SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO

Pro upřesnění uvádíme, že se nacházejí v Trenčínském kraji, severně od města Ilava. Ideálním výchozím bodem pro túru je obec Vršatské Podhradí, odkud vede modře značená turistická stezka. Přímo u obce se nachází i parkoviště. Pro ty, kteří preferují veřejnou dopravu, je spojení zajištěno regionálními autobusovými linkami.
Pro zdatnější turisty jsou k dispozici i náročnější turistické trasy. Tak například z Červeného Kamene po žluté značce trvá cesta zhruba hodinu nebo z obce Bolešov po zelené značce dosáhnete cíl za dvě hodiny. Jelikož my jsme trošku pohodlní, tak jsme si zvolili ten nejbližší přístupový bod.
Výstupy a sestupy jsme absolvovali v doprovodu naučné stezky Vršatská bradla, která nám doplňovala krásné výhledy o informace týkající se geologie, historie, fauny a flóry. Dozvěděli jsme se, že podloží tvoří vápencová deska, ale i slíny, radiolarity, břidlice a jiné horniny. Sami jsme mohli pozorovat paleontologické nálezy v podobě zkamenělin. Na faunu jsme už takové štěstí neměli, ale alespoň jsme se uspokojili tím, že jsme procházeli domovem výskytu i několika druhů endemitů, čili specifickým místem, kde se daný druh vyskytuje a nikde jinde.
Kromě přírodní scenerie nás zaujaly i pozůstatky osídlení v podobě středověkého hradu, který chránil severozápadní hranice tehdejšího Uherska. Hrad byl dokonce součástí legendárního panství Matúše Čáka Trenčínského, kterého později nahradil známý uherský šlechtic Stibor ze Stibořic, následně pevnost vystřídala ještě více majitelů. Od 17. století začal Vršatský hrad upadat, později byl vypálen, během Rákocziho povstání zničen výbušninami a výsledkem je současný stav.
Nejvyšším bodem Vršatských bradel je bradlo Chmelová (925 m n. m.), které je druhým nejvyšším vrcholem pohoří Bílých Karpat. Neméně zajímavé je i bradlo Vršatec-Javorník (897 m n. m.). Z obou vrchů se nám naskytl impozantní pohled na krajinu Středního Pováží, kde jsme kromě Ilavy a Dubnice nad Váhom viděli i řeku Váh, dálnici D1 či za nimi se k nebi zvedající pohoří Strážovských vrchů.
Celý okružní výlet nám trval 3 hodinky a nabídl nám vše, co správný turista vyhledává. Rádi se sem ještě někdy vrátíme a tuto relativně nenáročnou túru doporučujeme i vám.
GPS: 49°03'54.4"N 18°09'08.4"E
Text: Oskár Mažgút
Video a foto: Jozef Dovičin
Hudba: Dark Memory – Silent Partner
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II

SR, Považská Bystrica: turistická vycházka na Klapy – VIDEO

ČR a SR, Bílé Karpaty – Velký Lopeník a rozhledna na vrcholu - VIDEO

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO

SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice

SR: Trenčín – Matoušovo království

SR, Nimnica – lázně, voda a turistika v jednom – VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

SR: Lyžařské středisko Bezovec

SR, Vršatská bradla – dominanta Pováží

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník

SR, hrad Beckov – dominanta Pováží

SR, Nimnica – zdravý relax

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Souvisejicí videa

SR, Považská Bystrica – přírodní rezervace Klapy

SR, Vršatská bradla – mohykáni Považí
Lokace:
