www.infoglobe.cz » Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem IV.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem IV.

Publikováno: 31.10.2011
Poslední a závěrečný díl našeho putování po ostrově zakončíme v místech, kde jsem měl možnost strávit letní dovolenou, tedy Limni Keri.

Malá a od okolního rušného světa obřích resortů vzdálená vesnička, se stala místem mé letní dovolené. Tato nevelká rybářská osada na jihovýchodním cípu ostrova totiž splňuje většinu požadavků na dostatečně poklidně strávený týden relaxování, daleko od všech zábavních parků a diskoték.

ZakynthosLimni Keri leží přímo v Národním parku Zakynthos. Obklopuje jí hornatá krajina, do moře padající strmé útesy a azurově modré moře. Také okolní cesty, které vedou staletými olivovými háji s pokroucenými kmeny, starými až tisíc let.

Jméno tato vesnička získala podle jezera, které se dříve v této lokalitě nacházelo, ale později vyschlo. Dnes je tento mokřad hnízdištěm mnoha druhů ptactva, ale také komářím rájem, což návštěvník dozajista za dlouhých letních večerů nejedenkrát okusí. Repelenty a další likvidátory otravného hmyzu pak nabízí hned několik menších marketů, kde naleznete prakticky vše, co je k příjemnému pobytu zde třeba a to i za předpokladu, že se rozhodnete pro vlastní stravování, resp. vaření si v některé z apartmánových vil či studií. Až na některé výjimky jsou potraviny za zhruba stejnou cenu jako u nás. Keri se nemůže pyšnit širokým přístavním korzem, kde se prohánějí motorky a davy turistů okupujících krámky se suvenýry, které tu sice také jsou, ale v rozumné míře a nijak vtíravé. Několik útulných taveren, lákajících na všemožné dobroty, doplňujeZakynthos jeden řecký fastfood se skvělým gyrosem.

Každý den čerstvé pečivo i nabídku kvalitního masa, to vše obstarají místní pekař i řezník.

Lokální víno, a nemusí to být vždy Retsina, je opravdu silné a poctivé. Piva světových značek i domácí Mythos jsou všude v Řecku samozřejmostí. Ze specialit je návštěvníkům doporučován zejména králík na Zante způsob, tedy s červenou rajčatovou omáčkou…         

Přístav i městečko na přilehlém svahu se ještě v nedávné minulosti často stávalo terčem nájezdů pirátů a dobyvatelů. Pirátská krev tu prý koluje v žilách skoro každému domorodci, ale to se až na Zakynthostypickou řeckou pohostinnost a přímočarost nijak neprojevuje. Přestože se místní obyvatelé, povětšinou rybáři, zemědělci a pastýři, museli částečně přizpůsobit moderním požadavkům turistického ruchu, nijak tím Limni Keri ani oni sami neutrpěli. Několik křivolakých uliček mezi jednopatrovými domky, z nichž sem tam vyběhne vypelichaný kocour, a stavby, které odolaly i ničivému zemětřesení v roce 1953, tak dodnes dýchají tradiční atmosférou a nabízejí tak návštěvníkům možnost poznat skromný a nekonzumní způsob života místních starousedlíků.

Trochu složitější je to v Keri s dostupností volného místa na pláži. I přes nevelkou kapacitu zdejších ubytovatelů je místní oblázková pláž skutečně jedna z těch menších, resp. užších, a tak je dobré přeci jen si trochu na koupání přivstat.

výhled z Limni Keri

Komu nevadí trochu méně osobního prostoru, nemá problém se uchytit pod některým ze stromů či slunečníků. V blízkém okolí je pak mnoho dalších míst, kam je možné po zhruba 20 minutách chůze dojít a ustlat si na kamenech zcela v soukromí. Moře zde však není nijak zvláště zajímavé, respektive podmořský život. Skalnaté dno či pozvolný vstup z hlavní pláže nijak zvlášť potápěče neuchvátí. Naopak s dětmi zde koupání není problém a to právě díky relativně mělkému dnu. Oblázková pláž u Limni Keri s krásným výhledem na ostrov Marathonisi, na který je možné doplout na motorovém člunu, je tedy vhodná zejména pro rodiny s dětmi.

My jsme pro naši dovolenou zvolili ubytování ve studiích – konkrétně ve Studiích Miranda,Studia Miranda která sice nenabízela komfort zahrady jako například vila Dakis, ale rozhodně si na místní služby nemůžeme stěžovat. Prostorná terasa, na které strávíte beztak nejvíc času, skromná, ale vybavená kuchyňka a laskaví majitelé.

Funguje zde i bezproblémová půjčovna vozidel, s cenami od 30-50 euro na den i s pojištěním (nový VW Polo na den za 38 Eur), půjčovna motocyklů a v přístavu i půjčovna člunů, které jsou ale trochu dražší (20 Eur/hod za loď pro 7 osob). Nad Limni Keri se nachází i samotná starobylá vesnička Keri, ze které lze sledovat údajně nejkrásnější západ slunce ve Středozemí. V té se taky nachází největší řecká vlajka na světě…

pláž v Limni KeriPakliže se rozhodnete projet celý ostrov, zabere Vám to zhruba den, pakliže Vaše zastávky nebudou nijak dlouhé, ale i tak se stačíte na mnoha místech vykoupat i občerstvit. Okruh ostrovem má okolo 130-150 kilometrů, přičemž hlavní turistické atrakce popisujeme v našich předchozích článcích o Zakynthosu.

