SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.
Popošli jsme blíž a dozvěděli se, že se jedná o Župní dům. Tato budova, přestavěná do secesní podoby, slouží jako sídlo předsedy Nitranského samosprávního kraje. Kdysi tuto funkci zastával i známý slovenský spisovatel Janko Jesenský, o čemž vypovídá i pamětní tabule na fasádě. V jejích prostorách bychom našli i Nitranskou galerii, která byla založena v roce 1965 a kromě výstavní činnosti nabízí i celoročně bohatý program akcí. Zajímavostí samotné budovy je, že byla postavena na rozhraní Dolního a Horního města v roce 1823 jako barokní palácová stavba na starším základě. Pokud se ale podíváme v historii ještě dál, Župní dům stojí na místě hradeb, kterým se lidově říká Palánok. Jde vlastně o vysoký obranný val ze 16. a 17. století, z dob protitureckých válek, který je dobře viditelný napravo od Župního domu, hned u hradních schodů, kde najdeme i sochu sv. Jana Nepomuckého.

Když už jsme zmínili schody, kterými se dá dostat na Nitranský hrad, je zde i vstupní brána, nebo spíše přechod rozdělený pro pěší i auta. V této chvíli jsme už neměli pochyb, že jsme se dostali k hradnímu komplexu. Ten je se svým opevněním největším středověkým hradištěm na Slovensku a zároveň je od roku 1981 i s Horním městem vyhlášen městskou památkovou rezervací.
Ještě než jsme vstoupili dovnitř, zaujal nás na zemi vytvořený čtverec z dlažby, přes který procházely vlnky. Jak jsme se později dozvěděli, šlo o naznačení jednoho ramene řeky Nitry, které zde teklo do počátku 20. století a obtékalo hradní kopec a vytvářelo tak přirozeně opevněný ostrov. Toto rameno se nazývalo Nitrička. Byli jsme překvapeni, že právě zde, kde se nacházíme, je nejníže položené a zároveň i nejteplejší místo ve městě. Možná i proto ho domácí nazývají „Riviéra“. Proti Župnímu domu se nachází kruhový objezd, veřejné toalety a historická, modernistická i socialistická zástavba.


Už nebylo na co čekat. Vstoupili jsme dovnitř. Na výběr se nám naskytly dvě cesty, a to Královská a Sámova. Rozhodli jsme se pro tu druhou v pořadí, pojmenovanou po vládci prvního státního útvaru západních Slovanů, tzv. Sámovy říše, která zde byla kolem let 628 až 658.

Cestu lemovaly měšťanské domy a hned na začátku ulice i kulturní památka - františkánský kostel sv. Petra a Pavla s klášterem. Původně renesanční stavba byla barokně upravena. Kostel zdobí kamenný reliéf a na boku malá barokní kalvárie. Zevnitř ho bohužel popsat neumíme, protože byl v době naší návštěvy uzavřený.



Zakrátko se úzká cesta proměnila na poměrně velké náměstí lemované barevně odlišnými budovami a ve středu vyplněné parčíkem. Uprostřed parku je umístěna monumentální 6,6 metrů vysoká socha knížete Pribiny, který byl historicky první písemně doložený panovník přímých předků Slováků. Náměstí nese jeho jméno a vzniklo vybouráním části zástavby Horního města. V jistých momentech naší procházky jsme měli pocit, že se nenacházíme v Nitře, ale v Praze na Hradčanech. Bylo zde opravdu krásně, nikde tu nebyl znát žádný shon. Doslova bychom mohli říci, že zde byl božský klid.



Všechny stavby na náměstí jsou označeny tabulkami, které vypovídají svědectví o nitranské historii. Za všechny zmíníme jen několik. Zaujala nás budova Velkého semináře, která byla postavena ve více etapách, což se projevuje na kombinované rokokové i neoklasicistní fasádě. Součástí semináře je i kaple v neorenesančním stylu. Dále se zde nachází Diecézní knihovna, v níž se ukrývají nejvzácnější sbírky původní literatury na Slovensku. Dohromady je jich zde 65 tisíc svazků. Neméně zajímavá je i stavba Malého semináře nebo v horní části náměstí budova Kluchova paláce, jejíž nároží podpírá symbol Nitry - Corgoň.



O Corgoňovi a cestě na samotný hrad si ale řekneme za týden.
Text a foto: Oskar Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Souvisejicí články
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.
Publikováno: 3.10.2017
Dnes zavítáme do městské části Nitry, která se nachází pod západním výběžkem známého vrchu Zobor – Dražoviec.
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.
Publikováno: 30.7.2022
V době uplynulých dní byli medializované informace o vzniku ferrat – zajištěných lezeckých cest na skalách pod Pyramidou v Nitře, ale faktem zůstává, že dílo je ve výstavbě a stále probíhají dokončovací práce na jeho uvedení do provozu, proto platí přísný zákaz vstupu na lezecké cesty!
Publikováno: 5.3.2021
Na světě vznikají různé komunity a organizace a jednou z nich je i seskupení měst, které spojuje stejný název – Newcastles. V současnosti je v alianci 19 měst ze 17 zemí světa. Mezi jinými i slovenské Nové Zámky nebo české Nové Hrady.
Publikováno: 7.2.2021
Na jihozápadním Slovensku se rozprostírá Nitranský kraj, jehož přirozenou hranici s Maďarskem tvoří řeka Dunaj. Patří k nejteplejším a zároveň i k nejsušším oblastem na Slovensku. V dějinách mu náleží významné místo, protože jeho metropole, starobylá Nitra, sehrála významnou roli při formování slovenského národa, jeho kultury a vzdělanosti.
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.
Publikováno: 28.1.2016
Během jednoho zimního víkendu jsme se vydali na návštěvu Nitranského kraje, konkrétně obce Podhájska, která leží u železniční tratě mezi městy Nové Zámky a Levice. Její pojmenování vzniklo na základě umístění na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny, kde z rovin polí vystupují kopce a na nich se rozprostírají krásné akátové a dubové háje.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.
Publikováno: 23.4.2015
Jih Slovenska oplývá nejen krásnou přírodou, ale i mnoha zajímavými pamětihodnostmi. My jsme se tentokrát vydali k trochu jiné památce, a to k atomové elektrárně Mochovce, která se nachází mezi městy Nitra a Levice.
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.
Souvisejicí fotogalerie
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....
Jedna z městských částí Nitry se může pochlubit vzácným románským kostelem sv. Micheala archanděl...
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...
Plovoucí vodní mlýn v Kolárově původně stával na zcela jiném místě. Jde o rekonstrukci původního ...
Šalianské slavnosti 2011, které byly i tento rok spojené s jarmarkem tradičních řemesel, se nesly...
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...
Město Šaľa leží v jihozápadní části Slovenska na Podunajské rovině v chráněné vodohospodářské obl...
Souvisejicí videa
Na soutoku říčky Žitavy a Zlatnianky se rozprostírá bezmála 12-tisícové okresní město Zlaté Morav...
Ve druhé části našeho videa z Topoľčianek vás zavedeme k domu spisovatele Štefana Čepčeka, ke zde...
Pod svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří sa na staré slovanské cestě rozprostírá městečk...
Kdysi samostatná obec, dnes městská část Nitry – Dražovce nabízí k vidění tradiční domovní zástav...