www.infoglobe.cz » Kolumbie – Medellín

Kolumbie – Medellín

Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Do roku 1993 to tady řídil drogový baron Pablo Escobar, pak byl zastřelen. A protože to není tak dávno, místní by mohli vyprávět, jak se báli vyjít po 22. hodině večer do ulic, protože by byli zastřeleni, a jiné další hrůzy. Přesto byste mezi obyvateli našli mnoho jeho příznivců, protože k chudým byl Escobar velmi štědrý a byl pro ně takovým „Robinem Hoodem“. V dnešní době je zde však turismus již v plném proudu. Místní obyvatelé jsou velmi příjemní, město se rozprostírá v údolí, kde ho ze stran obklopuje zelený horský terén. Po celý rok je zde příjemné jarní klima.

ulice cestou od Casa Museo Pedro Nel Goméz   pozůstatek železnice

My se dostáváme do Medellínu letadlem z Panamy. Čeká na nás studentka Adriana, která nás u sebe ubytuje a dělá nám průvodce po městě. Na projití Medellínu a vstřebání místní atmosféry si necháváme tři dny. Je to pro nás oproti Střední Americe najednou změna. Je tady o poznání levněji a líbí se nám cihlové stavby jak v podobě kostelů, tak i bytových domů. Například krásná cihlová budova Edificio Carré v Parque de Las Luces (La Plaza de Cisneros), což je unikátní náměstí s celkem 300 světelnými sloupy.

budova Edificio Carré v Parque de Las Luces

V Centro Administrativo La Alpujarra se nachází hlavní vládní a soudní budovy. Prohlédneme si tu hlavní sousoší Monumento a Guillermo Gaviria y Gilberto Echeverri a pozůstatek železnice – Edificio Estación Ferrocarril de Antioquía. Procházíme Plaza de San Antonio, kde se nachází kromě několika soch od Botera i kostel Iglesia de San Antonio. Další díla od Fernanda Botera se nacházejí na Plaza Botero, celkem 23 velkých bronzových skulptur. Je to oblíbené turistické místo a spousta lidí se zde fotí se sochami v úsměvných polohách.

Monumento a Guillermo Gaviria y Gilberto Echeverri   Iglesia de San Antonio

Do Parque de Bolívar si jdeme prohlédnout novorománskou stavbu Catedral Metropolitana. Říká se, že tento kostel je největším kostelem postaveným z pálených cihel. Celkem jich bylo použito asi 1,12 mil.! Ne ke všem katedrálám se ovšem dostaneme. Když se chceme jít podívat k Iglesia del Sagrado Corazón, Adriana nás varuje, že tam chodit nemáme, protože tam v té čtvrti je to nebezpečné. V ulicích je vidět, že má Kolumbie stále problém s drogami a chudobou. Téměř v každé ulici leží nějaký bezdomovec nebo spící člověk. Pokud si chce člověk bezpečně prohlédnout chudší části města, je dobré využít místního metra, které je jediné v Kolumbii. Toho využíváme i my a kupujeme si jízdenku. A protože jezdí nad zemí, člověk si při jízdě prohlédne i město. V rámci metra lze pak využít i kabinovou lanovku, která nás vyveze do chudších oblastí Medellínu. Při stoupání do horského svahu se pod námi otevírá celé údolí. Aniž bychom vystoupili, rovnou se necháme svézt zase dolů (to vše v rámci jediného lístku).

Catedral Metropolitana

Za další kulturou se vydáváme do muzea umělce Pedra Nel Goméze. Casa Museo Pedro Nel Goméz se nachází v domě, kde umělec žil a pracoval. Toto muzeum čítá na 1 500 jeho děl a projít si jej můžeme zdarma. Zpátky od muzea se vydáváme pěšky, abychom si město pořádně prošli, protože občas narazíme na stavbu, která nám prostě učaruje. Vydáváme se také na rozlehlý hřbitov Cementerio de San Pedro, který je sám o sobě kulturní památkou a je škoda jeho návštěvu vynechat. Byl založen v roce 1842 a je zde i mauzoleum slavných lidí Kolumbie, například Carlose Coroliana Amadora, miliardáře, který do Kolumbie v roce 1899 přivezl první auto.

Cementerio de San Pedro

Když už jsme z ulic a hluku unavení, jdeme si odpočinout do Jardín BotánicoPalacio de la Cultura Rafael Uribebotanické zahrady, kde je vstupné zdarma. Je to příjemný a klidný park, kam lidé chodí třeba na piknik. Na 14 hektarech si prohlížíme údajně až 600 druhů stromů a rostlin. Nakonec nás ale nejvíc baví sezení u jezírka, kde pozorujeme kachny, želvy a lovící kajmany. Do toho všude pobíhají velcí leguáni, ze kterých máme zpočátku respekt, ale pak zjistíme, že se nechají klidně nakrmit a někteří dokonce i pohladit. A ti nejodvážnější leguáni skáčou ze stromu do jezírka! Cestou z botanické zahrady se zastavujeme ještě u nádherné stavby Palacio de la Cultura Rafael Uribe. Tento kulturní palác v gotickém stylu byl postaven v roce 1925 a je národní kulturní památkou.

leguán v Jardín Botánico

Po třech dnech v Medellínu je třeba popojet dál. Naším cílem je Santa Fe. Toto malé město se dá navštívit přímo z Medellínu třeba jen na jeden den, my si na něj však uděláme času víc.

GPS: 6°15'42.4"N 75°34'32.4"W

 

Text a foto: Tomáš Novák Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 3.7.2021
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.10.2021
Nejlepší světové zimní filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od října do prosince ve většině českých a slovenských regionů. Tento rok vás čeká dohromady 6 skvělých filmových zážitků, které se dostaly na výsluní a ocení je nejen vyznavači extrémních zážitků.
13.10.2021
Tento rok si připomínáme celých 150 let od narození nejslavnějšího moderního českého malíře 20. století Františka Kupku, kterého díla vystavují přední světové galerie, a když se náhodou některý z Kupkových obrazů dostane do prodeje, jeho ceny atakují rekordy. Vydejte se po stopách grafika, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství.
12.10.2021
První a jediný mapomat na Slovensku sloužil turistům ve Vysokých Tatrách už pár let, ale jen nedávno se přestěhoval na střední Slovensko, přesněji do obce Kynceľová, ve ktoré vydavatelé legendárních turistických map VKÚ sídlí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 10. 2021
svátek:Hedvika
dnes:
neděle 17.10.
11 °C
zítra:
pondělí 18.10.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X