www.infoglobe.cz » Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.

Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Máme za sebou první den na Gardě. Zatím jsme poznali některá z nejzajímavějších míst severovýchodního břehu, udělali jsme si menší procházku a rámcově zmapovali vše, co se zde aktivním turistům nabízí. Spektrum nabídky je opravdu pro každého! Od dětí po seniory, od milovníků vodních radovánek po vyznavače vysokohorské turistiky, cyklistiky, surfingu a kdo ví čeho ještě.
Málo jsme se však zmínili o samotném jezeře, což záhy napravím. Lago di Garda je vůbec největším italským jezerem, s rozlohou takřka 370 km², délkou od severu k jihu 52 km a šířkou v jižní části téměř 17 kilometrů. Maximální hloubka činí 346 m. Délka pobřeží je necelých 160 kilometrů.
Ač je sever jezera stále ještě součástí alpského podhůří, panuje i zde prakticky středozemní klima, které krom relativně vysokých letních teplot přináší i celou škálu větrných poryvů. Hovoří se dokonce o téměř padesáti rozlišitelných větrů, které jsou specifické pro konkrétní denní dobu, místo a směr proudění. Mezi nejznámější patří jižní vánek Ora, který každé odpoledne přináší i do severní oblasti příjemné přímořské teploty. Fauna i mimořádně bohatá a rozličná flóra jsou pak jen důsledkem tohoto klimatického fenoménu.
Rozhodování, kterému sportu či aktivitě se na Gardě věnovat, není opravdu nikterak snadná záležitost. Cestujete- li však nalehko a jezero je jen několikadenní zastávkou, jako v našem případě, nabízí se vám především horská turistika, pakliže tedy nemáte zájem o zapůjčení surfu či horského kola. Asi největším lákadlem pro náročnější turisty je již několikrát zmiňovaný hřeben Monte Baldo s nespočtem výletních tras. Jistě krásná představa celodenního výletu, která se může rychle rozplynout v okamžiku, kdy Monte Baldo po celou dobu vašeho pobytu zakryjí těžké mraky. Vysněná panoramata z informačních letáků zdejší lanovky berou za své a vám nezbývá, než hledat alternativní řešení. Jak již tušíte, byli jsme i my svědky tohoto nepříznivého atmosférického jevu. Obdivovat panoramata jako ve známé české veselohře o rodině Homolků se nám za 40 euro opravdu nechtělo, a tak přišel na řadu plán B.


Vzhledem k naší poloze mezi letovisky Malcesine-Campagnola a Torbole, padl návrh na výstup do vesničky Pregasina, ležící na strmé skále nad severozápadním okrajem jezera. Ideálním místem k zahájení výstupu je známé lázeňské městečko Riva del Garda. Po prohlídce úzkých uliček historického centra a menšího přístavu, který je zároveň významnou zastávkou několika trajektových linek i výletních parníků, se posilníme jednoeurovým espresem a už vyhlížíme úzkou pěšinu, vinoucí se vzhůru skalní stěnou dále k jihu. Necelých 200 metrů od přístavu již začíná značená a později také zároveň naučná stezka Strada del Ponale. Na prvních kilometrech nás čeká vcelku rozumné konstantní stoupání i několik opravdu rozměrných tunelů hloubených ve skále již na konci předminulého století. S narůstající nadmořskou výškou, která je však stále na relativně nízkých číslech, se nám otevírá opravdu působivý pohled na celý severní okraj Gardy. Rivu i Torbole máme jako na dlani. Informační tabule nám vzápětí sděluje, že ona prašná a na mnoha místech i zarostlá cesta byla ještě ve 30. letech minulého století přístupovou silnicí k luxusní vyhlídkové restauraci, ze které jsou dnes, podobně jako z kdysi unikátní silničky, jen rozpadající se zbytky dávno zašlé slávy. I tato příjemná procházka s mnoha vyhlídkami má své nevýhody a těmi jsou často bezohlední cyklisté. Hned několikrát jsme byli nuceni takřka na poslední chvíli uskočit před řítícími se jezdci, kterým je zde hned v několika světových jazycích vysvětleno, že alespoň částečná ohleduplnost k pomalejším chodcům nijak nesnižuje jejich atraktivitu potažmo sportovní kvality…