Snad Vám mé poznámky z cest trochu usnadní volbu Vaší příští dovolené. Zante asi není ostrovem pro každého, nečekejte ani poklady antiky a kdovíjaké lunaparky, spíš poctivou řeckou pohodu a klidnou dovču...

 

text: Jan Chaloupka

foto: Tereza PřeklasováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko, Sparta – město krále Leonida
Publikováno: 25.9.2015
Opět se vrátíme do Řecka a podíváme se do další méně známé části. I když, jak se to vezme...

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka II.
Publikováno: 11.9.2015
Minule jsme se toulali okolo nejlepších a Soluni nejbližších pláží. Bohužel nejsou tak blízko, že byste k nim zvládli dojít pěšky, ale když už k nim budete vážit cestu, měly by vám to vynahradit krásným prostředím.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka I.
Publikováno: 4.9.2015
Dnes v našem cestování zamíříme do jednoho z méně známých koutů Řecka.

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem II.
Publikováno: 20.10.2014
Uprostřed Asklepionu bylo obrovské testovací schodiště. Aby měla nemocnice dobrou pověst, museli být pacienti po vyléčení schopni bez pomoci vyjít po schodech až nahoru do svatyně. A pokud přeci jen později někdo zemřel, vynesli jeho tělo v noci, tajně, aby to nikdo neviděl...

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem I.
Publikováno: 13.10.2014
Právě stoupám do mírného kopečku směrem k Asklepionu, kde měl „ordinaci“ slavný Hippokrates. A jak se stal Asklepios bohem? To bylo tak: Apollon jako bůh léčitelů chtěl tomuto umění naučit také svého syna Asklepia, který ho pak dovedl k dokonalosti a stal se bohem lékařství.

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata II.
Publikováno: 6.10.2014
Podle Hippokrata vznikla i dodnes užívaná Hippokratova přísaha. Hned si v obchůdku kupuji papyrus s celou přísahou dokonce v češtině!

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata I.
Publikováno: 29.9.2014
Dnes se vydáme na výlet na řecký ostrov Kos. Potkala jsem tu jednu fajn Češku Ivu, takže jedeme spolu. Na lodi je mezinárodní osazenstvo Francouzů, Italů, Němců, Angličanů, Maďarů a nás - Čechů! Je úsměvné, že jim skoro všem rozumím a oni o tom nemají ani tušení. Cesta je příjemná a trvá cca 50 minut.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VII.
Publikováno: 5.9.2014
Poslední pohled na Agios Nikolaos a výlet na Spinalongu.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov V.
Publikováno: 22.8.2014
Rozloučili jsme se s Rethymnem, které pomalu mizí v dálce za námi a jedeme vstříc krétské přírodě do soutěsky Samaria.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko: Kos - Hippokratův ostrov
Publikováno: 14.10.2013
Jeden z mnoha řeckých ostrovů – Kos, je oblíbeným a častým cílem nejen českých turistů. Leží v Egejském moři, u tureckého pobřeží na okraji Kosské zátoky. Jedná se o poměrně malý ostrov – na délku měří cca 45 km a na šířku 10 km. Celková délka pobřeží dosahuje 112 km.

Rhodos: Ostrov, kde slunce svítí 330 dní v roce
Publikováno: 21.4.2012
To, co láká nejvíce lidí na krásný ostrov Rhodos, je slunce. Za jeho paprsky, které oblažují čtvrtý největší řecký ostrov celých 330 dní v roce, sem přišli lidé už v době kamenné. Od té doby byl Rhodos nepřetržitě „civilizován“, a proto se na jeho březích válí neuvěřitelné množství úžasně starých památek. Najdete tu poklady antické, ale i významné středověké pevnosti a hrady.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem II.
Publikováno: 3.10.2011
V první části našeho putování ostrovem Zakynthos jsem naznačil, že toto místo je sice ideální dovolenkovou destinací, ale atrakcí zde opravdu příliš není. Milovníky antické architektury sem rozhodně nemá cenu zvát, jelikož častá zemětřesení v minulosti zničila vše, co se z dob Homéra mohlo zachovat.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem III.
Publikováno: 17.10.2011
Třetím pokračováním zakončíme naše putování okolo ostrova, jehož největší atrakcí je krom Modrých jeskyní i pláž, na níž v roce 1980 ztroskotala pašerácká loď.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem I.
Publikováno: 19.9.2011
Místní neřeknou ostrovu jinak než Zante. Tento domov obřích želv, není asi typickým řeckým ostrovem s nespočtem historických památek, ale i tak je dovolená zde velmi příjemně stráveným časem, na který jistě budete rádi vzpomínat.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: kouzelný ostrov Korfu
Pojďte se s námi alespoň na pár okamžiků podívat na jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
4 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C