www.infoglobe.cz » Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem III.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem III.

Publikováno: 17.10.2011
Třetím pokračováním zakončíme naše putování okolo ostrova, jehož největší atrakcí je krom Modrých jeskyní i pláž, na níž v roce 1980 ztroskotala pašerácká loď.

Nedaleko Modrých jeskyní, při samotném severním cípu ostrova, leží i místo, které snad nemůže chybět na žádném propagačním letáku s lákadly tohoto ostrova. Klikatá silnička nad útesy, obklopená staletými olivovníky, nás zavede za necelých dvacet minut jízdy na jednu z nespočtu skalních vyhlídek západního pobřeží. Toto místo je však jiné. Tam kde by jiné zátoky s malými plážemi nabízely jen stále se opakující motiv dorážejícího příboje, tento záliv je jiný. Prašné parkoviště, pojízdný stánek s domácími sladkostmi a kovový můstek dávají tušit, že zde se bude dít něco většího. A vskutku. Odvážné krůčky po malé železné lávce, strmá skaliska a dole příboj... Před námi nekonečná vodní plocha, ale to už koukáme dolů, překonáme závrať, a vzápětí saháme po fotoaparátu. V nevelké zátočině se nachází již značně rozpadlý vrak pašerácké, a jak místní rádi říkají - „pirátské“ lodi. Na ploše 100x200 metrů odpočívá již notně zrezivělý trup škuneru, jehož pokladem byla zásoba alkoholu a cigaret, kterou si místní s radostí a na Řeky bleskovou rychlostí rozdělili, takže dle legendy se traduje, že rok bylo na Zante co pít a kouřit. Výhlídka na malebnou zátočinu však není jediným způsobem, jak pláž Navagio navštívit. Jak už jsem podotýkal, větší atrakce na ostrově není, takže především sem míří většina lodních výprav z většiny místních resortů. Z jihu to jsou pak celodenní plavby okolo ostrova s cenou zhruba 30 euro, během nichž navštívíte jak vrak, tak Modré jeskyně. Koupání na „pláži ztroskotání“ je pak nezapomenutelným zážitkem, stejně jako fotografování již zmíněného vraku. Kdo se sem vydá lodí, neuvidí sice celou scenérii z vyhlídky a naopak. Proto je dobré během dovolené zvolit obě varianty, jeden den strávit v autě, druhý pak na některé z výletních lodí kroužících okolo ostrova. Stejně jako jsou Blue Caves zajímavé ráno a dopoledne, je pláž Navagio nejkrásnější a nejromantičtější večer, kdy se slunce sklání k obzoru a pomalu zapadá, přičemž svými paprsky rozehrává na tyrkysové hladině a bělostných útesech neskutečné divadlo barev a odstínů.

Západy slunce jsou na Zakynthosu údajně vůbec nejromantičtější v celém Středomoří, ale tak to máte v Řecku, Itálii či Chorvatsku prakticky se vším. Všude je vše nej. Vlastně mají i všichni ti patrioti pravdu, nebo na Zante tedy určitě.

I když nebylo tomuto ostrovu dáno do vínku příliš oné typické antické krásy či památek, má Zante svou duši. Možná trochu lenivější, ale rozhodně zde dýchá ona typicky řecká tradice malých taveren, poklidného života a snahy vyjít návštěvníkům vstříc. Ostrov byl dlouhá léta pod nadvládou Britů a i dnes je zde většina turistů právě ze země Albionu. I domorodci většinou hovoří víceméně srozumitelnou angličtinou, s němčinou je to pak složitější a to především proto, že od jisté války  nepanují zrovna ke germánskému národu vřelé sympatie a to i přes finanční injekce z posledních let. Český turista se tu naopak těší velké popularitě, takže nemějte ani nejmenší obavy, že by o Vás bylo špatně postaráno. Pakliže se rozhodnete pro dovolenou na tomto ostrově a nejste zrovna milovníky velkých resortů, nebojte se odolat nabídce všech all-inclusive zájezdů. Nadmíra alkoholu beztak zdravá není a ani kvalita denaturovaných lihovin zrovna nepřesvědčí, ale to záleží na každém. Jen jsem chtěl sdělit vlastní zkušenost, že ideálním řešením je vyrazit na dovolenou do některého ze studií a za ušetřený peníz z polopenzí vyrážet do místních taveren a stejně tak pokoušet místní nabídku čerstvých potravin, chutné zeleniny, výborných oliv, oleje, bílého pečiva a obřích rajčat. A když se Vám nebude chtít vařit, plážový gyros za dvě eura vše pro jednou vyřeší. Z místních specialit je pak doporučován zakynthoský králík v rajčatové omáčce, připravený na zakynthoské sladké cibuli a místním červeném víně, jehož sílu pokoušet raději s mírou. Jako vhodný, svěží a zároveň lehký předkrm poslouží i vinné listy plněné rýží a nepostradatelná tzatziky smetanová omáčka...  

