www.infoglobe.cz » SR: Region Kysuce – Veľká Rača

SR: Region Kysuce – Veľká Rača

Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

Na konci září, v jednom z posledních a letos opravdu teplých a zároveň slunečných dnů, jsme se rozhodli udělat si krátký výlet do Kysuckých Beskyd. Našim cílem byla Velká Rača, nejvyšší vrch tohoto pohoří.

V zimě lyžování, v létě kopec dobré zábavy

Autem jsme zajeli do poměrně velké obce Oščadnica, která je mezi lyžaři dobře známá. Ale protože v září se lyžovat ještě nedá, byli jsme zvědaví, co nám může toto horské středisko kromě kvalitního zimního lyžování nabídnout.
pohled z lanovky na Dedovke

Horské středisko Velká Rača Oščadnica se nachází na přilehlých svazích nad stejnojmennou horskou obcí. Už ve vesnici je však třeba se rozhodnout, zda se chcete na samotný vrchol Velké Rače alespoň kousek vyvézt lanovkou nebo si troufnete vyšlapat na vrchol již zezdola z vesnice. Pokud si vyberete tu namáhavější variantu, tak je dobré sledovat značky vedle hlavní silnice, která vás nasměruje na parkoviště pod sedačkou Lalíky. Tato sedačka však mimo hlavní sezónu nejezdí. Ale při pěším výstupu to budete mít odsud na samotný vrchol o něco blíže než z Dědovky.bezplatné parkoviště My jsme se rozhodli z centra obce následovat značení na Dědovku. Při údolní stanici lanovky na nás čekalo velké poloprázdné bezplatné parkoviště. Zakoupili jsme si lístek a plni očekávání nastoupili na sedačkovou lanovku. Během jízdy nahoru jsme kromě obdivování krásného výhledu přemýšleli, zda je lepší nejprve se pořádně vyřádit na nespočetném množství atrakcí, které na nás při vrcholové stanici sedačky čekaly, nebo se nejprve vydat na krátký výstup na vrchol. Jen co jsme po pravé straně od lanovky uviděli bobovou dráhu, bylo rozhodnuto. Nejprve zábava!

Nespočetné množství atrakcí

Z množství atrakcí si vybere opravdu každý. Nás jako první zlákala již zmiňovaná bobová dráha, jejíž délka dosahuje až 1400 metrů. Pokud nemáte strach, můžete na ní dosáhnout rychlostí až neuvěřitelných 40 km / hod. Cestou na vás čeká spousta zatáček a skoků, jakož i jeden 360 stupňový rondel. Opravdu se však není čeho obávat. Během celé jízdy jste připoutáni bezpečnostním pásem a vozík je navržen tak, aby za žádných okolností neopustil trať. Pokud se však přece jen nemůžete odhodlat, není nic snazšího, než se na bobovce svézt s přítelem. Na jednom vozíku se totiž mohou vézt až dvě dospělé osoby najednou. Rychlost vozíku si regulujete sami. Nikdy však na trati úplně nezastavujte, vyhnete se tím nárazu s jiným vozíkem. Ani na konci nevystupujte. Vozík se plynule napojí na vlek dlouhý 400 metrů, a ten vás vyveze zpět k vrcholové stanici. Už jsem se v minulosti i v zimě vezla na této bobovce (v provozu je i během zimních měsíců), ale během léta je to mnohem větší zábava. V zimě je kolem sníh a tak si vůbec neuvědomíte, že se v podstatě celou dobu vezete nad zemí. A tráva ani zdaleka nevypadá tak bezpečně jako sněhová peřina, tedy i adrenalin vám stoupá podstatně rychleji.
bobová dráha na Dedovkelukostřelba na Dedovkelukostřelba na Dedovketrampolíny - zábava nejen pro děti

Po malém občerstvení v bufetu (pivko chutná po takové jízdě ještě lépe než jindy) jsme si šli vyzkoušet, jak je to s naší přesnou muškou. Při šesti pokusech trefit se při střelbě z luku do terče jsem se dobře bavila nejen já, ale i celé mé okolí, instruktory nevyjímaje. Počet zásahů raději ani nebudu zveřejňovat. Ještě štěstí, že alespoň můj manžel nám napravil reputaci. Ale zábava to byla převeliká, to musím uznat. Mě ještě zlákaly trampolíny, na první pohled atrakce pro nejmenší. Ale není tomu tak. Pokud splňujete jediné omezující kritérium, kterým je vaše váha (vůbec nemusíte patřit do muší kategorie), tak si můžete jít zaskákat klidně i vy - dospělí. Během skvělé zábavy jsme téměř zapomněli, jaký byl náš původní cíl výletu. Tak jsme si dali ještě jedno pivko, něco malého na zub a pomalým procházkovým tempem jsme se vydali na vrchol.

