www.infoglobe.cz » Skotsko – The Hermitage, Perth a St Andrews

Skotsko – The Hermitage, Perth a St Andrews

Publikováno: 3.2.2018
Opouštíme prázdninové letovisko Aviemore a vydáváme se směrem na jih. Naším cílem je městečko Perth, kde hodláme strávit poslední skotskou noc. Čeká nás více než dvouhodinová cesta autem.

Přibližně 17 mil před Perthem sjíždíme ze silnice a zastavujeme na přilehlém parkovišti, abychom se podívali na jednu z nejstarších skotských turistických atrakcí, která je součástí skotské charitativní organizace – The National Trust for Scotland. Jedná se o Ermitáž (The Hermitage), která se nachází v lesním parku Tay Forest Park. Po více než 200 let patří toto místo k jedné z hlavních zastávek ve Skotsku. Lesním parkem vede nenáročná turistická stezka Hermitage Woodland Walk, kterou využíváme i my. Cesta nás provádí okolo exotických stromů, nachází se zde také nejvyšší strom Velké Británie – borovice douglaska měřící 64 metrů. Avšak celý les působí opravdu majestátně a staře. K tajuplné atmosféře přispívají i poletující sněhové vločky. Slavná borovice douglaska roste kousek od zajímavé poustevny Ossian's Hall, která pochází z 18. století. Je postavena na výběžku skal a je od ní krásně vidět na vodopád Black Linn (The Black Linn Falls).

poustevna Ossian's Hall

stezka Hermitage Woodland Walk   The Black Linn Falls

v zahradách Scone Palace   v zahradách Scone Palace

Po slabé hodince jízdy pak přijíždíme do bývalého hlavního města Skotska – Perthu. Toto město je staré přes 800 let a prý je mezi Skoty velice oblíbené. Nás však jeho hustý provoz ani architektura zrovna nezaujala. Vyrážíme tedy ke zdejší nejvýznačnější památce – jedná se o Scone Palace, který leží v malé vesničce Scone. Až do roku 1296 zde bývali korunováni skotští králové na slavném Kameni osudu (Stone of Scone i Stone of Destiny). Palác obklopují nádherné zahrady s velkým množstvím nejrůznějších druhů rostlin, procházejí se zde pávi a navštívit můžete například „kuchyňskou zahrádku“ s bylinkami, válečný hřbitov či repliku již zmíněného Kamene osudu.

Scone Palace

centrum Perthu   centrum Perthu

Následujícího dne ráno nás čeká přesun zpět do Edinburghu a noční odlet do Prahy. Čekají nás však ještě dvě zajímavé zastávky, kterými si sice cestu trochu prodloužíme, ale rozhodně stojí za to. Nejdříve navštěvujeme městečko Dundee, které leží necelých 50 mil východně od Perthu. Je zde vystavena královská výzkumná loď Discovery (Royal Research Ship Discovery), která pochází z roku 1901. Proslavila se především tím, že jako první doplula na Antarktidu s expedičním týmem pod vedením kapitána R. F. Scotta. Dvouletá expedice přispěla ke zmapování oblasti a také získala cenné informace o dosud neznámých druzích živočichů.

hrálovská výzkumná loď – RSS Discovery

Mostem Tay Road Bridge pokračujeme jižněji do města St Andrews. Zde se nachází nejstarší skotská univerzita, která byla založena roku 1411. Nás však daleko více zajímají pozůstatky katedrály z 12. století. Jedná se o velký komplex prakticky hned na pobřeží moře. Vstup do areálu je zdarma, platí se vstupné pouze do muzeí a do věže, odkud je opravdu nádherný výhled přes celé St Andrews. V rámci jedné vstupenky pak navštěvujeme i zdejší hrad, který se nachází nedaleko. V St Andrews se také pravidelně pořádá slavný golfový turnaj British Open.

hrad v St Andrews  katedrála v St Andrewsvýhled z věže na St Andrews

Návštěvou městečka St Andrews také končí naše úžasné cestování po Skotsku. Nenechte se odradit počasím a vyrazte mimo sezonu. Jako bonus je zde v tuto dobu podstatně méně turistů a dovolená také vyjde levněji.

GPS: (katedrála) 56°20'21.6"N 2°47'12.9"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko: Divočinou k Rannoch Moor – VIDEO
Publikováno: 20.8.2019
V dlouhém údolí mezi Fort William a Pitlochry ve střední části Skotska leží rozlehlé vřesoviště a uprostřed něj jedna z nejopuštěnějších vlakových stanic. Obklopena jen jezery a vřesovišti, a přesto si v ní můžete dát čaj.

