www.infoglobe.cz » Velká Británie, Oxford – vzdělanost na každém kroku

Velká Británie, Oxford – vzdělanost na každém kroku

Publikováno: 15.1.2020
Anglické město Oxford jsme navštívili už minulý týden. Viděli jsme pár památek a zajímavých míst, ale Oxfordskou univerzitu jsme vynechali.

Dnes to samozřejmě napravíme a vydáme se po stopách uznávané a jedné z nejlepších univerzit světa. První zmínky o zdejším vzdělávání pocházejí již z roku 1096, ale nevídaný rozmach školy nastal až po roce 1167, kdy anglický král Jindřich II. vydal zákaz navštěvování Pařížské univerzity anglickými studenty.

Oxford

Postupně kromě nových oborů či fakult vznikaly i studentské domovy, které vytvářely dnes již neodmyslitelný společenský a akademický život města. V roce 1636 canterburský arcibiskup William Laud kodifikoval zákony pro univerzitu, které až do poloviny 19. století zajišťovaly škole výsostné postavení, co se týče studia, tisku nebo knihoven.

Oxford

V průběhu času se stala Oxfordská univerzita centrem monarchie, odolala náboženským nátlakům, ale nevyhnula se politickým konfliktům. Šířila osvícenské myšlenky, ale ke zrovnoprávnění studia mezi muži a ženami došlo až v roce 1920 (k úplnému zrovnoprávnění došlo až v roce 1959). Dlouhou dobu bylo vzdělávání zaměřené na klasické poznatky, ale v průběhu 19. století se rozšířilo i o přírodovědecké studium.

Oxford

Dále se zde rozvíjely mnohé filozofické i vědní směry, jejichž výsledkem byly objevy, nové myšlení i významné osobnosti. V přeneseném významu slova by se dalo říci, že Oxfordská univerzita dala světu více než 50 světových lídrů, přes 70 vědeckých výstupů oceněných Nobelovou cenou, jakož i 28 premiérů Spojeného království. Studovalo zde i přes 160 olympijských medailistů.

Oxford

Pokud byste se chtěli na školu dostat, je třeba si podat přihlášku skoro rok dopředu. K ní musíte přiložit doklad o maturitě, motivační dopis s vysvětlením svého výběru, všechny dosažené akademické úspěchy, kvalifikace, seznam zaměstnání a stáží, nebo dokonce akademickou referenci. Následně se zúčastníte přijímacích zkoušek sestávajících z písemné i ústní části (v současnosti i přes internet) a zároveň musíte odevzdat esej, která pomáhá zdejším profesorům k výběru kandidátů.

Oxford

Pokud uspějete, jste pozváni na pohovor. V průběhu několika týdnů vám přijde vyrozumění o (ne)přijetí. Na studenty jsou kladeny opravdu vysoké nároky, přesto školu statisticky nedokončí pouze 1 % studentů. Co se týče financování, až 85 % zdrojů pochází ze soukromých aktivit, avšak univerzita má i silný sociální stipendijní program. Roční příjmy univerzity se pohybují okolo 2 miliard liber. Celkově zde studuje přes 20 tisíc studentů, 20 % je ze zahraničí (cca 8 % z Evropské unie).

Oxford   Oxford

Oxford

Spolu s univerzitami Cambridge, University College London, Imperial College London a London School of Economics tvoří skupinu elitních univerzit v Británii, označovanou jako G5. Také je instituce členem dalších prestižních spolků, například Russell Group, Europaeum, Ligy evropských výzkumných univerzit, Mezinárodní aliance výzkumných univerzit, seskupení Zlatý trojúhelník atd.

Oxford

Z pamětihodností patřících univerzitě byste určitě měli navštívit v podstatě všechny univerzitní budovy jednotlivých fakult, Radcliffské náměstí s katedrálou Panny Marie, Pitt Rivers muzeum s úchvatnou archeologickou a antropologickou sbírkou nebo Přírodovědecké muzeum Oxfordské univerzity s rozsáhlými paleontologickými exponáty (fosilie, dinosauři) a celosvětovými sbírkami fauny a flóry. Dále se vydejte na High Street, kde najdete bývalý farní kostel Všech svatých přestavěný na knihovnu, navštivte i národní chemickou památku – laboratoře anorganické chemie, nejstarší univerzitní náměstí Mob Quad, Šeldonské divadlo (Sheldonian Theatre), které hostí kongregace univerzity, koncerty a jiné společenské akce. V blízkosti divadla se nachází most Vzdechů (Bridge of Sighs), který byl pojmenován na základě podobnosti s mostem v Benátkách, i majestátní Christ Church s katedrálou oxfordské diecéze.

