www.infoglobe.cz » Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem II.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem II.

Publikováno: 3.10.2011
V první části našeho putování ostrovem Zakynthos jsem naznačil, že toto místo je sice ideální dovolenkovou destinací, ale atrakcí zde opravdu příliš není. Milovníky antické architektury sem rozhodně nemá cenu zvát, jelikož častá zemětřesení v minulosti zničila vše, co se z dob Homéra mohlo zachovat.

To však neznamená, že Zante jinak nenabízí dostatek jiných možných turistických cílů. Těmi severovýchod Zante a v dálce je vidět os.Kefaloniehlavními jsou Blue Caves , tedy Modré jeskyně, nacházející se v severovýchodním cípu ostrova. A dále pak pláž Navajo, známá taktéž jako pláž ztroskotání, která ukrývá jeden z nejznámějších středomořských lodních vraků. A právě o těchto cílech si budeme dnes vyprávět.

 

Jak už bylo v předchozím díle řečeno, Zante je třeba chápat jako ostrov dvou tváří. Západní pobřežní cesta s výhledem na centrální nížinu a letoviskahorské pásmo se strmými útesy přímo kontrastuje s poklidnou zemědělskou krajinou východní části. Během jednodenní cesty pak zakusíme oba tyto extrémy. Pakliže vyrážíme z jižních, turisty oblíbených lokalit Laganas, Kalamaki či Limni Keri, bude nám nejspíš stačit půjčovné auta na jeden den, přičemž s krátkými zastávkami zdoláme prakticky celý ostrov. Naše cesta určitě povede přes hlavní město Zakynthos, relativně poklidný přístav s jedním korzem, i relativně rušnou silnicí mezi mořem a řadou obchůdků, kde se střídají typické taverny a fast food stánky. Město, které nijak neurazí, ani nepřekvapí – taková středomořská klasika, která svůj půvab Zakynthoszískává hlavně navečer. Dále budeme pokračovat na sever podél pobřeží, okolo letovisek Akrotiri – Tsilivi –Psarou –Ag.Kiriaki a až k Alikes, kde po zhruba 40 kilometrech naší cesty se pomalu začíná pevnina vlnit a mořské útesy povážlivě zvedat. Odtud již vede cesta po klikaté, ale udržované silnici směrem na Katastari – jedno z poledních míst, kde se ještě lze v poklidu slunit na pláži.

Během této části cesty je také dobré dělat menší zastávky a z odpočívadel či útesů se pokochat krásou blankytně modré vody či proměnlivou krajinou ostrova, který je odtud jako na dlani. K první větší zastávce je to už jen zhruba 15 kilometrů. Na jedné straně skála, na druhé sráz a moře. Silnice s kvalitním asfaltem však rychle ubíhá a zanedlouho Zakynthosjiž stojíme na jižním cípu ostrova, u majáku Skinari, kde se také zachoval jeden z posledních větrných mlýnů s působivou vyhlídkou do zátoky, ukrývající právě ony Modré jeskyně, jeden z cílů naší cesty.  K nim se lze dostat dvěma způsoby: prvním jsou pravidelné plavby větším motorovým člunem, který Vás zaveze přímo do nitra jeskyní a druhým, který však vyžaduje nadmíru odvahy a síly, což spočívá v sestupu či menším skoku do průzračných vod a dále pak uplavání desítek metrů k první jeskyni, kterých je tu však zhruba pět. Tuto variantu doporučuji pouze jako Zakynthososvěžení, jelikož si nedokážu představit, jak by někdo doplaval byť do nejbližší jeskyně s foťákem nad hlavou a ještě se dokázal rozplývat nad její krásou. Proto jsme i my raději zvolili variantu č. 1, tedy investovat několik euro a vložit svůj osud do rukou zručného kapitána, který svou loď i nás dokázal s milimetrovou přesností dovézt přímo do stísněných jeskyní, v nichž opravdu voda hraje všemi tóny modré, od blankytu po modř noční oblohy. Největší sílu má tento jev zejména v ranních a dopoledních hodinách, kdy je právě tato část ostrova nejvíce nasvícena sluncem, jehož paprsky rozehrávají na stěnách i pod vodou kouzelnou hru barev a odstínů. Tento efekt se v odpoledních a večerních hodinách postupem ztrácí, čehož jsme bohužel byli svědky i my, ale i tak to byl zážitek působivý a to i za přispění nadmíru snaživého lodivoda, který aktivně popisoval vše, co je možné v jeskyních spatřit a zaznamenat.  

Modré jeskyněModré jeskyněModré jeskyně

Pakliže se opravdu vydáte na zhruba 80 kilometrovou vyjížďku k Modrým jeskyním, neváhejte si přivstat, ať stihnete ono představení ještě dopoledne. Zbytek dne pak můžete strávit relaxováním na zdejších terasách a večer se pak dále vydat k nedaleké vyhlídce u pláže Navagio. Ale o tom až zase příště.                   

