www.infoglobe.cz » Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva

Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Do Tunjy se dostáváme zvlněnou a barevnou krajinou. Občas vidíme vodopád a jinak pořád stoupáme. A když se najednou ocitáme ve vyšší nadmořské výšce, začne nás trochu pobolívat hlava.

Koloniální budovy, památky a umění odrážejí důležitost tohoto města v historii země. Hlavní náměstí nese samozřejmě název Plaza de Bolívar de Tunja. Toto náměstí se sochou Bolívara patří k největším, jež bylo postaveno v Kolumbii za vlády Španělů. Kolem tohoto veřejného prostoru se nacházejí koloniální budovy jako Catedral Basílica Metropolitana Santiago de Tunja; Casa del Fundador Gonzalo Suárez Rendón a Alcaldía Municipal.

Catedral Basílica Metropolitana

V Catedral Basílica Metropolitana jsou uloženy ostatky zakladatele města – G. S. Rendóna. Tato budova vyniká svými třemi gotickými loděmi a čtyřmi kaplemi. Uvnitř se nachází obrazy Gregoria Vasqueze de Arce y Ceballos. Panské sídlo Casa del Fundador Gonzalo Suárez Rendón bylo postaveno v první polovině 16. století a svým kamenným průčelím a mramorovým dekorem patřilo k nejluxusnějším budovám. Tento dům máme v plánu navštívit. Odemyká nám ho policista a poté nás celým muzeem provádí a dělá k tomu i přednášku. Stropy v muzeu jsou bohatě pomalované a jsou na nich znázorněni lidé, zvířata a mytologické výjevy.

strop v Muzeu Gonzala Suáreze Rendóna

Tunja se přímo nabízí jako město církevní turistiky. Kostely a chrámy se honosí svojí krásnou architekturou, kterou získaly od Španělů. A některé kostely mají dokonce výzdobu v mudejarském stylu, který užívá gotického pojetí skloubeného s maurskou stavební technikou a bohatou dekorací. Tento styl se rozvinul ve Španělsku mezi 12. a 16. stoletím a patrný je hlavně na kazetových obkladech krypt. Příkladem je velkolepý chrám Santo Domingo, který byl na tomto místě postaven kolem roku 1658. Kaple chrámu s názvem Capilla del Rosario je považována za „Sixtinskou kapli barokního umění Latinské Ameriky“.

Plaza de Bolívar de Tunja

Další den máme v plánu navštívit asi hodinu vzdálenou vesnici s názvem Villa de Leyva. Ta byla založena v roce 1572 a v roce 1954 byla prohlášena za národní památku. Návštěvníci zde najdou historii, kulturu, přírodu i archeologické památky. Villa de Leyva oslní turisty na každém rohu. Jsou zde krásně zachovalé koloniální budovy s bílými stěnami a barevnými okny a zárubněmi. V podstatě tu není žádná moderní architektura. Oproti městu Tunja nebo Bogota je tu příjemnější a teplejší klima, takže sem o víkendu míří obyvatelé Bogoty.

náměstí Villa de Leyva

Na hlavním kamenném náměstí se nachází kostel Nuestra Señora del Rosario, který byl postaven v první polovině 17. století a vprostřed náměstí je vodní fontána. Při procházce po kamenných ulicích narážíme na další kostely a kláštery. Kostel Iglesia de Nuestra Señora del Carmen z r. 1850 je původně spojením dvou kaplí. Menší a jednodušší kaple je věnována Virgen del Carmen, větší kaple se populárně nazývá „Iglesia de Mamá Linda“.

kostel Nuestra Señora del Rosario   ulička ve Villa de Leyva

Casa del Primer Congreso de Las Provincias Unidas je místem, kde byly utvářeny první zákony Kolumbie po vyhlášení nezávislosti. V Muzeu Antonia Nariña se můžeteIglesia de Nuestra Señora del Carmen dozvědět více o životě člověka, který přispěl k nezávislosti země přeložením Všeobecné deklarace lidských práv z francouzštiny do španělštiny, kterou následně vytisknul a distribuoval.

Tři bloky od hlavního náměstí se koná každou sobotu trh. Proti tichým a klidným uličkám ve městě je tady najednou rušno. Prodává se tady oblečení, řemeslné výrobky, ale také jídlo. Kupujeme si opečené brambory a místní klobásky. Najezení se pak vydáváme zpátky do Tunjy. Ještě nás potrápí asi pět bankomatů, když se nám nepodaří z nich vybrat, a loučíme se s těmito koloniálními městy.

GPS: (Villa de Leyva) 5°37'59.0"N 73°31'24.5"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 3.7.2021
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.10.2021
Přijďte si užít 80 prednášek, workshopy nebo filmy na cestovatelsko-outdoorový festival Obzory, a to už 13. a 14. listopadu 2021 probíhající na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
26.10.2021
K dlouhým sychravým podzimním večerům jednoznačně patří knihy stejně jako  největší knižní veletrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. listopadu 2021 se po pandemické přestávce vrací do bratislavské Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 10. 2021
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X