Oxford

Jakousi povinnou zastávkou je hlavní studijní budova Bodleyovské knihovny (Bodleian Libraries), která se řadí nejen k nejstarším knihovnám v Evropě, ale i k druhé největší v Británii. Určitě se zastavte i u největšího univerzitního vydavatelství na světě Oxford univerzity Press, které bylo založeno již v roce 1586, ročně vydá přes 6 000 kusů publikací a je tvůrcem i jednoho z největších a nejznámějších slovníků anglického jazyka na světě – Oxford English Dictionary. Ikonickou stavbou pro město je studovna Radcliffovského sálu (Radcliffe Camera).

Oxford

Ve jmenování nevšedních míst bychom mohli pokračovat velmi dlouho. Oxford je město života, jedinečné studentské atmosféry a tradic ztělesňujících britskou výjimečnost.

Oxford

GPS: 51°45'11.4"N 1°15'14.4"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Brighton and Hove – nejlepší místo pro život
Publikováno: 30.5.2022
Dnes vás zavedeme do přímořského města Brighton and Hove. Jak již název naznačuje, jedná se o spojení dvou do roku 1997 (status města udělila královna Alžběta II. v roce 2001) samostatných měst, která nabízejí bohatou historii, nádherné památky, svéráznou kulturu i sportovní vyžití.

Velká Británie, Brighton – královská rezidence jako z pohádky
Publikováno: 19.2.2020
Od velkolepého mola Palace Pier se skrz zahradu (park) Old Steine vydáme k jedné z nejvyhledávanějších atraktivit města Brighton, k bývalé královské rezidenci Royal Pavilion.

Velká Británie, Brighton – procházka po skvostném pobřeží
Publikováno: 12.2.2020
Po návštěvě 360stupňové vyhlídkové věže se dnes projdeme po brightonském pobřeží, které zdobí architektonicky úchvatné stavby. Pokud bychom se vydali směrem k dětskému hřišti King's Road, dostali bychom se ke zrekonstruovanému viktoriánskému altánku z roku 1884.

Velká Británie, severní Devon – v duchu viktoriánské Anglie
Publikováno: 9.5.2022
Severní Devon je část hrabství Devon v jihozápadním cípu Anglie, jeho horní hranici tvoří Bristolský záliv. Tato oblast je rájem pro milovníky anglického venkova a přírody. Díky turismu a zemědělství, které je stále velmi důležitým zdrojem příjmů usedlíků, si tento region víceméně uchoval svou tradiční atmosféru 19. století a podobu, kterou charakterizují především nekonečné louky, pastviny a divoké pobřeží.

Velká Británie, Brighton – 360stupňová vyhlídková věž
Publikováno: 5.2.2020
Nábřeží anglického Brightonu nabízí mnoho atraktivit. Dnes navštívíme futuristickou vyhlídkovou věž British Airways i360, která se nachází naproti neméně známé památce West Pier.

Velká Británie, Brighton – policejní muzeum
Publikováno: 22.1.2020
Dnes se podíváme do Brightonu, přesněji k místní radnici, která se nachází na Bartolomějském náměstí nedaleko pobřeží. Neoklasicistní stavba ze 30. letech 20. století slouží nejen jako městský úřad, ale konají se zde také svatby a můžete tu navštívit jedno nevšední muzeum.

Velká Británie, York – hlavní město severní Anglie
Publikováno: 13.6.2022
Prastaré město York je metropolí severní Anglie. Chlubí se skvěle zachovalými hradbami, které jsou pět kilometrů dlouhé, což je činí nejdelšími zachovalými hradbami ve Velké Británii. Můžete se po nich dokonce projít, takovou procházku jen tak někde nezažijete. Byly postaveny zejména během 14. století a vedou po místech, kde dříve stály římské budovy. Zachovány jsou i čtyři původní brány.

Velká Británie, Oxford – město splněných snů
Publikováno: 8.1.2020
Po kratší přestávce se opět vracíme do Anglie, přesněji do hrabství Oxfordshire, kde navštívíme jedno z nejznámějších univerzitních měst na světě – Oxford. Toto přibližně 160tisícové centrum vzdělanosti nabízí bezmála čtyřicet kolejí, úžasnou historii, památky, osobnosti a v neposlední řadě vznešenou atmosféru.

Procházka Oxfordem
Publikováno: 23.7.2009
Když se řekne Oxford, každý si jistě vybaví slavnou univerzitu. Toto město zkrátka dýchá nezaměnitelnou atmosférou a je plné úžasných míst, které by neměly uniknout očím žádného z nás.

Anglie, Lake District – výlet do divokých hor a k průzračným jezerům – VIDEO
Publikováno: 16.7.2019
Největší národní park Anglie láká hlavně na nádherné výhledy, hluboká údolí a asi 60 průzračně čistých jezer. Díky mnoha biofarmám a minipivovarům je ale zároveň rájem pro gurmány. Zastavil jsem se v něm po cestě do Skotska a už v první moment mě mrzelo, že jsem si nevyhradil víc času.

