www.infoglobe.cz » SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu

Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.

Po úmorném pracovním týdnu se nám konečně podařilo alespoň na víkend vyrazit mimo Bratislavu. Naše kroky vedly do Žiliny za sestrou. Ve městě jsme však nezůstali. Jelikož v okolí je několik kvalitních lyžařských areálů, rozhodli jsme se, že si vezmeme snowboardy a přes den se vydáme někam na svah.

lyžovačka na Slovensku

V sobotu jsme navštívili lokalitu Paseky ve Vrátné dolině, kde nás kromě pěkného slunečného počasí potěšil také fakt, že se službami na Slovensku to přece jen není úplně nejhorší. Kvalitně upravené sjezdovky, poměrně slušná nabídka jídel a nápojů, ale také dostatečné množství přidružených služeb a v neposlední řadě milý a ochotný personál. To vše jsme našli ve Vrátné.

Vrátna

Velká Rača - Oščadnica

Ani v neděli jsme neseděli na zadku. Hned po snídani jsme naházeli věci do auta a vyrazili do kysucké obce Oščadnica. Přímo nad ní se totiž nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařských středisek na Kysucích. Tři vzájemně propojené lyžařské lokality (Dědovka, Marguška, Lalíky) leží v nadmořské výšce 600 až 1050 metrů a nabízejí téměř 14 km kvalitně upravovaných sjezdovek všech náročností. I toto středisko samozřejmě disponuje umělým zasněžováním, a tak jsme si lyžovačku navzdory nedostatku přírodního sněhu mohli opravdu do sytosti vychutnat. Nabídka doplňkových služeb je zde nadstandardní. Nechybí školy lyžování, úschovna, ski servis, půjčovna lyží, prodejna sportovních potřeb, a samozřejmě několik restaurací či bufetů přímo na sjezdovkách.

Oščadnica - zimní radovánky na svahu

Bobová dráha na Dedovke

My jsme se však nejvíce těšili na bobovou dráhu. Ta se nachází u vrcholové stanice lanovky na Dědovce a v případě příznivých povětrnostních podmínek je otevřena i během zimní lyžařské sezóny. A že na ní můžete zažít skutečný adrenalin se přesvědčíte hned v první zatáčce. Pokud nemáte strach, můžete na dráze, která má délku až 1400 metrů dosáhnout rychlosti neuvěřitelných 40 km/hod. Na všechny adrenalinové nadšence čeká spousta zatáček a skoků, jakož i jeden 360 stupňový rondel. Není se však čeho obávat. Během celé jízdy jste připoutáni bezpečnostním pásem a vozík je navržen tak, aby za žádných okolností neopustil trať. Pokud se však přece jen nemůžete odhodlat, není nic snazšího, než se na bobech svézt s přítelem. Na jednom vozíku se totiž mohou vézt až dvě dospělé osoby najednou. My jsme si to vyzkoušeli hned dvakrát. Jednou jsme se svezli sami a jednou ve dvojici. Ani nedokážu říct, co se mi víc líbilo. Zda ten pocit, když se řítím sama dolů dráhou a nevnímám nic, jen svištění mrazivého větru, nebo když se dva " hecujeme ", abychom to zkusili úplně bez brždění a pak jen společně píštěli ze strachu. V každém případě vám jízdu na bobové dráze vřele doporučuji. Je to zážitek, na který se nezapomíná.