Málokterý biker si pak dokáže vychutnat všechny zajímavosti zdejší krajiny a okolí, nehledě k tomu, že šotolinový povrch a vetchá, mnohdy propadlá obezdívka nad hlubokým srázem, nejsou zrovna zárukou bezpečnosti ani pro jednu zúčastněnou stranu. Na Strada del Ponale míjíme hned několik podivných skalních příbytků, jakýchsi pevností, o jejichž historii nám napoví některé z info tabulí. Dozvíme se z nich, že podivné skalní útvary, okénka a výklenky či galerie, byly za dob Rakouska-Uherska součástí komplexního obranného systému před útokem italských Garibaldiho jednotek postupujících na sever k nedaleké hranici Rakouského císařství. Tento důmyslný obranný val posloužil stejným způsobem také v období první světové války, než postupem času pozbyl na významu, ale na rozdíl od přístupové silnice a vyhlídkové restaurace se na něm zub času podepsal relativně málo.       

Na konci stezky již čeká Pregasina, svérázná horská vesnička s několika tavernami, hotelem, soukromou vinicí, malým hřbitovem s neodmyslitelným kostelíkem. Odtud je pak možné pokračovat dále k relativně náročnému sestupu do Limone či se vydat zpátky do Riva del Garda stejnou cestou.
Takto strávený půlden samozřejmě nelze srovnávat s možnými vysokohorskými výpravami, kterých zde opravdu najdeme nespočet, ale za menší nepřízně počasí (špatné viditelnosti) je to jedna z mála variant, která vás nic moc nestojí a zároveň skýtá mnohé zajímavosti a zážitky.        

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Tereza Překlasová a Wikipedia Commons: HubiB, S.WallisDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu II.
Publikováno: 20.9.2015
Máme tu druhý den naší výpravy do Dolomit a čeká nás průsmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a ty zdatnější i zdolání vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasí nám opět přeje, takže hurá na lanovku směr vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie: Janov - přístavní město s historií
Publikováno: 30.5.2014
O Itálii, jejích regionech a městech jste si na našem portálu mohli přečíst již řadu článků. Doposud jsme se však nevěnovali jednomu z jejích nejslavnějších měst, Janovu.

Thajsko: Railey beach east - romantické lezení
Publikováno: 8.9.2013
Jak již bylo řečeno, poloostrov Laem Phra Nang je známý pro své 4 písčité pláže – Railey west beach, Railey east beach, Ao Phra Nang a Ton Sai.

Itálie: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikováno: 27.7.2013
Nago je jeden ze skalních útvarů v této oblasti, který nabízí velmi kvalitní lezení. Útvar lezcům nabízí přes 135 cest různých obtížností (od 4a do 7c+).

Itálie: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikováno: 20.7.2013
Lago di Garda je velmi oblíbeným místem aktivní dovolené. Oblast okolo tohoto největšího italského jezera je proslulá pro své prostředí, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jezero jako takové je rájem windsurfařů.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.
Publikováno: 27.9.2015
Kvůli špatnému počasí se vydáváme do muzea horolezce Reinholda Messnera – Firmian, které bylo otevřeno r. 2006 na hradě Sigmundskron. Musím uznat, že prostory hradu jsou pro téma historie horolezectví velice vhodné.

Itálie: Alpentrip IV. - Trento
Publikováno: 2.9.2012
Dnes nás čeká menší zastavení ve městě, které však z běžných cestovatelů navštíví jen skutečný obdivovatel sakrální architektury. Bude to zastávka ve městě, kde se snoubí středoevropské a italské kulturní dědictví.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy I.
Publikováno: 28.10.2012
Po několikadenní zastávce v Korutanech, v zemi hor a jezer, se opět vydáváme na cestu, která tentokrát pomalu ale jistě směřuje zpět do vlasti české. A jelikož se naše dovolená nese ve znamení hesla, že i cesta může být cíl, rozhodli jsme se i jinak zdlouhavý a pro mnohé i nepříjemný návrat zpestřit přejezdem jedné z vůbec nejvýše položených horských silnic Evropy, okolo hory Grossglockner.

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená
Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie: Alpentrip VI. - Verona
Publikováno: 30.9.2012
Vyskytnout se na severu Itálie a nenavštívit Veronu, by byl doslova hřích. Na cestě do Benátek rozhodně není zajímavějšího místa, kde strávit pár hodin krátkou procházkou, kávou a úchvatnou zmrzlinou.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Itálie: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 3. 6. 2023
svátek:Tamara
dnes:
sobota 3.6.
11 °C
zítra:
neděle 4.6.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X