www.infoglobe.cz » Kolumbie: Salento

Kolumbie: Salento

Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Vyjíždíme z Bogoty a naším cílem je Salento. Za jeden den se tam stopem ovšem nedostaneme, a tak dnes naše cesta končí v malém městě Cajamarca. Příjemné a klidné městečko sevřené horami a s pěkným kostelem na náměstí. A žádný turista. Jen pár skejťáků. Takové klasické maloměsto v Kolumbii.

pohled na Salento

Salento je naproti tomu plné turistů. Jak zahraničních, tak Kolumbijců, a to hlavně o víkendu. Proto je možná lepší navštívit jej přes týden. I tak je zde turistů hodně. Město je plné hotelů, restaurací a barů. Bylo založeno v roce 1842 a leží ve výšce 1895 m n. m. Hlavní náměstí Plaza Bolívar s kostelem Nuestra Señora del Carmen je příjemným místem pro posezení. Večer se zde dokonce promítá film pod širým nebem.

kostel Nuestra Señora del Carmen

Hlavním místem pro nákup suvenýrů je ulice Calle Real, kde vidíme ručně vyráběné šperky, náramky, tkaniny, ozdoby z bambusu a jiné řemeslné výrobky. Na konci ulice přicházíme ke křížové cestě, schodišti s 238 schody vedoucími k vyhlídce Cerro Mirador Salento. Odsud je nádherný výhled na krajinu El Valle del Cocora. Díky úrodné půdě v údolí El Valle del Cocora se zde daří kávovníku a také zde roste národní strom Kolumbie - Palma de Cera, „palma vosková“ (Ceroxylon quindiuense, voskoň nebo taky voskoveň). Tato palma dosahuje výšky v průměru 40 metrů, může ale doshovat až do výše 60 metrů a roste pouze v nadmořských výškách od 1 800 do 3 100 m. Palma je navíc životně důležitá pro papouška žlutouchého, který hnízdí v jejích dutinách a živí se jejími plody.

kostel na náměstí v Cajamarce

Calle Real a křížová cesta   Salento

Procházku po údolí Valle de Cocora máme v plánu spojit s návštěvou rezervace kolibříků – Reserva Natural Acaime. Ráno proto vstáváme brzo a už před půl osmou čekáme na hlavním náměstí na džíp. Mají to tady docela dobře zorganizované. Zaplatíme za cestu džípem, počkáme, než se naplní a vyjíždíme. Džíp nás vyhodí na parkovišti a odsud se vydáváme pěšky. Je zde opravdu krásná příroda. Cesta je značená, ale pokud si nejste jistí, je dobré mít v mobilu mapu s GPS. Cesta vede chvíli i podél řeky Quindío a musí se občas překračovat po dřevěných mostcích, což je docela sranda. Reserva Natural Acaime je vzdálená asi 5,5 km a platí se zde vstupné. Kolibříky tu opravdu uvidíte, jsou tu totiž pro ně zvláštní pítka s nektarem, a tak sem létají se napít. Nejspíš už jsou zvyklí na lidi, proto si je můžete i vyfotit. Je sice pěkné vidět kolibříka zblízka, i tak jsme z toho byli tak trochu zklamaní, že to je jako všechno. Náladu nám ale spravil nosál červený, který se na nás přišel podívat a slídit něco k jídlu. Kromě kolibříků tady můžete vidět i spoustu jiných ptáků, je třeba jít jen lesem potichu a rozhlížet se po stromech.

Valle de Cocora

okolí Salenta   voskové palmy

Cestou zpátky se vydáváme přes kopec La Montaña a El Sodo, odkud je krásný výhled na okolní hory. Celý okruh měří asi 12 km a převýšení je do 600 metrů, takže se nejedná o žádnou náročnou turistiku. Když dojdeme zpátky na parkoviště, nechce se nám čekat na džíp. Když vidíme, jak si postarší pár skládá věci do auta, zeptáme se, zda nejedou přes Salento. Jedou a sami nám nabídnou, že nás svezou. A tak se dozvídáme, že palmy jsou zde chráněné a je zakázáno je kácet, protože rostou velmi pomalu a jsou prakticky nenahraditelné. Jejich stáří může být až 200 let.

kolibřík v Reserva Natural Acaime

Více než rezervace kolibříků nás nadchla okolní krajina. Ty hory a palmy, když to člověk vidí, vlastně to nejde vůbec dohromady. Ale ono to tak prostě je! A tuto kombinaci můžeme vidět jen tady, v údolí Valle del Cocora v Kolumbii.

GPS: 4°38'15.3"N 75°29'21.1"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Panama, Ciudad de Panamá – město i Panamský průplav
Publikováno: 6.7.2019
Panama je poměrně nevýrazná země, která leží ve stínu turisticky stále proslulejší Kostariky, na její druhé straně najdete nechvalně známou Kolumbii. Nicméně i tak je velké množství letů do Střední Ameriky vedeno právě přes mezinárodní letiště Tocumen, které je vzdáleno 24 kilometrů od hlavního panamského města. A protože mezi středoamerickými státy existuje dobré pozemní i letecké spojení, nabízí se navštívit jich více v rámci jedné cesty. Všude (ač s horším kurzem) akceptují klasické americké dolary, tudíž není potřeba řešit výměnu peněz a panamská balboa má navíc prakticky stejný kurz.

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C