text: Jan Chaloupka

foto: Tereza Překlasová

        Wikipedia Commons: Dmcneil

 

      

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem I.
Publikováno: 19.9.2011
Místní neřeknou ostrovu jinak než Zante. Tento domov obřích želv, není asi typickým řeckým ostrovem s nespočtem historických památek, ale i tak je dovolená zde velmi příjemně stráveným časem, na který jistě budete rádi vzpomínat.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka I.
Publikováno: 4.9.2015
Dnes v našem cestování zamíříme do jednoho z méně známých koutů Řecka.

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem II.
Publikováno: 20.10.2014
Uprostřed Asklepionu bylo obrovské testovací schodiště. Aby měla nemocnice dobrou pověst, museli být pacienti po vyléčení schopni bez pomoci vyjít po schodech až nahoru do svatyně. A pokud přeci jen později někdo zemřel, vynesli jeho tělo v noci, tajně, aby to nikdo neviděl...

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem I.
Publikováno: 13.10.2014
Právě stoupám do mírného kopečku směrem k Asklepionu, kde měl „ordinaci“ slavný Hippokrates. A jak se stal Asklepios bohem? To bylo tak: Apollon jako bůh léčitelů chtěl tomuto umění naučit také svého syna Asklepia, který ho pak dovedl k dokonalosti a stal se bohem lékařství.

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata II.
Publikováno: 6.10.2014
Podle Hippokrata vznikla i dodnes užívaná Hippokratova přísaha. Hned si v obchůdku kupuji papyrus s celou přísahou dokonce v češtině!

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata I.
Publikováno: 29.9.2014
Dnes se vydáme na výlet na řecký ostrov Kos. Potkala jsem tu jednu fajn Češku Ivu, takže jedeme spolu. Na lodi je mezinárodní osazenstvo Francouzů, Italů, Němců, Angličanů, Maďarů a nás - Čechů! Je úsměvné, že jim skoro všem rozumím a oni o tom nemají ani tušení. Cesta je příjemná a trvá cca 50 minut.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VII.
Publikováno: 5.9.2014
Poslední pohled na Agios Nikolaos a výlet na Spinalongu.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov V.
Publikováno: 22.8.2014
Rozloučili jsme se s Rethymnem, které pomalu mizí v dálce za námi a jedeme vstříc krétské přírodě do soutěsky Samaria.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko: Kos - Hippokratův ostrov
Publikováno: 14.10.2013
Jeden z mnoha řeckých ostrovů – Kos, je oblíbeným a častým cílem nejen českých turistů. Leží v Egejském moři, u tureckého pobřeží na okraji Kosské zátoky. Jedná se o poměrně malý ostrov – na délku měří cca 45 km a na šířku 10 km. Celková délka pobřeží dosahuje 112 km.

Rhodos: Ostrov, kde slunce svítí 330 dní v roce
Publikováno: 21.4.2012
To, co láká nejvíce lidí na krásný ostrov Rhodos, je slunce. Za jeho paprsky, které oblažují čtvrtý největší řecký ostrov celých 330 dní v roce, sem přišli lidé už v době kamenné. Od té doby byl Rhodos nepřetržitě „civilizován“, a proto se na jeho březích válí neuvěřitelné množství úžasně starých památek. Najdete tu poklady antické, ale i významné středověké pevnosti a hrady.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem IV.
Publikováno: 31.10.2011
Poslední a závěrečný díl našeho putování po ostrově zakončíme v místech, kde jsem měl možnost strávit letní dovolenou, tedy Limni Keri.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka II.
Publikováno: 11.9.2015
Minule jsme se toulali okolo nejlepších a Soluni nejbližších pláží. Bohužel nejsou tak blízko, že byste k nim zvládli dojít pěšky, ale když už k nim budete vážit cestu, měly by vám to vynahradit krásným prostředím.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem II.
Publikováno: 3.10.2011
V první části našeho putování ostrovem Zakynthos jsem naznačil, že toto místo je sice ideální dovolenkovou destinací, ale atrakcí zde opravdu příliš není. Milovníky antické architektury sem rozhodně nemá cenu zvát, jelikož častá zemětřesení v minulosti zničila vše, co se z dob Homéra mohlo zachovat.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: kouzelný ostrov Korfu
Pojďte se s námi alespoň na pár okamžiků podívat na jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 15. 12. 2019
svátek:Radana
dnes:
neděle 15.12.
9 °C
zítra:
pondělí 16.12.
5 °C