepříjemný návrat zpestřit přejezdem jedné z vůbec nejvýše položených horských silnic Evropy, okolo hory Grossglockner.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy II.
Publikováno: 4.11.2012
Grossglocknerská horská silnice patří vůbec nejvýše položeným přejezdům, jaký můžete v Alpách zdolat. Trasa vede zároveň přes jeden z nejkrásnějších horských průsmyků Evropy, jenž Vás zavede až do srdce Vysokých Taur.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Myrafälle a Steinwandklamm
Gutensteinské Alpy sice nepatří mezi nejvyšší pohoří v Rakousku, ale přesto se v nich nachází něk...

Rakousko: Vysoké Taury – krásné a monumentální
Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou rozsáhlým a mohutným horstvem Východních Alp, které se mohou poch...

Rakousko, Klosterneuburg – klenoty městečka
Přibližně 15 kilometrů severozápadně od hlavního města Rakouska - Vídně se nachází útulné městečk...

Rakousko, Klosterneuburg – výstava orchidejí
Přeneste se spolu s námi do světa barev, vůní a krásy. V rakouském městečku Klosterneuburg se kaž...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C