www.infoglobe.cz » Kolumbie: Salento

Kolumbie: Salento

Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Vyjíždíme z Bogoty a naším cílem je Salento. Za jeden den se tam stopem ovšem nedostaneme, a tak dnes naše cesta končí v malém městě Cajamarca. Příjemné a klidné městečko sevřené horami a s pěkným kostelem na náměstí. A žádný turista. Jen pár skejťáků. Takové klasické maloměsto v Kolumbii.

pohled na Salento

Salento je naproti tomu plné turistů. Jak zahraničních, tak Kolumbijců, a to hlavně o víkendu. Proto je možná lepší navštívit jej přes týden. I tak je zde turistů hodně. Město je plné hotelů, restaurací a barů. Bylo založeno v roce 1842 a leží ve výšce 1895 m n. m. Hlavní náměstí Plaza Bolívar s kostelem Nuestra Señora del Carmen je příjemným místem pro posezení. Večer se zde dokonce promítá film pod širým nebem.

kostel Nuestra Señora del Carmen

Hlavním místem pro nákup suvenýrů je ulice Calle Real, kde vidíme ručně vyráběné šperky, náramky, tkaniny, ozdoby z bambusu a jiné řemeslné výrobky. Na konci ulice přicházíme ke křížové cestě, schodišti s 238 schody vedoucími k vyhlídce Cerro Mirador Salento. Odsud je nádherný výhled na krajinu El Valle del Cocora. Díky úrodné půdě v údolí El Valle del Cocora se zde daří kávovníku a také zde roste národní strom Kolumbie - Palma de Cera, „palma vosková“ (Ceroxylon quindiuense, voskoň nebo taky voskoveň). Tato palma dosahuje výšky v průměru 40 metrů, může ale doshovat až do výše 60 metrů a roste pouze v nadmořských výškách od 1 800 do 3 100 m. Palma je navíc životně důležitá pro papouška žlutouchého, který hnízdí v jejích dutinách a živí se jejími plody.

kostel na náměstí v Cajamarce

Calle Real a křížová cesta   Salento

Procházku po údolí Valle de Cocora máme v plánu spojit s návštěvou rezervace kolibříků – Reserva Natural Acaime. Ráno proto vstáváme brzo a už před půl osmou čekáme na hlavním náměstí na džíp. Mají to tady docela dobře zorganizované. Zaplatíme za cestu džípem, počkáme, než se naplní a vyjíždíme. Džíp nás vyhodí na parkovišti a odsud se vydáváme pěšky. Je zde opravdu krásná příroda. Cesta je značená, ale pokud si nejste jistí, je dobré mít v mobilu mapu s GPS. Cesta vede chvíli i podél řeky Quindío a musí se občas překračovat po dřevěných mostcích, což je docela sranda. Reserva Natural Acaime je vzdálená asi 5,5 km a platí se zde vstupné. Kolibříky tu opravdu uvidíte, jsou tu totiž pro ně zvláštní pítka s nektarem, a tak sem létají se napít. Nejspíš už jsou zvyklí na lidi, proto si je můžete i vyfotit. Je sice pěkné vidět kolibříka zblízka, i tak jsme z toho byli tak trochu zklamaní, že to je jako všechno. Náladu nám ale spravil nosál červený, který se na nás přišel podívat a slídit něco k jídlu. Kromě kolibříků tady můžete vidět i spoustu jiných ptáků, je třeba jít jen lesem potichu a rozhlížet se po stromech.

Valle de Cocora

okolí Salenta   voskové palmy

Cestou zpátky se vydáváme přes kopec La Montaña a El Sodo, odkud je krásný výhled na okolní hory. Celý okruh měří asi 12 km a převýšení je do 600 metrů, takže se nejedná o žádnou náročnou turistiku. Když dojdeme zpátky na parkoviště, nechce se nám čekat na džíp. Když vidíme, jak si postarší pár skládá věci do auta, zeptáme se, zda nejedou přes Salento. Jedou a sami nám nabídnou, že nás svezou. A tak se dozvídáme, že palmy jsou zde chráněné a je zakázáno je kácet, protože rostou velmi pomalu a jsou prakticky nenahraditelné. Jejich stáří může být až 200 let.

kolibřík v Reserva Natural Acaime

Více než rezervace kolibříků nás nadchla okolní krajina. Ty hory a palmy, když to člověk vidí, vlastně to nejde vůbec dohromady. Ale ono to tak prostě je! A tuto kombinaci můžeme vidět jen tady, v údolí Valle del Cocora v Kolumbii.

GPS: 4°38'15.3"N 75°29'21.1"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 3.7.2021
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.10.2021
Přijďte si užít 80 prednášek, workshopy nebo filmy na cestovatelsko-outdoorový festival Obzory, a to už 13. a 14. listopadu 2021 probíhající na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
26.10.2021
K dlouhým sychravým podzimním večerům jednoznačně patří knihy stejně jako  největší knižní veletrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. listopadu 2021 se po pandemické přestávce vrací do bratislavské Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 byl Evropskou unií vyjmenovaný za Evropský rok železnic. Při této příležitosti se konaly (jú) víceré přeshraniční akce, workshopy i výstavy. Součástí roku železnic je i možnost získat bezplatnou železniční permanentku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 10. 2021
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X