www.infoglobe.cz » SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova

SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova

Publikováno: 3.11.2019
Dnes vás zavedeme do okresu Dunajská Streda, přesněji do obce Velký Meder v jižní části Žitného ostrova. Provedeme vás dějinami, navštívíme pár památek a samozřejmě nevynecháme snad největší atrakci městečka – termální aquapark.

Nedaleko státní hranice s Maďarskem se mezi městy Dunajská Streda (20 km) a Komárno (32 km) rozprostírá městečko Velký Meder. Protíná ho silnice I. třídy číslo 63, resp. Evropská cesta číslo E575 spojující Bratislavu se Štúrovem. Také tudy vede železniční trať Bratislava–Komárno, takže dopravní dostupnost města je více než výborná.

Velký Meder

Dějiny Velkého Mederu sahají sice do dob pravěku (doba bronzová) či starověku (římská doba), avšak novodobější historie se začala odvíjet přibližně před 950 lety. Přesný rok založení není znám, ale předpokládá se, že tehdejší osada vznikla příchodem Maďarů na slovanské území. Výjimečná poloha s dostatkem vody a kopcovité okolí byl dobrý předpoklad rozvoje. V roce 1466 získává obec krále Matyáše městská práva, která se později rozšiřují. Postupem času čelí městečko vpádům Turků, velkému ničivému požáru (1702), obsazení povstalci Františka II. Rákocziho (1710) i morovým epidemiím.

kostel sv. Mikuláše

Na přelomu 20. století zde působí několik cechů. Po první světové válce se Velký Meder stává součástí Československé republiky, v roce 1938 je opět přičleněn k Maďarsku. Po druhé světové válce je znovu součástí Československa, avšak již nese nový název – Čalovo. K přejmenování na původní název města – Velký Meder přichází až po změně režimu a vzniku samostatné Slovenské republiky. Dodnes je převážná část obyvatelstva maďarské národnosti a většina názvů v obci je dvoujazyčná. Musíme zmínit ještě dva historické mezníky, a to rok 1965, kdy došlo k protržení hráze na řece Dunaj, což ohrozilo existenci města, a rok 1973, kdy bylo postaveno termální koupaliště využívající zdejší léčivou vodu.

 

dub, symbol města   sakrální památka

V současnosti je město agrárním centrem dolního Žitného ostrova a zároveň významným místem potravinářského i automobilového průmyslu. Své zastoupení zde má i stavební či truhlářský průmysl. Ale nejvýznamnější zdroj příjmů pro Velký Meder tvoří turismus. Okolí města nabízí jezera Tisota a Čiliz nebo více než 100hektarový lesopark.

aquapark

Z památek zde lze obdivovat římskokatolický kostel sv. Mikuláše z roku 1900, jehož interiér zdobí dřevěné sochy králů a nádherná mozaiková okna, dále kapli Sedmibolestné Panny Marie, náhrobní kámen významného místního historika Józsefa Nagy Ratze a v neposlední řadě sochu světoznámého hudebního skladatele Bély Bartóka.

aquapark

aquapark  aquapark

Našli byste tu i zámeček rodiny Kálnokyů i pozdně klasicistickou kurii, legendami opředený avarský prsten, šibeniční vrch připomínající mečové právo i starý dub Matyáše Korvína, který je symbolem obce. Pokud toužíte po poznání, nevynechejte návštěvu Vlastivědného domu, kde ve čtyřech místnostech můžete vidět místní pozoruhodné exponáty z konce 19. a počátku 20. století.

aquapark

aquapark   aquapark

Snad největším turistickým lákadlem je celoroční rekreační komplex – termální aquapark s bazény, vodními atrakcemi a wellness službami. Teplota vody zde dosahuje od 27 do 38 °C. Bohatá je i nabídka sportovního vyžití, restauračních i ubytovacích služeb. Chemické složení místní léčivé vody je téměř totožné s piešťanskými prameny.

Velký Meder

Velký Meder je zároveň i ideálním výchozím bodem pro výlety. V blízkém okolí můžete navštívit vodní dílo Gabčíkovo, projet se na Dunajské cyklotrase, pokochat se starobylým maďarským městem Győr, navštívit vodní mlýn v Kolárově či krásné lužní lesy v okolí Malého Dunaje.

Velký Meder

Neváhejte a vydejte se poznávat nejen termální srdce Žitného ostrova – Velký Meder, ale i půvabnou krajinu jihozápadního Slovenska.

GPS: 47°51'22.6"N 17°46'12.9"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin Hörmannová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 29.5.2013
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

SR, Gabčíkovo – obec proslavená přehradou
Publikováno: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda (přibližně 40 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy) se rozprostírá obec Gabčíkovo, jejíž dějiny sahají až do roku 1102. Při vstupu do obce můžete obdivovat zámeček s baštami nebo římskokatolický kostel sv. Margity z roku 1397.

Plovoucí mlýn v Kolárově
Publikováno: 30.12.2010
Na okraji městečka Kolárovo, u ramene řeky Váh, zakotvila unikátní technická památka – poslední z plovoucích mlýnů. Z městečka k němu vede další zajímavost – pravděpodobně nejdelší krytý dřevěný most ve střední Evropě.

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn
Plovoucí vodní mlýn v Kolárově původně stával na zcela jiném místě. Jde o rekonstrukci původního ...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 1. 2021
svátek:Zora
dnes:
úterý 26.1.
0 °C
zítra:
středa 27.1.
-1 °C