Na skok do Polskaborůvky u turistické cesty

Z Dědovky to na vrchol příjemnou procházkou trvá přibližně tři čtvrtě hodinky. Cesta vede kolem vrcholových stanic lanovek, nejprve minete Margušku a potom Lalíky. Výstup není vůbec náročný a zvládnou ho i malé děti či senioři. Během cesty se můžete občerstvit malinami nebo borůvkami, kterých je vedle značeného turistického chodníčku opravdu dostatek. Při turistické stezce natrefíte i na geomorfologicky významnou 9 metrů dlouhou rozsedlinovou Malá skalní dírajeskyni, která je vytvořena v pískovci. Jmenuje se Malá skalní díra a i když není zpřístupněna pro veřejnost a její vstup je zatarasen kameny, visí u ní informační tabulka. Jako první vás na blízkost cíle upozorní velký dřevěný kříž, postavený na vrcholu Velké Rače. Kousek za ním stojí i dřevěná vyhlídka, která by si však už zasloužila rekonstrukci. Z její terasy se vám naskytne dřevěný kříž na vrcholu Veľké Račenádherný kruhový výhled na okolí. Kromě Slovenska a Polska můžete z tohoto hraničního vrcholu obdivovat i nedalekou krajinu České republiky. Hned pod vrcholem, na polské straně, je ukryta rozsáhlá horská chata. Pokud vám po túře vyprahlo, nebo byste raději uvítali něco teplého na zub, neváhejte a vstupte. Obslouží vás milý personál, který nemá problém porozumět vám i česky. Navíc můžete platit nejen polskými zlotými, ale i eury. Já jsem neodolala a dala jsem si polské pivko s kapkou malinového sirupu, přesně tak, jak to pije většina polských dívek. Manžel si dal pouze nealko, protože za pár hodin měl už opět sednout do auta jako řidič. Ale ani on neodolal úplně a plechovku piva si koupil na chatu. Polské pivo nám totiž vždy připomene krásné chvíle strávené v Krakově. Cesta zpět na Dědovku nám uběhla velmi rychle.

horská chata na polské straně Veľké Račeturistická mapa u chaty na polské straněvyhlídka na Velké Rači

Doufali jsme, že si ještě stihneme půjčit horské koloběžky a spustíme se na nich dolů po sjezdovce. Bohužel jsme však přišli příliš pozdě. Nevadí. Příště se máme alespoň na co těšit. Čeká tu na nás ještě mnoho atrakcí, které se určitě chystáme vyzkoušet. Kromě horských koloběžek například lanový park, lezeckou stěnu, sjezd na laně, či aquazorbing. A každým rokem se nabídka atrakcí na Dědovce rozrůstá. Naposledy jsme se pokochali krásným výhledem a plni zážitků jsme se lanovkou svezli dolů na parkoviště.

aquazorbing na Dedovkekoloběžkylezecká stěna na Dedovke

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nová Bystrica: Kysucká lesní železnice ve fotografiích
Publikováno: 27.7.2015
Kysucké muzeum v Čadci vás u příležitosti 100. výročí začátku výstavby lesní železnice zve do své expozice skanzenu Nová Bystrica - Vychylovka na panelovou výstavu s názvem Kysucká lesní železnice ve fotografiích.

Čadca: výstava Život plný námahy
Publikováno: 16.3.2015
Ve výstavních prostorách Kysuckého muzea v Čadci si můžete prohlédnout mezinárodní výstavu Život plný námahy, která je zaměřena na díla neprofesionálních řezbářů a jejich reflexi tradičního beskydského venkova.

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu
Publikováno: 15.4.2020
Vydejte se spolu s námi na severozápad Slovenska, přesněji do rázovitého regionu horních Kysuc. Navštívíme příhraniční obec Svrčinovec a jeden světový unikát – přírodní památku Megoňky s výskytem kulovitých pískovcových útvarů.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR, Orava – Hruštínská převodovka
Publikováno: 22.8.2013
Před pár týdny se konala v malebné oravské obci Hruštín zajímavá akce pod názvem Hruštínska převodovka, kterou jsme si jako redakce nenechali ujít. Co jsme zažili a viděli, o tom vám povíme v následujících řádcích.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen
Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.

SR, Malá Fatra - lyžování ve Vrátné
Publikováno: 13.2.2014
Přestože paní zima k nám není tohoto roku velmi štědrá, co se týče sněhové nadílky, zcela bez sněhu jsme přece jen nezůstali. I když ne všechna lyžařská střediska disponují dostatečnou sněhovou nadílkou, milovníci zimních sportů si jistě přijdou na své, a to hlavně díky umělému zasněžování.

Nová Bystrica: Na Kysuckých loukách
Publikováno: 28.6.2014
Jednoduché sekání s dřevěnou kosou, zrána i k večeru má své obrovské kouzlo. Je to jeden z nejsilnějších obřadů našich předků, ale i těch, kteří kosu a travní tanec s ní znovu objevili.

Nová Bystrica: Polévková neděle ve skanzenu
Publikováno: 7.6.2014
Každý oběd, alespoň u nás na Slovensku, vždy začíná polévkou. Mezi nejoblíbenější patří bramborová, fazolová, čočková, hrachová, zelná, zabijačková zelňačka, houbová, cibulová, česneková, špenátová a různé zeleninové či masové vývary.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu
Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné pr...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má své kouzlo v každém ročním období. Dnes se zastavíme na nejvyšším vrchu pohoří K...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C