bobová dráha na Dědovce bobová dráha na Dědovce

Rozhledna na Velké Rači

Rozhledna na Velké RačiPokud byste však stále neměli dost a chtěli své tělo ještě trošku potrápit, tak vám vřele doporučuji zimní pěší turistiku, případně výlet na běžkách. Jedním ze zajímavých cílů může být například rozhledna na vrcholu Velké Rače (1236 m n.m). Je to asi 2 a půl metru vysoká dřevěná vyhlídka, která se nachází na nejvyšším vrchu Kysuckých Beskyd. Za příznivého počasí se z ní naskýtá nádherný výhled na Moravskoslezské Beskydy, Polsko, Babí horu, vrcholky Malé Fatry nebo Roháče. Nejsnáze se tam dostanete, pokud  vyjedete lanovkou na vrcholovou stanici na Lalíky a odtud se vydáte po značené turistické značce. Za dobrého počasí by vám ani v zimě neměla túra zabrat více než hodinku. Těsně pod vrcholem se na polské straně nachází turistická chata, v níž je možné platit i eurem. My jsme však už byli natolik zmoženi z celodenního snowboardování, že na pěší výstup jsme nemohli ani pomyslet. Před sebou jsme měli ještě poměrně dlouhou cestu domů do Bratislavy, a tak jsme se zastavili na časnou večeři v bufetu, trošku jsme si odpočinuli a společně nad šálkem čaje zhodnotili, že víkend se nám opravdu vydařil. Dokonce ani počasí a služby nás tentokrát nezklamaly.

GPS : 49 ° 24'45 .53 " N 18 ° 55'32 .56 " E (lyžařské středisko )

GPS : 49 ° 24'47 .95 " N 18 ° 58'07 .03 " E ( rozhledna na vrcholu Velké Rače )

Text a foto : O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Žilina: Budatínsky hrad, klenot na soutoku řek – VIDEO
Publikováno: 28.3.2022
Naše toulavé boty nás tentokrát zavedou do městské části Žiliny – Budatín, která se rozprostírá na pravé straně řeky Váh u soutoku s řekou Kysuca. Navštívime tu ikonický Budatínský hrad (zámek), který se řadí mezi historicky i architektonicky nejvýznamnější památky tohoto krajského města.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu
Publikováno: 15.4.2020
Vydejte se spolu s námi na severozápad Slovenska, přesněji do rázovitého regionu horních Kysuc. Navštívíme příhraniční obec Svrčinovec a jeden světový unikát – přírodní památku Megoňky s výskytem kulovitých pískovcových útvarů.

SR, Kysuce – zimní výstup k Chatě na Velké Rači
Publikováno: 17.3.2021
Tentokrát vás zavedeme na Kysuce, přesněji do obce Oščadnica, která počtem obyvatel i svou rozlohou patří mezi největší slovenské obce. Naším cílem bude Chata na Velké Rači (Schronisko PTTK Wielka Rácz), nacházející se přibližně 80 metrů pod samotným vrcholem.

Kysucké Nové Město: Jedinečnosti města ožívají v připravované letecké knize
Publikováno: 13.11.2021
Kysucké Nové Město, jako historicky nejstarší známé sídlo na Kysucích, budete mít možnost vidět z nebe. Letecké pohledy pomůžou rozvíjet domáci cestovní ruch na Dolních Kysucích.

SR: Region Kysuce – Veľká Rača
Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen
Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

SR, Malá Fatra - lyžování ve Vrátné
Publikováno: 13.2.2014
Přestože paní zima k nám není tohoto roku velmi štědrá, co se týče sněhové nadílky, zcela bez sněhu jsme přece jen nezůstali. I když ne všechna lyžařská střediska disponují dostatečnou sněhovou nadílkou, milovníci zimních sportů si jistě přijdou na své, a to hlavně díky umělému zasněžování.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Belianské Tatry – Skicentrum Strednica ve Ždiaru
Lyžařské středisko Strednica v Belianských Tatrách je ideální pro rodinnou lyžovačku. Místní svah...

SR, Vrátna – lyžování v lokalitě Paseky
V kriváňské části Národního parku Malá Fatra se v překrásné Vrátné dolině nachází jedno z předníc...

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hola  
Lyžařské středisko SKIPARK Kubínska hola, které leží v Oravské Maguře, jen na skok od Dolního Kub...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má své kouzlo v každém ročním období. Dnes se zastavíme na nejvyšším vrchu pohoří K...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 7. 8. 2022
svátek:Lada
dnes:
neděle 7.8.
13 °C
zítra:
pondělí 8.8.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X