www.infoglobe.cz » Kolumbie: Cali

Kolumbie: Cali

Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

pohled na Cali

Cali je třetí největší město v Kolumbii, je jedním z hlavních hospodářských a průmyslových center země, ale zároveň město vhodné na turistiku a rekreaci. Do centra Cali se dostáváme stopem. Nemusíme hledat hotel, protože máme domluvené spaní přes Couchsurfing. Vyzvedává nás Paola ještě s dalšími kamarády a bere nás autem na vyhlídku Cerro de Los Cristales, kde se ve výšce 1 474 m n. m. nachází socha Ježíše – Monumento a Cristo Rey. Monument Ježíše je vysoký 26 metrů, z toho 5 metrů má podstavec a zbylých 21 metrů socha. S výstavbou začal v roce 1949 sochař Palmirano G. Navía a o tři roky později ji dokončil umělec Alideo Tazzioli.

Monumento a Cristo Rey

Spíše než samotná socha je zde větší zajímavostí krásný výhled jak na celé město, tak i na okolní hory. Ne nadarmo se městu Cali přezdívá zelené město. Paola zná své město velmi dobře, tak nám popisuje, co je která budova. Nebo nám také vypráví, že chudým obyvatelům zde dobrovolníci pomáhají vymalovat jejich domy a celé čtvrti. Vše pak vypadá lépe a mnohem barevněji.

procházka městem

Protože byla její babička indiánka, zná Paola i různé mýty a historii. Vypráví nám o vzniku tří křížů na Cerro de las Tres Cruces. Hlavní kříž je vysoký 26 metrů, bočnígotický kostel La Ermita kříže pak 22 metrů. K jejich výstavbě napomohla záminka s názvem Buziraco – ďábel, který mohl za hříchy a nemoci obyvatel. V roce 1938 se proto rozhodli postavit tři kříže a od té doby mají obyvatelé města klid. Každý rok 3. května si pak místní vyšlápnou pěšky na kopec vzdát poctu svatému kříži a oslavit svatou mši. Patří také k hlavním poutím věřících v době Velikonoc.

Cestou se zastavujeme u soch s indiánskou tematikou vytesaných do hlíny. Ty zde vytvořil umělec Carlos Andrés Gómez v roce 2009 úplně sám a nazval je „Lamento de Pacha Mama“. Nikdo mu nepomáhal, nikdo jej za to ani neplatil. Je to pouze jeho vlastní iniciativa a umělec se svým dílem snažil zachytit poselství, že lidé se špatně chovají k přírodě a životnímu prostředí. 

Lamento de Pacha Mama

Navštěvujeme také koloniální čtvrt San Antonio. Je to bohémská část města s řemeslnými dílnami, obchody se starožitnostmi, prostory pro umění a kulturu a s malými restauracemi, které udržují populární koloniální tradici. Je sobota a my pozorujeme svatbu v kapli Capilla de San Antonio. Svatby se tady prý konají buď ráno, nebo odpoledne. A neslaví se až do rána jako u nás. To mě docela překvapuje, protože Kolumbijci jsou pro nás národ, který se velmi rád baví až do rána. I tady v parku právě lidi tančí na hudbu a přidat se může kdokoliv. Večer pak všichni mizí do klubů za salsou.

Capilla de San Antonio

Neděle je pro Kolumbijce zase dnem oběda u rodičů, a tak Paola odchází za rodinou a my si jdeme sami projít město. Historické centrum s pěknými budovami se nachází kolem Parque Simon Bolívar, kde je také příjemná procházka kolem řeky Río Cali. Vidíme zde budovu divadla Jorge Isaacs ve francouzském neoklasicistním stylu s pěkně opravenou fasádou. Gotický kostel La Ermita je nejčastějším obrázkem na pohlednicích z Cali. Byl postaven v roce 1678, zničen zemětřesením v roce 1925 a znovu zrekonstruován v letech 1930 až 1948. Jeho mramorový oltář z 18. století byl dovezen z Itálie, hudební hodiny a okna jsou z Amsterodamu a železné brány byly vytvořeny v Cali v roce 1937. V kostele jsou uloženy obrazy starší více než tři století.

Complejo Religioso de San Francisco

vlevo divadlo Jorge Isaacs   katedrála San Pedro

Bílá neoklasicistní katedrála San Pedro také přežila několik zemětřesení a její aktuální fasáda byla naposledy zrekonstruována v roce 1930. Cihlový komplex Complejo Religioso de San Francisco byl postaven mezi 18. a 19. stoletím a skládá se ze 4 částí: kostela San Francisco, kláštera San Joaquín, chrámu Virgen Inmaculada a z věže v mudéjarském stylu.

výhled na okolní hory

Poslední den v Cali a zároveň i v Kolumbii stihneme ještě ochutnat místní arepu. Ta je zase úplně jiná, navíc je plněná. Buď masem, sladkým, nebo je vegetariánská. Každopádně i tato varianta arepy nám chutnala a my míříme autobusem pryč, do Ekvádoru.

GPS: 3°26'49.0"N 76°32'26.8"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 3.7.2021
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.10.2021
Přijďte si užít 80 prednášek, workshopy nebo filmy na cestovatelsko-outdoorový festival Obzory, a to už 13. a 14. listopadu 2021 probíhající na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
26.10.2021
K dlouhým sychravým podzimním večerům jednoznačně patří knihy stejně jako  největší knižní veletrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. listopadu 2021 se po pandemické přestávce vrací do bratislavské Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 10. 2021
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X