www.infoglobe.cz » USA, Alabama – cestujeme po maloměstech

USA, Alabama – cestujeme po maloměstech

Publikováno: 3.1.2020
Alabamská maloměsta dnes navštívíme naposledy. Abychom vám dali co nejvíce tipů, podíváme se hned do několika najednou.

Ze všeho nejdřív zamíříme do Muscle Shoals. Třináctitisícové město bylo v minulosti součástí lovišť indiánského kmene Čerokíů, a to do začátku 18. století. Čerokíové bojovali proti bojovníkům za americkou nezávislost v naději, že je ze svého teritoria vystrnadí.

Angloameričtí osadníci však chtěli nad tímto regionem získat úplnou kontrolu, protože odtud bylo možné získat přístup k oblastem bohatým na bavlnu na jihu.

Muscle Shoals

Muscle Shoals je však dnes známé zejména milovníkům hudby. Je až k nevíře, kolik známých hudebníků zahájilo svoji kariéru právě tady. A to mluvíme o jménech, jejichž věhlas překročil hranice USA – Aretha Franklin, Mick Jagger nebo Paul Simon. Udělejte si zastávku u FAME Studios nebo Muscle Shoals Sound Studios. Návštěvu si určitě prodlužte i tím, že zajdete do Alabamské hudební síně slávy. Uvidíte třeba zlaté desky uznávaných hudebníků.

Z Muscle Shoals se přesuneme do ještě menšího města, do Monroeville. Jestliže jste četli knížku Jak zabít ptáčka (To Kill A Mockingbird) od Harpera Leeho, pak by Monroeville mělo zůstat ve vašem hledáčku o to víc. Právě toto město bylo inspirací světoznámému autorovi, který se tu i narodil.

Old Courthouse Museum v Monroeville

Když už tudy budete projíždět, zastavte se u budovy soudu, jehož síň se díky románu proslavila. V muzeu Old Courthouse Museum si pak život a dílo spisovatele přiblížíte o něco více, protože jsou tu vystaveny různé předměty související s jeho jak pracovním, tak s osobním životem.

Ale jedeme dál. V údolí řeky Tennessee naleznete město Decatur, jemuž se často přezdívá „říční město“, a to protože je situováno blízko vody, tím nabízí mnoho aktivit spojených s pobytem u vody. Třeba takový Point Mallard Park, kde si v létě můžete užít různé vodní hrátky a v zimě třeba zabruslit na místním kluzišti.

Decatur

Hned u vodního parku je rezervace Wheeler National Wildlife Refuge, která je útočištěm pro mnohé živočišné druhy. Kromě toho ve městě samotném nevynechejte ani přírodovědecké muzeum Cook’s Natural Science Museum, jehož interaktivní exponáty vás vtáhnou do problematiky. Centrum Decaturu si stojí za to projít, protože uvidíte historické budovy z 19. a počátku 20. století.

Decatur   Decatur

Poslední zastávkou na alabamském venkově je město Cullman, které je zajímavým kulturním mixem osadníků s německými kořeny a původních obyvatel. Abyste se v tom celém vyznali, zajděte do Cullmann County Museum, které slouží jako replika domu zakladatele města – plukovníka Johanna Cullmana. Uvidíte tam různé historické předměty, které souvisejí se založením Cullmanu v roce 1873, kdy se zde usadily tisíce německých osadníků. Německý vliv je patrný i na místopisných názvech. Například jedna z hlavních čtvrtí čtrnáctitisícového města se jmenuje Die Deutsche Kolonie Von Nord Alabama.

Cullman

GPS: Monroeville 31°31'40.4"N 87°19'27.1"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Carrol M. Highsmith, MPPearsallArt, Chris Pruitt, Chris Pruitt (2), Dave waren80, Carol M. HighsmithDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I
Publikováno: 29.11.2019
Sweet home Alabama, Where the skies are so blue, Sweet home Alabama, Lord, I'm coming home to you. Kdo by neznal refrén jedné z nejslavnějších písniček všech dob. My dnes spolu s vámi do tohoto amerického státu vyrazíme, abychom poznali, co vše se za sladkým domovem v Alabamě skrývá.

USA, Louisiana: Baton Rouge – dědictví Hueyho Longa
Publikováno: 28.2.2020
Baton Rouge je hlavním městem jižanského státu Louisiana. Město samotné leží na slavné řece Mississippi a kotví v něm americká bitevní loď USS Kidd, která tvoří stejnojmenný válečný památník.

USA, Georgia: Atlanta – centrum boje za lidská práva
Publikováno: 6.3.2020
Atlanta je z různých pohledů středem amerického Jihu. Původně bylo město vojenskou základnou, později se stalo důležitou železniční křižovatkou a díky obchodu zažilo velký boom. Během americké občanské války se jednalo o důležitou jižanskou základnu, jež však byla po obsazení unionistickým generálem Shermanem téměř srovnána se zemí. Právě zkáza Atlanty zapříčiněná vojsky Unie se stala inspirací pro Margaret Mitchellovou, zasadila sem svůj epos Jih proti Severu (Gone with the Wind), který jí později vyhrál Pulitzerovu cenu.

USA, Georgia: Atlanta – za historií města
Publikováno: 13.3.2020
Dnešní pokračování výletu po nejzajímavějších místech v Atlantě zahájíme návštěvou významné kulturní památky – divadla Fox Theatre, které bylo postaveno během 20. let 20. století jako Yaraab Temple Shrine Mosque v duchu přehnaně opulentního arabského stylu. Když byla budova otevřena veřejnosti, noviny o ní psaly jako o „malebné stavbě až znepokojivé grandióznosti za hranicemi představivosti“.

USA, Alabama: Guntersville – život na venkově
Publikováno: 20.12.2019
Dnes vás provedeme alabamským venkovem, typickým jižanským venkovem, kde uslyšíte pravou americkou country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické památky. I když velká města jako Birmingham a Montgomery jsou bezesporu velmi zajímavá a turisticky oblíbená, pouze na maloměstě se setkáte s autentickou Alabamou.

USA, Alabama: Fairhope – skvělé místo na důchod
Publikováno: 27.12.2019
Minulý týden jsme spolu prošli malé městečko Guntersville a naším tipem pro dnešní prosincový den je Fairhope.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II
Publikováno: 6.12.2019
Nějakou dobu teď budeme trávit v americkém státě Alabama. Samotný název Alabama nepochází z angličtiny, ale jedná se o původní slovo indiánů, které znamená kmenové město.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama III
Publikováno: 13.12.2019
Dnes zůstaneme v Montgomery, kde jsme se v minulém díle podívali především na památky spjaté s bojem za lidská práva.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 10. 2020
svátek:Šarlota, Zoe
dnes:
úterý 27.10.
7 °C
zítra:
středa 28.10.
9 °C