www.infoglobe.cz » Norsko: Země fjordů II – VIDEO

Norsko: Země fjordů II – VIDEO

Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.

Pokud se nahoru nechystáte, i tak zde určitě zastavte a navštivte starou vesničku Skredhaugen – z hlavní silnice u centrálního parkoviště vás k ní navede cedule (vpravo 3 km). Skredhaugen je klidné kouzelné místo, kde staré baráčky stojí na kamenných sloupech, okna mají ze slídy a střechy z kamenných desek. Je to moc hezké přírodní muzeum, kde se také konají různé kulturní akce – malé koncerty a divadelní přestavení.

stará vesnička Skredhaugen

Další zastávkou po cestě na sever je Kinsarvik. Ten se rozkládá v ústí zalesněného údolí Husedalen, kde se nacházejí krásné vodopády. Samo údolí je vhodné pro procházky a výlety, ale i odsud je možný nástup na stezku směřující vzhůru na náhorní plošinu Hardangervidda. Nachází se zde mnoho motelů, kempů i zábavní park pro děti. Z Kinsarviku také jezdí trajekt na druhý břeh fjordu, do vesnice Utne.

Lofthus

My se však chceme vyhnout trajektům, a tak pokračujeme na Bergen přes pár kilometrů vzdálený most a skrz dva velké placené tunely, ve kterých jsou dokonce kruhové objezdy. Po 7 km šedivého tunelu pokračujeme malebným údolím zpět k fjordu, který cesta lemuje mírně z ptačí perspektivy. Tunely střídají výhledy na protější porostlé hory. Voda si zde kdekoliv najde cestu dolů, proto jsou hory protkány vodopády. Dále potkáváme údolí pod horou Kvanndal, které je dalším cílem trekařů. V této části fjordu vesnici po několik dalších kilometrů nenajdete, zato výhledy na fjord jsou všudypřítomné. Rychleji než 60 km/h se zde snad ani nedá jet, proto se jedná opravdu o vyhlídkovou jízdu.

malý přístav v Alviku

Další vesnicí je Alvik, plný krásných dřevěných čtvercových domků. U parkoviště mezi silnicí a břehem najdete pěkné odpočívadlo s čistým splachovacím záchodem. O pár km dál je další krásné odpočívadlo s posezením a grilem (možná, že zde můžete ulovenou rybu rovnou opéci) a výhledem na ostrovy. V této části fjordu jsou ve vodě také četné sádky. O pár kilometrů dál vás za Fykse čeká přejetí mostu přes fjord. Zde nás navigace táhla kratší cestou po Porsmyrvegen, po uzounké nefrekventované silničce podél pár baráků k jezeru Skärsvatnet, kterému se přezdívá Zlaté jezero (díky zlatým rybám, kterým je jezero domovem). Pokud plánujete v Norsku kempovat, tak zde určitě doporučuji přespat, je tu zázemí – pevný stůl s lavicemi, gril i se dřevem a suchý záchod, to vše na břehu krásného jezera uprostřed tiché samoty.

Zlatá jezero = Skärsvatnet

My jsme se stanovat nechystali, a tak jsme pokračovali dál podél jezera a za pár minut jsme byli zpět v civilizaci, ve vesnici Øystese, kterou protéká divoká řeka Øysteseelvi. Zanedlouho jsme dorazili do přístavního města Norheimsund, které určitě stojí za procházku, i když tuším, že snad každý zastaví spíše u 6 min západně vzdáleného vodopádu Steinsdalsfossen, který stéká do údolí přímo u silnice. Je zde vybudovaná krátká cesta pod vodopádem na jeho druhý břeh. Vyhlídka je tak dennodenně okupována turisty. Pokud si chcete přivézt nějaké suvenýry, pod vodopády se nacházejí 2 krámky.

vodopád Steinsdalsfossen   dřevené baráky v Lofthusu

Cesta zpět k Bergenu se krátí a vy budete stoupat tunely nahoru do hor, kde vás jistě zaujmou velké kempy pro karavany (každý karavan je zde pod střechou a má přilehlou chatičku). Charakter krajiny se zde na chvíli rapidně změní v holé kopce s málo stromy. Dalším lákadlem pro oči jsou zde shluky baráčků, kde mají všechny porostlé střechy trávou. Po pár minutách cesty se příroda opět zazelená a doprovod vám dělá poměrně divoká řeka a zelené hory plné vodopádů. Záhy se zleva objeví fjord, který střídá zprava jezero. Pak už jste zmateni, co je co, ale to nevadí, protože je stále na co koukat. Do Bergenu vás nakonec dovede dálnice s povolenou rychlostí 80 km/h. Možná i z tohoto důvodu na nás Norsko udělalo dojem klidné země bez shonu, kde se zpomalil čas.

GPS: 60°19'55.4"N 6°39'39.6"E

 

Text, foto a video: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Jak jsem vozil Nory (webinář)
Publikováno: 13.11.2020
Nenechte si ujít on-line dvouhodinovou přednášku cestovatele, profesionálního řidiče i autora knižních bestsellerů Ondřeje Sokola – Jak jsem vozil Nory, a to ve středu 18. listopadu od 19 hodin.

Norsko: Trolí jazyk – vyhlídka budící respekt
Publikováno: 23.2.2022
Trolí jazyk je pojem, který mnoho lidí zná. Tato vyhlídka je celosvětově proslulá, protože se řadí mezi nejkrásnější přírodní vyhlídky na zeměkouli – a tak jsme ji chtěli vidět na vlastní oči. Ačkoliv jsme přiletěli do Bergenu, půjčené auto nám umožnilo být za 3 h na začátku výstupu. Zásadní vesnicí pro výstup na Trolí jazyk je Tyssedal.

Norsko: Země fjordů I – VIDEO
Publikováno: 11.10.2016
Norsko se řadí mezi severské státy a společně se Švédskem leží na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rysy. Hlavním lákadlem jsou překrásné fjordy západního pobřeží, které se zařezávají hluboko do vnitrozemí. Takových fjordů je na území Norska požehnaně. Kde není přítomná mořská hladina, tam zajisté najdete jedno z tisíců jezer či nějakou kopcovitou oblast, náhorní plošinu, hluboké lesy nebo hornatý masiv s ledovcem. Divoká rozmanitost přírody a impozantní výhledy lákají stále více turistů. Za návštěvu stojí nejen příroda, ale i dvě největší města – Oslo a Bergen. Sever země bývá turisty většinou nepovšimnut, pokud tedy toužíte po naprosté samotě, bude skvělou volbou.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko – národní park Jotunheimen
Publikováno: 16.3.2022
Minulý týden jsme opustili klikaté cesty Trollstigenu a vydali se trajektem do neznáma. Proč do neznáma? Asi proto, že dodnes přesně nevíme, kde jsme se vylodili. Důležité ale je, že jsme před sebou měli první opravdu turistický den.

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 2.3.2022
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Park Vigeland v Oslu
Park Vigeland v Oslu je výjimečným výstavním prostorem pod širým nebem, v němž jsou umístěny soch...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem II.
Norské hlavní město a zároveň největší město v zemi se Vám pomalu dostane pod kůži a postará se o...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko: Země fjordů II
Cesta na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je plná zastávek. V dnešním videu nakoukneme do...

Norsko: Země fjordů I
Norsko leží spolu se Švédskem na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rys...

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X