www.infoglobe.cz » SR: Bzovík – klášterní pevnost

SR: Bzovík – klášterní pevnost

Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

Ruiny pevnosti Bzovík se nacházejí na jihu středního Slovenska v Banskobystrickém kraji, jen asi 8 kilometrů od města Krupina. Leží jižně od zastavěného území stejnojmenné obce Bzovík na nízké vyvýšenině v Krupinské planině.Pevnost Bzovík

Trochu z historie

Už v první třetině 12. století postavil Lampert z rodu Hont-Pázmányů spolu se svou ženou a synem klášter na počest prvního uherského krále Štefana. Románský dvouvěžový kostel spolu s klášterem v průběhu 15. století často čelil útokům, přitom několikrát vyhořel. Vždy ho však následně opravili. V tomto období prošel areál také gotickou přestavbou. Pevnost BzovíkPo porážce uherských vojsk v bitvě u Moháče se klášter znovu dostal do centra pozornosti. V roce 1530 feudální oligarcha Zikmund Balassa obsadil bzovícký klášter a z obavy před nebezpečím tureckého vpádu ho začal důkladně přestavovat na nedobytnou pevnost. Starou románskou jižní věž proměnil na pozorovatelnu, celý klášter dal obehnat vysokou zdí se čtyřmi nárožními baštami a kolem pevnosti vznikl také vodní příkop. Poté, co klášter dobyla a zpustošila Tökölyho povstalecká vojska, pevnost se koncem 17. století stala znovu majetkem církve a došlo k její barokní přestavbě. Další období už spělo jen k nenávratnému zániku kdysi významné pevnosti. Od první třetiny 20. století se pevnost přestala využívat úplně a začala chátrat. Během druhé světové války utrpěl Bzovícký klášter velkou újmu, vnitřní budovy se změnily na rumiště a severní věž byla zbořena. Od roku 1964 je zapsán mezi kulturní památky.

Co vypráví pověst

Jako snad každý hrad nebo pevnost i Bzovík má svá tajemství a záhady. Asi nejznámější pověst, spojená s touto pevností, je tak trochu strašidelná. Podle ní se noc co noc po jejích zdech prochází velice utrápený a zoufalý přízrak dcery urozeného pána Balaše. Mnichové, které její otec vyhnal z kláštera ji unesli, zuřivě se na ní pomstili a v utrpení ji nevinnou připravili o život. Chuděrka však ani po smrti nenašla klid a tak každou noc bloudí po zdech a srdceryvně sténá a naříká.

Pevnost Bzovík

Současný stav pevnosti

Pevnost BzovíkZ areálu bývalé protiturecké pevnosti se do dnešních dní zachovaly už jen ruiny, které však i dnes dávají jasný obraz o rozsahu a uspořádání původních budov. Z kdysi skutečně překrásných budov kláštera, se žel, dodnes zachovala už jen gotická sakristie, přestavěná na kapli. Ostatní budovy se nezachovaly a také jejich základy už značně zarostly vegetací. Pevnost BzovíkPřestože ruiny pevnosti při zběžném pohledu zvenku působí velice impozantně a zachovale, po vstupu do areálu už na návštěvníka působí o něco horším dojmem. Částečná rekonstrukce tam sice proběhla, avšak ne příliš citlivě, jak by si historická památka daných rozměrů zasloužila. Výrazný zásah nepříliš vhodně zvoleného postupu při obnově pevnosti je vidět například ve snaze o přizpůsobení pevnosti moderní době zavedením elektroinstalace nebo při osazení kovových zárubní v baštách, a také při necitlivém použití betonu během částečné rekonstrukce. Pevnost BzovíkV jedné z bašt jsou dokonce vybudovány točité betonové schody, na první pohled sice zajímavé, avšak kazí celkový historický dojem z památky. Na čtyřech nárožních baštách jsou jasně vidět otvory pro děla nebo renesanční valené klenby s lunetami. Přestože pevnost nepatří k hojně vyhledávaným cílům, rozhodně stojí za návštěvu, a tím i za poznání dalšího z malebných koutů Slovenska a části jeho historie.

Jak se tam dostat?

Pevnost leží hned za stejnojmennou obcí Bzovík a je ji vidět už od hlavní silnice, takže není těžké tam trefit. Přímé autobusové spojení do obce pravidelně jezdí z nedalekého města Krupina, a vydáte-li se tam na výlet, pravděpodobně tam budete přestupovat. Až ke zříceninám se dá dostat autem. V obci u kostela je potřebné odbočit směrem na obec Uňatín, dále pokračujete přímo a asi po 400 metrech u druhé odbočky doleva se vydáte po vedlejší štěrkové polní cestě, která vás dovede až před přístupový most k pevnosti. S parkováním zatím také není problém. Zaparkovat můžete přímo na cestě nebo u odbočky hned vedle pevnosti. V obci je i železniční stanice, takže se můžete vydat klidně i vlakem. Z nádraží je to příjemná procházka dlouhá asi 3 kilometry.

GPS:  48°18'56.84"N, 19°05'21.62"E

Pevnost Bzovík

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Dudince: tiché království léčivé vody - VIDEO
Publikováno: 7.8.2022
Na upatí Krupinské kotliny a rozhraní Štiavnických vrchů, Krupinské planiny a Podunajské nížiny se rozprostírají Dudince. Ideální poloha spolu se stabilními klimatickými podmínkami a nevídaným přírodním bohatstvím vytvářejí z tohoto městečka skvělé místo pro oddech.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum
Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

Rimavská Sobota: výstava BIONIKA – příroda na to přišla první
Publikováno: 3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO
Publikováno: 15.9.2015
V údolí řeky Slatiny, přibližně 14 kilometrů od Zvolena, se nachází vesnička Víglaš, nad kterou se hrdě tyčí Víglašský zámek. A právě ten jsme se rozhodli při našich toulkách Slovenskem navštívit.

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 20.4.2014
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR: Zajímavosti města Krupina – Turecké studně
Publikováno: 29.9.2011
Nevelké městečko Krupina s okolo 8000 obyvateli leží v jižní části středního Slovenska na trase Zvolen – Šahy. I kdyby se mohlo na první pohled zdát, že pro turisty patří k méně zajímavým koutům Slovenska, není tomu tak. Za návštěvu rozhodně stojí.

SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka
Publikováno: 6.10.2011
Městečko Krupina, ležící přibližně uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Zvolen, Levice a Velký Krtíš, společně navštívíme už podruhé. V minulém článku jsme si přiblížili polohu tohoto města a představili v současnosti asi nejvyhledávanější památku v okolí – Turecké studny. Dnes si povíme něco o historii Krupiny a společně se vydáme na nedalekou strážní věž Vartovka.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...


Souvisejicí videa

SR, Dudince - království léčivé vody
Na upatí Krupinské kotliny se nachází město Dudince, které se může pochlubit nejen jedním z nejvě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X