 

text: Jan Chaloupka    

foto: Tereza Překlasová a Jan ChaloupkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem I.
Publikováno: 19.9.2011
Místní neřeknou ostrovu jinak než Zante. Tento domov obřích želv, není asi typickým řeckým ostrovem s nespočtem historických památek, ale i tak je dovolená zde velmi příjemně stráveným časem, na který jistě budete rádi vzpomínat.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka II.
Publikováno: 11.9.2015
Minule jsme se toulali okolo nejlepších a Soluni nejbližších pláží. Bohužel nejsou tak blízko, že byste k nim zvládli dojít pěšky, ale když už k nim budete vážit cestu, měly by vám to vynahradit krásným prostředím.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka I.
Publikováno: 4.9.2015
Dnes v našem cestování zamíříme do jednoho z méně známých koutů Řecka.

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem II.
Publikováno: 20.10.2014
Uprostřed Asklepionu bylo obrovské testovací schodiště. Aby měla nemocnice dobrou pověst, museli být pacienti po vyléčení schopni bez pomoci vyjít po schodech až nahoru do svatyně. A pokud přeci jen později někdo zemřel, vynesli jeho tělo v noci, tajně, aby to nikdo neviděl...

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem I.
Publikováno: 13.10.2014
Právě stoupám do mírného kopečku směrem k Asklepionu, kde měl „ordinaci“ slavný Hippokrates. A jak se stal Asklepios bohem? To bylo tak: Apollon jako bůh léčitelů chtěl tomuto umění naučit také svého syna Asklepia, který ho pak dovedl k dokonalosti a stal se bohem lékařství.

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata II.
Publikováno: 6.10.2014
Podle Hippokrata vznikla i dodnes užívaná Hippokratova přísaha. Hned si v obchůdku kupuji papyrus s celou přísahou dokonce v češtině!

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata I.
Publikováno: 29.9.2014
Dnes se vydáme na výlet na řecký ostrov Kos. Potkala jsem tu jednu fajn Češku Ivu, takže jedeme spolu. Na lodi je mezinárodní osazenstvo Francouzů, Italů, Němců, Angličanů, Maďarů a nás - Čechů! Je úsměvné, že jim skoro všem rozumím a oni o tom nemají ani tušení. Cesta je příjemná a trvá cca 50 minut.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VII.
Publikováno: 5.9.2014
Poslední pohled na Agios Nikolaos a výlet na Spinalongu.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov V.
Publikováno: 22.8.2014
Rozloučili jsme se s Rethymnem, které pomalu mizí v dálce za námi a jedeme vstříc krétské přírodě do soutěsky Samaria.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov IV.
Publikováno: 15.8.2014
V Rethymnu jsme již strávili poměrně dost času. Viděli jsme něco z jeho památek, i když k vidění je tam samozřejmě mnohem více. Jen namátkou některé z nich zmíníme, aby vám případně neušly.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko: Kos - Hippokratův ostrov
Publikováno: 14.10.2013
Jeden z mnoha řeckých ostrovů – Kos, je oblíbeným a častým cílem nejen českých turistů. Leží v Egejském moři, u tureckého pobřeží na okraji Kosské zátoky. Jedná se o poměrně malý ostrov – na délku měří cca 45 km a na šířku 10 km. Celková délka pobřeží dosahuje 112 km.

Rhodos: Ostrov, kde slunce svítí 330 dní v roce
Publikováno: 21.4.2012
To, co láká nejvíce lidí na krásný ostrov Rhodos, je slunce. Za jeho paprsky, které oblažují čtvrtý největší řecký ostrov celých 330 dní v roce, sem přišli lidé už v době kamenné. Od té doby byl Rhodos nepřetržitě „civilizován“, a proto se na jeho březích válí neuvěřitelné množství úžasně starých památek. Najdete tu poklady antické, ale i významné středověké pevnosti a hrady.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem IV.
Publikováno: 31.10.2011
Poslední a závěrečný díl našeho putování po ostrově zakončíme v místech, kde jsem měl možnost strávit letní dovolenou, tedy Limni Keri.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem III.
Publikováno: 17.10.2011
Třetím pokračováním zakončíme naše putování okolo ostrova, jehož největší atrakcí je krom Modrých jeskyní i pláž, na níž v roce 1980 ztroskotala pašerácká loď.

Řecko, Sparta – město krále Leonida
Publikováno: 25.9.2015
Opět se vrátíme do Řecka a podíváme se do další méně známé části. I když, jak se to vezme...


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: kouzelný ostrov Korfu
Pojďte se s námi alespoň na pár okamžiků podívat na jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském...

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Řecko, Lefkada
Jeden z mnoha ostrovů patřící k Řecku. Svoji rozlohou nijak ohromující, obvod pobřeží měří k...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
4 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C