Velká Británie: Londýn – britský velikán v umění a kultuře
Publikováno: 3.5.2017
Pokud se někdy vydáte do Anglie, určitě budete chtít navštívit Londýn. Ale vzápětí si položíte otázku – co kromě legendárních červených autobusů a Big Benu uvidím? Vyplatí se to? Rozhodně ano. A je hned několik důvodů. Londýn je především městem historie, umění a kultury. Pro ty, kteří si rádi vyjedou do muzea či galerie, je jako stvořený.

Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie
Publikováno: 4.8.2017
Birmingham je známý především fanouškům sportu, protože údajně zde se zrodil koncept celoevropské fotbalové ligy a tenis, který přímo v tomto městě na konci 50. a začátku 60. let 19. století vznikl. Město bylo založeno v období příchodu Anglosasů, ale teprve v polovině 12. století začalo stát za řeč jako centrum obchodu.

Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii
Publikováno: 6.10.2017
Brighton je snad nejoblíbenější a nejznámější přímořské letovisko na anglické straně Lamanšského průlivu. Kdysi byl Brighton pouhou rybářskou vesnicí, která v 18. století začala bobtnat v oblíbené letovisko, kam se začaly sjíždět vyšší společenské vrstvy Anglie, aby nasály čerstvý mořský vzduch a odpočinuly si v lázních. Dnes je Brighton přístupný všem. Jeho oblázkové pláže lemují obchody se suvenýry a různé atrakce.

Velká Británie, Bristol - pohled do Jihozápadní Anglie
Publikováno: 20.9.2013
Poměrně velké anglické město a zároveň samostatná správní jednotka má okolo milionu obyvatel ve své aglomeraci. Samotné město pak přibližně 400 tisíc.

Velká Británie, Leeds Castle - jeden z nejnavštěvovanějších zámků v Anglii
Publikováno: 22.6.2014
Během našeho několikaměsíčního pobytu v Anglii jsme navštívili mnoho krásných míst, ale málokteré z nich se nám vrylo do paměti tak, jako právě Leeds Castle.

Velká Británie, Windsor – klenot hrabství Berkshire
Publikováno: 11.12.2019
Minulý týden jsme se procházeli studentským městečkem Eton a dnes se vydáme do města Windsor. Snad nejvyhledávanější pamětihodností města, která je zároveň jeho dominantou, je stejnojmenný hrad Windsor.

Velká Británie, Windsor – návštěva studentského městečka Eton
Publikováno: 4.12.2019
Vydejte se spolu s námi na návštěvu úchvatného městečka Windsor, které leží necelých 30 kilometrů západně od Londýna. Toto historické sídlo je už od dávných dob domovem anglické královské rodiny, jeho životodárnou tepnou je řeka Temže a bezprostředním sousedem je neméně slavné městečko Eton.

Velká Británie, Lewes – tradiční anglosaské městečko
Publikováno: 20.11.2019
Po přírodních i architektonických krásách Walesu se přesuneme na jih Anglie. Přesněji do historického kraje Sussex, kde bude naší první zastávkou městečko Lewes.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie, Brighton and Hove – skvost jihovýchodní Anglie
Pojďte se spolu s námi projít po dvou kdysi samostatných městech, která nabízejí bohatou historii...

Velká Británie, Brighton – památky na pobřeží
Na jižním pobřeží Anglie se rozprostírá městský celek Brighton and Hove, který nabízí mnoho turis...

Velká Británie, Oxford – synonymum vzdělanosti
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do hrabství Oxfordshire, kde navštívíme jed...

Velká Británie: Windsor a Eton – dvě města v jednom
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií dvě krásná anglická města hrabství Berkshire, ...

Velká Británie, Brighton – podmořský svět
Prostřednictvím dnešní fotogalerie se vydáme poznávat druhé nejstarší fungující akvárium na světě...

Velká Británie, Lewes – městečko s nezapomenutelnou atmosférou
Pokud milujete typickou anglickou architekturu, určitě se vydejte do nádherného městečka Lewes, l...

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...

Anglie, Leeds Castle – středověký vodní hrad
Dnes se můžete spolu s námi prostřednictvím fotogalerie přenést do jednoho z nejkrásnějších vodní...

Velká Británie: Muzeum Battle of Britain
Významnou a navštěvovanou atrakcí blízko Lamanšského pobřeží je Muzeum Battle of Britain v obci H...


Souvisejicí videa

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži
Každý, kdo byl v Londýně, zná klasické památky jako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge nebo ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
úterý 5.7.
19 °C
zítra:
středa 6.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X