www.infoglobe.cz » SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada

SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada

Publikováno: 4.8.2011
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.

Kde ji najdete

Pohled na Starou radnici z Hlavního náměstí v BratislavěTuto nádhernou památku můžete obdivovat v historickém jádru hlavního města Slovenska. Patří mezi nejstarší budovy v Bratislavě a nachází se mezi Hlavním a Primaciálním náměstím. Tvoří ji více budov, postavených v různých uměleckých slozích. Její součástí je rovněž krásná věž s velkými hodinami. Mnozí Bratislavané si při různých akcích, jako jsou například Vánoční trhy, oslavy příchodu Nového roku nebo různé koncerty, které se často konají na Hlavním náměstí, dávají rande právě na rohu pod věží Staré radnice.

Něco z historie

Areál Staré radnice začal vyrůstat už ve středověku, někdy ve 13. století. Nejstarší objekt nahradil ve druhé polovině 14. století tzv. nový dům s věží. Postupně se měnila nejen tvář radnice, ale také se k ní připojovaly další budovy. V současnosti ji tvoří „Jakubov dom“, „Pawerov dom“, „Ungerov dom“ a Aponiho palác. Radní páni využívali prostory Staré radnice až do pozdního 19. století. V novodobých dějinách města se její prostory staly sídlem Muzea města Bratislavy.

Stará radnice v novém šatu

Výhled z věže Staré radniceV letech 2005 až 2011 proběhla generální obnova celého areálu Staré radnice. Během ní se obnovila nejen gotická kaple se středověkou výzdobou a kamenné podlahy, různé nástěnné malby nebo starobylý nábytek v reprezentačních síních, ale také interiér tereziánského archivu nebo barokové schodiště. Mnohé artefakty mohou návštěvníci poprvé obdivovat až teď, po celkové obnově Staré radnice. Výzkum, probíhající současně s opravou, přinesl mnohé nové objevy a poznatky v suterénu a v místnostech na přízemí. Na zpřístupnění suterénu si však budeme muset ještě počkat. Předpokládá se, že by měl být veřejnosti otevřen někdy letos v září. Mezi návštěvníky se stal velice oblíben, hned po znovuotevření Staré radnice, i výstup na věž, odkud se naskytuje nádherný kruhový výhled na staré město a jeho okolí.

 

 

Hlavní náměstí – pohled z věže Staré radnicePohled na Michalskou věž a Slavín z věže Staré radniceVýhled na Bratislavský hrad z věže Staré radnice

 

Muzeum dějin města

Dnes obnovené prostory Staré radnice nabízejí až o dvě třetiny více zpřístupněné plochy v porovnání se stavem před rekonstrukcí. Nachází se tam Muzeum města Bratislavy, založené ještě v roce 1868. Jeho stálá expozice „Muzeum dějin města“ zachytává historii města od pravěku až do konce 30. let 20. století. Zajímavý je rovněž filmový dokument „Ľudia a mesto“, který představuje Bratislavu jako hlavní město Slovenska. Výstava nabízí možnost vytvořit si obraz o životě obyvatel města, jak se měnil vlivem politických, ekonomických, ale i kulturních událostí. Samotná prohlídka začíná v přízemí. Nachází se tam sbírka sakrálních předmětů, z nichž mnohé se veřejnosti představují poprvé. Také zde můžete obdivovat malbu na stěnách ze 17. století nebo architektonické prvky, které se podařilo odkrýt během celkové obnovy radnice. V prvním poschodí narazíte na klenotnici nebo pracovnu Ovídia Fausta. Z tohoto podlaží se dá po schodišti vystoupat až na věž. Netrpíte-li závratěmi, rozhodně byste měli vyjít až na její ochoz, odkud budete mít výhled na historické jádro města jako na dlani. Po návštěvě věže se po šipkách, určujících směr prohlídky, posunete dále do nejstarší části Staré radnice. Tyto prostory nabízejí skutečně komplexní pohled na život ve městě v minulosti. Hlavní témata této části výstavy jsou korunovace, správa města, řemesla a cechy, obchod a průmysl, a také školství a kultura. Nahlédnete tam také do privátního a společenského života Bratislavanů. Poslední část výstavy v suterénu se obsahově věnuje nejstarším dějinám města.

Muzeum dějin města ve Staré radniciZnak Bratislavského samosprávného kraje, Bratislavy a Slovenské republiky ve Staré radniciMuzeum dějin města ve Staré radniciPohled na Hlavní náměstí z okna Staré radnice

Kdy se tam vydat

Klidně můžete přijít kterýkoliv den v týdnu, kromě pondělí. Návštěvní hodiny jsou v pracovní dny od 10. do 17. hodin a o víkendech od 11. do 18. hodin. Bude-li venku pršet, nevadí, vnitřní prostory vás uchvátí natolik, že zapomenete na sychravé počasí venku. Naopak, bude-li venku krásně svítit slunce, rozhodně vás nadchne nádherný výhled z věže radnice. Rodinám s dětmi bych určitě doporučila navštívit radnici v úterý nebo ve čtvrtek, kdy je na prvním poschodí otevřen Dětský ateliér.

Text a foto: O.Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava: Horský park - přírodní oáza klidu uprostřed města  
Publikováno: 8.1.2015
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!

SR: Bratislavský hrad – majestátní legenda nad Dunajem – VIDEO
Publikováno: 19.1.2016
Čtyřvěžový hrad nad Bratislavou rozhodně nelze přehlédnout. A také by byla škoda se na něj nevypravit – už jen kvůli krásnému výhledu na město. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2010 dnes dělá čest svému městu a nabízí v interiérech hodnotné historické expozice. Pojďme se nyní společně na pahorek s hradem podívat a přiblížit si jeho zajímavou historii.

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.

SR, Bratislava – Kamzík, symbol města
Publikováno: 3.3.2016
Když se před Slováky řekne slovo kamzík, hned si představí dvě věci. První je zvíře žijící vysoko v horách a tou druhou je televizní vysílač, který se léta hrdě tyčí nad hlavním městem Slovenska. A právě tento symbol Bratislavy jsme se rozhodli navštívit.

SR: Bratislava – Impozantní výstava Dinosaurium
Publikováno: 13.9.2014
V těchto dnech přivítala jedinečná výstava Dinosaurium své první návštěvníky a naše redakce byla samozřejmě při tom. Výstava představuje jednu z největších světových sbírek autentických koster dinosaurů.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhlídka na jeho vrcholu
Publikováno: 25.7.2013
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.

SR, Bratislava – Hluboká cesta: Lurdská jeskyně
Publikováno: 11.12.2014
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.

SR, Bratislava: Slavín - památník a vyhlídka v jednom
Publikováno: 22.1.2015
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.

Bratislava: památníky komunismu dnes
Publikováno: 13.1.2011
Bratislava se nám mění před očima. Je rozkošné nechat se unášet středověkou historií Starého města. Co se však děje za jeho hradbami? A co se dálo za posledních 70 let? Dnešní Bratislavu vyformovalo především období socialismu. V podmínkách trhu se metropole mění znovu. Kdo chce poznat autentickou tvář města, musí po procházce uličkami historického centra vyjít i za jeho hradby.

SR: Hrady Malých Karpat
Publikováno: 27.1.2011
Malá, ale malebná slovenská krajina se vyznačuje mimo jiné výjimečně vysokým počtem hradů. Podle některých statistik je jejich hustota právě zde nejvyšší v Evropě! Pokud všechny spočítáme, včetně těch zaniklých, po nichž je už těžké alespoň kámen objevit, vyjde nám číslo vyšší než dvě stě.

Bratislava: Od vynálezu kola po současnost
Publikováno: 12.5.2011
Muzeum dopravy v Bratislavě patří mezi poměrně mladé historické expozice, neboť vzniklo až na konci milénia. Zájemcům o technické památky nabízí názorný přehled o vývoji dopravy od vynálezu kola přes první samohybné stroje až po současnost.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava: Nevšední terenní vycházka
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...

SR: Bratislava-Stará radnice a výhled z její věže
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...


Souvisejicí videa

SR, Bratislavský hrad –  majestátní legenda nad Dunajem
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...

SR, Bratislava – malé velké město
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...

Bratislava: soulad historie s modernou
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
11 °C
zítra:
pondělí 5.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X