Skotsko – země, kterou budete proklínat, ale navždy milovat – VIDEO
Publikováno: 6.8.2019
Když jsem v 18 poprvé vyrazil sám do světa, bylo to právě do Skotska. Na měsíc v něm, kdy jsem ho skoro celé projel stopem, vzpomínám dodnes. Celých 7 let jsem se chtěl vrátit a konečně nastal ten čas. Nasedl jsem v Praze na motorku a vyrazil na zhruba 2000 kilometrů dlouhou cestu na severozápad.

Skotsko – Eilean Donan Castle a příjezd na ostrov Skye
Publikováno: 6.1.2018
Ráno se vydáváme na cestu nádhernou skotskou vysočinou (Highlands) směrem na severozápad. Cestou opět míjíme zasněžené vrcholky hor zahalené v ranní mlze, což nám nikdy nedá (stejně jako několika dalším turistům) a občas zastavíme, abychom si udělali pěknou fotku. Míříme tentokrát na místo, kam se z celého pobytu těšíme úplně nejvíce – na ostrov Skye. Cestu nám komplikuje uzavírka silnice, která naprosto poplete naší GPS navigaci, trochu nás vyděsí i rychle ubývající benzín při neustálém nabývání kilometrů při objížďkách a nedostatek čerpacích stanic. Nicméně nakonec vše dobře dopadá a my pokračujeme dále v cestě.

Skotsko – národní park Cairngorms II
Publikováno: 27.1.2018
Po procházce okolo jezera Loch an Eilein se vracíme zpět na rychlý oběd do vesničky Aviemore a pak zase vyrážíme do zasněžené skotské přírody. Tentokrát nás čeká přibližně pětikilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí vesničky Carrbridge, která se nachází 20 minut jízdy autem od Aviemore.

Skotsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikováno: 23.12.2017
Na cestování po Skotsku jsme si vybrali poněkud netradiční podzimní termín. Dlouho jsme zvažovali, zda vyrazit i přes sníženou dobu denního světla, zimu a časté dešťové přeháňky, ale nakonec nás krásy Skotska a akční ceny letenek přece jen zlákaly. Pravidelnou linkou se létá mezi Prahou a Edinburghem, město Glasgow se pak nachází přibližně hodinu jízdy autem od Edinburghu. Nicméně jsme se však dopoledne rozhodli nejdříve zajet o kousek dál (stále však směrem na západ) a udělat si procházku v regionálním parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Skotsko – krásy ostrova Skye
Publikováno: 13.1.2018
Brzy ráno se vydáváme na průzkum nádherného skotského ostrova Skye. Dnes nám poprvé předpověď počasí hlásí celodenní déšť, což nás zrovna na tomto krásném místě mrzí, ale jelikož jsou zde přeháňky opravdu velmi časté, je těžké výlet vhodně naplánovat.

Skotsko – národní park Cairngorms I
Publikováno: 20.1.2018
Z překrásného ostrova Skye se vydáváme zpět na pevninu. Směrem na východ jedeme přes 100 mil do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme trávit následující dvě noci.

Skotsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikováno: 30.12.2017
Dnes vyrážíme do centrálního Skotska, přesněji do národního parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je největším skotským jezerem s rozlohou 71 kilometrů čtverečních a maximální hloubkou 192 metrů. Na jezeře se rozkládá přes 30 malých ostrůvků a my se rozhodli navštívit jeden z nich.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí II.
Publikováno: 17.3.2014
Po půl hodině jízdy vystupuji v Aberdour, rybářském městečku na pobřeží zálivu Forth. Zatím ještě vůbec netuším, kam bych měl jít, a tak se vydávám po šipkách Fife Coastal Path, asi i proto, že vede podél železnice (a tím zároveň i podél pobřeží).

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí III.
Publikováno: 24.3.2014
Probouzí mne zima a kapky bušící na stěnu stanu. Možná by bylo lepší, kdyby v kempu nebyl teploměr – jeden stupeň nad nulou moc náladu nezvedne. Alespoň vítr se naštěstí trochu umoudřil. Rychle balím mokrý stan a doufám, že mi ruce úplně neumrznou.


Souvisejicí fotogalerie

Skotsko – Drsná příroda, středověká architektura a skvělá whisky
Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko? Většině lidí asi skotská whisky, kilt, Lochnesská příšer...

Velká Británie, Edinburgh – skotské království
Tajemné přímořské město na jihovýchodě Skotska, kde se zrodily filmové legendy Sherlock Holmes ne...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 8. 2019
svátek:Bernard
dnes:
úterý 20.8.
19 °C
zítra:
středa 21.8.
22 °C